42steJaargan^ No 4341 Woensdag 19 Juni 1929 Bij Examens en Openbaar Optreden Puistjes Gemengd Mjeuws Van week tot week Texelsche Berichten Nieuwe Modeblad ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V,v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 :j POSTBUS: N°. 11 Zaterdagavond. Geen Jan van Speyk II. Wie herinnert zich niet de held Jan Carel Josephus van Speyk, die in 1802 te Amsterdam geboren, opgevoed in het Burgerweeshuis aldaar en opgeklommen tot luitenant ter zee in 1830 de lont in, het kruit stak, toen hij met zijn kanon neerboot tegen de wal bij Antwerpen dreet en door onze toenmalige vijanden overrompeld dreigde te worden? Heel die geschiedenis, waarnaar we in de dagen, dat „de jongenskiel ons zoo zalig om de schouders gleed", (vergun ons deze wijze van citeeren) met open mond hebben geluisterd, kwam ons onwillekeurig voor de geest, toen we lazen, hoe te Willem stad in de nacht van Zaterdag op Zondag de gouverneur van Curasao en onderhoo- righeden opgepakt en door een rebellen troep gevankelijk werd weggevoerd. We behoeven over deze historie niet uit te wijden, daar we Woensdag reeds een klein kolommetje met biezonderheden omtrent deze overval konden plaatsen. Gelukkig komen zulke akkefietjes niet dagelijks voor. Geschiedenisbolleboozen onder onze lezers weten wellicht, dat Cu rasao in 1527 door de Spanjolen geno men werd, maar sinds 1643 tot Neder lands koloniën kan worden gerekend. We mogen van geluk spreken dat de ge ruchtmakende affaire aan de gunstige ver houding van ons land tot Venuzuela (de republikeinsche bakermat van de oproe rige op avonturen beluste elementen) geen afbreuk zal doen. Een paar oorlogs schepen hebben koers gezet naar de West, waar we hopen, dat hun komst overbodig zal blijken. Zeer vermoedelijk zal men volstaan met een degelijk onderzoek te gelasten naar de tafereelen, zooa'ls die zich hier heb ben afgespeeld. Het ligt voor de hand, dat men Venezuela niet verantwoordelijk kan stellen voor het wangedrag van een handjevol ontevredenen, die elders, op buit belust, de boel op stelten zetten. Hoogstens kan men om een voorbeeldige afstraffing verzoeken. En wat de ongelukkige gouverneur Fruytier betreft: had hij zich anders kun nen gedragen dan hij deed? Had hij niet a la Jan Carel Josephus een heldendood boven een smadelijke gevangenneming moeten kiezen? We mogen noch durven ons een oordeel aanmatigen. Eerst dient een volledig rapport omtrent de juiste toedracht der gebeurtenissen verschenen te zijn. Het schijnt evenwel dat de weer loosheid van dit gebied de Venezolanen een goede gelegenheid gaf hier eens hun slag te slaan. Een goed politieleger, dat, steeds een oogje in het zeil houdt, zou een inval als deze hebben kunnen ver hoeden misschien. Over financieele en moreele li quidatie. De heeren deskundigen-op-financieel- gebied nebben hun taak te Parijs, rege ling der Duitsche herstelbetalingen, lot een goed einde gebracht en hebben in een stemming van voldaanheid de thuis reis kunnen aanvaarden. Duitschland mag tevreden zijn, waar de commissie het dit land mogelijk heeft gemaakt aan zijn verplichtingen te voldoen op een wijze, welke zijn financieele positie niet te zeer ondermijnt. De conferentie, zoo liet de Duitsche afgevaardigde dr. Schacht zich uit, leidde tot de financieele liquidatie van de oorlog. Maar deze zal alleen mogelijk zijn als de oorlog ook moreel is afgewik keld. We moeten in de toekomst kijken, voor de opbouw waarvan Duitschland en Frankrijk moeten samenwerken. Een der voornaamste stappen van de conferentie was de oprichting van een internationale bank, welke mogelijk een- maat de kern van het Wereldbankwezen vormen zal, maar voorloopig zich vnl. met de schuid- en herstelbetalingen zal dienen te bemoeien. Een verdere uiteen zetting van haar taak valt buiten het be stek van dit sober overzichtje. We willen slechts met deze korte vermelding vol staan en vertrouwen dat de heeren finan- blijft men kalm en helder door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen Buisje 75 ct. ciers-diplomaten de wereld met hun moei zame arbeid een groote dienst bewezen hebben. Uit de stad der Madrileenen. Van Parijs nu naar Madrid getogen, waar de heeren, die deelnemen aan de 55e zitting van de Volkenbondsraad, hun tenten hebben opgeslagen, Gewichtige punten zijn 'tniet, die op de agenda prij ken. We noemen slechts het minderheden probleem hetwelk, vele commissies ten spijt, nog geen stap nader aan zijn op lossing gekomen is. Niet zelden zijn liet de onder-ons-jes, waardoor conferenties als deze nog het meest de aandacht trekken. Zoo zou Stre- semann bij deze gelegenheid de ontrui ming van het Rijnland met zijn collega Tiriand weer eens 'besproken hebben in zoo'n apartje. Men heeft wel geen spijkers met koppen kunnen slaan, (in verband met de verkiezingen in Engeland ontbrak de Engelsche afgevaardigde), maar wegens het optreden van de Labour-regeering aldaar ziet men in Duitsche kringen inzake die vervroegde ontruiming, de toekomst toch minder don ker in. Uit Marokko en het Verre Oosten. We besluiten met een enkel woord over Marokko en het Verre Oosten. Frankrijk heeft van Marokko, waarover het van 1900 tot 1912 steeds met Duitsch land over hoop lag, nog weinig genoegen mogen beleven. We behoeven slechts de naam van een Ab-del-Krim te noemen, om u een reeks van afschuwelijke tafereelen voor de geest te brengen, 't Is er alles behalve „pais en vree". Een troep op standelingen heeft munitie en wapens we ten te bemachtigen en voert nu een af mattende strijd met Fransche legercorp sen. Reeds vielen verscheiden dooden aan beide zijden. Niet veel beter gaat het in het Verre Oosten toe. De lezer weet, dat op last van de Chineesche regeering huiszoeking werd gedaan op de sovjet-consulaten te Charbin in Mandsjoerije. Enkele ambte naren werden gearesteerd, waardoor Mos kou zoo in woede ontstak, dat nu zijn troepen Mongolië hebben bezet en eer herstel geëischt wordt. Zij zouden zelfs ook Mandsjoerije willen bezitten, In dit geval zou Japan zeker niet werkloos blijven, omdat dit land bij dit gebied fi nancieel nauw geïnteresseerd is. Als gewoonlijk is de berichtgeving uit deze gewesten zoo verward, dat we er maar moeilijk een touw aan kunnen vast- knoopen. We zullen nadere berichten moe ten afwachten om er het juiste van te kunnen vertellen. G.JOH.D. in het gelaat verdwijnen spoedig door deze des avonds met wat Purol in te wrijven en door zich des morgens te wasschen met warm water en gewone zeep of beter nog met Purolzeep. 't Voldoet iedereen. Het Jeugdtooneelspel „Dik Trom". Men schrijft ons: Op Zondagmiddag 30 Juni, 's middags 3 uur zal in de Nieuwe Schouwburgloge, dir. Hesse en Delmonte, een buitengewo ne kindermatinée gegeven worden door het genootschap Jeugdamusement. Ten tooneele zal worden gebracht: „Dik Trom", jeugdtooneelspel in drie bedrij ven, door C. Joh. Kieviet, bewerkt naar zijn bekende boek. In het stuk treden op: Dik Trom, Griet Trom, Jan Trom, Veldwachter Flipsen, Jan Vos, Piet van Dril, Anneke, de Vrek, enz. enz. Merijntje Gijzen. Maandag a.s. wordt Merijntje Gijzen" hier opgevoerd. De Leiegraat schreef over dit stuko.m.: I Een groot en tot hulde en waardeering gestemd publiek woonde de 150ste voor stelling bij Aan het eind kwam de bekende bloementuin van alle huldi digingen, die het tooneel overstroomt, tot verrassing van alle medewerkenden Nap de la Mar werd gehuldigd, omdat hij avond aan avond zoo velen van zijn kunst deed genieten.Ook de klei ne Siska Kremer werd in die hulde be trokken. Zonder haar en met een „volleerd actrice" was het stuk er niet gekomen. Inmiddels hield het pu blick niet op met juichen. „De Witte Non." Over „De Witte Non" schreef de Maas bode: Marius Spree nog steeds een geliefd acteur bij het Amsterdamschc publiek heeft er zoo juist de slag van zijn stuk ken te kiezen. Ook de Witte Non is weer zulk een echt tooneelspel, dat zoo diep ingrijpt in het gemoed van het volk. De geheele goed bezette zaal van de Plantage Schouwburg leeft weer mee met de heldin van dit drama van George Mentonc, me nige zucht wordt gesmoord, menig traan tje weggepinkt. De ensceneering is goed en de rolbezetting uitstekend. De hoofd figuren vervullen allen hun taak met toe wijding, waardoor een zeer goed geheel wordt verkregen. Zeer geslaagd achten we vooral de tafereelen, betrekking hebbend op de professie plechtigheid, waarin het Veni Creater, gevolgd door een mooi klinkend ürcgoriaansch Adore, een diepe indruk maakt op het gemengd publiek. We wen- schen Spree met dit stuk een groot suc ces toe. Alles bij elkaar een goed stuk, dat niet het minst door de katholieken zal gewaar deerd worden. Dat een niet-katholiek schrijver zich voor deze stof interesseert, strekt tot verheuging. In het geheel zij de zeer verzorgde ver tooning onze lezers gaarne aanbevolen. (Dit stuk wordt Dinsdag a.s. hier opge voerd.) De vijfde lammcrenmarkt. De markt van Maandag was wat stug ger dan die van de vorige week. Bij een aanvoer van 3876 -stuks liepen de prijzen tot f 23.(vorige week bij 4S52 even eens tot f23.Leiden liep Vrijdag tot f 25.bij een aanvoer van 4695 stuks. Korte Berichten. Bij een brand in de zaak van een drogist te Wanne-Eickel zijn de drogist en zijn twee kinderen van 13 en 16 jaar. verbrand. Koning Aman Oellah zal waarschijn lijk 22 Juni van Bombay naaf Italië ver trekken, waar hij zich, naar men ver wacht, zal bezig houden met het boeren bedrijf. Te Meissen in Duitschland botste een stoomboot tegen een ander schip, dat brak en terstond zonk. Van de 21 opvarenden moeten 17 verdronken zijn. Zeven visschers zijn in de branding aan de kust bij Polangen a.d. Oostzee verdronken. Vier lijken zijn aan- spoeld. In Denemarken werd een lichte aard beving gevoeld. Op sommige plaatsen zoo krachtig, dat de menschen er wakker van werden; niet alleen rinkelden de ruiten maar men hoorde ook het hout werk kraken. Bij Brecia is een vliegtuig van 30 M. gevallen en daarbij tegen een kerktoren gebotst. Bestuurder en waarnemer zijn gedood. Te Egelsdorf is door een ontploffing, waarbij een gasketel in de lucht vloog, een arbeider op slag gedood. De Ital. ministerraad heeft besloten de dienstplichtige leeftijd tot 55 jaar tc ver lengen. We vestigen de aan dacht van onze leze ressen op het Dit verschijnt 2 maal per maand met 16 blz. in groot formaat en bevat telkens tiental len goede modellen van dames- en kin derkleedhig, alsmede van fraaie handwer ken. Een uitvoerig knippatronenblad wordt gratis bijge leverd. Prijs 95 ct per kwartaal. Franco per post f 1,25. Over heel Spanje hebben zware onwe ren gewoed, waarbij sinds Zondag wel 15 personen door bliksem zijn gedood. In de Kantstrasse te Berlijn ontstond een groote breuk in een waterleiding buis. Een waterstraal ter hoogte van ecu verdieping schoot omhoog, zoodat de brandweer er aan te pas moest komen. Het Parijsche gemeentebestuur heeft een gedenkplaat onthuld aan de gevel van het huis, waar Heinrich Heine is overleden. In Z.-Marokko vielen Fransch-Marok- kaansche troepen in een hinderlaag. De Franschen hadden 13 dooden en 50'ge wonden waaronder twee officieren. Te Charlottenburg is een muur inge stort. Drie arbeiders werden onder liet puin bedolven en eerst eenige uren later bevrijd. Door sterke regenval was een deel van de spoorlijn van Assam—Bengalen onder mijnd, waardoor een trein ontspoorde. Vijf personen kwamen om het leven. Bij Uhn is een roeiboot tegen een brug gedreven en volgcloopen. Vier personen zijn daarbij verdronken. De twee personen, die een bom wierpen in de Nationale Vergadering te Dehli, zijn tot levenslange verbanning veroor deeld. Te Treebcek waren kindereu bezig met vuurtjestoken. Eén der kleinen, van wie de kleertjes vlamvatten, is daarbij ver brand. 's Avonds is op de dijk Lexmond- Meerkerk door het springen van de ach-, terband van zijn motorfiets C.Meijer uit Leerdam in 't kanaal gereden en verdron ken. Het 4-j. zoontje van Kornet te Slie- clrecht' is door een autobus overreden en gedood. Te Los Angelos zijn 's nachts negen petroleumboortorens en 45000 vaten pe troleum vernield door brand, welke een miljoen dollar schade aanrichtte. Mac Donald heeft definitief besloten tegen einde Juli naar de Ver. Staten te gaan. Aman Oellah heeft uit dank voor de gastvrije ontvangst in Britsch-Indië zijn pas geboren dochtertje Hindia genoemd. In een kopersmelterij te Duisburg zijn 8 arbeiders door gassen vergiftigd. Een hunner is overleden, terwijl 2 ernstig ziek zijn. De hekwieler „Sjanghai" is" op de Moe- sie gezonken. Een koelie en een stier ver dronken. De schade bedraagt 40.000 gld. Te Kunitz a.d. Oder zijn het raadhuis cn ?es aangrenzende gebouwen verbrand. Veei vee kwam om. New-York. Naar schatting zal het óp 30 Juni afloopende begrooiïngsjaar een overschot toonen van 100 tot 110 miljoen dollar. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. por drlo Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 rogels: 50 ct. Iedere regel meor: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal £>oplaatst wordt 3 maal berekond. BIJ abonnomont lagere regelprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1