Gemengd Nieuws ÖH8 KIMDË8H0KKJE llllllllllillllllillllülllliliiüliiliilJIIIII JHIIlifilllilillüill! BINNENLAND. !!i||i:i!Hi:iiili:!|||| llllllillllilllllilll!iilil!!!!iliill!i!ill!lill Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor den Burg-Texel en de daaronder ressorteerende hulppostkan toren werd gedurende de maand Juni 1929 Ingelegd f 3712 33 Terugbetaald 1300,44 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 4. Texel-propaganda. Voor de Hilversumsche microfoon is een dezer dagen door de heer W. Bier steker, voorzitter der V.V.V.V. Helders Belang te den Helder, een rede uitge sproken, voornamelijk over den Helder en de badplaats Huisduinen, doch tevens beval hij hartelijk aan een zeetochtje naar Texel te maken, „naar het schoonste der waddeneilanden, wereldbekend om zijn flora en zijn fauna." Zulk een propaganda kan ons eiland slechts ten goede komen. De coöperatieve zuivelfabriek De Eendracht aan de Schilderweg. We vernemen uit goede bron, dat het bestuur der te stichten coöperatieve zui- veltabriek, bij voorbaat reeds „de Een dracht'- geheeten, besloot de fabriek aan de Schilderweg te doen bouwen en wel op een perceel gronds van wijlen de heer Everts, gelegen tusschen de wasscherij van de heer Klein Klouwenberg en het aardappelselectiebedrijf van de heer ir. M.D.Dijt. De lezer herinnert zich zeker, dat de fabriek aanvankelijk in Zuid-Eierland, ter hoogte van „Antwerpen" verrijzen zou. Evenwel zijn aan een ligging aan de Schil derweg groote voordeden verbonden. Niet alleen beschikt men ter plaatse over zeer deugdelijk en overvloedig water, maar ook om het transport van melkproducten naar de vaste wal verdient deze plaats zeker de voorkeur. Een niet te onderschatten voordeel is verder gelegen in het feit, dat het verkrijgen van electrische stroom hier minder groote offers vraagt dan in Eier- land het geval zou zijn. Dat de reeds toe getreden Eierlandsche melkveehouders de melk over grooter afstand zullen moeten transporteeren, zal, naar men verwacht, geen groot bezwaar opleveren, daar het vervoer meest toch per vrachtauto ge schiedt. Ook voor de afvoer van fa briekswater zal wel een deugdzame op lossing te vinden zijn. Dr. Scheij, die met het gewijzigd plan in kennis werd gesteld, heeft met be stuursleden het terrein in oogenschouw genomen en verkoos eveneens het terrein verre boven dat in Eierland. Morgenavond Donderdag zal in een in De Lindeboom te beleggen verga dering het plan nader worden uiteenge zet en toegelicht. De vraag, voor welk kwantum melk de fabriek oerekend zal moeten zijn, zal daarbij vooral ernstig' onder het oog worden gezien. (Zie adv.. en let op het aanvangsuur). Sportnieuws. Aten deelt ons mee: Zondag gaan de Texel-adspiranten een bezoek brengen aan de V.V. Schagen, waar een adspirantendag gehouden za: worden. Het voorloopig eltiai is samen gesteld als vo'gt: A. van der Slikke A. Dros M. Koorn A. Huizinga K. Dontje J. Bruin P.Hillen J.Roos O.Witvliet M. Vlaming P. Bruin Res.: P.Kikkert, C. Koorn en Jac.Heil- sloot. De Texel-adsp. zullen spelen tegen den Helder, Schagen, N.-Niedorp en Alkmaar. Na de oefentijd op a.s. Vrijdag wordt het vaste elftal samengesteld. We wen- sciien de jongelui in Schagen veel succes toe. o De wedstrijd Texel Succes kon Zon dag niet plaatsvinden. De Wieringers, die met de motoraak van de heer D.Met selaar van Wieringen zouden komen, had den bericht van verhindering gezonden. Hun elftal zou geheel onvoltallig zijn geweest. Kerknieuws. Men schrijft ons uit Winschoten: Ter begroeting van ds. en mevr. Raa- be werd een dezer dagen hier door diver se vereenigingen een vergadering belegd, welke een zeer intiem karakter droeg en toch zeer druk bezocht was. Mede werking werd verleend door de zangver- eeniging Excelsior en door een mando lineclub. Ce avond slaagde geheel naar wensch en demonstreerde ten duidelijkste dat men hier met de komst van ds. Raabe en zijn gade zeer ingenomen is en dat deren stellig aan de goede verwachtingen zullen beantwoorden. „Dc Costersclie Stad". De heer Kikkert, eigenaar hotel Texel, verzoekt ons het volgende te willen ir.ee- dcelen, teneinde eventueel misverstand uit de weg te ruimen: S.V. Texel kan voor f "123,— de be schikking krijgen over zaal en tuin, mits zij de volgende posten voor haar reke ning neemt: extra licht f50,bediening t 28,schrobben, enz. f7,onkosten herstellen tuin f 15,mindere inkomsten café t25,totaal beloopen deze posten een bedrag van f122, naar schatting van de heer Kikkert, op grond van zijn er varing in dezen. Hij veronderstelt hier mee een beter kijk op de zaak te hebben gegeven. Excursie. Naar men ons meedeelt heeft een aan tal leden van de Alg. Bond van Oud--, leerlingen van inrichtingen voor Middel baar Landbouw-onderwijs een excursie over Texel georganiseerd. Vrijdag zette het gezelschap, na een bezoek aan de Zuiderzeewerken te hebben gebracht, te Oudeschild voet aan wal, ten einde hier achtereenvolgens te bezoeken de vogel broedplaatsen in Waalenburg, de scha penfokkerij van de heer H.J.Keijser in Molenbuurt, het bouwbedrijf der ta. C. R.Keijser en Co., de Korenschoof in Eier land en het aardappelselectiebedrijf van de heer ir. M.D.Dijt op Melle in Eierland en aan de Schilderweg. Het gezelschap, dat Zaterdag weer ver trok, moet wel een goede dunk van Texel hebben gekregen. Uit het Wegenfonds Naar de heer R.P.Keijser, wethouder, ons welwillend meedeelt, is de som, welke over 1927 aan de gemeente uit het wegen fonds zal worden toegekend, bepaald op t 4150,— De Dertig Gem. Polders zul len over dat jaar f 850,ontvangen. Naar we vernamen moeten de onder houdsplichtigen minstens 40 a 60 c. per M. aan de betrokken wegen ten koste heb ben gelegd, om voor een bedrag uit het tonds in aanmerking te kunnen komen. Op grond hiervan aldus de heer Keij- ser zal de Eijerlandsche polder op geen vergoeding uit het wegenfonds aan spraak kunnen maken, althans niet over 1927. Voor verdere jaren moeten de aan deden in het wegenfonds nog worden vastgesteld. Texelsche vrachtrijdersvereeniging. Onder voorzitterschap van de heer W. Huizinga is hier opgericht een „Texelsche vrachtrijdersvereeniging", voorloopig voor een jaar, ingaande 15 Juli a.s. DE KOOG. Zakennieuws. Vandaag wordt door de heer C.D. Bremer, brood-, koek- en banketbakker te den Burg, hier een filiaal geopend, gelegen links van het postkantoor. o De heer N. Gomes heeft hier een kiosk geopend, waar prentbriefkaarten, reis- en strandlectuur, schrijfbehoeften, en inlich tingen op het gebied van het vreemde lingenverkeer te bekomen zijn. OUDESCHILD. Visscherij. Een enkele visscher vischt nog op gar nalen, maar, kon er het vorige jaar nog. een prijsje voor worden gemaakt, thans zijn ze bijna waardeloos. Ze worden nog wel naar Parijs gezonden, maar ook daar worden slechte prijzen gemaakt.. Hoewel het weer op het oogenblik voor wiermaaien niet zoo gunstig is, is er al veel gemaaid zeegras aangebracht.. Hier mee is wel een goed weekgeld te verdie nen. Dacht men eerst, dat het met het zeegras op de waarden slecht gesteld zou zijn, het tegendeel is het geval gebleken: er is zelfs heel veel zeegras. Enkele vis- schers van elders, die veel op de waarden visschen, meenen dit aan de regelmatige dooi te moeten toeschrijven. In de regel gaat de dooi met ruwe westelijke winden gepaard. Dan wordt het ijs van dc waar den losgeslagen en wordt het zeegras met wortel en al uit het zand gesleurd. Dit jaar is dit niet het geval geweest. Ongeval bij het melkladen. Bij het laden van bussen melk kreeg L. Sikkerlee, tijdelijk werkzaam op „de Marsdiep" een bus melk tegen het been. Liet het ongeval zich aanvankelijk niet ernstig aanzien, later deed zich zulk een pijn gevoelen, dat S. zijn dienst n et meer kon vervullen en genoodzaakt was rust te nemen. Dc K.L.M. vervoerde voor een die renhandelaar 150 K.G. levende slangen van Amsterdam naar Brussel, bestemd voor een circus aldaar. Bij Vriezenveen is de 49-jarige arbeider J. Kievits achter een turfhoop door de bliksem getroifen en gedood. Hij laat fren vrouw mat elf kinderen achter. Illüllllilllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllll llllilllllllllllllüllll BUITENLAND. ||||||i||||||||||||||j|| lillllllilllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllll De Italiaansche senaat heeft bepaald, dat consumptiemelk alleen in flesschen mag worden verkocht. Brandstichter uit branie-zucht. De rechtbank te Konstanz heeft een gewezen politie-agent, die in verscheidene dorpen in de buurt van Konstanz meer dan 20 branden had gesticht, om bij dc blussching de leiding te kunnen hebben, tot zeven jaar tuchthuis veroordeeld. Het smokkelen van horloges. Naar aanleiding van ingekomen klach ten, dat er in New York Zwitsersche horloges worden verkocht voor de helft - van de prijs, is een vernuftig smokkel-i systeem ontdekt. De Amerikaansche rechten op het uurwerk van horloges bedragen twee dollar, terwijl de Canadee- sche rechten slechts twaalt en een halve cent bedragen. Daarentegen zijn de Ca- nadeesche rechten op de horlogekasten veel hooger dan in de Ver. Staten. Het onderzoek heeft nu uitgewezen, dat een groep van personen, die met het juweliersbedrijf in verbinding staat, groo te hoeveelheden horlogekasten in de Ver. Staten en de daarbij behoorende uurwer ken in Canada heeft ingevoerd. Daarna werden de uurwerken over de grens, de Ver. Staten binnengesmokkeld, verborgen in autobanden. Meer dan duizend personen zijn reeds gearresteerd. De smokkelhandel had groo te uitbreiding gekregen. Wereldreis Graaf Zeppelin. Dr. Eckener heeft in een persgesprek verklaard, dat het zeer de vraag is, of de Ze_ppelin voor de wereldvlucht nog een reis naar Amerika zal maken. Niet alleen neemt zoo'n reis veertien dagen in beslag, maar ook zou het luchtschip dan in de gevaarlijke tijd de typhoon* zóne moeten passeeren. Er gaan op de wereldreis 20 passagiers mee, van wie de meesten journalisten zijn. De kosten wor den op een half miljoen mark geschat Tegen verstekelingen zal krachtig wor den opgetreden. Wordt er één ontdekt, dan zal hij met een valscherm het lucht schip moeten verlaten. Schipbreuk op de Save. De schroefboot Lim, die de passagiers diens onderhoudt van Belgrado op Zimo- ny, is op het wrak van een schip ge-, stooten, dat daar het vorige jaar gezon ken was. De veerboot sprong lek en begon dadelijk te zinken. Onder de zes tig passagiers ontstond een geweldige paniek. Door stooten op de stoomfluit riep de Lim om hulp, die ook spoedig kwam opdagen. Men slaagde er in de op varenden te redden, maar vreest intus- schen toch, dat het ongeluk menschen- levens heeft gekost. Men heeft gezien, dat er in de paniek kinderen over boord gesprongen zijn en nadien heeft men van hen niets meer gezien De strijd tegen het analfabetisme. De Agenzia di Roma stelt de resultaten in het ii:ht die onder het fascistisch re gime bereikt zijn in de strijd tegen het analfabetisme. Het aantal scholen, dat in 1922 112073 bedroeg was eind 1925 gestegen tot 116071, welk aantal nog ver meerderd moet worden met 5000 biezon- dere scholen en sindsdien nog verder is toegenomen. Van het Westelijk Front geen nieuws. De filmrechten van het boek van Re marque, „Van het westelijk front geen nieuws dat zooveel opgang maakte en nog steeds maakt, zijn aangekocht dooi de Deutsche Universal Production. Te Berlijn en te Hollywood zullen er spre kende films van worden gemaakt. (In het Duitsch en in het Engelsch.) De schipbreuk van de Vestris. Het onderzoek naart* het vergaan van het Engelsche passagiersschip Vestris bij de Amerikaansche kust, waarbij honderd menschen omgekomen zijn, is, na veertig, dagen te hebben geduurd, geëindigd. Go- ge, ekend de verdere uitgaven, die het ministerie van koophandel heeft moeten doen, heeft dit onderzoek veertienhonderd pond sterling gekost. De uitspraak zal ,ater bekend worden gemaakt. Een vorstelijke donatie. Rome: Prins en prinses Paterne hebben afstand gedaan van de wereld en zijn priester en non geworden. Hun bezittin gen hebben zij aan de Paus geschonken. De waarde dezer bezittingen wordt ge schal op 25 miljoen lire en omvatten o.m gronden, buitenhuizen en gebouwen tc iJa.ermo, Catania en Rome. De juweelen Van de prinses worden geschat op een waarde van tien miljoen lire (een lire is ongeveer 13,5 cent). Ze zijn geschon ken aan de Heilige Rosalia, wier beeld .e Palermo zij zulien sieren. Wat eem sprinkhaan al niet vermag. Volgens de bladen uit Boeda-Pest heeft de hevige wind de vorige week zwermen sprinkhanen meegevoerd. Te Funfkir- chen zou door eensprinkhaan kortslui ting zijn ontstaan, waardoor de geheele stad in het donker kwam te zitten. Door een granaat gedood. Door enkele boeren werd in het dorp Wolhyniën een uit de wereldoorlog af komstige granaat gevonden. Het projectiel sprong met geweld uit elkaar toen één hunner trachtte de lont los te draaien Vier mannen werden gedood, vier an deren liepen cware verwondingen op. De pest te Bandoeng (Java). Een te Bandoeng overleden meisje heeft vo'gens mededeeling van hét Instituut Pa steur aan bubonen-pest geleden. Bij een onderzoek ten huize van het meisje wer den doode ratten aangetroffen. Ook is te Bandoeng een inlander aan pest over leden. Schip in nood. Een stoomschip, dat te Russ in Oost- Pruisen binnenliep, rapporteerde, dat het passagiersschip Venera, met 400 passa giers aan boord, in groot gevaar verkeer de. Door de storm en de hooge zeeën, kon het geen hulp bieden. Onmiddellijk zijn hierop twee schepen uitgezonden, die er in slaagden de passagiers, die zeer uitgeput waren, alle te redden. Het zeer beschadigde schip werd op sleeptouw ge nomen. Mishandeling in een opvoedingsgesticht. Het hoofd en acht oppassers van het opvoedingsgesticht te Studzieni in Polen, zijn wegens mishandeling van de jongens gens tot gevangenisstraffen veroordeeld, die varieeren van een maand tot twee jaar. De jongens werden o.a. in hun bed met water begoten en moesten dan in het natte bed blijven slapen. Een jongen, die getracht had te ontvluchten, kreeg zoo'n pak slaag, dat hij er aan stierf. Een an dere werd een been stukgeslagen en een derde een ontwrichting toegebracht. Een legaat voor elf kinderen. De advocaat Alexander Neilson, on langs te Londen gestorven, heeft van zijn vermogen van 115.632 p.st. aan de elf kinderen van zijn neet Cumming die te Dufflown predikant is geweest, een som van 40.000 p.st. nagelaten. De predi kant is gestorven, maar zijn weduwe leeft nog. Van de rest krijgt zijn broer het vruchtgebruik. Een insectenplaag in Florida. In de sinaasappel- en citroenkweeke- rijen in Florida heerscht sedert kort over een uitgestrektheid van ongeveer veertig vierk. mijlen een hevige insectenplaag, veroorzaakt door de larven eener vruch- ten-vliegsoort, inheemsch in de aan de Middellandsche Zee gelegen landen. Het is de eerste maal, dat dit zéér schadelijke insect, welks larve de vruchten bederft, in de Vereen. Staten voet gekregen heeft. De vlieg werd 6 April j.l. voor het eerst gevonden en spoedig daarna haar iden titeit vastgesteld. Per luchtpost zond men eenige exemplaren naar Washington, waar men de determinatie bevestigde. Binnen 'n week na de ontdekking bevonden zich 75 entomologen en plantkundigen op de aan getaste terreinen en nam de bestrijding 'n aanvang. Ongeluk in een fabriek. In een fabriek te Cotrone in Italië, is bij het monteeren eeq hek van zwaar smeedijzer omgevallen. Vier arbeiders, die onder het hek waren geraakt, zijn gedood. Te Runederoth sprong 's nacht in een bocht een der voorbanden van een auto. De auto sloeg over de kop. De chauffeur en een meisje, dat naast hem zat, werden gedood. Te Panosova is de 93-jarige giftmeng- ster Anna Pistora tot 15 jaar tuchthuis veroordeeld. Haar medeplichtigen tot tuchthuisstraften van 18 j. tot levenslang. Van de nog geen 1900 gezinnen op Texel bereikt ge met de Texelsche Cou rant, wier 1650 ex. grootendeels op Texel ■n alle kringen, worden verspreid, verre weg de meeste. Oplossingen der laatste raadsels. 1. Oom, neef, tante, opa en pa, moe der; 2. Hooge boomen vangen veel wind; 3. Frank, rijk; 4. Madrid, Parijs en Mexico. Nieuwe raadsels. 1. Ik ben een kleine vogel. Wanneer ik mijn staart verlies behoor ik aan visschen toe. Wie ben ik? 2 Door toevoeging van vijf letters maak je zoo de naam van een heel groot dier, dat je op Texel wel nooit hebt gezien: 1f t. 3. Je kunt mij vaak in het bouwland vinden. Zet een letter vóór mijn naam en je krijgt een woord dat „twee" beteekent. Wanneer je nu ook nog een letter achter mijn naam zet krijg je een woord, dat een kleur aanduidt. Nu maar aan het raden.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2