V i No 4339 Woensdag 12 Juni 1929 42sleJaarganfe Voor allen die Sukkelen m Mijnhardt's Laxeertabletten Van week tot week m Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE; N.V,v/h LANGEVELD&DE ROOIJ :i DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N° 11 POSTGIRO: N°. 652 u POSTBUS: N°. 11 Zaterdagavond. G. JOH. D. o— TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. ledore rogol meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. BIJ abonnement lagere rogolprljs. ADVERTENTIÈN MOETEN DAAGS VOOR T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. Bommemverpen. De Burgemeester van Texel brengt, op verzoek van den Vice-Adtniraal, Com mandant der Marine te Willemsoord, ter algemeene kennis, dat op eenige dagen in Juni 1929 afhankelijk van de weersge steldheid, door den Marine Vliegdienst en de luchtvaartafdeeling Soesterberg, in Texelstroom oefeningen in het Bommen- werpen zullen worden gehouden met on geladen oefenbommen, geworpen van 'n hoogte van 1200 M. op een barcas, ge sleept door een torpedoboot (Q-boot) aan aan een sleeplijn van 700 M.; dat schepen en vaartuigen de gesleept wordende barcas dienen te mijden op minstens 1000 M. afstand wanneer de tor pedoboot een roode vlag voert. Texel 8 Juni 1929. De Burgemeester voornoemd, W. B. OORT. Baldwin heen, 'n Labourbewind op de been. Baldwin, de leider van het verslagen conservatief bewind in Engeland, is heen gegaan en heeft zijn plaats moeten af staan aan Ramsay Mac Donald, de leider van de Arbeiderspartij. Mac Donald werd door de Koning met de formatie van een nieuw Kabinet be last en is, nu wij dit schrijven, daarmee al gereed gekomen ook. Uit Mac Donald's leven. We vinden tusschen onze paperassen een biografie van deze Labourleider waar aan we ontleenen, dat hij geboren werd in 1S66 en oorspronkelijk een Schotsch on derwijzer was, die al spoedig voor arbei dersvraagstukken belangstelling toonde. In 1900 werd hij secretaris van de ar beiderspartij, een post, die hij tot 1911 bekleedde. Toen hij in 1914 de onafhanke lijke arbeiderspartij zich van de groote arbeiderspartij losmaakte, voerde Ramsay Mac Donald met Keir Hardie, Philip Snowden het was tijdens de oorlog- een afzonderlijke politiek tot bepleiting van pacifisme en vrede door onderhande ling. In 1922 werd hij lid van het parle ment en in 1923 in het Lagerhuis leider van de oppositie. En nu zien we Ramsay Mac Donald, van dorpsschoolmeester opgeklommen tot leider van het nieuwe Engelsche bewind, als de man, wiens daden de heele wereld zeker met belangstelling tegemoet ziet. Wat zullen liberalen en con servatieven doen? Van belang is te weten hoe de liberalen wier steun hij toch moeilijk zal kunnen missen, zich houden zullen. Zekerheid hebben we daaromtrent nog niet. De con servatieven hebben toegezegd, een wel willend onzijdige houding te zullen aan nemen. Zij willen het Arbeidersbewind 'n eerlijke kans geven en men verwacht, dat de nieuwe ministers zich dat vertrouwen waardig zullen toonen. Engelands merkwaardig kiesstelsel. Billijkheid gebiedt terloops even op te merken, dat de groote overwinning der Arbeiderspartij in Engeland ten deele moet worden toegeschreven aan' het merk waardige kiesstelsel, dat men daar heeft. Viel de uitslag de vorige maal door om standigheden in het voordeel der conser vatieven uit, ditmaal bofte de Labour- partij en vischte Liberaal en Conservatie! achter het net. Vooral cfe Liberalen! De liberalen gingen 2300 duizend stemmen vooruit en kregen elf zetels meer, hoewel de Arbeiders bij een vooruitgang van 2800 duizend stemmen wel 130 zetels wonnen. Geen wonder, dat we in enkele bladen dit feit als kiesonrecht bestempeld vinden. Men veronderstelt, dat bij hervorming D£ BOL" (TEXEL) De Bol in polder het Noorden wordt met medewerking van de eigenaars reeds jaren door de Ned. Vereeniging tot Bescherming van Vogels bewaakt gedurende de broedtijd. Mede hieraan is het te danken, dat dit terrein nog steeds een be hoorlijke plaats inneemt onder de Texelsche vogeloorden. Hier huizen de kieviten en de scholeksters in vele paren. Daar vertoonen zich de kluten, de vischdiefjes, de dwergsterns, de strandpleviertjes en nog meer Hier telde de bewaker T. Brouwer in Juni 1927 op een enkele dag niet minder dan 374 kluten, een aantal, dat nog nooit te voren door hem op dit terrein wer'd waargenomen. Penteekcningen „Mooi Texel" van Sjoerd Kupcrus. We kunnen onze lezers mee deden dit in aansluiting op een vorig berichtje van deze aard beschikbaar te zullen stellen een zestal pcnteekenin- gen, door de bekende en zoo bekwame illustrator, de heer Sjoerd Kuperus, speciaal voor dit doel vervaardigd. In beeld gebracht zijn: 1. Een Texelsche boerderij; 2. De Bol (hierbij afgedrukt); 3. De Pet ten bij den Hoorn4. De Molen in het Noorden; 5. Kemphanen aan de Motweg in Waalenburg en 6. De Koog. We drukken deze prenten op zorgvuldige wijze op crème kunstdrukpapier af en stellen ze, geplakt op een royaal pas separtout voor abonnees te gen dertig cent per stuk ver krijgbaar. Bij bestelling van de heele serie franco huis voor f 1.80, zorgvuldig verpakt. Penteekcningen van Sjoerd Kuperus! Dat zegt genoeg. van het kiesstelsel de uitslag heel anders zou zijn. We willen ons aan een voorspel ling echter niet wagen. Slechts om geen verkeerd denkbeeld te wekken deelen we het bovenstaande even mee. Over Toekomstplannen. Intusschen is het Arbeiderskabinet in wijde kring een heusche ontvangst ten deel gevallen. We hebben al een en ander van zijn toekomstplannen vernomen en kunnen niet anders schrijven, of het ziet er voor de wereld niet kwaad uit, wan neer al die wenschen in vervulling mogen gaan. We noemen: voorziening in de nood 'der werkloozen, verbetering van de ver houding tot Amerika, nauwer contact met de Volkenbond en bovenal de stellige verzekering van Mac Donald met alle kracht een practische politiek voor vrede en ontwapening te zullen volgen. Dat het opstellen van een gematigd program ge boden zal zijn er is immers geen vol strekte arbeidersmeerderheid in het Engel sche Lagerhuis ligt voor de hand. Engeland en Amerika. Het komt ons voor, dat vooral Amerika de „omwenteling" in Engeland, in het biezonder het opstappen van het Baldwin- bewind, met welgevallen heeft gevolgd. Luister maar eens naar de woorden, die Borah, de president van de Senaatscomm. voor buitenlandsche zaken in Amerika ge sproken heeft: „Wanneer Mac Donald premier wordt zal dit naar mijn meening van groote be- teekenis zijn voor de zaak van de wereld vrede. Gedurende de korte tijd dat hij aan het bewind was, gaf hij niet alleen blijk van een buitengewone bekwaamheid, maar ook van een niet te ontkennen moed en oprechtheid." Dat stemt tot gerustheid, zouden wij meenen ook al beseffen we ten volle dat de politieke situatie ieder uur van de dag veranderen en dan de schoonste toe- droomen beletten kan ooit werkelijkheid te worden. Mars in het gedrang. Amerika verwacht met Engelands steun de beperking van de maritieme bewape ning nu spoedig een heel eind in de goede richting te kunnen sturen en zal straks Engeland in die geest een voorstel doen van deze strekking: Engeland moet afzien van het uitvoe ren van zijn plan tot het bouwen van zes nieuwe kruisers, het plan voor een andere nieuw te bouwen kruiser moet het opge ven en eenige in dienst zijnde kruisers buiten gebruik stellen en verder voortaan geen nieuwe schepen bouwen. Amerika zal dan afzien van de aanbouw van vijftien kruisers, die onlangs door het parlement is goedgekeurd. Een voorloo- pige overeenkomst tusschen de voornaam ste vlootmogendheden moet vóór 1 Aug. a.s. bereikt zijn, aangezien de kiellegging voor de eerste vijf kruisers van het Ame- rikaansche programma niet langer kan worden uitgesteld. Het zal ons benieuwen, wat van deze nieuwe poging van Amerika om de offers aan Mars gebracht, tot minimale afme tingen terug te brengen, terecht zal ko men. Vooral de houding, daarbij door de andere mogendheden aan te nemen denk aan Frankrijk en Italië mag niet aan onze aandacht ontsnappen. Met de Wit en Klein naar de Zuiderzee werken. Men schrijft ons: Zondagmorgen kwart over negen ver trokken ongeveer 25 personen met de motorboot van de Wit en Klein uit de Haven naar Wieringen en Medemblik om een reisje te maken naar de Zuiderzee werken. Na anderhalf uur varen werd „de Oever" Wieringen bereikt, om na een op onthoud van tien minuten om eenige passagiers aan wal te zetten de reis naar de „Oude Zeug" en Medemblik te vervolgen. Te even 12 uur werd de haven van Me demblik na een interessante reis op korte afstand van de nieuw aangelegde dijk en de „Oude Zeug", bereikt. Het aardige plaatsje, waar men tot 5 uur vertoefde en waar de kermis met vele bekenden van Texel de Zweefmolen van Keijser en Koppies wel de meest be kende waren was wel het middelpunt, waarom de aandacht zich concentreerde. Een wandeling door het aardige stadje met zijn hoog en laag gelegen straten, typische gevels en oude bouwwerken, is zeker een bezoek waard. Te vijf uur werd de terugtocht onder vroolijke muziek van grammafoon, welke door eenige jongelui op het voordek was opgesteld en de stemming er goed deed inhouden, ondernomen. Na een uur nog te Wieringen tehebben vertoefd, arriveerde de boot te half tien in de Texelsche haven. Liet was een prettige dag geweest en veel had men kunnen bewonderen van de kunde van ingenieurs en aannemers. Ge weldige massa's zand en steencn moeten daar worden verwerkt en men kan bijna niet denken, dat dit in zoo'n betrekkelijk kor-i te tijd, daar reeds kon gebeuren. Nog maar op twee plaatsen stroomt het water uit de Wieringermeer. Kleine stukjes zijn het nog maar in verhouding tot wat reeds bedijkt werd. En dan is er een polder geschapen, waarvan wij het eind niet kunnen overzien. Naar Texel. Onder geleide van de heer J.Daalder Dz., hebben de leerlingen van de, Berg- sche Schoolvereeniging met het hoofd dei- school, de heer Beyneveld, een paar da gen op Texel vertoefd. Het gezelschap kwam Zaterdag naar Texel, logeerde te de Koog en is Maandag weer huiswaarts getogen. Leerlingen van de school aan de West straat te den Helder brachten met het hoofd der school, de heer Heeroma (vroe ger op Texel werkzaam) een bezoek aan Texel. Onmiddellijk na aankomst werd naar Dijkmanshuizen gewandeld, om de vele vogelnesten en het intieme vogel leven aldaar van nabij te leeren kennen. Per auto werd vervolgens een bezoek ge bracht aan de Koog, de Dennen en den Hoorn, 's Middags werd eenige tijd rond de Hoogeberg en in het Boschje ver toefd. o— Woensdag kreeg Texel bezoek van een aantal leden van de afd. Anna-Paulowna van de H.M.v.Landbouw, die deelnamen aan de cursus in economie en nu onder leiding van hun leeraar, de heer Zuider- vliet, directeur van de Heldersche Hoo- gere Handelsschool, een excursie maak ten. Die morgen dan, schrijft men uit Anna- Paulowna aan de Held. Crt., gingen de cursisten met hun dames, tezamen ruim 40 personen, in een tiental auto's naar Den Helder, waar de leider zich bij hen aansloot, benevens de he^r van Wil ligen, die steeds een groote balehgstellin-r voor de cursus heeft betoond. En toen ging het met een der fraaie, geriefelijke

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1