Texel sche Courant van Zaterdag 6|Juli 1929, ----""I - -\ V TWEEDE BLAD Texelsohe Berichten Gemengd Nseuws AST? Een dam van Texel naar de Friesche Kust? -V" ---- 1 j !g x"' 1 j Texelsch Fanfare. Naar men ons meedeelt, heeft de heer O.Smidt, directeur van Texelsch Fanfare, wegens drukke bezigheden besloten deze functie neer te leggen. Evenwel zal hij aan 't corps verbonden blijven tot een plaats vervanger zal zijn benoemd. De heer Smidt was omstreeks acht jaar directeur van Texelsch Fanfare en heeft zich al die tijd beijverd om zijn corps op hooger peil te brengen. Dat zijn pogingen meermalen met goede uitslag werden bekroond, hebben concoursuit slagen op overtuigende wijze bewezen. De verhouding van directeur en leden was steeds van aangename aard, zoodat ook om deze reden Texelsch Fanfare zijn di recteur noode ziet vertrekken. Moge het corps er in slagen zijn plaats op waardige wijze te doen vervangen. UIT ONS ZONDAGSBLAD. Van de foto's in ons Zondagsblad van he den noemen we in de eerste plaats die van Pastoor J.Nagel, die naar Assendelft ver trok, en van het Texelsch landschap tus- schen de Waal en Oosterend. Interessant is pag. 3 met haar afbeel dingen van uitheemsche booinen en ge wassen en de middenpagina's, inet een vijftal zeer merkwaardige foto's uit Het Land van de Oele Draak, Japan. Biezon- der fraai is ook de foto van de machtige Dom van Keulen, over de heele 15e blz. Giften Algemeene Wijkverpleging. N.N. den Hoorn f 1.50Wed. C.K. den Burg 12.50; Fam. K. den Burg f 1. .NN. Oosterend f2.— N.N. Oosterend t 1.—. De Tweede Kamerverkiezing. Naar aanleiding van de Tweede Kamer verkiezingen en ten vervolge op de kolom men in het eerste blad, nog het volgende. Gaarne zouden we nog Woensdagavond de uitslagen uit de kop van Noord-Hol land hebben meegedeeld. Evenwel hadden onze pogingen om na 9 uur 's avonds voor deze biezondere gelegenheid nog telefo nische gemeenschap met den Helder en omliggende plaatsen te zoeken, geen suc ces. Vandaar dat onze berichtgeving wel wat vertraagd is geworden, 's Nachts te kwart over één gewerd ons per radio de gedeeltelijke uitslag uit Amsterdam, Rot terdam en den Haag, de volgende mor gen uit den Helder, vervolgens uit alle kieskringen op 'n drietal na en 's avonds kon de vermoedelijke zetelverdeeling be kend worden gemaakt. De officieele uitslag kwam eerst de vol gende morgen. Sportnieuws. Morgen krijgt Texel I bezoek van Suc ces I. Er zal gespeeld worden om de Oranjeboombeker, welke in de etalage van Gebr. Dros, Steenenplaats, te bezich tigen is. Schoolnieuvvs. Mï,c„. Wegens ziekte van de heer J.W.F.Usi is tot onderwijzeres aan de o.l. school alhier in tijdelijke dienst mej. Steilberg, uit den Helder, benoemd. Giften voor lief Witte Kruis. Wed. C.K., den Burg f 1.50K.K.S den Burg 12.M.T. Oosterend f2.—K. te Eierland f5. OUDESCHILD. Veevervoer. Van 27 Juni—4 Juli zijn van Texel ver zonden: 1519 lammeren, 109 schapen, 42 varkens, 7 koeien, 13 kalveren, 3 paarten. OOST. Schoolnieuws. Voor de functie van hoofd der o.l. school alhier hebben zich twee sollicitan ten aangemeld. (De termijn sloot Don derdag). TERSCHELLING. Een redder gehuldigd. Arien Pieters Smit is de 79-jarige, nog krachtige bootsman der reddingboot te Oosterend op Terschelling, die bijna 50 jaren lang de reddingboot heeft be stuurd. Nu het oogenblik van zijn aftreden was aangebroken, hadden zich deze week de voorzitter, de heer P.E.Tegelberg, en eenige leden van het hoofdbestuui der N.-Z.-Holl. Reddingmaatschappij naar Terschelling begeven, waar in Oosterend ten huize van de bootsman Smit in tegen woordigheid van de Plaatselijke Commis sie te Terschelling en de volledige be manning der reddingboot de voorzitter de groote daden van de bootsman her dacht. Toen hij voor het eerst de stuurriem in handen nam, bloeide de zeilvaart en was het aantal strandingen op de vaste wal van Terschelling veel grooter dan thans. Groot is het aantal reddingen door A.P.Smit verricht onder zeer moeilijke omstandigheden. Tot zijn opvolger is benoemd de roeier der reddingboot Cornelis Tjalf Hek. Doodelijk ongeval in de mijn Laura. In,de mijn Laura te Kerkrade is de 35-jarige mijnwerker L.Rakens van groote hoogte in een schacht gevallen. Hij werd met zware verwondingen opgenomen en bleek onmiddellijk te zijn gedood. Het slachtoffer woonde te Waubach. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Het kleermakertje. Er kwam een vriendelijke man met een goud brilletje op voor de Amsterdam- sche politierechter te staan en het ver wonderde mij, op welke wijze dit rustige en vriendelijke wezen gezondigd zou heb ben tegen de onder ons gezegd vele geboden en verboden van onze sa menleving. Hij was een kleermaker en op zichzelf is daar niets strafbaars in gelegen. Zelfs niet, wanneer hij een slechte kleermaker geweest ware, ofschoon ik niet inzie dat dat niet strafbaar is, waar toch al zoo véél strafbaar is. Hij had op een dag in Juni aan de deur van de marechausseekazerne om brood ge vraagd en voor die het nog niet weten mogen, is dit de meest veilige en zekere methode om drie seconden daarna in wet telijke bewaring te zijn. De man was een kleermaker en hij had geen werk. Elij zag er zoo fatsoenlijk uit en was blijkbaar zóózeer het slachtoffer van de omstandigheden, dat de rechter de „landlooper" toestond zijn wenschen kenbaar te maken omtrent de periode van opzending, die het meest geschikt zou zijn. In welke tijd van 't jaar komt u het beste vrij In de zomer, edelachtbare. Zoo werd hij dan voor een jaar opge zonden. „Telegraaf". Een zoutlaag bij' Twekkelo aangeboord. De Kon. Ned. Zoutindustrie is bij haar boringen bij Twekkelo (tusschen Hengelo en Enschede) op circa 300 meter diepte op een zoutlaag gestuit. Arm dier. De Rotterdam is een paard in het te dempen gedeelte van de Schiedamsche Singel gezakt. De wijze, waarop men aan vankelijk heeft getracht het dier weer op de vaste wal te krijgen, was meer dan ergerlijk en getuigde van weinig liefde voor dieren. Men had het paard eenvou dig een takel om de kop gedaan en daar aan wilde men het arme dier ophijschen. Geen wonder, dat het zoo niet wou luk ken. Toen de politie er even later bij te pas kwam is een broek gerequireerd en met dit toestel is het paard veilig en wel op de vaste wal geplaatst. De eerste Nederlandsche. Thans zijn de eerste Nederlandsche sprekende films gereed gekomen intwaalt een-acters, waarin o.a. optreden Sam Swaap en Ch. van Isterdael. BUITENLAND. Is bescherming der burgerbevolking te gen luchtaanvallen mogelijk? Onlangs heeft een Duitsch-nationale partij het voorstel gedaan drie miljoen mark beschikbaar te stellen voor de be scherming van de burgerbevolking tegen luchtaanvallen. Dit voorstel neemt gene raal van Deimling als aanleiding om in een republikeinsch orgaan de onmogelijk heid te betoogen van bescherming tegen gasaanvallen. Een afdoende luchtbescherming is er niet, verklaart hij. De veiligheid van gas maskers is in de praktijk denkbeeldig. Hetzelfde middel door miljoenen burgers vrouwen en kinderen te laten gebruiken, is ondoenlijk. Bovendien: dagelijks gaat de techniek voorwaarts, en hoe wil men daarmede gelijke tred houden wat be treft de bescherming der burgerbevolking De heer v. Deimling blijkt dan ook zeer sceptisch te staan ten opzichte van de prijsvraag van het Intern. Roode Kruis voor het beste gasmasker voor de bur gerbevolking. Iets optimistischer oordeelt de oud-ge neraal over het nut van gastvrije onder komens, welke wellicht van eenig nut zou den kunnen zijn voor enkele bijzondere bedreigde industriegebieden. Maar het ge bruik er van voor de bevolking van ste den ot groote industrieele districten acht hij en velen met hem een illusie, waarna hij 'n loopje neemt met de elschen van sommige fantasierijke militairen, vol gens welke in elk eenigszins groot huis voortaan een gas- en bomvrij onderkomen in de kelders aanwezig moet zijn, terwijl tottp" '7V'. v' i i F- !r x' V-, Wij vestigen hiermee uw aandacht op de studie „Het Marsdiep", van de hand van de heer van Veen, oud-opzichter bij 's-Rijks Waterstaat, waarin deze betoogt, dat in verband met de afsluiting der Zui derzee de aanleg van een dam van Texel naar de Friesche kust noodzakelijk zal zijn. Hij toont aan dat de afsluiting met een steeds machtiger worden van de stroom door het Marsdiep gepaard zal gaan, hetgeen gelijk in 1892, 1920 en Nov. 1928 landverlies tengevolge zal moeten hebben. Sinds 1905 worden enor me bedragen aan de Heldersche Zeewe ring, het Horntje en de kop van de Stnif- dijk op Texel ten koste gelegd (reeds meer-dan drie miljoen gulden) maar ondanks die pogingen om de zeeweringen tegen de al machtiger wordende stroom door het Marsdiep afdoende te be schermen, ziet het er voor de toekomst al zeer slecht uit. Althans de heer van Veen oordeelt, dat wanneer gemelde dam niet wordt aangelegd lo, het mid deldeel van de Heldersche Zeewering, de Stuifdijk en het Horntje ten ondergang gedoemd zullen zijn; 2o. de Prins llcn- drikpolder verloren zal gaan, evenals na 1892 de polder Hoornenburg onder water liep en 3o. de afsluitdijk het door de zware zeeën uit het Marsdiep zwaar te verantwoorden zal krijgen. Hoezeer de Heldersche Zeewering en vooral het Horntje bedreigd worden, blijkt voldoende uit bijgaande teekeniu- gen. De stroomgeul, die in 1870 zijn grootste diepte, nl. van 325 d.M. beneden L.W. op 800 M. Z.O. van de toenmalige oever van liet Horntje bereikte, heeft nu zijn grootste diepte van 311 dM. op 200 M. van die plaats. Belangstellenden kunnen we lezing van deze interessante brochure, tegen 00 ct. (tr. p.p. 63 ct.) in Boekhandel Parkstraat te bekomen, ten zeerste aanbevelen. LV. o,80H-i-MA.f? Profielen over het Marsdiep (voor de Landskeet) van 1760,van 1911,van 1917. SCMlPDE.lt> LaA<WaTeR Lo NJ 1-32. Profielen over Texelstroom (Hoek van 't Horntje) van 1760, van 1907,van 1926. elke straat een collectief dergelijk onder komen moet hebben. Generaal v. Deimling's conclusie is: Elke mark, welke het Duitsche volk oor „Luftschutz" zou uitgeven, zou weggeworpen zijn. Alg. Handelsblad. Auto-ongeluk. Bij Innsbruck is een auto, waarin vier Amerikaansche dames zaten, bij het uit wijken voor een 14-jarig meisje, tegen een boom gereden. Mej. Ribun, die aan aan het stuur zat, werd op slag gedood. Haar moeder zoo zwaar gewond, dat zij later eveneens is overleden. Van haar twee zusters werd een licht gewond, ter wijl de andere ongedeerd bleef. Na 13 jaar teruggevonden. Een echtpaar te Stuttgart, welks zoon zoou 13 jaar vermist is geweest, heeft di: kind weder ontdekt. Vermoedelijk is het door zigeuners medegenomen naar Tsjecho-Slowakije. Daar is het van de troep afgedwaald en opgenomen door 'n arbeider ,die kort geleden een kind van dezelfde leeftijd verloren had. Deze ar beider heeft nu door middel van een ad vertentie de ware ouders ontdekt. Om de kans op een nieuwe oorlog te verkleinen. Generaal Dawes, de nieuwe Amerikaan- sche gezant te Londen, zal spoedig po gingen in het werk stellen om een einde te maken aan de wedloop in bewapening tusschen Amerika en Engeland. Men zegt, dat president Hoover eveneens bezig is aan een voor- beide landen aannemelijke maatstaf voor de beperking van de be wapening. Vliegtuig' en luchtschip. Lakehurst. De marinevlieger Gorhon is er een dezer dagen driemaal in geslaagd om zich vast te maken aan een kabel i het luchtschip Los Angelos, terwijl Lei den in de lucht waren. 1 i,r - "-4r f s \imï V i 1 fl! iot\ ir| 1792 vtRzotjktrj ctVtfiv/Lfttf 'l§ -VA N i N F1'

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 5