No 4345 42steJaarg?ng Woensdag 17 Juli 1929 Van weelk tot week TexeSsche Berichten Kmsi ABONNEMENTEN: ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°11 POSTGIRO: N°. 652 :s POSTBUS: N°. 11 Spierpijn, Kloosterbal se m De orijjineele pepermunt TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. por drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 rogets: 50 ct. ledero regel meer: 10 ct. Dezolfde advertentie 4 maal goplaatst wordt 3 maal borokond. BI) abonnement lagere regolprljs. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van de N.V. „The Texas Company" te 'sGravenhage om op het perceel kadastraal bekend in Sectie H., no. 20S9 een ondergrondsche ben- zine-bewaafplaats met aftappomp te mo gen oprichten, door hen voorwaardelijk is ingewilligd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 8 Juli 1929. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. W. B. OORT. Zaterdagavond. Naar een Rechtsch Kabinet. Aan het Kabinetlooze tijdperk zal waar schijnlijk spoedig een einde komen nu aan Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck, een katholiek staatsman met erkende be kwaamheden, de eer te beurt is gevallen door H.M. de Koningin als Kabinetstor- teur te zijn aangezocht. Het zou in de be doeling liggen een kabinet te vormen, steunende op de rechterzijde en aan Jhr. Ruys is nu de taak een regeeringspro-- gram in elkaar te zetten, dat door de rechtsche partijen als grondslag tot een vruchtbare samenwerking kan worden aanvaard. Terecht wordt algemeen het resultaat van zijn poging met belangstelling tege moet gezien, vooral daar we het zoolang hebben moeten stellen met een Kabinet, dat niet steunde op een Kamermeerder heid. Voor en tegen het plan-Young. Jhr. Ruys' taak zal een niet gemakke lijke zijn. Er zullen veel moeilijkheden moeten worden overwonnen om het ge stelde doei te bereiken. Datzelfde heeft ook Poincaré tot zijn spijt in zijn kring moeten ondervinden. Het regeeren wordt hem niet makkelijk gemaakt en het is zelts zeer de vraag, of "hij in Frankrijk nog lang aan het roer zal staan. De laatste tijd maakt men zich in de Westeuropeesche politieke wereld nogal druk over de conferentie, waarin het plan-Young, waarbij Duitschland's oorlogsschadevergoeding geregeld wordt, zal moeten worden bekrachtigd. Er is strijd ontbrand we schreven het reeds over de vraag: „Waar zullen we bij eenkomen" en het gaat daarbij warmpjes toe. Vooral Poincaré laat het daar-* bij aan hartige woorden niet ontbreken en stuurt met alle kracht aan op het houden van de conferentie in Lausanne, in het neutrale Zwitserland dus. Niet alleen omdat hij dan als oudste der aanwezige leiders de voorzittershamer zal mogen hanteeren, maar ook omdat Londen en Baden-Baden, voorgesteld resp. door Mac Donald cn Stresemann, de Fransche zaak in een minder goed licht zouden plaat- isen, ja zelfs de steer daar lichtelijk anti- Eransch getint zou zijn. Wellicht zou er nog wel spoedig een mouw aan te passen zijn, maar de kop pigheid van Poincaré belooft voorloopig weinig goeds. En toch de le Augustus komt al in het zicht. En dan wordt de miljoenenschuld aan Amerika (en daarom wel „kauwgummischuld" geheeten) op- eischbaar. Dus mag de bekrachtiging van het Young-accoórd van groote beteekenis worden geacht. Wie veronderstelt, dat dit accoord alge meen instemming vermocht te wekken, is door berichten in de bladen wel zeer ontnuchterd. Uit Frankrijk kon men ver nemen, dat men Duitschland nog te veei gespaard meent te hebben, terwijl daar entegen door een vergadering vangroot- ïndustrieelen uit Rijnland en Westfalen een motie aangenomen werd, waarin ze als hun hartgrondige meening te kennen gaven, dat het plan onuitvoerbaar is. „Ik kan niet gelooven aan een slavernij van het Duitsche volk voor de rest van, deze eeuw," besloot in die vergadering een der tabrikanten een luid toegejuichte rede. Ook de Duitsch-Nationalen kanten zich scherp tegen bekrachtiging van het ac coord, dat als „een smaad voor Duitsch land'' en als „een nieuwe oorlogsschat ting" gecritiseerd wordt. Èn toch wordt algemeen verwacht, dat de bekrachtiging binnen enkele weken 'n teit zal zijn. Evenwel ontkent men de mo gelijkheid niet, dat na verloop van eenige jaren, de regeling aan een herziening wordt onderworpen. G.J.D. inlyv/e spie re o cLadelyKv_wrTjv,en met Kei eenige middel.dcit tot diep in Llw .spieren door dnr-gt en Ll-Snel Weer leng ma.aJ(J_AKXer's Geen ciood zoo pjoed* (Adv. in blokschrift) Adspirantendag te Schagen. Men schrijft ons: Reeds om halt acht waren de Adsp. van Sportclub Texel present en vol goede moed werd de tocht aanvaard. Omstreeks half elf waren we in Schagen, waar we de eerste deelnemers waren. Als om 11,45 voor de eerste maal moet worden gespeeld, zijn we ervan over tuigd, dat nu zeker het zwaarste deel van de dag afgewerkt moest worden, n.l. de wedstrijd Helder-a—Texel-a en nauwe lijks is de wedstrijd één minuut aan de gang, ot reeds heeft H. de leiding uit een prachtvoorzet van rechts. Dit werkt met erg bemoedigend, maar toch wordt braat stand gehouden tot rust. Na de de hervatting, zijn de aanvallen van H. zeer talrijk en gevaarlijk, maar doelpun ten blijven uit, totdat uit een misverstand écn onzer backs in eigen doel plaatst. Eindstand 2—0 voor H. Een zeer goede prestatie dus. Door dit gunstig resultaat gesteund, krijgen we moed en we meenden het met Sparta-Schagen wel klaar te zullen spe len. Doch juist deze gedachte was oor zaak, dat er veel minder goed werd ge speeld met gevolg een nederlaag van 2-0. Tegen N.-Niedorp was het ook mis en werd er wéér niet flink genoeg aangepakt en toen een bal van de bovenlat via 's keepers handen het veld in werd ge werkt, meende de scheidsrechter, dat er een doelpunt gemaakt was. Met moeite werd gelijk gemaakt 11. Niet zeer hoopvol gestemd, moest, met het oog op de trein, direct na N.- Niedorp tegen het sterke Alkmaria-a ge speeld worden en reeds waren we met een nederlaag verzoend toen we, als het ware plotseling, een heel ander elftal aan het werk zagen. Alles werd er op gezet. Telkens werd A. op eigen helft terugge drongen en steeds ging T. ten aanval met ééns zoo prettig enthousiasme, dat het publiek zich luide aanmoedigend deed hooren. Na tien min. werd uit een voor zet een onhoudbaar schot ingezonden en had Piet ons de leiding bezorgd. Steeds luider aangemoedigd werden steeds nieu we aanvallen ondernomen en met groote moeite kon de keeper eenige malen red den. Tegen het einde raakten onze jon gens vermoeid en werd met hand en tand verdedigd, waarmede wij tenslotte de overwinning op Alkmaria-a in de wacht sleepten. Een bravour .stukje. Wanneer we de indruk trachten weer te geven, dan kunnen we met genoegen constateeren, dat. ons elftal mee kan ko men. Hadden ze ook tegen de z.g. lichtere Worth a crown 10 ets. por rol Engros bij J. F. v. LIESHOUT Alkmaai clubs met evenveel vuur gespeeld als te gen Alkmaria, zeker hadden ze de tweede ot derde prijs behaald. Waarschijnlijk werd nu op de vierde prijs beslag gelegd. Het was weer een geslaagde dag, wij hebben volop genoten en ook deze dag zal voor de jongens een onvergetelijke zijn; vooral de laatste wedstrijd geeft daartoe aanleiding. Nu maar flink oefe nen, jongens. De kleine gebrekjes moeten er uit en dat kan. Van de vereen. Helder kregen we een medaille als le prijs van de adspiranten dag het vorige jaar gehouden. Dit wasi een verrassing, daar deze prijs als on vindbaar werd beschouwd. Het nieuwe Helder-bestuur heeft nu door toedoen van de heer Dol de zaak in het reine gebracht. Autotocht met Ouden van Dagen. We konden het reeds melden in ons vo rig nummer: de autotocht voor Ouden van Dagen is bepaald op Zondag 28 Juli a.s. Met het doel deze tocht voor te be- reiiden belegde de Permanente Comm. voor Volksfeesten alhier een vergadering in de Oranjeboom op Vrijdagavond j.l. De heer A.deWilt, voorzitter, leidde de besprekingen in en twijfelde er niet aan, ot de autotocht zou evengoed, zoo niet beter slagen als (dan) het vorige jaar. Een paar leden stelden zich welwillend beschikbaar om bij h'eeren autobezitters om hulp aan te kloppen. Gaarne willen we hun verzoek ondersteunen. Het geldt hier ,een sympathieke onderneming, ge heel en al ten gunste van onze ouden van dagen op touw gezet. Wie zou hun zoo'n heerlijk dagje niet toewenschen? Veelal behoort voor oude luitjes het ma ken van reisjes over een tamelijk groot traject tot het verleden. Niet zelden be palen zich hun wandelingetjes tot liet dorp hunner inwoning, ja, zelfs zijn er, die daar vreemd tegenover staan om dat hun stramme leden of hun slecht ge hoor hen nopen „in de buurt" te blijven. Voor al die bejaarden moet zoo'n auto tocht wel zeer aantrekkelijk zijn. De eerste tocht van deze aard is in 1928 gehouden en was een groot succes. No. 2 zal daarin niet achter staan. De route is nog niet officieel vastge steld, maar in ieder geval zal den Hoorn' daarin worden opgenomen en ligt het in de bedoeling de oudjes eenig idee te ge ven van de Dennenaanplant, welke de laatste jaren zulk een omvang heeft ge kregen. Ouden van dagen die de gelegenheid tot het maken van zoo'n autotocht op Zondag 23 Juli willen benutten, gelieven daarvan zoo spoedig mogelijk aangifte te doen bij de heer H.Bruijn, secr. Teneinde de deelnemers(sters) op dit tochtje te kunnen onthalen, zal het co mité gaarne ververschmgen ontvangen. Zij, die bereid zijn voor dit nobele doel limonade, sigaren ot gebakjes at te staan, gelieven hiervan even bericht te willen doen aan het secretariaat, iedere bijdrage zal dankbaar worden aanvaard. o— lm deze vergadering is nog met een enkel woord over de a.s. Volksfeesten gesproken. Deze zullen vermoedelijk met een grootsch vuurwerk en bal champêtre worden besloten. Tevens zal de commis sie haar best doen om dit jaar verschei den nieuwe wedstrijden op liet program ma te brengen. Een datum werd nog niet bepaald. Eindexamen Zeevaartschool. Met gunstig gevolg hebben het eind examen 2-jarige cursus aan onze zee vaartschool argelegd de leerlingen, wier namen we hier met hun rangnummers vermelden: 1. J.Teileman, 2. G.P.Neeleman, 3. F. Bakker, 4. J.C.Dirks, 5. J.J.Y.Heiten, W.Werft, 7. J.A. van Bremen, 8. M. Heymans. Twee candidaten moesten worden afge wezen. T oelatings-examcn. Naar men ons meedeelt hebben zich voor de nieuwe 2-jarige cursus aan onze Zeevaartschool reeds een tiental leerlin gen aangemeld. Het toelatingsexamen is bepaald op heden. Examen-radiotelegrafist. In September zal weder een examen worden gehouden voor het verkrijgen van certificaten voor scheepsradiotelcgraflst eerste of tweede klasse en voor schccps- radiotelcfonist. Aanmelding voor dit examen moet vóór 17 Augustus geschieden hij de directeur- generaal der R.T.T. te 's Gravenhage. o Zaterdagmorgen zijn in tegenwoordig heid o.iii. van directeur en leeraren en de heer burgemeester door de heer W.H. Lap, als lid der Comm. v. Toezicht op het Zeevaartkundig onderwijs, in de Zee vaartschool de diploma's uitgereikt aan de leerlingen, die met gunstig gevolg het eindexamen hebben afgelegd. In zijn inleidend woord wees de heer Vijn, directeur, op het gewicht van deze dag, waarop immers een tijdperk van weieens taai schoolleven wordt afgeslo ten om gevolgd te worden door dat van het meer cmotioneelc zeemansleven. Een geheel ander bestaan wacht straks de jongelui, een leven, waarvan zij naar spreker opmerkte meest geen benul hebben. Daarom kan het nuttig zijn, be sloot de heer Vijn, dat de heer Lap, die het zeemansleven zoo goed kent, eens een hartig woordje laat hooren. Hierop verkreeg de heer Lap't woord. Toen ik vanmorgen in mijn tuin liep, aldus ving hij aan, werd mijn aandacht getrokken door een daar staande pere boom, waaraan vele vruchten zaten. Onwillekeurig bekeek ik de vruchten nader, en merkte daarbij op, dat, alhoe wel alle toch een gelijke voedingsbodem hadden, ze in grootte en hoedanigheid verschilden. Een nog nader onderzoek deed mij ontdekken, dat de slechtste kleine bruine gaatjes vertoonden en ze dus blijkbaar waren aangevreten door een rups en al- zoo geen kans meer hadden het ooit tot een mooie rijpe vrucht te brengen. Anderen hadden een plaatsje gekregen buiten het bereik van de zonnestralen, cn konden zich ook niet goed ontwikkelen. En weer andere, op de einde der takj ken, en niet aangevreten door rupsen, vertoonden alle sporen van gezondheid, die er een waarborg voor was, dat ze goed zouden groeien en eens aan het doel zouden beantwoorden, n.l. liet bren gen tot een mooie rijpe vrucht. Eensklaps schoot me toen in de* ge dachte, dat mij gevraagd was mij te kwij ten van een vereerende opdracht, n.K de diploma's uitte reiken aan de leerlingen van de Zeevaartschool, aan welke uit- noodiging ik met zeer veel genoegen ge- vo!g geet, omdat dit me nog eens in de gelegenheid stelt om een enkel woord te spreken tot menschen, van wie ik hoop dat ze het ook nog eens zullen brengen tot gezagvoerder bij de koopvaardij. Was het een wonder, dat bet beeld van die pereboom me toen nog voor de geest bleef zweven. Want staan we ook hier niet aan de voet van een vruchtboom, waaraan we zien de groeiende vruchten van het zee vaartkundig onderwijs, dat gedurende de laatste twee jaren, aan hen, die eind examen deden, werd gegeven, en die een maal lurti rijpheid moeten vinden in de gezagvoerderspositie. En evenals aan mijn pereboom, had ik zoo gaarne niet anders dan gave vruch ten gezien. Doch, helaas, wijzen de cij- iers uit, dat dit niet het geval is. Er zijn er onder u, die met goede dj- iers van het examen zijn gekomen, ande ren daarentegen me; m'n.er g.ir.j. zelts twee waren er, die er rnet onvol-

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1