RADIO. VACAIWIE. Brandwaarborgmaatsciiappjj ONS KINDERHOEKJE Notaris Mulder Hooigewas en Nagras van: Cicilia Konijnen. Gemengd Nieuws ingezonden VËRHüiSD 7 van de Waal naar den Burg Koogerstraat. De premie bij de MONTIJN J. BAKKER D.Pz.j BUITENLAND. iiiii; Auto-ongelukken te Weenen. Zondag zijn te Weenen door het niet naleven van de verkeersregeling talrijke auto-ongelukken gebeurd. Zes menschen zijn daarbij gedood. Hoe stemmen de vrouwen. Het gemeentebestuur van Berlijn heeft besloten voortaan bij alle verkiezingen voor Rijksdag, Pruisische Landdag en gemeenteraad vrouwen en mannen op biljetten van verschillende kleur te laten stemmen, om te kunnen nagaan, welke partijen de voorkeur der vrouwen hebben. Een mislukte wedstrijd. Zaterdagavond zijn van Dover 49 mo torbooten voor een wedstrijd over het Kanaal vertrokken. De onderneming ein digde, gelijk ervaren zeelieden reeds voor speld hadden, rampspoedig. Twee vaar tuigen werden door het lichtschip Good win opgenomen, 30 werden naar Dover teruggesleept en het grootste gedeelte der overige werd in hopelooze toestand aan getroffen. Zes deelnemers werden ver mist. De start was geschied bij een tamelijk zware zeegang en dikke mist, zoodat ver scheidene deelnemers niet eens in staat waren de juiste koers te houden. Later wordt gemeld: Tal van kleine vaartuigen zijn uit de Kanaalhavens aan de motorbooten hulp gaan brengen en Zaterdagnacht om twee uur waren eindelijk de laatste schipbreu kelingen gered. Korte berichten. Te Artenofsk in liet Drubekken zijn bij de ontploffing in een hoogoven drie arbeiders verbrand. Van een goederentrein is bij Lausnitz een wagen omgevallen. Vier soldaten zijn daarbij gedood. Op Sacramentsdag is te Lemberg uit 't Joodsche gymnasium met steenen naar een processie gegooid. Later kwam hel tot een groote vechtpartij. De politie slaagde er gelukkig in de rust te herstel len. Te New Yersey is 275 K.G. dynamiet, waarmee men de rotsen zou laten sprin gen, ontijdig ontploft. Er zijn drie dooden en twee zwaar gewonden. De nieuwe vuurtoren te Triëst. Te Triëst hebben de Italianen ter gedachtenis aan hun gevallen strijders als monument een vuurtoren opgericht ter hoogte van 115 M. Het licht is het sterkste op de Itajiaansche kust; het is zichtbaar tot op 26,5 mijl in de omtrek. De kosten van het monument bedragen 5,3 miljoen lire. Mac Donald over „Ontwapening". De nieuwe leider der Engelsche poli tiek, Ramsay Mac Donald, heeft zich tegenover socialistische journalisten als volgt uitgelaten: „Mac Donald werd plotseling de vraag gesteld: „Wat zult gij voor de ontwape ning doen Het antwoord luidde: Ons standpunt is u bekend. Het oogenblik is nog niet gekomen om over plannen te spreken. „Wat dunkt u van het voorstel tot ontwapening, dat Stauning in Denemarken voorstelt luidde het verder. „Ik wensch mij niet te mengen in wat andere volken doen of wenschen te doen Persoonlijk heb ik altijd aangedrongen op algenreene, geleidelijke, gegarandeerde ontwapening. Maar het staat buiten twij fel, dat een klein land, dat geld aan be wapening uitgeeft, dollemanswerk doet. Een groote natie, die een klein land te lijf wil gaan, draait haar hand niet om voor een paar schepen en een paar honderdduizend man. Kleine landen doen het best zonder meer te ontwapenen..Zij krijgen toch nimmer waar voor hun geld, als zij schepen bouwen, vestingen "aan leggen en hun jongelui drillen. De groo te mogendheden echter moeten door een gezamenlijk accoord tot ontwapening ko men. Elck wat wils. Uitvindingen waarom men gelachen heeft. Toen ruim honderd jaar geleden de locomotief uitgevonden werd, lachte men over het zeldzame idee van de uitvinder Stephenson. De theoretici bewezen, dat een voortdurende beweging van stalen wielen op rails niet mogelijk was. De Fransche natuurkundige Bernouil- li bewees wiskundig, dat een voortbe weging door middel van stoom een onge rijmdheid was. Zijn werk werd door de Parijsche Academie van Wetenschappen bekroond, maar de locomotief nam niet de minste notitie van de theorie en liep toch. Duitsche geleerden bewezen daarna, dat machine noch wagen, mensth noch dier, de geweldige luchtdruk zou kunnen door staan en aan beide kanten van de rails zou men groote houten schuttingen moe ten bouwen, teneinde te beletten, dat de menschen duizelig werden. De directeur van de Duitsche posterijen ging nog ver der en beweerde doodnuchter, dat nie mand van dergelijke snelle voertuigen ge bruik zou maken omdat toentertijd nie mand de snelpost per diligence benutte om heel gauw ergens te zijn. De arme drommels van toen moesten eens komen kijken. Ook de stoomboot behoort tot de uit vindingen, waarom men hartelijk heeft gelachen. De Engelsche professor Lard- ner bewees wetenschappelijk, dat meneer en gemakkelijker naar de maan kon rei zen, dan per stoomschip over de oceaan. Maar precies een jaar later stoomde de „Savannah" toch de groote haringvijver over. o— Geen zorgen voor de tijd. De beste manier om spoedig vermoeid te worden is voortdurend te blijven den ken aan al het werk. dat ge nog te doen hebt. Eet-niet-te-veel-campagne. De meesten onzer eten te veel. We eten het verkeerde soort voedsel op de verkeerde tijd en daardoor moeten we ten slotte het loodje leggen. „The Forum". o— Aldus Henry Ford. Het is een fout te meenen, dat we in de eeuw van de machine leven. Dat is een boeman, uitgevonden door lieden,die de verandering van de fundamenten on zer beschaving niet begrijpen. We le ven in de wereld van de kracht. o Baldwin aan het woord. Het is een groote fout te meenen, dat vrouwen sterker vatbaar zijn voor ont roering dan mannen. Er bestaat een ge zegde, dat in een kleineerende beteeke- nis wordt gebruikt, n.l. dat die-en-die „een oud wijf" is. De meeste oude vrou wen, die ik gekend heb, zijn mannen ge weest. o— Wat ik met zeer veel strijd leerde, was dat men alleen in het werk, waartoe men zich gedreven voelt en in het werk, dat men voor goed houdt, de vreugde vindt, die zin in het leven legt. En mijn laatste aan alle jeugd is: Neem uw werk op en doe het zoo goed ge kunt, of het klein is of groot. Door middel daarvan vindt ge de zin des levens. Arne Garborg in zijn „Dagboek". o— Het is niet onwaarschijnlijk, dat de zorgzame moeder in 1950 er op zal aan dringen, dat de jongelui toch 'n parachute meenemen, wanneer haar dochter een toer tje gaat maken. Brievenbus. Mijn neefje Jan Rab schrijft: Beste Oom Ko. Wat kreeg ik een lange brief van u terug. Ik wil er u eerst nu voor bedanken. Ik vond het heerlijk. U schreef, dat we niet aldoor de oplossingen behoeven in te zenden. Maar ik ga nu wel alle raad sels in een schrift schrijven, dan krijg ik zoo een heel raadselboek. Tine kan al best tot tien tellen. Ze is 1 Augustus jarig en ik ben 20 Januari jarig. Dat duurt dus nog een lange tijd. Vele groeten van uw neefje Jan Rab; o— Oom Ko is heel blij met zoo'n flinke brief en hoopt, dat zijn neefjes en nicht jes het goede voorbeeld van Jan (ook het maken van zoo'n raadselboek zullen vol gen.) Joop Roeper, „Witte Engel", vraagt of hij ook mag meedoen. Natuurlijk mag dat! „Ik ben negen Augustus jarig," lees ik verder, „en nu ben ik nog zeven jaar. Ik zit al in de derde klas. De raadsels zijn soms wel wat moeilijk voor mij, maar dan vraag ik maar aan mijn Moe of Vader. Dat mag dan zeker wel, oom Ko?" Oom Ko heeft daar niets geen bezwaar tegen en vindt het wel heel goed als vader of moeder ook eens een handje helpen wanneer zijn kleine vriendjes en vriendinnetjes „heusch" niet alleen met de raadsels of met ander werk klaar kun nen komen. Ik heb alle verjaardagen op mijn kalender aangeteekend en zal dus wei rfiet vergeten een mooie kaart te stu ren als het feest daar is. Allen hartelijk gegroet, OOM KO. Oplossingen der laatste raadsels. 1. Perk, Peru; 2. Klaproos; 3. Egel; 4. Het woord zwart kun je toch met elk stuk krijt schrijven? Nieuwe raadsels. 1. Leest men mij: één, twee, drie en vier, Dan ben ik bij de grutter, vrinden, Maar andersom, zoo kunt gij mij, Altijd bij onze bakker vinden. 2. Met 1 ben ik gebladerte, met kl een ander woord voor spleet en met st een voorwerp dat dient om te verwarmen. 3. De kop van een poes, het midden van een vat en de staart van een bond maken samen een dier. Wie kan zeggen, welk dier hier bedoeld wordt? 4. Met b ben ik een zangstem, met w word ik in elk huishouden gebruikt, met gr groei ik en met vl eveneens. 5. Verborgen vogels: Wat ben je traag, An; Schiet toch op. Wij hebben dikke en dunne kousen ge kocht. Bertha rende aan één stuk door naar huis. In de val kwamen alleen muizen, geen ratten. a min a min a mui a min a min a min a mill LANDBOUW EN VEETEELT. a mm a mm a mm a mm a mm a mm a Mollen zijn geen kruisen. Wie een mol voor een kruis houdt, brengt het nooit ver in de muziek en evenmin in de landbouw placht een Nederlandsch landbouwkundige te zeggen. De onderzoekingen van dr. Sachtleben in Stuttgart bevestigen die waarheid, blij heeft de magen van 104 mollen onder zocht en vond ze vol resten van verdelgd ongedierte. Als er plantenvezels werden gevonden, dan was bijna steeds bewijs baar, dat ze met de verslonden wormen en larven, die ze hadden opgepeuzeld, in de magen der mollen waren beland. Is dat nu Televisie? Men schrijft ons: We liepen op de pas gehouden Sche- veningsche radio-salon de verschillende stands te bewonderen, en keken onze oogen uit aan de vele vernuftige middel tjes, door de firma's bedacht, om de „hooggewaardeerde aandacht" van het publiek op hun artikelen te vestigen. Een biezonder aardig idee zagen we door de Radio N.S.F. uit Hilversum in toepassing gebracht Om de gemakkelijke bediening van haar ontvangtoestellen aan te toonen, had zij in haar stand een over dreven groot N.S.F. 4-toestel neergezet, dat evenals de oorspronkelijke editie, van verlichte condensator-schalen voor zien was, waarop de verschillende golf lengten enkele van de vele uitdrukke lijk vermeld waren aangegeven. Een onzichtbare hand draaide aan de beide condensatorknoppen, alsof een on zichtbare reus heel Europa aan het af zoeken was. En telkens, wanneer op een bekend station was „afgestemd", ver toonde zich, in een uitgesneden segment van een vergrooten luidspreker, een aar dig silhouetje, een levendig tafereeltje, waardoor het „gevonden" station geestig getypeerd werd. Zou men zóó eens van televisie genie ten? We hopen het, want als het zoo makkelijk en zoo natuurlijk zal gaan, zal er maar heel weinig te wenschen over blijven. Het deed tenminste al zoo „echt" aan, dat we onder de toeschouwers ie mand heel serieus aan een medebezoeker hoorden vragen: „Is dat nu televisie?" DE VLIEGENPLAAG. Mijnheer de Redacteur. Zou het onderstaande niet een plaatsje in uw blad mogen hebben ten bate der bescherming van paarden en koeien tegen de verschrikkelijke vliegenplaag? Deze insecten zetten zich bij voorkeur aan de oogen der dieren, wat menigmaal oorzaak wordt, dat een paard of koe, half in razernij op hol slaat en soms on gelukken teweeg brengt. Op het laatst van de oorlog kwam ik met een uit Duitsche krijgsgevangenschap ontvluchte Rus in aanraking, die wij op onze grenswacht moesten interneeren. Het was een Siberische boer uit Ja- koetsk, die zich door de lange gevangen schap in Duitschland in de Duitsche taal verstaanbaar kon maken. In de Kirghiezensteppen gebruikte men ter afwering van vliegen aan paarden en koeien gewone laurierolie, dun uitgestre ken over het lichaam van het dier ge smeerd. Dit middel mag echter niet aan gewend worden bij de oogen en wonden. Oogen en wonden werden dun bestreken met zuivere ongezouten natuurboter. Ik heb dit middel op mijn eigen •paardje toegepast, wat voor de waarde van 25 ct. kan gebeuren en zie, ik was er verwon derd over: geen enkele vlieg kon het meer bij mijn dier uithouden. Het was kalm- en rustig en was van de verschrik kelijke vliegenplaag verlost. Toen- ik de arme herten zag in de Hertenkamp, die door duizenden vliegen tot razens toe geplaagd worden, deed mij 'zulks besluiten, de dierenvrienden op merkzaam te maken op dit middel om vliegen voor zekere tijd te verdrijven. (Zie het Orgaan Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren.) In de hoop op veler navolging. A. H. HERTOGS. Schele hoofdpijn ADVERTENTItN. Eenige en algemeene kennisgeving. ONDERTROUWD: Zr. A. WONDER en J W. REES. „Jong Nederland" Bergen aan Zee 6 Juni 1929. Delft. Huwelijksvoltrekking zal plaats vinden te Bergen op nader te bepalen datum. GETROUWD: R. KOOIMAN en S. BOON die mede namens wederzijdsche familie hartelijk dankzeggen voor de betoonde be langstelling. Den Burg, 6 Juni '29. Heden overleed in het Snouck van Loosenziekenhuis na een korte onge steldheid onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, de heerj JACOB BOON, weduwnaar van G. Koning in den ouderdom van 79 jaar. Uit aller naam R. BOON. Enkhuizen, 8 Juni 1929. zal op Vrijdag 21 Juni a.s., des avonds 8 uur in café „Bellevue" te de Waal publiek verkoopen en verhuren: voor de Doopsgezinde gemeente van Burg, Waal en Óosterend op Texel 1.52.10 H.A. „de Akker" in Waalenburg 4.12.„Oostelijk Kilstuk" aldaar in 2 perceelen 2.03.60 „Voorste Bollen" aldaar 1.90.60 „Achterste Bollen" aldaar 1.61.50 „Flooge weidje" aldaar 3.50.90 „Het Waardstuk" aldaar 2.20.50 „Simon Ransland" aldaar 3.76.60 „Damstuk" aldaar in 2 perc. 1.05.60 „Voorste Nieuwland" in Burger-Nieuwland. 1.38.90 „Middelste Nieuwland" aid. 1.38.90 „Achterste Nieuwland" al. 1.27.70 „Bij de Kaai" jn Langwaal 1.04.70 „De Noordstar" aldaar 0.93.10 „Hoornsloot" in Spang 1.08.30 „de Ominegom" bij Oosterend 0.95.70 „Kleine Spreeuwtjes" aan den Hoornderweg. 1.97.— „Groote Spreeuwtjes" aldaar R. KOOIMAN, Vrachtrijder. Twee vrienden (23—24 j. P.G.) vragen voor een week (in Juli) EEN KAMER (met kost en inwoning) en berging van fiets. Brieven ïruet prijsopgaaf aan J. MUSTE, Soestdijksche Kade 400, den Haog. voor roerende goederen, enkel van land bouwers en veehouders onderling, bedroeg over 1928: voor de voljaarsklasse f2,—, voor de halfjaarsklasse (b.v. wol en schapen) en voor rundvee en paarden f 1,— per f 1000, - verzekerd kapitaal. Verzekeringen van gebouwen en inboe dels en alle andere soorten van verzekering doorloopende en tijdelijke, worden billijk afgesloten bij solide maatschappijen. Correspondent. Cicilia Konijnen kwaekèn is geld verdienen. Wij koopen alle afstam melingen a f 5,- per stuk teru Voedsters verf rijgbaar a f25,—.' Inlichtingen S, VLAMING, Oosterend. O— O Foste r's Is vaak tc wl|ten aan slechte spijsvertering. Foster's Maagpillen verdrijven spoedig uw kwaal, werken uiterst zacht en verschaffen ueen gezonden eetlust, nieuwe energie en een opgeruimd humeur. Maagpillen Alom verkrijgbaar A f 0.65 per flacon

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 3