No 4339 Woensdag 12 Juni 1929 42st8 Jaargang TWEEDE BLAD Texelsche Berichten Nieuwe Modeblad Gemengd Nieuws ABONNEMENTEN: UITGAVE;N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 8 POSTGIRO: N°. 652 a POSTBUS: N°. 11 TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN i Van 1-5 rogels: 50 ct. Iedere regol moer: 10 ct. Dozelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. Bij abonnement lagero rogolprljs ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Standplaatsen strand nabij de Koog. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat een ontwerp plan tot het in gebruikgeven van liet strand nabij de Koog gedurende het badseizoen 1929, voor de aanvragers om een standplaats, vanaf heden tot Maandag 17 Juni 1929 des middags 12 uur, ter se cretarie ter inzage ligt. Bezwaren tegen dit plan worden schrif telijk ingewacht vóór Maandag 17 Juni 1929, namiddags 2 uur. Texel, 11 Juni 1929. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Collecte voor den gewapenden dienst. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat in den loop der vol gende week aan de huizen der ingezete nen zal worden gehouden de gewone jaar- lijksche collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlan den. Zij achten het niet ondienstig de inge zetenen te herinneren, dat dit fonds niet is opgericht en wordt aangewend om dat gene te doen waartoe de Staat verplicht is, maar om buitengewone belooningen uit te reiken aan hen die bij de verschil lende oorlogen voor ons Vaderland en Onze Overzeesche bezittingen lijf en le ven hebben veil gehad. Texel, 11 Juni 1929. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. De Vrouw en Haar Huis. Kleine vreugden. Wanneer door 't grijze mistgordijn Een zonnestraaltje dringt, Of ergens in een nauwe straat, Een orgel zangrig zingt, Wanneer een avond in een boom Een spreeuw zoo helder fluit, Dan zingt mijn ziel in dankb're klank Haar kleine blijdschap uit. Wanneer daar is blijdschap In een winterdag, Een avondhemel, Een zonnelach. In een bloeiend boompje, Een kleine bloem, "Een gonzend bijtje, Een kinderzoen! Truus Versteeg. De Lutina-schatten. Zondag is te Terschelling aangekomen de sleepboot „Texel" met twee zandbakken. De sleepboot is te Amsterdam met een nieuwe zuiginstallatie uitgerust om op het wrak van de „Lutina" te worden gebruikt. Bazaar Ned. Herv. Gemeente. Op grond van wat we zoo nu en dan vernamen omtrent de bazaar, welke Dins dag, Woensdag en Donderdag (deze week) in het gebouw Eben Haëzer ten voordeele van de Ned. Herv. Gemeente zou worden aangericht, waren onze verwachtingen hoog gespannen. Maar we kunnen op- rechtelijk verzekeren, dat we nochtans ver baasd stonden te kijken, toen we aan schouwden-op welk een grootsche wijze deze bazaar werd ingekleed. Wanneer we bedenken, dat aan de voorbereiding slechts een half jaar gewerkt is en dan de moeite nemen met aandacht te bezien wat hier bijeen is gebracht, kunnen we zeker van een geslaagd plan spreken en twijfelen we geen oogenblik, of de bazaar zal inslaan." We mogenniet ajles verklappen, maar een enkel woord over wat hier geboden wordt mag toch wel worden vermeld. Beginnen we bij het begin, de offici- eele opening, geschied in tegenwoordig heid van tal van genoodigden gistermid dag te drie uur. Ds. Raabe heette van harte welkom de dames-comité-leden, de heer en mevr. Oort, de verscheiden collega's alsmede de heeren leden van kerkeraad en kerkvoog dij. Spreker noemde het een weemoedige taak deze bazaar te leiden als de laatste welke hij meemaakt in deze gemeente, die hij wegens vertrek naar Winscho ten zal gaan verlaten. Maar toch ligt er ook blijdschap in, vervolgde hij, nu ik weer heb mogen zien welke gevoelens jegens onze kerk er leven in deze gemeente. Bij de organisatie van deze bazaar heb ben we geen teleurstelling gekend, geen ontgoocheling, geen verdrietelijkheden. Steeds weer hebben we aangenaamheden mogen ondervinden. Door ons dames-co mité is met energie gewerkt. Van alle kanten kwam de medewerking los, zelfs uit Amerika. Dat alles moet ons van blija- schap vervullen. Ons doel is bekend: wij willen geld verzamelen voor de noodige restauratie van onze mooie kerk, welke een monu ment mag heeten. Wel zullen we voor een algeheele restauratie onvoldoende bijeen kunnen brengen, maar de noodzakelijke dingen hopen we toch wel te kunnen la ten uitvoeren. Ik hoop, dat deze dagen ook voor heeren kerkvoogden blijde da gen zullen zijn. Bij de organisatie van een bazaar vra gen wij ons steeds af: ,,Hoe komen wij er aan?" en ,,Hoe komen wij er af?" Het antwoord op de eerste vraag is op overvloedige wijze gegeven. Wij staan zelfs versteld van zoo'n verscheidenheid Veel is er gegeven, ook veel in contan ten, niet alleen uit onze gemeente. De De fa. Van Nelle mag bij name worden genoemd. Personen noemen doe ik niet, maar een uitzondering maak ik voor mej. de Wed. Koorn, van de Koogerstraat, die zich zoo geweerd heeft en die zoo graag in ons midden had willen zijn. Veel heeft zij voor deze bazaar gedaan in weerwil van haar hooge leeftijd, haar oude oogen, haar stramme vingers. God zegene de oude ziel. Zij heeft ons een spaarpot met een gedicht geschonken en groot zal ze ker haar blijdschap zijn, wanneer daarin gaven klein en groot bij elkaar mogen komen. Aangaande de resultaten van deze ba zaar ben ik hoopvol gestemd. We hebben een schaar van goede verkoopsters en tal van mooie dingen, we worden gezegend door mooi weer maar al ons werk blijft stukwerk, wanneer we de zegen moeten missen van God. Laat ons daarom diens bijstand afsmeeken. Ds. Raabe ging voor in gebed en ver klaarde hierop de bazaar voor geopend. Toen werd een gretig gebruik ge maakt van de gelegenheid, geboden om de tentoonstelling eens op te nemen. Het is de afdeeling handwerken, welke het meest opvalt. Niet alleen omdat zij het grootste deel der beschikbare ruimte in beslag neemt, maar bovenal om de pracht van zoo menig werkstuk. We meenen bezoeksters wel te mogen adviseeren hier aan biezondere aandacht te schenken. We kunnen er niet aan denken de namen te noemen der vele dames, die zich voor deze bazaar zoo verdienstelijk hebben ge maakt, maar maken gaarne een uitzonde ring voor een harer: voor mej. de Wed. Koorn-v. Lente, die haar acht-en-tach- tig jaren ten spijt menig handwerkje voor de bazaar wist te vervaardigen en dat met een smaak en accuratesse, welke menigeen haar moet benijden. Dus: aan „Omoe Koorn" ons eeresaluut! Ge moet 'ook haar gedicht op de spaarpot eens lezen Een attractie is verder „het postkan toor", een origineele vondst, welke zeer in de smaak moet vallen. Wie zich aan het loket vervoegt, zal begrijpen waarom. We noemen verder de keurige verzame ling platen en lijsten, luxe huishoudelijke voorwerpen, parfumerieën, etc. Er is veel en velerlei, te kust en te keur. Ook hier is het de degelijkheid welke aantrekkelijk aandoet. De fa. Keg is vertegenwoordigd door haar verpakte levensmiddelen. Een thee tent ontbreekt natuurlijk niet, zoodat ie der zijn dorstige keel naar hartelust kan laven. In één adem noemen we verder de afd. tabak, sigaren en wat dies meer zij, de bloemenexpositie en de limonadekiosk. Die zullen zeker aftrek vinden, evenals sjoelbak en rad van avontuur. Liefhebbers van vischsport kunnen hun „hart" opha len, ook grabbelaars kunnen er terecht. Wanneer we nu nog noemen weegschaal en platenwerptent hebben we alle attrac ties vermeld. Er zullen verscheiden verlotingen wor den op touw gezet, waarbij o.m. vier groote spreien en verscheiden taarten en koeken zullen worden verloot. 's Avonds wordt de zaal rijk en feeste lijk verlicht, dank zij de goede zorgen van de heer Joh. Moerbeek, die zich belange loos met de aanleg belastte. Kortom de bazaar zit goed in elkaar en zal zeker slagen als het vorige jaar reken maar! Vierde Lammerenmarkt. Ook de markt van deze Maandag heeft zich weer door een vlotte handel onder scheiden. De invloed van het gunstige weer, het betrekkelijk klein getal koopers en de niet groote aanvoer waren terdege te merken. Aanvoer 4852 stuks, prijzen 1623 gld. De Leidsche markt van Vrij dag gaf ook goede moed: bij een aanvoer van 4878 lammeren noteerde men zoc als we Zaterdag reeds konden melden een prijs van f24. Wegaanleg. Vanwege de Dertig Polders werd de aanleg van een weg Weezenplaats-Schil- derweg ter hand genomen. Het werk is thans nagenoeg gereed gekomen. Wan neer de grond voldoende bezonken is, zal, naar de heer J.S.Dijt, dijkgraaf, ons welwillend meedeelt, nog dit jaar tot beharding worden overgegaan. We zijn bevoegd het gerucht tegen te spreken, volgens hetwelk de aanleg van deze weg met de Zuiderzeewerken in verband zou staan. Dat de aanleg, welke reeds lang op 't werkprogram Dertig Polders stond, van groote beteekenis moet worden geacht, begrijpt een ieder, die bedenkt, welk een bekorting deze weg beteekent voor alk- verkeer van de westzijde van de Hooge- berg naar de Haven. Niet „gratis" maar je reinste sneeuwbal systeem. Mevr. Drijver schrijft ons uit Heem stede: Als lezeres van de Texelsche Courant trof ik in uw blad een advertentie aan over Regina-horloges, boven welke ad vertentie met vette letters gedrukt staat: „Gratis Duizend Regina-horloges". Mag ik nu even uw aandacht vragen voor het volgende Deze advertentie heeft gestaan in alle groote bladen. Na eenige tijd stond er in deze bladen (o.a. in de N. Rott. Crt. heb ik het persoonlijk gelezen) dat be doelde advertentie pure oplichterij is. Wat is n.l. het geval Iemand stuurt 45 cent en ontvangt niet een horloge, maar eenige bons. Het juiste aantal ben ik vergeten, maar laat ik zeggen vijf bons a f3,Deze bons moet hij aan kennis sen tegen drie gulden verkoopen en dc ontvangen 15 gld. opsturen. Daarna ont vangt hij het horloge. Deze vijf kennis sen ontvangen ieder weer vijf bons, enz. Dus: je reinste sneeuwbalsysteem. Aan gezien het woord „gratis" gebezigd wordt in de advertentie, beschouwt de comm. v. politie het geval als oplichterij en waar schuwde in de couranten. Nu probeeren de oplichters dezelfde truc in de kleinere plaatselijke Diaden. ten waarschuwing is mijns inziens wel op haar plaats. (We zeggen mevr. Drijver dank voor haar waarschuwend woord, waarvan we vertrouwen, dat ook onze lezers goede nota zullen nemen. RED.) We vestigen de aan dacht van onze leze ressen op het Dit verschijnt 2 maal per maand met 16 blz. in groot formaat en bevat telkens tiental len goede modellen van dames- en kln- derkleedlng, alsmede van fraaie handwer ken. Een uitvoerig knippatronenblad wordt gratis bijge leverd. Prijs 95 ct per kwartaal. Franco per post f 1,25. We maken er u spe ciaal op attent, dat uitsluitend abonnees op de Texelsche Courant dit Nieuwe Modeblad tegen deze prijs kunnen bekomen. Fancy-fair S.V. Texel. S.V. Texel is voornemens in het najaar in hotel Texel tot stijving harer kas een tancy-fair te houden (Oosterschc Stad),, met welk doel morgenavond reeds een comité zal worden gevormd. DE WAAL. De weg bij Molenbuurt. Ter bekorting van de weg de Waal- Oosterend, mede uit veiligheidsoogpuut, is bij Molenbuurt een boclit afgesneden. Dit gedeelte, dat reeds in gebruik geno men is, zal binnenkort worden benard. OOSTEREND. Zakennieuws. Naar we vernemen is de heer IJ. Kop pen, eigenaar van hotel Het Wapen van Amsterdam alhier voornemens wegens ge vorderde leeftijd zijn bedrijf van de hand te doen. Het zou in zijn bedoeling liggen zich metterwoon elders te vestigen. OOST. Schoolnieuws. De heer B.P.Abbema, hoofd der school alhier, staat no. 1 op de voordracht voor onderwijzer aan de Ulo te den Helder. BINNENLAND. Een merkwaardig congres. Op 7, 8 en 9 Juli zal een interessant in ternationaal congres van de Duitsche Bond van Electrotechnici worden gehou den. De buitenlandsche deelnemers aan dit congres zullen niet naar Duitschland behoeven te reizen, doch in hun eigen land het congres meemaken. De techniek en de uitgebreidheid van het internatio nale telefoonnet maken het mogelijk. De deelnemers zullen te zamen komen in Aken, Den Haag, Weenen en Boeda pest. Kort voor de op'ning van iedere zitting worden verschillende vergaderza len met elkaar verbonden door middel van telefoonlijnen. In iedere zaal staat een microfoon opgesteld en een aantal groo te luidsprekers. Zoo zullen in ieder land toespraken kunnen worden gehouden, ter wijl alle deelnemers bij het debat hun stem zullen kunnen laten hooren. boven dien zal men in eik der vergaderzalen de luidsprekers" zoo kunnen opstellen, dat niemand eenige moeite zal hebben om de sprekers te kunnen verstaan.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1