Kermisattractie. Zomeropruiming in Damesconfectie Pli. Vlessiug, den Burg. Vanaf morgen Donderdag begint onze enz. en duurt de geheele kermisweek. AUTOBUSDIENST AD VERTEN TsIKT" Zomersproeten verdwijnen Gemengd Nieuws Zondag 23 Juni M ÉêgMs DEN BURG-DE KOOG-DEN HOORN in aansluiting op de Bootdiensten 13 Juli - 1 Sep4. 1929 VAN DEN BURG 8,— vm 9,50 vm *10,— vm alleen Zondags *10,50 vm op werkdagen ♦*1,10 2,30 5,30 8,— 5,30 nm nm nm vm nm VAN DE KOOG 8,45 vm 10,30 vm *10,20 vm alleen Zondags *11,15 vm op werkdagen **1,50 nm 5,nm 6,30 nm V. DEN HOORN 8,45 vm 6,— nm Facultatief. Zondags Facultatief. Giften voor het Witte Kruis. K.K. den Burg f 2.—. Uit de R.K.Parochie—den Burg. Maandag bereikte ons het bericht, dat de ZE. heer pastoor J. Nagel door Z.D.H. de bisschop van Haarlem te Assendelft is benoemd; binnenkort zou ZE. het eiland verlaten. Een teleurstellend bericht voor velen niet alleen in zijn parochie, maar ook voor velen daarbuiten, want pastoor Nagel heeft zich in de korte tijd van zijn aanwezigheid hier zeer veel vrienden verworven. We brengen in herinnering, dat pastoor Nagel eind October 1925 van Rotterdam naar ons eiland kwam als opvolger van pastoor Hoosemans, die naar Amsterdam vertrok, Naar de Eerw. heer kapelaan Eeken ons welwillend meedeelt, is tot opvolger van pastoor Nagel benoemd de Eerw. heer L. van kuyven, sinds 1915 kape laan te Amsterdam. Concert Texelsch Fanfarecorps. Zaterdagavond musiceerde Texelsch Fanfare in de tent in het Park. De be langstelling van de zijde van het publiek was minder groot dan we die gewend zijn. Maar groot was het lawaai van de jeugd, die er naar het scheen, al haar krachi op richtte, om de muziek te over stemmen. Dat was jammer, want voor menig echt muziekliefhebber werd het genoegen, dat in het beluisteren van 1 exelsch Fanfare gelegen is, op die wijze tot een minimum beperkt. (Mogelijk was het concert door Texelsch Fanfare als een verrassing be doeld. Zoo niet dan ontvingen we in den vervolge van iedere openbare uit voering gaarne van te voren bericht. Red.) De a.s. verkiezingen. Op de steenen van alle straten Leest men de namen der candidaten; Sieliig zijn ze niet erg getapt: Vóór de verkiezing zijn ze al uitgetrapt. Ph. L. te R. —o Hoort ze brallen van te voren: ,,Hij geeft alles wat ge van hem verwacht!" Maar is hij eenmaal in de Kamer, Dan presteert hij veel minder dan ge dacht. Mej. J. te A. Schoolnieuws. De voordracht voor onderwijzer aan de school voor u.l.o. luidt als voigt: 1. G. Blom, Krimpen a.d. I Jssel. 2. P. Kriek, Midden-Beemster. 3. H. C. Brussee, Rotterdam. De voordracht voor hoofd der school voor u.l.o. luidt aldus: 1. A. C. Thürköw, de Koog. 2. K. Dijkstra, Middelharnis. 3. W. J. Jouvvcrsma, Sneek. „Het Heldendicht der Roonis:he Daad." Naar men ons meedeelt, zal c!e beleende film „Het Heldendicht van de Roomsche Daad", welke film in den lande in de laatste maanden honderden malen is ver toond en overal zeer veel belangstelling had, ook voor de Katholieken alhier ge geven worden en wel op Dinsdag en Woensdag der volgende week des avonds om half 9 in 't St. Janshuis te den Burg. Zie de advertentie a.s. Zaterdag. OUDESCH1LD. Ongeval aan boord. Zaterdagmorgen geraakte een der op varenden van de TX 83 (schipper P.Vla ming), met zijn voet onder de lier be kneld. Het been werd zoo ernstig ge kwetst, dat de patient in het hospitaal moest worden opgenomen. (Volgens een bericht .dat we van onze Oosterenaer corresp. ontvangen, is het ongeval de zoon van schipper P.Vlaming overkomen en zou bij onderzoek zijn gebleken, dat hij zijn been gebroken had - Red.) OOSTEREND. Zijn arm gebroken. Zondagmiddag had alhier het zoontje van de heer Jn. Kikkert, wonende te Wes tergeest, het ongeluk, al spelende te vallen, waarbij hij een arm brak. Dr. Boswijk verleende heelkundige hulp. spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten, Een arbeider verdronken. Te Papendrecht was de 18-jarige H. Bouman bezig met herstellingswerk aan een schip. Hij deed zijn werk staande op een vlot. Terwijl men boven hem met een anker bezig was, raakte dit los. Het kwam' op de vlet terecht, waardoor deze omsloeg en zonk. Bouman raakte te water en ver dween in de diepte. Een mede-arbeider sprong hem na doch vermocht niet hem te redden. Eenige tijd later werd het lijk opgehaald. Ook een belooning? De raad van Bedum heeft f 145 beschik Daar gesteld voor een kweekeling met akte aan de openbare eenmansschool te Noord- wolde, welke thans 27 leerlingen telt, en wel voor het tijdvak 1 Juli 1929—1 Jan. 1930. De ouders der leerlingen brachten voor dit doel f105 bijeen. De Alkmaarsche stadstram. De N.V. Alkmaarsche stadstram, waar aan de gemeente met ingang van 1 Juli geen subsidie meer verleent en die thans een geduchte concurrentie van de nieuwe autobusdienst voor het stadsverkeer on dervindt, wordt opgeheven. De directeur werd tegen 1 Juli eervol ontslag ver leend; de liquidatie der Tractortram-on derneming is opgedragen aan mr. W. C. Bosman. BUITENLAND. Ernstig ongeluk. Modjokerto. Bij het motorwielrijden is mej. P.BIom tegen een karbouw aangere den. Zij vier van het motorrijwiel en werd overreden door een van de tegenge stelde kant komende auto. Zij werd ern stig gewond, kreeg een schedelfractuur en is tijdens het transport overleden. De Krakatau werkt weer. Batavia. Sedert Zaterdagmorgen ver toont de Krakatau wederom werking. De hoogst geconstateerde eruptie bereikte een hoogte van 250 meter. Het aantal erupties is antelbaar. Een eigenaardig vonnis. 1 Berlijn. De 22-jarige verkoopster Ger- trud Bembenick is wegens ernstige straat roof tot één jaar gevangenisstraf veroor deeld. Zij had op een nacht als man verkleed haar vroegere werkgeefster, die een aan tal limonadekiosken heeft en dier 18-ja- rige helpster op straat overvallen, haar peper in de oogen geworpen en haar van haar geld beroofd. Zij werd echter ter stond door voorbijgangers ingehaald en aangehouden. Beklaagde, die verloofd is en vlijtig heeft gewerkt totdat zij door ziekte in nood geraakte, werd voorwaardelijk ver oordeeld onder de eigenaardige voorwaar de, dat zij gedurende drie jaar tot afloop van de termijn niet huwt en betrekking neemt als dienstbode in een gesloten in richting. Zou zij deze betrekking verla ten, voor dat de inrichting haar voor ver beterd verklaart, dan zal gevangenisstraf op haar worden toegepast. Deze gerechterlijke uitspraak baarde onder de aanwezigen groot opzien, even als de uitspraak van dezelfde rechter in een vroeger geval, toen hij een beklaag de die een jong meisje uit jaloerschheid met zoutzuur had mismaakt, voorwaarde lijk veroordeelde dat meisje te huwen. Onrust in Britsch-Indië. Karachi. Een honderdtal gewapende rui ters drong op klaarlichte dag een dorp in Boven-Indië binnen, sloegen de voor naamste inlandsche grondbezitter het hoofd af, doodden twee bedienden, die ter hulp waren gesneld, en verwondden een politieagent. De Siberische meteoorsteen. Professor Koelik heeft in de Academie van Wetenschappen te Petersburg meege deeld, dat de derde Russische expeditie, die zich moet bezig houden met het on derzoek naar de meteoor, die eenige jaren geleden neerviel in het gebied der Toen- goezen, begin April de plaats bereikte, waar de meteoor groote verwoestingen heeft aangericht. „Het schoonste meisje ter wereld". Dit zou zijn een Oostenrijksch meis je, mej. Goldarbeiter geheeten, die op de intern, wedstrijd te Galveston in Texas de eerste prijs won. Er waren tien me dedingsters, o.m. onze Hollandsche „be roemdheid" (al was het alleen reeds door die fraaie zeep-advertenties, waaraan zij haar naam gegeven heeft —Red.) No. 2 was mej Ver. Staten en no. 3 mej. Roe menië. De prijzen bestonden in niet on aardige sommen gelds van 2000, 1000 en 100 pond sterling. Vliegtocht van Moskou naar New-York. Deze tocht zal veertig dagen duren, aan vangen 15 Aug. en ondernomen worden door Chestakof en Dolotof met het vlieg tuig Sovjet-land. De betrekkingen China—Rusland. Het Dep. van Buitenl. Zaken te Nan king deelt mee, dat deze verhouding bui tengewoon ernstig is. De mogelijkheid bestaat, dat de regeering tot zeer scherpe maatregelen gedwongen wordt. De nor male betrekkingen heeft zij reeds afge broken. Achteruitgang van bevolking in Italië. Mussolini heeft er op gewezen, dat in de eerste vier maanden van dit jaar het geboortecijfer met 17000 achteruit is ge gaan, terwijl het sterftecijfer 90.000 steeg. Wanneer deze gang van zaken zoo blijft, zei hij, zal 1929 het begin van de demo grafische instorting van Italië zijn. Het standbeeld met de paraplui. E>e gemeenteraad van Reading heeft besloten het standbeeld van George Pal mer op te ruimen, die in zijn tijd een groot fabrikant is geweest en een bloei ende tak van nijverheid gesticht had. Het standbeeld had zekere vermaard heid, omdat het Palmer met hooge hoed en paraplui voorstelt. In de raadsverga dering werd meegedeeld, dat er alleen nog in Ierland het standbeeld van iemand met hooge hoed en paraplui stond. Voor het moderne verkeer stond het bovendien in de weg. Van schoorsteenveger tot millionaïr. De onlangs overleden 89-jarige William Nightengale uit Coventry, blijkt een ver mogen van ruim een miljoen gulden na gelaten te hebben. Hij was als schoorsteenvegersjongen be gonnen en wist ten slotte een eigen zaak op te richten die hij met groote geest- en wilskracht vooruitbracht. Hij breidde haar uit door roet op te koopen en dit als mest stof te verkoopen. Zoodra hij geld over had gelegd stak hij het in landerijen in Northampshire. Hij had vele jaren oefening noodig ge had eer hij het zoover had gebracht, dat hij zijn eigen naam kon schrijven. Nigh tingale leidde een teruggetrokken leven en had geen kinderen. Aan zijn vrouw heeft hij siechts 2 pd.st. rente in de week nage laten. Het grootste gedeelte van zijn ver mogen komt aan zijn halfzuster. Een millioen dollar voor ieder. De oude mevrouw Thaw heeft bij tes tamentaire beschikking haar vermogen van vijf millioen dollar verdeeld in vijf parten. Elk der vier kinderen, ook Harry, die bij de boedel voor 250.000 dollar in het krijt stond, krijgt 1 miljoen dollar. Door de schuld van Harry, die bovendien door zijn moordproces en wat daarop volgde, 1.250.000 dollar had gekost aan zijn moe der is een streep gehaald. Het restant van een miljoen dollar gaat aan liefdadige in stellingen. Luchtvaart en spoorwegen. Op 15 Juni werd een dienst geopend New-YorkLos Angeles van de spoor wegen in samenwerking met de luchtvaart. Het zal dan mogelijk zijn in zestig uur deze afstand af te leggen. Het tarief zal 250 dollars bedragen. Een meteoor. Er is een meteoor gevallen bij Santa Maria, een plaats op 30 K.A4. noordelijk an Buenos-Aires. Het voorwerp kwam uit N.-richting met enorme snelheid en barste uiteen. Het geluid der explosie werd nog op 30 K.M. afstand vernomen. De stukken werden gevonden in een gat van 0.40 M. diepte. Het gewicht be droeg 3 kilo. Op een gedeelte was een metaalachtige strook, waarvan de kleur goudachtig was. De stukken zijn naar een laboratorium gezonden. Vragenbus voor abonnees. (Postzegel voor antwoord insluiten.) Vraag van J. K. te O. De aanslag naar huurwaarde bedraagt op mijn belastingbiljet f 13.—. Hoe komt men aan dit bedrag De gemeente, waar in ik woon behoort tot de achte klasse. Hoeveel bedraagt de aanslag dan? Antwoord: De werkelijke huurwaarde wordt in uw geval op f200.— gerekend. Aftrek in de 8e klasse f70. Rest f130. Aanslag 10 pet. van f130, dus f 13. F. v. d. W. RAADSVERGADERING De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt naar aanleiding daarvan ter kennis van de ingezetenen dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag 22 Juni 1929, des namiddags te 3 uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, 18 Juni 1929. De Burgemeester van Texel, W. B. OORT. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen. 2. Ontslag-aanvrage B.P.Abbema als hoofd der school te Oost. 3. Benoeming lid stembureau te de Waal 4. Goedkeuring af- en overschrijvingen en betalingen uit onvoorziene uitga ven, begrooting Algemeen Armbe stuur dienst 1928. 5. Wijziging keuringsverordening. 6. Voorschotten vergoeding bijzonder onderwijs over 1929. 7. Aangaan kasleening. 8. Mandaat afgevaardigde vergadering aandeelhouders N.V. T.E.M. met be trekking tot: a. balans, winst- en verliesrekening 1928 b. rechtspositie Directeur. c. aankoop grond. 9. Benoeming onderwijzer aan de school voor u.l.o. 10. Benoeming hoofd aan de school voor u.l.o. 11. Overeenkomst met het Rijk inzake verharding en verlenging weg naar 't Horntje. 12. Verbreeding Koogerweg. 12a. Aankoop van een steenbreker. 13. Vaststelling vermenigvuldigingscij- fer plaatselijke inkomstenbelasting voor 1929-1930. 14. Voorstellen tot aankoop van diverse terreinen te den Burg. 15. Financieele regelingen, dienst 1928. H. REUVERSDalmeijer en JAC. REUVERS geven kennis van de geboorte van hun zoon MAARTEN PIETER. De Cocksdorp, hoeve „Weltevreden", 18 Juni 1929. GEBOREN: MINKE, dochter van E. de VRIES en D. de VRIES-Kikkert. Wassenaar, Clingelaan 1. 14 Juni 1929. (Inplaats van kaarten.) hopen onze geliefde Ouders T. BACKER en M. BACKER-Hemelrijk &jT hun 25-jarige Echtvereeniging te f herdenken. Hun liefhebbende Kinderen, ALBERT en DIRK. *3 Oudeschild, Texel, Juni 1929. M T. BACKER ff en M. BACKER-Hemelrijk hopen Zondag a. s. hun 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mo gen blijven is de wensch van hun vader, broers en zusters. <j& Uit aller naam, èE D. HEMELRIJK. Oudeschild, Texel, Juni 1929. ||L

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2