Laat ie TEXELSOHE COURANT u helpen Beschermt uw lampekappen Waarschuwing. Bloembollen. Uit d© Qud© Boos. De masiit vaa list geld. UAH BUB 8RAAF Co. Motof dienst J. N. BRUIN vertrekt voortaan lederen Zaterdag 13 uur van Texel en Mnsdags 2 mr van Amsterdam. §8, Texebtroom naar Furmer^ml Notaris Mulder puMiek verkoopen 1IÏÖ3LIN0-SIRÖ0P FEUILLETON eest Tilbury en een H.D. motor 7-9, met zijspan. net burgerwoonhuis BOEKHANDEL PARKSTRAAT Sneeuwklokjes te koop gevraagd. alle soorten bollen prima kwaliteit en tegen scherp concorr. prijzen JÖH. PARLEVLIET. 2KS°o?,n j MS..»™ 6,-u BI "Vertrek 1 uur preuthrirf&aarten van 'fVxeJ, Groens en Witte Potkaas a 65 ct. per pond. en alle soorten schapenkaas a 45 ct. per pond. HOOGWATER ter reecie van Texel, vóórmiddags(nam. ongeveer '/s uur later.) Datum tO 11 12 13 14 15 16 Juli Hoogwater 12 15 1, 1,31 2,20 3,10 4,02 5,05 Zomertijd. Van H.6,10 alleen op werkd. 3,38 Te A 7,19 alleen Z. en Fd 9,l0 7,26 sneltrein, niet op 7,, en F 9.00 9.54 allot n Z. en Fd. ;2.l3 10,00 Zon-en fers'd niet 12,17 1 i 30 alleen Zaterdags 2 52 12 47 Zaterdags niet 2,52 1,13 alleen Zaterdags 2 52 3.55 Zaterd. Z. en Fd. niet 5,51 4.19 Zon- en feestd. niet 6,32 7.20 9,34 9 09 alleen Z en Fd 10,44 9,31 Zon- en feestd. niet 11,35 7.42 (Donderdags) 8,34 te Schagen Vertrek Amsterdam. Aankomst den Helder 5 12 Zon-en feestd. niet 8,25 8 03 sneltr.; Zon- en feestd niet 9,37 9.17 on- en teestd. r.iel 11,19 9,22 alleen Vón- en feestd. 11,35 12,05 Zon en fetstd. niet 2,39 1,45 Niet op zon- en feestdagen 3,50 3,11 alken Zon-en feestd. 6,12 4,56 Zon-en feestd. niet 5,31 5,51 8,02 9 25 sneltrein Z. en Fd. niet 11,13 Zon-en feestd. aankomst 11,35 11,35 alleen Zon-en feestd. 1,10 Stoombootdienst TESO Op Werkdagen van Texel 6,— 8,— 11,15 2,30 5,40 uur van Helder 7,— 9,55 12,15 4,15 6,55 uur Op Zon- en Feestdagen van Texel 6,8,11,5,40 uur van Helder 7,— 9,— 12,— 6,40 uur Auto-diensten. Van Burg 20 min. vóór het verliek v. d. boot Van Haven na aankomst van de boot. Vari Cocksdorpvm. 7,45,10,- en nam. 3,50 uur Van Burg vm. 8,40, 11,— en nam. 5,30 uur Zondags van den Burg 9,—vm.) van de Cocksdorp 8,- vm.via Oosterend Den Burg—de Koog en den Hoorn v.v. Zondags geen dienst. Van den Burg: vm. 8 en nm. 5,15 u. Het Post- en telegraafkantoor den Burg is geopend Zon- en feestdagen vm. 8—9; nam. 1 Werkdagen Telegraaf en telefoon: vm. 8 tot nam. Telefoonabonnees tot nam. 9 uur. Postdienst: vm. 8 tot nam. 7,30 Postwissels, kwitanties j Rijksverzekeringsbank vm. 8,30 tot nm. 3 Postcheque en giro Rijkspostspaarosnkvm 9 tot nam. 7,30 Zaterdagavond na 6 uur v. postdienst gesloten Licht op Rijwielen en rijtuigen 9,17 uur HYGIENE en VEILIGHEID. |!lü|!]|i|| Opgedragen aan alle kwakkel-zalvcnaars! Leg ecu papje om je enkels, -(Van wat mosterd met wat meel) Drink extract van kiezelsteentjes, Neem wat water met kaneel. Rattcnpootjes in een zakje -Op de zieke, wonde plek, Hang een linker schelvischoogje Aan een touwtje om je nek. Neem een mesje van een meisje, Dat in Juni jarig was, Leg het, als dc maan wéér vol is, Onder een kristallen glas. Kijk bij Westen wind naar 't Oosten, Zóó, dat 't maanlicht op je schijnt, Denk dan sterk aan iets plezierigs, En, als het zoo nog niet verdwijnt, Oa dan naar een Somnabnle Met je zieke, wonde plek, Want zij kijkt je, zelfs voor een prikje, Overal, zelfs in je nek. Ga g'rust naar die schoone slaapster En leg drie rijksdaalders neer, Helpt het niet direct afdoende, „Kom dan morgen maar eens weer." Wordt je kwaal tenslotte erger, Denk je al aan Oome Klein, Denk er dan aan, dat er óók nog Heusche, echte dokters zijn. Lijfstraffelijke rechtspleging. De lijfstraffelijke rechtspleging iieet't ten allen tijde de bijzondere belangstelling van allen gewekt: vroeger door onmiddel lijke aanschouwing, want als er „justitie" gedaan werd, liepen de deftige lieeren zoowel als de „gewone lieden" naar de plek der terechtstelling om hun nieuws gierigheid te bevredigen, „om te kijken"; later door lectuur, want de geleerden schreven er boeken en verhandelingen over onder het motto: „De geschiedenis van vroeger is een lofrede op dc tegen woordige". Voor de 'ongeletterden en de dames werden er romans geschreven onder ce titel: „Tafereelen uit de lijfstraf- lelijke rechtspleging waarin de materie zoo levendig werd voorgesteld, dat de ie/er waande bij de beschreven executie tegenwoordig te zijn. De oude justitieboe ken zijn doorzocht om er curieuze von nissen uit op te schommelen, en de re keningboeken van landvelden, baljuwcn en schouten werden nagepluisd; men vond er zelfs de eieren teru?, die hef (Een boeiende roman naar het Engelsch van Freeman Fiiden.) 7. De ontmoeting had plaats in het mid daguur, in de directiekamer van de Plan de s- en Landbouwbank. „Wat wil je, M'ïlburn?" vroeg Garbuti op st'-enge toon, zoodra de beide man nen binnen waren. Miiburn had voor de gelegenheid ziji. beste pak aangetrokken en kwam voor de dag met zijn boodschap, rr.et de inne mendste glimlach, waarover hij beschikte en met aardig en zorgvuldig gekozen woorden. Zonder er over te redeneeren, zonder waarschuwing, maar alleen de man van to'.cn tot onder opnemend met ecu ve nijnige blik, barste Garbutt los, oi ee: toon, die heelemaal niet leek op zijn ge wone bedaarde en afgemeten spraak: „AMlburn, je gaat er uit. Ik zeg je op. Je kunt voor mij niet langer werken." De man kon geen woord uitbrengen en Quint greep de leuning van een stoel, voor steun. „Maar, Mr. Garbuttbegon hij dan ontsteld. „Ik wil niet verder met je praten," gerecht uitdeelde, om er een kerel, die aan de kaak stond, mee in het gezicht te werpen. Maar bovenal heeft men de oude scherprechtersrelceningen belangrijk ge vonden, omdat men er het beulswerk aan de hand van het tarief van een „meester van den scherpen zwaardc" zoo duidelijk en minutieus vaak, in beschreven vond, en er precies uit zien kon „hoeveel liet kostte", welk laatste 'n punt is, dat in ons land altijd bijzonder de aandacht trekt. Hieronder laten we een tweetal scherp- rechtersrekeningen volgen. Op het Oostindische Compagnieschip Nyenburg, dat 8 Mei 1763 uitgezeild was en onder welks bemanning zich veel Duit schers bevonden, ontstond in volle zee, in de nacht van de 14e Juni, een vreeselijk oproer. Bedoelde Duitschers overweldig den het schip en liepen 't af, docli men slaagde er in hen te Fernambuco gevan gen te nemen; ze werden vervolgensnaar Lissabon en vandaar naar Texel ge voerd, Waar ze voor dc krijgsraad terecht stonden. Het eerste transport gevangenen arriveerde aldaar in het voorjaar van 1764 met het schip „Het Zeepaard". De krijgsraad, bestaande uit luitenant-admi raal Cornelis Schrijver, de schout bij nacht Jan van den Wayen en 7 kapiteins;, kwam aan boord van genoemd schip bij een, waarop de Prinsenvlag gestreken en de krijgsraadvlag geheschen werd, vol gens het gebruik dier dagen. Vier belhamels werden veroordeeld ge hangen te worden, een vijfde om met de strop onder de galg te staan en een gee- seling met een brandmerk te ontvangen, terwijl de zesde met een enkele geeseling vrijkwam. (Wordt vervolgd.) We vestigen de aan dacht van onze leze ressen op het Dil verschijnt 2 maal per maand met 16 blz. in groot formaat en hevat teikens tiental- len goede modellen yf. van cames- en k<n *v*- derk!etd>ng, alsmede van fraaie handwer ken. Een uitvoerig kniopatronenblad wordt grats bijge leverd Prijs 95 ct per kwartaal. Franco per post f 1,25. We maken er u spe ciaal op attent, dit uitsluitend abo uees op de Texelsche Courant dit Nieuwe Vtodeblad tegen deze prijs kunnen bekomen. snee 1 de ander hem at, op zachte toon, a'sof hij zijn waardigheid als patroon indachtig werd. Quint, wat kom jij doen „Ik? Wei, niets mijnheer. Ik... ik vind T.lcen, dat u Miiburn niet billijk belian de t. Hij kwam alleen, omdat de lui lie. nem verzocht hadden. Ik geloof „Wat jij gelooft, kan mij niets schelen, Quint," viel de patroon hem barsch in c!e rede. Miiburn is ontslagen, begrepen 7 Als juli e tweeën boezemvrienden zijn, zooals ik gehoord heb" en hij lachte even ironisch „dan ga je er ook maai uit." „Bij dit en de dat, dat zal ik", riep Quuit. Als Miiburn niet billijk behandelt wordt. Hij kwam alleen, oinclat de lui het .roegen. Kom rnee, Mil." „Begrijp het goed, jon ontsla ik niet, Quint," waarschuwde Garbutt, als voel de hij zich cenigszins door de billijkheid erplicht. Dat hoef je ook niet. Ik geef jou ge daan, gemeene vrek." riep Quint woe- c .d. Eu terwijl hij en Miiburn de deur uit gingen, schreeuwde hij de anc'.er nog ens achterna: „Je bent niet de eenige parel op de kust." „Nu, Torn, we zijn er uit," zei Miiburn grim mg, toen ze op straat stonden. „Dat was dom van je, jongen. Dat had je niet TRACHT alvorens Uw debiteur in rechten aan te spreken door bemiddeling van een Incassobureau, Deurwaarder of Advocaat. UWE VORDERINGEN door onzen invloed als het bekendste Handelsinformatiebureau in Nederland te laten incasseeren. Is gerechtelijke bijstand noodzakelijk, zoo hebben onze cliënten vrije keuze van Deurwaarder of Advocaat en blijven te maken kosten desgewenscht voor onze rekening. AMSTERDAM ROTTERDAM tegen vliegenvuil door „Cellophane". Prijs slechts 25 cent per groot vel BOEKHANDEL PARKSTRAAT. TE KOOP J. LANGEVELD, de Koog. TE HUUR GEVRAAGD te den Burg voor klein gezin. Brieven met prijsopgaaf aan P. KRIEK, onderwijzer, Midden-Beemster. vaa.it Maandag a. s. D. METS bericht de ontvangst van een nieuwe reeks cn biedt thans keus uit 120 diversen. Wederverkoopers genieten de bekende korting. Spoedige bestelling wordt be leefd verzocht. allemaal moeten zeggen. Ik was liet, die hij te pakken wou nemen." „Denk je, dat ik je op die manier zou willen zien behandelen," riep Tom uit. „Wat kan het ons trouwens schelen? We zijn geen baliekluivers of latidloopers Er is werk genoeg in de buurt. Ik heb ge hoord, dat de firma Berwick de West kant van King Mountain gaat omhakken voor de papierfabricage. Ze hebben rnenschen r.oodig." „Is dat waar?" Miiburn dacht aan zijn zieke vrouw en zijn gezicht kleurde op. „Laten we dan ons geld halen, en dadelijk naar hen tos gaan." Nog diezelfde middag hadden de beide mannen nieuw werk gevonden. Zij schud den elkaar de hand, en gaven allerlei grappen ten beste, ten koste van Garbutt, tot ze omvielen van het lachen. Maar de vo.'gende morgen ontwaakten ze uit hun droom. Er kwam een bediende van de tinna Berwick, heel in de vroegte, om te zeggen, dal achteraf gebleken was, dat hun diensten niet noodig waren. „Dat is toch gek", zef Tom. „Ze heb ben ineuschen noodig. Ik vraag me af...." „Ik heb iemand,, eens hooren zeggen, dat de bank van Garbutt aciiter deze fir ma staat", zei Miiburn somber. Sindsdien kregen Miiburn en Quint een goed inzicht hoever de arm van Garbutt .e:k-ie. Voorzichtige getuigschriften kon- zal op Woensdag 10 Juli des namiddags 2 uur ten huize van de Wed. Bakker in de Weverstraat Meubilaire goederen, als kasten, tafels, stoelen, spiegels, bedden, beddegoed, schil derijen, glas en aardewerk, enz. enz. Te bezichtigen van 10-12 u op verkoopdag N.B. De betaling moet dadelijk na afloop verkooping geschieden. Aanbieding met monsters. GEBR. KALIS. Ieder KLIERLIJDER, die geen gebruikt, benadeelt zichzeff. In alle dro gistzaken verkrijgbaar. «p; «p; «p «p «p «p «p «p «p «p «p Alle kweekers en event, nog beginnenden kunnen waarvan de bloemen op de hier gehouden tentoonstelling door hen zijn gezien, in geleverd worden door •«Pt «p; «p «p; «p; «p; «pt «p; «p; «p; «p «p Wederom verkrijgbaar R. ZUIDEWIND. den ze genoeg krijgen, en betuigingen van leedwezen ook, maar overal, waar ze kwamen, konden ze om een of andere reden geen werk krijgen. En ten laatste kwam de aanzegging, om hun woning te verlaten. De beide gezinnen kropen bij elkaar om de haard, in de huiskamer van Mil- burn, en verzetten zich tegen het onver mijdelijke. De mannen spraken luid en vol vertrouwen om er de moed bij de ver schrikte vrouwen in te houden, maar zelf waren ze even terneergeslagen en vol twijfel. „Het is een schande", schreeuwde Quint, terwijl terwijl hij met zijn vuist op de tafel sloeg, en de leege fruitschaal deed rinkelen."Het is een schande, dat één rijke man de macht heeft oin andere rnenschen op straat te zetten, alsof het beesten waren." „Rijke rnenschen zijn niet allemaal als Garbutt," wierp Miiburn tegen. „Er zijn er bij ,die een hart hebben. "Garbutt heeft geen hart. Hij heeft alleen maar vingers. Enfin, we moeten het een of ander zien te doen. Ik heb een regeling getroffen, om onze meubels in een schuur op te ber gen. Ik wou dat ik wat geld gespaard had. We zouden natuurlijk niet veel heb ben kunnen sparen, maar.... Enfin, we hadden zooiets vanzelf niet verwacht. Ik ben tot een besluit gekomen, Tom. Ik ga naar Bridgcton."

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 4