LORD RANDAL gaat bovenal diverse soorten sigaren. Neemt proef bij Gebrs. DROS. Gemengd Nieuws VERKRIJGBAAR VOOR TEXEL OPNIEUW ONTVANGEN Overzicht wolveemarkten, 1—7 Augustus. Na de lange periode van droogte, was de regen wel biezonder welkom. Maar in de stand der weiden kwam nog weinig verandering. Toch meenden we te con- stateeren, dat er op enkele markten, als gevolg van de gevallen regen, al eenige verbetering intrad. Het viel ons tenminste op, dat de aan voer algemeen niet grooter was. De nood zaak om vee af te zetten was door het gunstiger grasweer minder groot, zoodat daardoor wel iets minder vee ter markt kwam. Door dit kortere aanbod en door de „iets" opgewekter vraag waren enkele markten wel iets fleuriger, al was alge meen nog van geen levendige handel sprake. Op de Leidsche markt was de wolvee handel vlotter, de prijzen gingen hooger. Te Leeuwarden, Rotterdam en Purmerend was dit ook het geval voor schapen, doch voor lammeren was de omzet kalm en niet meer dan prijshoudend. Overzicht eieren. Roermond. De vorige week liepen de prijzen plotseling sterk omhoog, doordat uit Engeland veel vraag kwam. Bij de Coöperatieve Roermondsche Eiermijn bedroeg de aanvoer in de afge- loopen week 4.100.000 stuks. Op 5 Aug. werden besteed: kleine eieren f6.206.60; groote eieren f6.70—-7.70; eendeneieren t 6.40—7.—. Schapenfokkerij. Centraal bureau voor de Scha penfokkerij in Nederland. De bij bovenstaand Bureau aangesloten organisaties vergaderden onlangs in het Landbouwhuis te Alkmaar. Op deze vergadering werden o.m. de volgende besluiten genomen: Erkend worden de stamboeklioudinger. aer organisaties in Friesland, Groningen Noordholland, Drente, Gelderland, U- trecht, Noord-Brabant en Limburg, voor de fokkerij van Texelaars, Lincolns en Friesche Melkschapen. Goedgekeurd kan worden de stamboek houding van Cotswolds, Oxfordhire's, Zeeuwsche en Vlaamsche Kuddeschapen. Voor het ontwerpen van standaardbe schrijvingen werd een commissie be noemd, bestaande uit de lieeren J.SijpJr. te Alkmaar, H.Leignes Bakhoven te Leeu warden, I. Sybesma te Groningen en de directeur. De stamboekvereenigingen worden ver plicht wolcontrole in te voeren. De deel name blijft vrijwillig, hoewel het aanbeve lenswaardig werd geacht de T ex e I s c h e rammen onder controle te scheren. De AIkma3rsche jaarlijksche tentoonstel ling. Het Bestuur van de Afd. Alkmaar der H.M.v.L. deelt mede, dat haar bekende Jaarlijksche Tentoonstelling met verloting dit jaar zal plaats vinden op 25 Sept. a.s. „Een lief kind heeft vele namen". De eerste dagen van het nieuwe rijwiel- merktijdperk zijn voorbij. Het was aan verscheiden postkantoren een stormloop, want niet gaarne zou men de kans Ioo- pen door uitstellen straks het dubbele bedrag te moeten betalen. Het is niet onaardig eens te letten op de verscheiden namen, welke men aan het rijwielmerk wel geeft. Aan het Me- demblikker postkantoor heeft men er aanteekening van gehouden en het is aan de Medemblikker Courant, dat we het onderstaande ontkenen. Be'astingplaatje. Fietsplaatje. Belastingblikkie. Rijwielmerk (dat zei een officieel man). Fietskaart e (dat zei een werklooze; hij wou maar half geld betalen). Een Colijnplaatje (dat zei een „vriend van Colijn") Zoo'n belastingdingetje. Rijw.'elmerkblikkie. Rijwielplaatje. Plaatje voor een fiets. Een fletsblikkie (dat zei een slagersjon gen). Een f:etsdingetje. Een loodje voor de fiets. De somberste van alle hoopers praatte niet over een merk of plaatje of blikkie. Hij smeet twee rijksdaalders op het marmeren loketblad met de woorden „a.u.b. 2 rijksdaalders, waar Te niks voor hebt." De dienstdoende ambtenaar begreep, nam zwijgend de twee fiksjes en over handigde de sombere man 2 rijwielmerken 1929-30. Een kooper bleek zeer tevreden over de billijke prijs. Toen de ambtenaar zei dat 't dingetje maar f 2.50 kostte, zei de man genoeglijk: „Nou geef me cl'r dan maar twee." Landbouwonderwijs. Kennis is Macht. Men schrijft ons uit Schagen: Wij vragen uw aandacht voor de Rijks- landbouwwinterschool te Schagen. Het be hoeft geen betoog, dat in onze tijd hij het best de strijd om het bestaan voert, die voor de uitoefening van zijn bedrijf het best is onderlegd. Vooral ook het land bouwbedrijf eischt tegenwoordig practi- sche en theoretische kennis. Het doel van het onderwijs aan deze school is om aankomende landbouwers en veehouders de noodige theoretische kennis van hun bedrijf te doen verkrijgen. Tevens is aan de school verbonden een cursus tot opleiding van melkcontroleurs. Het onderwijs wordt gegeven in het win terhalfjaar van 9—12 en van 1—4 uur. De leerlingen uit de omgeving kunnen tij dig genoeg te Schagen aanwezig zijn. Ook kan men die tijd te Schagen gehuis vest zijn. Om tot de school te kunnen .worden toegelaten, moet men de 16-jarige leeftijd hebben bereikt, terwijl zij, die pas 15 zijn, met vergunning van de Dir.- Gen. v.d. Landbouw kunnen worden toe gelaten. Het goed doorloopen hebben van de lagere school is de minimum-eisch die men aan de toekomstige leerlingen stelt; het volgen van voortgezet onder wijs na het verlaten van de lagere school is ten zeerste aan te bevelen. Het schoolgeld bedraagt f 15,— per win terhalfjaar, terwijl aan boeken ongeveer f30,per winterhalfjaar noodig is. Het volledig programma van het onder wijs wordt op aanvraag gaarne toegezon den. Het toelatingexamen zal plaatshebben in het laatst van September. Aangifte daarvoor kan dagelijks geschieden bij de wnd. directeur, die gaarne bereid is nade re inlichtingen te verstrekken. We nemen de vrijheid hieraan het vol gende toe te voegen: De R.L.W.S. te Schagen heeft een uit gebreider leerplan dan de Lagere Land bouwschool hier. Vandaar dat daar bij het toelatingsexamen wat zwaarder ei- schen moeten worden gesteld. Getrouw aan het: „Leeren is Leven, Kennis is Macht", kunnen we echter adviseeren bovenstaand schrijven aandachtig te be- studeeren, maar tevens verdient aanbe veling, dat U zich, alvorens te besluiten in verbinding stelt met de heer H. Klim p, directeur van onze Landbouw school, die gaarne bereid zal zijn U voor te lichten. Wanneer ge weifelt en niet weet te kiezen tusschen Texel en Schagen kunt U zich gerust op hem verlaten, die we weten, dat de school te Schagen een goed hart toedraagt U zult er geen spijt van hebben. UIT ONS ZONDAGSBLAD. No 7 van ons Zondagsblad bevat de foto, door Fotograaf Jild Zuidema ter ge legenheid van de autotocht met de ouden van dagen in de Cocksdorp genomen. o— We maken u ditmaal speciaal attent op de fraaie foto's uit .Groenland alsmede op de interessante foto's, welke een zeer duidelijk beeld geven van de gevaarlijke bergsport, die soms alpinisten tot roeke- looze ondernemingen verleidt. De beide middenbladen zijn met deze biezondere opnamen gevuld. „Schepen op de Zuiderzee" is de titel der fraaie reproductie van een schilderij (fragment) van Van der Velde (de Jonge), welke pag. 15 siert. DE KOOG. Het V.C.S.B.-Kamp. Op het terrein onder de duinen nabij de schuur van Staatsboschbeheer alhier heeft de Vrijz. Chr. Studentcnbond wederom sinds eenige dagen zijn tenten opgeslagen negen in getal, een groote tent verschaft de jongelui voornamelijk gymnasiasten en rl.ó.S.'ers onderdak tijdens de maaitijden, alsmede 's avonds, wanneer de leiders leden van genoemde bond korte voordrachten houden over onder werpen van algemeene aard (vriendschap, lectuur, etc.) op vrijz. religieus gebied. Het aantal voortreffelijk ingerichte slaap tenten bedraagt niet minder dan acht. Het gaat er in dit kamp recht gezellig- gemoedelijk toe. Het is, om een vakterm te gebruiken, een „zigeunerkamp", waar ieder „zijn eigen boontjes dopt." Aard appelen schillen, groenten schoonmaken, koken, en al zulke huishoudelijke kar weitjes meer nemen de tentbewoners voor eigen rekening. Na het ontbijt krijgt ieder z'n portie piepers en groenten op tafel teneinde deze artikelen een zoodanige be werking te doen ondergaan, dat zij kook- stoof- oftewel bakklaar naar de centrale keuken kunnen worden getransporteerd. Deze kookgelegenheid vond een onver beterlijk onderkomen in de Staatsschuur. voor dit doel vvelwillend afgestaan. El ders in deze schuur houdt de dokter zit ting, beschikkende over wat hier schert send genoemd wordt een z.g. „slacht bank", een werktafel met eenige minder voor doktershanden bestemde gereed schappen. Hiermee komen we aan het einde van onze tamelijk volledige inventarisatie.- Nu nog een kort woord over de wijze waarop behalve met het verrichten van huisvrouwelijke bezigheden de dagen wor den doorgebracht. (We kunnen beter van „werden" spreken, want vandaag is het uur van vertrekken al gekomen). De meeste uren worden gewijd aan sport en spel, zooals voetbal en slagbal. Lichte athleliek is hier een met voorliefde be oefende sport. Elders in dit nummer vindt de lezer een verslagje van een te den Burg tegen S.V. Texel gespeelde voetbal match. De avonden worden aan ernstiger zaken gewijd; dan wordt met aandacht naar de inleidingen geluisterd, gehouden door de studenten-leiders van het kamp, naar voordrachten, gelijk we die boven reeds noemden. Behoeven we hieraan toe te voegen, dat de vijftig jonge menschen, die de kamp bevolking uitmaken, het hier uitstekend naar de zin hebben? De leiding berust ongetwijfeld in vertrouwde handen, toe- behoorende aan personen, die op dit ter rein ervaring hebben opgedaan. Dat Texel bij de leiding in een goed blaadje staat, mag blijken uit het feit, dat reeds voor de derde maal dit kamp aan de voet der Kooger duinen betrokken werd. Dat pleit voor ons eiland, niet waar? Gaarne vermelden we tenslotte nog, dat de kampeerders zich tegenover ons zeer vriendelijk uitlieten over de welwil lendheid, waarmee de Texelaars hen in zoo menig opzicht tegemoet traden. De bereidwilligheid, waarmee Staatsboschbe heer hun wederom de beschikking over 't zoo gunstig gelegen terrein heeft gegeven 'vond algemeen waardeering. Stellig mo gen we de V.C.S.B.-nederzetting nog vele malen hier verwachten. Vandaag zal het signaal „Opbreken" klinken. De tenten zullen verdwijnen; de „kampenaars" eveneens; zij zullen weg stuiven naar alle windrichtingen, want zij waren gekomen uit alle deelen van ons land. DaaromGoede reis en tot weerziens Aangespoeld. Door de zoons van de heer H.Brouwer Gasthuisstraat, den Burg, is Donderdag avond bij paal 16, ter hoogte van het Westerslag, een flesch gevonden, welke een briefje bleek te bevatten. Volgens dit briefje zou de flesch op Vrijdag 2 Aug. 1929 door de heer J.Leeman, aanboord van het Nederl. s. s. IJssel bij het vuurschip „Elbe 3" in zee geworpen zijn. Verzocht werd dit briefje te willen op zenden aan de heer J.P.FIoogendoom Hillestraat 4, Rotterdam. Vermoedelijk heeft de flesch met inhoud een zeereisje van 250 a 275 K.M. achter de rug. OOSTEREND. Schoolnieuws. Mej. T. Bakker, onderwijzeres aan de o.l. school alhier, werd Dinsdag benoemd tot onderwijzeres aan school 1 te den Helder. DE COCKSDORP. Reddingwezen. De motorreddingboot „Eierland" is in reparatie, in verband waarmee hier tij delijk een roeireddingboot is gestation- neerd. OUDESCHILD. Kerknieuws. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer E. Broekema, cand. tot de H.D., thans te Gerkesklooster, heeft het beroep naar Opende (Gr.) aangenomen. S.s. „Marsdiep.". Wegens reparatie in de machinekamer is de „Marsdiep" een dag buiten dienst geweest en heeft,,De Dageraad" de dienst lexelden Helder vervuld. Veevervoer. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 806 schapen, 1001 lam meren, 50 varkens, 17 koeien, 23 kal veren, 17 biggen. DEN HOORN. Naar we vernemen gaat de heer Jonker, die meer dan twintig jaar bij de Ned. Herv. Gemeente alhier het kos tersambt bekleedde, deze dienst verlaten. Het Nieuwe Kabinet. De pogingen van jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck tot vorming van een extra parlementair kabinet hebben een gunstige uitkomst gehad. Naast jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck die nevens het voorzitterschap van de raad van ministers de portefeuille van Buitenlandsche Zaken en Landbouw op zich neemt, zal het kabinet bestaan uit: Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, Mi nister van Buitenlandsche Zaken; Mr. dr. J. Donner, Minister van Justitie; Prof.dr. R. H. Woltjer, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, Minister van Onderwijs, K. en W.; Jhr. mr. D. J. de Geer, Minister van Financiën; Mr. dr. L. N. Deckers, lid van de Tweede Ka mer, Minister van Defensie; Mr. P. J. Reymer, oud-lid van de Eerste Kamer, burgemeester van Hilversum, Minister van Waterstaat; Mr. Tj. Verschuur, voorzit ter van de Raad van Arbeid te Breda Minister van Arbeid, H. en N.; S. de Graaff, Minister van Koloniën. Korte Berichten. De „Heinrich Podeus", het schip Maandagmiddag van het strand van Zand- voort vlotgebracht, is te Rotterdam ter reparatie in dok gegaan. Bij het baden is te Arnhem een achtjarig jongetje, dat daar alleen aan 't baden was en niet goed kon zwemmen verdronken. Voor de benoeming van een onder wijzeres te Adorp stonden op de voor dracht de dames Staal, Stuiver en Brons. Men had er dus een metalen voordracht. Illlllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllll BUITENLAND. Il!||||||||||||||||||j|| llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Zelfopoffering. Ongewone heldenmoed betoonde dezer dagen de Servische luitenant Sovic, die onderricht zou geven in het werpen met handgranaten en die voor het begin van de les ontdekte, dat van een met scherp gevulde granaat het sluitstuk was losge raakt en de lont er uit gevallen, zoodat de granaat ieder oogenblik ontploffen kon. Onmiddellijk schreeuwde hij de soldaten toe, zich plat op de grond te werpen, waarna hij naar het venster rende, om de granaat op de binnenplaats der kazerne te werpen. Toen zag hij, dat onder het venster verschillende groepen soldaten stonden, zoodat hij de granaat niet naar buiten kon werpen. De luitenant hield toen de handgranaat stevig vast tot deze ontplofte, waarbij hem zijn rechter arm letterlijk van het lichaapi werd ge scheurd, doch verder niemand letsel op liep. Munitie in beslag genomen. TeLinze zijn tien kisten munitie in be slag genomen, waarop vermeld stond: Ijzerwaren, geadresseerd aan een der' bekende leiders van de Opper-Oosten- rijksche Heimwehren. Er bevonden zich in de kisten 16000 Italiaansche en 300 Duitsche geweerpatro nen en 1000 patronen voor Mausergewe ren. De afzender zou de Weensche groot handelaar Ueblacker zijn. Deze verklaar de echter van niets te weten. De hongersnood in China. In China lijden nog 35 miljoen men schen honger. In Midden Kansoe heeft het vier jaar niet geregend. De streek van de tarwebouw lijkt een woestijn. In een stad waar 60.000 menschen woonden, zijn er nu nog slechts 3000. Er wordt ongetwijfeld heel wat kaniba- lisme gepleegd. De autoriteiten poogden door straffen een eind te maken aan het eten van lijken van de lieden die de hongerdood waren gestorv®n, maar de daders zeiden eenvou dig, dat wat zij aten anders door honden zou worden verslonden. Korte Berichten. Te Washington is de uitvinder van de gramofoon, Emil Berliner, gestorven. Te Lembak pleegde een koelie een aanslag op J.v.d. Bijl, werkzaam bij de Bataafsche. Hij weigerde eenig werk te verichten. Toen hij hierom ontslagen werd stak hij v.d. Bijl met een mes in de buik. De dader werd opgepakt, de toestand van de gewonde is met ernstig. Bij een groote brand te St.-Etienne (Fr.) zijn 65 huizen vernield, waardoor verder nog zulke schade is aangericht, dat van de 1200 bewoners er 500 dakloos wer den. Te Hastenrath bij Gangelt kreeg een vrouw bij een zware bliksemslag een ze nuwschok, waardoor zij de spraak ver loor. Bij Nimes zijn 1000 H.A. bosch door brand verwoest.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2