in UwZadeitasc PUROL No 4351 Woensdag 7 Augustus 1929 42steJaargank Van week-tot week Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V,v/h LANGEVELD DE ROOIJ 3! DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 Klco-sterbal-sënn. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regol moor: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berokond. 8ij abonnement lagere regelprijs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Bosch-, heide- en helmbranden. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel "brengen ter openbare kennis, dat het op 4 Augustus a.s. in werking tredende, door hen op 29 Juli jl. uitgevaardigde „Voorschrift ter voorkoming van gevaar voor bosch-, heide- en helmbranden" van heden af gedurende 3 maanden ter lezing ligt en tegen betaling der kosten ad f 0.251 algemeen verkrijgbaar is gesteld. Krachtens gemeld voorschrift is het ver boden tusschen 1 Maart en 1 October siga ren, sigaretten of pijpen te rooken, bran dende bij zich te hebben, weg te werpen of aan te steken: a. in de naaldhoutbosschen, liggende onder deze gemeente; b. op de gedeelten van de heide- en duingronden, liggende onder deze gemeente, bij de toegangswegen waarvan van wege Burgemeester en Wethouders van Texel op kenbare wijze borden zijn aangebracht met het opschrift: „Verboden te rooken. Voor schrift van Burgemeester en Wethouders van Texel, d.d. 29 Juli 1929, no. 12." Ingevolge art. 429 van het Wetboek van Strafrecht wordt overtreding van dit voor schrift gestraft met hechtenis van ten hoogste 14 dagen of geldboete van ten hoogste f 100. Texel, 1 Augustus 1929. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. WARENWET. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat de op heden afgekondigde „Verordening' tot wijziging van de keuringsverordening voor de gemeente Texel, vastgesteld door den Raad in zijne vergadering van 22 Juni 1929, van heden af gedurende drie maan den ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage ligt. Afdrukken der verordening zijn tegen betaling der kosten ad f 0.15 per exem plaar algemeen verkrijgbaar. Texel, 3 Augustus 1929. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van de N. V. American Petroleum Company te 'sGra- venhage om op het perceel, kadastraal bekend in sectie K., no. 1939 een be staande ondergrondsche benzine-bewaar- plaats met aftapinrichting te mogen uit breiden, door hen voorwaardelijk is in gewilligd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 29 Juli 1929. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. W. B. OORT. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel; Gezien een verzoek van M. Dalmeijer, smid, wonende te den Burg aldaar, om vergunning tot uitbreiding van zijne sme derij door plaatsing van een door mid del van een electro-motor van 1 P.K. gedreven slijpsteen, in het perceel, ka dastraal bekend gemeente Texel, sectie K. no. 1709, plaatselijk gemerkt B no. 431; gezien het procesverbaal der op 4 Juli 1929 gehouden zitting tot het geven van gelegenheid om ten aanzien van dit ver zoek in te brengen; overwegende, dat het onderzoek be treffende de aan de vergunning te ver binden voorwaarden nog niet is beëin digd; e dat de beslissing niet binnen den door de wet bepaalden tijd kan worden geno men BESLUITEN: de beslissing op het voormelde verzoek te verdagen. Texel, 3 Augustus 1929. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. behoort op fietstochten, voor verzachting en genezing bij doorzitten en zonnebrand steeds een doos of tube Doos 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. cn Drogisten Zaterdagavond. De Haagsche conferentie Zooals we reeds meedeelden, zal de Herstelconferentie te den Haag gehouden worden. Ze zal zich voornamelijk bezig houden met de schadevergoedingskwestie en verder met het vraagstuk betreffende de ontruiming van het Rijnland. We ver wachten, dat vooral eerstgenoemd geval veel hoofdbreken zal kosten, daar het immers voldoende bekend is, dat het plan Young niet algemeen met onverdeelde in stemming is ontvangen. Het is een eco nomische kwestie met een zeer beslist politiek tintje en is niet „zóó maar" af gedaan. De conferentie belooft een zeer belangrijke te worden en gaarne spreken we de wensch uit, dat zij er toe bijdrage, dat de wereldvrede en de geest van toe nadering wordt bevorderd en versterkt. We kunnen hieraan nog toevoegen, dat de duur van de conferentie op drie a zes weken wordt geschat en dat alleen reeds plm. zeshonderd journalisten de bespre kingen zullen aanhooren. Geen rechtsch Kabinet. Eenige weken geleden, toen de eerste pogingen in het werk werden gesteld, om een rechtsch kabinet te formeeren, heb ben we ons over daarvan te verwachten resultaten tamelijk pessimistisch uitgela ten en deze week zijn we in die veron derstelling wel zeer gesterkt. Jhr. Ruys heeft zich van de vereerende opdracht niet kunnen kwijten en kreeg nu last het eens met een extra-parlementair kabinet te probeeren, met een bewind dus, niet steunende op een Kamermeerderheid. Of het nu dan wat worden zal Uit Parijs. In Frankrijk weet men er beter weg mee. Toen Poincaré om gezondheidsrede nen ontslag vroeg en Briand met liet vormen van een nieuw kabinet werd be last, had deze binnen twee dagen zijn mannetjes op de been en reeds bereiden zij zich voor op de moeilijke dagen, die Frankrijk in den Haag wachten. Dat Poincaré niet aan de Herstelcon ferentie zal deelnemen, is een leelijk ge val, daar hij van Frankrijks politici wel het meest met deze aangelegenheid ver trouwd mag heeten. Nochtans ook in Briand zal de Fransche republiek een bekwaam vertegenwoordiger vinden. Het zou in de bedoeling liggen een vlieg tuig te zijner beschikking te stellen om hem telkens op tijd de gewenschte staats stukken te kunnen verstrekken. Nanking Moskou: Met een sissei afgeloopen. Het heibeltje tusschen Moskou en Nan king, dat het verre Oosten een oogen- blik in vuur en vlam dreigde te zetten, heeft een gunstige wending genomen. Weliswaar is de donderbui nog r.iel geheel voorbijgetrokken, maar het oor- ogsgevaar is voorloopig geweken. Vol gens berichten uit goede bron zouden Sovjet-Rusland en China bereid zijn het Pact-Keilogg te eerbiedigen en dus langs vreedzame weg het conflict doen oplossen gelukkig. „Dat's ver van m'n bed", troostte een xennis zich, toen we onlangs het drei gend oorlogsgevaar aan de Russisch-Chi- reesche grens ter sprake brachten.. Ja, aardrijkskundig had de man gelijk, maar- .oo bedoelde hij het natuurlijk niet. Hij ■■oest daarom bedenken (hoeveel er uit weerkundig oogpunt ook op aan te mer ken valt) Wanneer liet in het Oosten regent, drupt het in het Westen. Volksfeesten op 4 en 5 September. Met het doel ook voor dit jaar weder om Volksfeesten op touw te zetten, kwam Vrijdagavond de Permanente Comm. in „De Zwaan" bijeen. De vergadering werd geleid door de heer A.deWilt, die aan ving met een financieel overzicht van de laatst gehouden autotocht met ouden van dagen te geven. Dank zij de bijdrage van R.K.Armbestuur en de heer P.AIaas (we vermeldden deze reeds eerder), konden de uitgaven grootcndeels worden gedekt. Het nadeelig saldo bedraagt nauwelijks een paar guldens, wat liet succes van de tocht in aanmerking genomen de commissie geen onoverkomelijke moeilijk heden oplevert. Na breedvoerige besprekingen werd met algemeene stemmen besloten de feesten te organiseeren in overleg met de Comm, voor Paardensport, op deze vergadering vertegenwoordigd door de lieer H. Keesom. De datums werden bepaald op Woensdag en Donderdag 4 en 5 Septem ber; de eerste dag zal aan paardensport zijn gewijd, de tweede aan diverse wed strijden. Waarin deze wedstrijden zullen bestaan, zal nog worden uitgemaakt. Ge tracht zal worden een aantal nieuwe spe len op liet programma te brengen. De Comm. houdt zich aanbevolen voor op gaaf van spelen, welke hier met succes zouden kunnen worden beoefend. De Volksspelen zullen deels op het Sportterrein, deels op de Groeneplaats worden gehouden. Behoudens toestemming van B. en W. zal vermoedelijk een bal cliampétre tot de attracties behooren. Voor liet leggen van een dansvloer zal reeds prijsopgaaf worden gevraagd. Omtrent de plaats werd nog geen beslissing genomen. Of de Don Kozakken, die o.m. te Alk maar en Hoofddorp zulk een bijval oogstten, onze feesten niet eens konden opluisteren? Er is wel over gesproken, le zer, maar een honorarium van f 2000 (de heer Keesom wist er meer van) werd al gemeen te bar geoordeeld. Wel bestaat het plan, evenals het vorige jaar op het Sportterrein weer een schit terend vuurwerk te doen afsteken. De programma's der Volksspelen zullen te vens bewijs van toegang tot het Sport terrein zijn. Met S.V. Texel werd overeen gekomen dat voor het gebruiken van dit terrein 25 pet. van de opbrengst dier programma's aan deze vereeniging ten goede zal komen. Eventueele kosten we gens herstelling, etc. komen voor reke ning van de teestcommissie. Binnenkort hoopt de Feestcomm. lijs ten ter inteekeiiing aan te bieden. O.r imrnen en Kwetsuren Nvtancion, lorcindtslcirer» cn hulciaQoctoci",inqen 3®- ne 7.Co vliacrj 2.oncJer i if teel<èns met den pCjn. ■£iillencicn/ Lulv/erenden A K K e r ,Ceen ^ooud loo goed.* (Adv. in blokschrift) Onderwijs. De Inspecteur van het L.O. in de in spectie Den Helder, is van 517 Aug afwezig. De Inspectie wordt waargenome door cle Inspecteur in de inspectie Hoor1', dr. H.B.F. Westeroven van Meeleren. De „Eugenia" moet 1 Sept. vlot ga ijracht zi.n. Anders volgt inbeslagneming In het laatst der vorige week is i_c „Eugenia" weer ongeveer een naive meer naar zee gebracht. In totaal is liet voorschip nu ruim 1 M. meer naar zee. Wanneer de werkzaamheden op dezelfde wijze kunnen worden voortgezet, hoopt inen de „Eugenia" over veertien dagen vlot te hebben. Het voorschip is nu ge heel vrij van de stcenen en men kan dan ook over liet resultaat dat men, in hoofd zaak met de hydraulische persen ver kregen heeft, niet anders aan tevreden zijn. Het wordt trouwens tijd ook dat liet schip van de dijk komt, daar van Wa terstaat een schrijven is ingekomen, dat, wanneer het schip met l September niet is afgebracht, liet in beslag wordt ge nomen. Hierover is natuurlijk 't laatste woord nog wel niet gesproken, maar toch zal dit dreigement tot nog intensiever ar beid aanzetten cn men zal zeker niets on beproefd laten om het schip voor die tijd vlot te hebben. De belangstelling voor de werkzaam heden blijft onverminderd, liet werk ondervindt daarvan iti liet geheel geen vertraging, daar de nieuwsgierigen dooi de politie op behoorlijke afstand worden gehouden; aldus de Held. Crt. OOSTEREND. Schoolnieuws. Mej. T.Bakker, onderwijzeres aan de O.L. school alhier, staat als no. 1 op de voordracht voor onderwijzeres aan de O.L. School no. 1 te den Helder (voor school 3 aldaar als no. 2.) DE KOOG. Strandfeest 1929. We hebben hier Zaterdag ons tweede strandfeest beleefd. De organisatie be rustte bij cle vereeniging „Mooi Texel" en werd zeer vergemakkelijkt door de be reidwillige medewerking van verscheiden badgasten, die ook financieel in niet ge ringe mate tot het slagen van dit feest hebben bijgedragen. Jammer, dat de weersomstandigheden niet gunstiger waren. Er stond een ste vige Z.W. wind, die eerst tegen cle avond toen de wedstrijden aan het strand reeds hun beslag hadden gekregen luwde. Maar wanneer we bedenken, dat de feestelingen liet vorige jaar op regen en wind werden getracteerd, mo gen we van geluk spreken, liet niet slecii- icr te hebben getroffen. Een teleurstelling was zeker dat de Woensdag aangekondigde oefentocht met de reddingboot (een interessante gebeur tenis voor een ieder, die zoo'n manoeuvre nog niet heeft aanschouwd) moest wor den uitgesteld. Verscheidenen bleken geen aandacht aan het desbetreffend be richt in ons blad van Zaterdag te hebben geschonken en wachtten Zaterdagmorgen op het uitvaren van de reddingboot tevergeefs. Te tien uur 's morgens ving de wed strijd in 't maken van allerlei strandwer ken aan, te twee uur 's middags diverse wedstrijden voor jongens en meisjes (touwtrekken, hardloopen met een bal op een lepel, enz.) en voor ouderen (kin- derwagenrace en lansgevecht). Het ging er recht leutig toe. De jeugd genoot. De leiders hadden eer van hun werk. De deelnemers waren in de meeste gevallen talrijk, zoodat we niet kunnen beweren, dat het winderige weer daarop een ongunstige invloed heeft gehad. Wel had de belangstelling v.d. zijde van't pu bliek grooter kunnen zijn. De stijve wind echter maakte voor menigeen 'n peddelen naar de Koog en terug (zouden de meesten niet per fiets zijn gekomen cn gegaan?) minder aanlokkelijk. De kinderwagenrace, waaraan dames van 1620 jaar konden deelnemen, was ceker wel het glanspunt van het wed strijdprogram. Voor dit doel was een weetal wagens gecharterd, legen een .iilijke vergoeding werd de Feestcommis sie te den Burg bereid gevonden haar eide eigendommen voor het strandfeest in bruikleen af te staan en zoo had dan de race plaats, die menigeen lieert doen chudcien van liet lachen. Het was een ostelijk tafereel, het pensee: van een an Steen waard g. Ook hei lansgevechf, ./aarin jongens van 16—2J jaar zien .ellendigheid konden me.cu, was ecu

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1