V/ No 4343 Woensdag 3 Juli 1929 42ste Jaargang FUR0L er op! Van week tot week Texelsehe Berichten ABONNEMENTEN: ADVERTENTIËN: AKKprfe KlooaVerbaiaenn XELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct per drie Maanden. Franco p. pest door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ SS DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 regols: 50 ct. Iedere regel meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borekond. BIJ abonnement lagere regolprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 Zaterdagavond. Verkiezingsdag: „De Stem van Uw geweten". Als een der voornaamste politieke ge beurtenissen van de week, waarin U dit overzichtje onder het oog krijgt, moet de verkiezing voor onze dierbare Tweede Ka mer worden beschouwd. Stellig hebt ge - voor zoover ge althans twee-en-een-half kruisje telt of ouder zijt - uw stembrief reeds ontvangen en met de verschuldigde eerbied bekeken. Op Texel en in de verde re gemeenten, tot Kieskring den Helder behoorende, nemen we meldden het reeds twintig partijen en groepjes met het respectabel getal van 239 candidaten aan het stemconcours deel. We hebben Zaterdag over de lauwheid en de laksch- heid geschreven, waardoor de verkiezings- strijd" zich heeft gekenmerkt en gaven de schuld aan het stelsel van „evenredige vertegenwoordiging", dat „evenredige" belangstelling wekt. Mogelijk dat er de laatste dagen nog wat leven in de brou werij komt, maar dat zal toch op de uitslag maar van weinig invloed kunnen zijn. De kiezer heeft toch zijn keus veel al reeds lang bepaald en ziet reeds Woensdag 3 Juli zijn dag gekomen. Hem geldt en hiermee willen we dan beslui ten dit advies van een bekend poëet: O stemmer! Stem uw Kamerstem, Ga met uw stemvork eten, Maar hoor in uw stemkamertje: De stem van uw Geweten. Een belangrijk vraagstuk En nu het buitenland in en onze ge dachten bepaald bij de slotconferentie tot uiteindelijke regeling der Duitsche Her stelbetalingen. Bekend is, dat de Com missie van deskundigen haar rapport heeft uitgebracht aan de betrokken re geeringen. Er moeten nu spijkers met koppen worden geslagen, maar de vraag is: „Waar en wanneer?" Strese- mann zou de vertegenwoordigers gaarne te Baden-Baden in Duitschland ontvan gen, Frankrijk geeft aan een Neutraal land b.v. aan Lausanne in Zwitserland de voorkeur, terwijl Mac Donald daaren tegen Londen verkiest, opdat hij in de volle drukte van zijn premierschap moeilijk „van huis" zal kunnen. Wanneer? Frankrijk zou graag spoed betrachten; in de eerste plaats omdat per 1 Aug. een schuld van 400 miljoen dol lar aan Amerika vervalt en de daardoor noodzakelijke rattificatie van het aecoord Mellon-Berenger met Amerika en dat van Churchill-Caillaux met Engeland, waar bij zijn schulden aan deze landen op voor- deelige wijze worden geregeld. Er" is evenwel een „maar". Frankrijk wenscht bovenal zekerheid ten aanzien van Duitschlands betalingen, terwijl het al wel zeker weet, dat het met Duitsch land alleen tot overeenstemming zal ko men, als het toestemt in een spoedige ontruiming van het Rijnland. Het Parle- lement is hieraan nog lang niet toe en bovendien zou de publieke opinie in het nog steeds wantrouwend Frankrijk er zich ook tegen verzetten. Een nieuwe moeilijkheid voorziet men verder in te verwachten Duitsche voor stellen tot spoedige teruggave van het Saargebied en van een deel der Duitsche koloniën. Zou Engeland wat de ontruiming van het Rijngebied betreft aan Duitschlands zijde staanten aanzien van de laatste twee vraagstukken is dit zeker niet het geval. Zoo is er nog veel, dat een spoedige definitieve regeling van het economisch l^nandvvonden py<M.yKjïr> duren Icing omdat de Kuiid vernieVd ió. As<,Keri5 Klooster betleem er Op verdr<-j9t dcidetyK,de P;jT doet de blctren vedwynen en geneed zonder litleeKjsns. Adv.'iri P.UU&cKn'Ft. J "herstel in de weg staat. Maar het ont breekt daarnaast ook niet aan gelukkige voorteekenen, aan welwillende bejegening en vriendelijke overweging aan beide zij den, zoodat we niet al te bezorgd de oplossing (of althans de pogingen daar toe) van het voor heel de wereld zoo brandende vraagstuk tegemoet kunnen zien. Wanneer eenmaal voorgoed de muur tusschen overwonnene en overwinnaar vergruizeld zal zijn, zullen bij ernstige ar beid aan beide zijden de laatste overblijf selen van de oorlogschaos binnen afzien bare tijd zijn opgeruimd. G.Joh.D. Pastoor J. G. van Ruyven. Zondag heeft pastoor J.G. van Ruyven, door Z.D.H. de Bisschop van Haarlem benoemd tot opvolger van pastoor J. Nagel die naar Assendelft vertrok voor de eerste maal in deze parochie ge preekt. Z.Eerw. wees er o.m. op, dat hij on geveer twintig jaar geleden priester ge wijd en te VoIe^Jam tot kapelaan be noemd werd. In dit Zuiderzeeplaatsje maakte hij kennis met een eenvoudige, vrome bevolking, welke geheel opging in haar Roomsch geloof. Zes jaar later volg de zijn benoeming in gelijke functie te Amsterdam, waar Z.E. als kapelaan in de St. Nicolaaskerk ruimelijk gelegenheid vond het geestelijk leven der Roomsche geloovigen in de groote" Amstelstad te leeren kennen, begrijpen en waardeeren. Zijn benoeming in de parochie den Burg herinnerde hem sterk aan Volen- dam. Ook hier meende Z.Eerw. een op gewekt, diep godsdienstig leven te mogen verwachten. Reeds de eerste dienst, welke hij hier leidde gaf hem de overtuiging, dat die verwachting gegrond was. Pastoor Van Ruijven hoopte de voet sporen te mogen drukken van zijn be minde voorganger, die toch zooveel tot de aanhankelijkheid en godsvrucht zijner parochianen had bijgedragen. Z.Eerw. wees in verband hiermee op de veelvul dige H.Communies, welke hij nadrukke lijk aanbeval en sprak de wensch uit met de diverse instellingen op godsdienstig terrein prettig te mogen samenwerken. Landprijzen en pachten in Zeeland. Omtrent landprijzen en pachten in Zee land ontvangen we onderstaand bericht: Wat de koop- en pachtprijzen betreft deze zijn niet gedaald, maar integendeel voor kleine perceelen zelfs hooger ge worden. Te Hulst bedroegen de prijzen f 1S00 3000 per FI.A., terwijl de pachtprijzen t00135 per H.A. waren. Op Walcheren was de koopsom per H.A. f22003700, pachtprijzen voor groote boerderijen f 110 165. Kleinere gunstig gelegen perceelen werden zelfs voor f 150200 per H.A. verpacht. Naar de Veluwe. Wie een bezoek aan de Veluwe wil brengen, kan een geïllustreerde gids met tal van nuttige wenken, dienstregel ngen cn adreslijsten bekomen bij: A.J.Wuestman, Markt, Harderwijk. Verwijzing naar deze mededeeling is voldoende, om u van kostelooze toezending te verzekeren. Na de kermis. De kermismenschen hebben hun biezen gepakt en zijn alweer op het pad om anderen met hun vermakelijkheden, hun koek en oliebollen, hun Hoofd van Jut en meer van dat slag gelukkig te maken. Men heeft er hier naar hartelust van kunnen profiteeren ieder op zijn wijze en vindt nu gelegenheid om balans op te maken. Verscheiden tenten lagen Maandagmor gen vroeg al tegen de wereld. De draai molen was al spoedig uit het gezicht ver dwenen. De luchtschommels hebben het ook niet lang meer gemaakt, terwijl cake walk en auto-draaimolen binnen weinig uren zoo afgetakeld waren, dat geen mensch er de vermakelijkheden meer in' herkende, waarin kort daarvoor oud en jong de zorgen des levens van zich af scheen te willen schudden, 's Middags was van heel het kermisiooneel nog Dit moet uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen Het verzacht en geneest. slechts een chaos van serpentines, oude kranten en pakpapier, vruchtenschillcn, etc. overgebleven, maar ook die was ge doemd te verdwijnen, met het gevolg, dat 's avonds de Groeneplaats (met uitzon dering van de Bioscoop) weer haar ge wone aanzien had herkregen. Hiermee zijn kermis 1920 en toebehooren weer aan de historie overgeleverd. o Een enkel woord nog over Schouwburg en Bioscoop. We zagen Donderdagavond mevr. de Boer-van Rijk en Willem van der Veer in „De Medailles van de oude Vrouw", het bekend tooneelspel Van James M. Barrie. We hebben alle respect voor de wijze, waarop niet alleen genoemd twee tal maar ook de overige personen in dit stuk haar (hun) rol vervulden; uitne- nemend was v.d.Veer als de Schotsche Hooglander, voor eenige dagen met ver- lot te Londen na maanden achtereen aan het Fransche front aan de zwaarste be proevingen te hebben blootgestaan. Wan neer hij dan kennis maakt met die oude dame, die hem als bewijzen barer hoog- hoogachting en sympathie met goedheden overlaadt, voltrekt zich een wonder in die aanvankelijk zoo ondoorgrondelijk cy nische soldatenziel. Er ontwaakt een ge voel van teedere genegenheid, van aan hankelijkheid, van innige liefde ten slotte, zoo sterk, dat de soldaat zich gewonnen geeft in 't eind en zich stelt onder de hoede van haar, die hij de wees aanneemt als zijnMoeder. Aangrijpend was het slot, juist door het stille spel. De strekking van het „fijne" tooneelwerk kwam geheel en al tot haar recht. Uitmuntend spel werd geboden. De zoon is naar het front teruggekeerd en sneuvelt er na korte tijd. Moeder ont vangt de droeve mare en tracht, hoewel zwaar onder het verlies gebukt, zich in haar lot te schikken. Haar resten dan nog' slechts enkele dingen van hem, die zij vergoodde, van haar zoon, die haar zijn „medailles" naliet. We hebben ons geërgerd aan het on behoorlijk optreden van een stel toe schouwers, jeugdige luitjes, die plaats genomen hebbend op ,,'t schellinkje" het laatste bedrijf voor menigeen door giebelen, joelen en fluiten bedorven heb ben. Waarom zich niet te verwijderen, wanneer het stuk hun boven de pet gaat? Zelfs het feit, „dat het toch kermis was" en het gesprokene wel eens moeilijk kon worden verstaan op de achterste rijen kon zulk een handelwijze niet vergoelij ken. We staan met ons protest niet al leen, want velen met ons gaven hun ver ontwaardiging over dit onfatsoenlijk ge doe te kennen. Het moge wat uitwer ken! Nog werden opgevoerd „De opgaande Zon", van Heyermans, en van Spree „Rooie Sien", welke stukken we niet za gen spelen, waarom we met deze ver melding willen volstaan. o— In de jongs Bioscoop zagen we „Kwa- ta-Soldaten", een klucht uit het soldaten leven, vol jool. Er werd hartelijk gelachen Verder bracht het programma deze avond de veelbesproken „sprekende film". Voor wie hier een vertooning a la Tusschinski verwachtte, was een teleurstelling onver mijdelijk. Immers: zooveel mogelijk gelijk met de film werd een grammatoonplaat afgedraaid, waardoor de idee kon 'wor den gewekt, dat de sprekende en musi- ceerende personen in levenden lijve voor ons optraden. Echter was de film het geluid wei eens op voor of was het om gekeerde het geval, zoodat de illusie van een „sprekende film" wel wat verstoord moest worden. Nochtans net was aar dig gevonden en waar niet minder dan het bekende trio-de Jong op het witte doek verscheen, heeft men er zich we! mee verzoend. We vonden geen gelegenheid meerdere films te gaan zien, maar vermelden wil len we toch, dat de geweldige brandweer film „Vrcdeshelden" van Zaterdag en „De schreeuw in de nacht", van Zondag veel opgang maakten en door honderden wer den bijgewoond. Bevestiging en Intrede van Ds. J.A. Raabe. Men schrijft ons uit Winschoten: Voor de Ned. Herv. Evangelisatie-Ver- eeniging was het Zondag een blijde en gewichtige dag. Nadat door het vertrek van Ds. R.B.Evcnluiis naar Noordhorn, de predikantsplaats een jaar lang vacant was geweest, werd deze weder vervuld door de overkomst van Ds. J.A.Raabe, voorheen predikant bij de Ned. Herv. Gem. te den Burg (Texel.) Zondagmorgen 1.1. had in de Ned. Herv. Kapel in de Burg. Vencmastraat alhier, de bevestiging van de nieuwe Herder cn Leeraar plaats, waarbij als bevestiger op trad Prof. Dr. Th. L. Haitjcma van Gro ningen. Nadat de plechtige godsdienstoefening geopend was met liet zingen van de eerste drie verzen van Ps. 100 cn het votum was uitgesproken, volgde de Schriftlezing en wel van Ezcchicl 34:1-16 en daarna van Ps. 23. Gezongen werd nog Ps. 95:1 en 4, waarna door Prof. Haitjema de bevestigingsredc werd uitge sproken. Tot text had de bevestiger ge kozen Joh. 10:2 „Maar die door de deur ingaat is een herder der schapen". Na gewezen te hebben op de biezondere po sitie waarin Ds. Raabe is komen te staan, wat het ambtelijke van zijn werk betreft, de positie van de Profeet buiten de leger plaats en waardoor ook de taak van de bevestiger een biezonder karakter had verkregen, zette Prof. Haitjema nader de beeldspraak en de diepe beteekenis van de tekst in schoone bewoordingen uiteen, daarbij er de nadruk op leggende dat Christus de deur is der schaapskooi e.l dat, zooals Hij zelf heeft gezegd, wie door Hem ingaat, een Herder der scha pen is. In verband daarmee schetste de bevestiger de herderlijke taak die Ds. Raabe hier in deze kring heeft te ver vullen. Nadat vervolgens Gez. 36:1 en 2 was gezongen werd tot bevestiging van Ds. Raabe overgegaan, nadat deze de tot hem gerichte tormuliere vragen met een „Ja ik van ganscher - harte" had be antwoord. Staande werd daarop door de gemeente de nieuwe Herder en Leeraar toegezongen de zegenbede, vervat in Ps. 134:3 „Dat 's Heeren zegen op u daal". waarna de bevestiger zich nog met een hartelijk en ernstig persoonlijk woord richtte tot ds. Raabe en diens echtge- noote alsmede tot de gemeente. Na dankgebed en het zingen van Ge zang 44:1 werd de plechtige ure met het uitspreken van de zegen gesloten. In de avondgodsdienstoefening, welke om half zes aanving, heeft Ds. Raabe vervolgens zijn intrede gedaan. Na de zang der gemeente van Ps. 43:3 en 4 werd door Ds. Raabe de geloofsbe- belijdenis gelezen, waarop de gemeente staande antwoordde met het zingen van Gez. 99:3. Daarna volgde voorlezing van Ps. 100 en gebed. Ds. Raabe had verder tot tekst van zijn intree-rede gekozen 2 Corinthiërs 1:24 (tweede helft): „Maar wij zijn mede werkers van uwe blijdschap, want gij staat door het geloof", welke spreker noemde een bemoedigende verzekering, verbonden aan een onmisbaar vereischtc. Na uitvoerig het tekstverband te hebben besproken en in aansluiting daarmee de biezondere beteekenis van het woord van Paulus te hebben uiteengezet, wijdde spreker uit over de taak die aan de pre diker is gegeven n.l. om in de gemeente te brengen de blijde boodschap van het Evangelie van Jezus Christus, hoe heerlijk deze taak is, hoe moeilijk dikwijls ook en boe noodig tevens in deze tijd waar in allerlei machten bezig zijn de zielen in de zondige genietingen, wereldzin en zinnelijk genot te verstrikken. Met groote overtuiging wees Ds. Raabe er op, dat- alleen in Jezus Christus de ware bliid- schap, de ware rust en de vrede des har-

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1