No 4340 42st* Jaargang Zaterdag 15 Juni 1929 Voor de Zondag. Nieuwe Modeblad EERSTE BLAD. Voor hoofd en hart. smaakt als room Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V v/h LANGEVELD&DE ROOIJ IS DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 rogals: 50 ct. lodere rogol moor: 10 ct. Oo2olfde advortontlo 4 maal goplaatst wordt 3 maal borokond. Bil abonnoment lagoro regolprlja ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN „Goede trouw wordt verondersteld, tot kwade trouw is gebleken." Er zijn menschen, die wantrouwend zijn aangelegd; er zijn anderen, die van nature geneigd zijn tot vertrouwen. Wie van bei den zijn de gelukkigsten? Ik houd het met de laatstgenoemden, hoewel ik gaar ne toegeef dat zij kans loopen bedrogen te worden. Zouden echter zij, die meenen iedereen te doorzien, en er zich steeds op beroemen, een ander te slim af te zijn, die kans uit hun levensondervinding kun nen schrappen? Ik betwijfel het zeer. Immers er is veel meer voldoening mee te behalen om iemand te kunnen bedriegen, die een strijdbare held is, dan die kunst toe te passen op iemand, die u ongewa pend tegemoet treedt. Vertrouwen wekt altijd een zekere mate van eerbied op; en men bedenkt zich wellicht tweemaal alvo rens het vertrouwen van iemand, in alle eenvoud geschonken, te beschamen. Be staat hierin niet juist de groote aantrek kelijkheid van het kind, dat het onvoor waardelijk vertrouwt? Doet het nietjuist daardoor een beroep op ons hart? O. zeker, er zijn wel kinderbeulen en we hooren wel eens van afgrijselijke wan toestanden, die gerechterlij ke tusschen- komst noodig maken; maar over het al gemeen genomen is daarvan toch het per centage klein en wekt mishandeling van een kind nog tienmaal meer verontwaar diging dan die van een volwassene. Ware het vertrouwen bestemd om te verdwijnen, dan zou er een goede, zege nende engel minder op aarde zijn. Moch ten zij allen, die hiervan doordrongen zijn, het zich tot plicht rekenen om het te beschermen en, waar het noodig is, aan te kweeken. Hoe? Door het zelf te bewa ren en het voorschrift in praktijk te bren gen: „Goede trouw wordt verondersteld totdat kwade trouw is gebleken." Zondag 16 Juni 1929. ZONDAG. Een blijde lach, een indde hand, Een rustig woord, een groot verstand, Een open oor, een kloeke daad, Een stoere wil, die veel weerstaat, En liefdegloed voor al het werk, Dat's meer dan goud dat maakt eerst sterk. Truus S a 1 om o n s. MAANDAG. Ons hart is nooit zoo zwaar te dragen als wanneer het ledig is. DINSDAG. Als ons streven en onze geheele gang gericht is naar de zon van waarheid en gerechtigheid, dan zullen de schaduwen ons niet verschrikken. Longfellow. WOENSDAG. Een goed, openhartig gesprek verdub belt onze krachten. Als wij aan anderen onze gedachten moeten openbaren, wor den ze ons eerst recht duidelijk. Emerson. DONDERDAG. Gelijk er menscnen zijn van het han delen, zoo zijn er menschen van het z ij n. De invloed, uitgaande van de eerste, is bedoeld; die, uitgaande van de laatsten, is onwillekeurig. En de onwillekeurige invloed gaat het diepst, wijl de menschen hem ondergaan huns ondanks en zonder dat zij het behoeven te erkennen. VRIJDAG. Laat een scherp of boos antwoord on opgemerkt. Het antwoord alleen maakt de twist. ZATERDAG. Lust in het huiselijk leven is het' beste tegengif tegen slechte zeden. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van Pieter Jan Kooger, timmerman te de Waal, om op het perceel, kadastraal bekend in sectie C., no. 1059 een inrichting voor machi nale houtbewerking te mogen oprichten, door hen voorwaardelijk is toegestaan. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 10 Juni 1929. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. W. B. OORT. „De Wandelaar No. 6." Zooeven verscheen onder redactie van Rinke Tolman de zesde aflevering van „De Wandelaar", geilustreerd maand blad, gewijd aan natuurwaardeering, na tuurbescherming, heemschut, geologie en folklore. U. G. Dorhout leidt ons door de „Lan ge Streek", waar in de bloeitijd de boo- men de hongerden één kleurigheid van bloesems zijn. J.H.P.Jacobs houdt ons bezig met „De Psychologie van de Wan delaar", terwijl A.Joman bevattelijk uit eenzet, wat voor interessante dieren de galwespen zijn. De bekende ornitholoog Wolda_ vertelt uitvoerig, hoe de vogels reageerden op de felle winter in 't begin, van 1929 en publiceert tal van brieven, waaruit blijkt, hoeveel leed er voor enkele maanden is geleden door onze gevleu gelde vrienden. In een leuke schets pro testeert W.A.v.Os er tegen, dat in ver schillende tuinbouwcentra van ons land het bijen houden onmogelijk wordt ge maakt. Verder hebben o.m. ds. A.M. van de Laar Krafft, mevr. J.Brinkgreve-Entrop en P.J.Schenk aan dit nummer meege werkt. Ook de'rubriek „Van en voor de le zers" brengt wederom een schat van na tuurhistorisch allerlei. Tal van leerzame en mooie illustraties vullen de tekst der aflevering op aantrek kelijke wijze. (Abonnementsprijs: f7.50 per jaar fr. p.p.) Coöperatieve Boerenleenbank Texel. De vergadering van leden der Coöp. Boerenleenbank alhier, geleid door de heer Jac. Kikkert Nz., en gehouden in „de Zwaan" op Dinsdagavond j.l., werd bijge woond door 25 personen. Na 25 jaar. In zijn openingswoord, waarin hij zijn spijt over de geringe belangstelling te kennen geeft, brengt de voorz. het zil veren jubileum van de Bank in herinne ring. Spr. herinnert aan de Boerenbond, na de opheffing waarvan de Boerenleen bank tot stand is gekomen. Van de aan vang af ging het met de omzet steeds in stijgende lijn. Bleef deze het eerste jaar tot enkele duizenden beperkt, thans is de omzet al meer dan twee miljoen guldens. Ook de lokaliteit werd langzamerhand beter. Aanvankelijk gevestigd in een op kamertje ten huize v.d. kassier, is later 't kantoor naar het perceel Warmoesstraat, Zwaanstraat ondergebracht. Vervolgens werd het tegenwoordige perceel in de Molenstraat in gebruik genomen. Tvpee- rend is wel, dat nu op deze balans het gebouw voor fl.geboekt staat, weldra de tijd aangebroken is, dat door de bank een ruimer en meer in het centrum van den Burg gelegen pand betrokken zal kunnen worden. Spr. wijst op de groote bedragen in de diverse afdeclinger. der bank omgezeten vertrouwt dat de Coöperatie op dezelf de wijze zal kunnen voortgaan, daar ge- LichteOeurige ROOKTAbAK ROODE-STER THEODORUS NIEMEIDER GRONINGEN bleken is, dat zij door de sympathie en steun van tal van leden geschraagd wordt. Dank wordt gebracht aan Bestuur en Raad van Toezicht, aan kassier en assis tente (de heer C.Grant en nicj. Haakman) aan spaarders, voorschotnemers en reke ninghouders voor hun steun, de bank zoo ruimelijk verleend. Spr. herdenkt het oud-bestuurslid, wij len de lieer J.Witte JPz., die cle bank een warm hart toedroeg en mede tot haar bloei zijn deel heeft bijgedragen. Besluiten wil ik, aldus de heer Kik kert, met de woorden van de voorz. van de Raffeissenbank te Utrecht: „Wees nuchter en waakt. Hijsch het sein: wees op uw hoede en blijf het vaandel ge trouw. Dwing de jongeren tot het besef dat langs de weg der Coöperatie veel goeds is te bereiken in de landbouw", (applaus). De notulen, gelezen door de lieer C. Graaf, worden onder dankzegging voor de juiste weergave goedgekeurd. Jaarverslag. Uit het jaarverslag stippen we aan, dat 1928 een goed jaar kan worden genoemd, daar de bank ook dit jaar weer zeer voor uit is gegaan. Dit moet wel tot groote voldoening strekken van de oprichters der bank, waarvan er ongelukkig nog maar weinigen in leven zijn. Wie had kunnen denken, dat onze Coöp. zoo'n groote vlucht zou nemen? Groot was onze ver wondering toen reeds na een enkel jaar bleek, dat ons pogen niet vruchteloos was geweest. Laat ons de wereldoorlog niet vergeten als een tijd, welke groote moeilijkheden gaf, maar welke alle over wonnen werden. De bank heeft over het geheel slechts voorspoed en welvaart ge kend, uitgezonderd in tijden van groote droogte met als gevolg omlaag gaande veeprijzen. Meest mocht de bank zich in toenemende groei en bloei verheugen, steeds namen haar leden in aantal toe. In 1928 traden er 51 toe, 16 overleden er, zoodat eind 1928 de bank 743 leden telde. Het aantal geboekte posten nam met 532 toe, het saldo spaargelden met f 172,672.05; ook het aantal spaarboekjes is weer grooter; er zijn 237 boekjes met meer dan f 1000.Er werden 571 voor schotten gegeven, waarvan 18 tot bedra gen van f 5000 en liooger. Na inspectie vanwege het hoofdbestuur werd een gunstig rapport uitgebracht. Zoo geeft de bank een duidelijk beeld van haar bloei, waaruit wel blijkt in hoe goede handen haar beheer berust.. Dat beheer verdient zeker alle lof. Dank magj tevens worden gebracht aan de leden, die mede tot de bloei der bank hun steentje hebben bijgedragen. Moge ook met hun hulp, besluit de kassier zijn verslag, de bank nog grooter bloei tegemoet gaan, opdat zij blijve een zegen voor ons allen tot welvaart van heel Texel. Met applaus loont de vergadering de kassier voor zijn degelijk verslag. De voorz. zegt de heer Graaf dank, waarop goedkeuring volgt. Verkiezingen. Het aftredend, doch herkiesbaar lid van de Raad van Toezicht, de heer M.Kuip, wordt herbenoemd met algemeene stem men (twee blanco). Met nagenoeg alge meene stemmen wordt ook de heer C.Zijm, aftredend bestuurslid, herbenoemd (twee blanco, twee op C.Hin). Beide heeren nemen hun functie aan. De voorz. feliciteert hiermee de ver gadering. Rekening en Balans. De rekening 1928 sluit in ontv. en uitg. met f2187,893,93. Van de ontv. noemen j we die van de spaarbank: f615322,13 en fX)88üü,—afschiijving op het gebouw We vestigen de aan dacht van onze leze ressen op het Dit verschijnt 2 maal per maand met 16 blz. in groot formaat en bevat telkens tiental len goede modellen van dames- en kin- derkleedlng, alsmede van fraaie handwer ken. Een uitvoerig knippatronenblad wordt gratis bijge leverd. Prijs 95 ct per kwartaal. Franco per post f 1,25. f499,op de reserve gebrachte winst f 13317,85; terugbetaalde voorschotten f231545,50. Van de uitg. noemen we: uitgegeven a.d. spaarbank f554250,08; gegeven voor schotten f 390600. De balans sluit in ontv. en uitg. met f2073415,85 en vermeldt een saldowinst van f 12060,43. Gevraagd wordt hoe de betrekkelijk ge ringe winst moet worden verklaard bij de groote toename van de omzet. De voorz. antwoordt, dat men moet bedenken, dat de rentevoet het vorige jaar ten voordee- le der leden verlaagd geworden is. De bank is een Coöperatie, die zoo hoog mogelijke rente uitbetaalt en zoo gering mogelijk rente vraagt waar het voorschot ten betreft. Zij werkt zooveel mogelijk in het belang van de leden. Wat de aard der effecten aangaat, waar een ander lid naar vraagt, wordt meege deeld, dat deze absoluut safe zijn. Geen Russische papieren of Veendammertjes. Geldleeningen. De vergadering hecht nog haar goed keuring aan verleende voorschotten ten behoeve van diverse personen en instel lingen, waarvan alleen de Dertig Polders (f35000) en Eierland (f40000) bij name worden genoemd. De voorz. merkt ter geruststelling nog op, dat bij het ver strekken van bedragen boven f 3000 de Raad van Toezicht en de Bank te Utrecht moeten worden gehoord. Ongewijzigde rentevoet. Meegedeeld wordt, dat het bestuur be sloten heeft geen wijziging in de rente voet voor te stellen, waarmede de ver gadering accoord gaat. Rondvraag. Op een vraag van een der leden of ook gelden aan personen of instellingen buiten Texel worden verstrekt, geeft de voorz. een ontkennend antwoord. De Bank verstrekt alleen gelden aan leden (en polderbesturen) die alleen hier woonach tig kunnen zijn. Wat het perceel in de Binnenburg be treft, wordt opgemerkt, dat het de be doeling is de opstal te verkoopen omver volgens met de bouw van een modern, naar de eisch des tijds ingericht kantoor een aanvang te maken. Verwacht wordt, dat hiermee de koop som inbegrepen, 20 25 duizend gld. ge moeid zal zijn. Afgewacht moet nog wor den waartoe 's Rijks Monumentenzorg, welke de o.ide gezel nog onder zijn be- schesming heeft, zal beslissen. Mogelijk zal de ge/el wel afgebroken mogen wor-

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1