No 4351 t Zaterdag 10 Augustus 1929 TWEEDE BLAD 42 ste Jaargang Texelsche Berichten Gemengd Nieuws ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 R POSTGIRO: N°. 652 :s POSTBUS: N°. 11 Naar Terschelling. Wij brengen even in herinnering, dat morgen gelegenheid bestaat met De Da geraad een reisje naar Terschelling te maken. Van den Helder vertrek te 7 u. v.m., van Texel te 8,30 v.m., van Terschel ling te 5 uur *'tn. (Het traject den Helder— Texel wordt per „Marsdiep" afgelegd.) Ta rief v.d. Helder en Texel) Retour le ka juit f2.2e kajuit f 1.50, Rijwielen f0.25. Schoolreisje. Woensdag maakte een groep kinderen van een lagere school te Broek-op-Lan- gedijk een schoolreisje naar Texel.. Met de autobus van Boekei werd een genot volle tocht ondernomen. Sportnieuws. Men schrijft ons: Woensdagavond speelde Texel tegen 'n elftal, samengesteld uit de jongelui, welke het V.C.S.B.-kamp te de Koog bevolken. (Zie onder „De Koog".) Toen scheidsrechter D. Dapper de beide elftallen tusschen de lijnen floot en de captains had laten tossen, had de captain van het kampelftal de keus. Hij wenschte eerst het doel aan het Middelwegje te verdedigen. Wind stond er bijna niet. Spoedig ontwikkelde zich een vlugspei en waren beide doelen voortdurend in gevaar. Voor de rust wist Texel een voorsprong van 21 te behalen, en was de gedachte, dat „T" wel zou winnen. Na de thee werd er door beide partijen weer flink aangepakt en genoot het pu bliek van het mooie spel, door het kamp elftal gegeven. Er werd beter gespeeld dan door het kampelftal van het vorig jaar. Texel moest nu voor het eerst van een kampelftal verliezen, maar op eervolle wijze daar dit elftal in doorsnee zeer goed spel te aanschouwen gat. Het publiek, ta melijk talrijk in aantal, hoewel de match niet meer in de krant kon worden aange kondigd, heeft dan ook wel van hun spel genoten. Het kampelftal behaalde een verdiende 3—4 overwinning. Texel ziet het volgend jaar dit elftal gaarne nog eens tegen zich in het veld. Na het einde sprak de kampleider de Texelsche spelers toe op een van sympa thie en waardeering getuigende wijze Schoolnleuws. De heer Louwrier, tijdelijk onderwij zer aan de Ulo alhier, werd per 1 Sep tember a. s. benoemd tot onderwijzer bij de Neutrale Schoolvereeniging voor 1J- muiden en omstreken. OOST. Schoolnieuws. Ter voorziening in de vacature, welke door het vertrek van de heer B.P.Abbcma naar den Helder zal ontstaan, zal weder om eeri oproep worden gedaan (3e op roep.) Examens. De heer B. P. Abbema, hoofd de: school alhier, slaagde Donderdag te der Haag voor de acte Hoogduitsch L.O. OUDESCH1LD. Ernstige aanrijding. Woensdagmorgen had op de haven ee: ernstige aanrijding plaats: De familie K. T i c h e 1 a a r, uit Delft, io geerende te den Helder, zou een uitstapje maken naar Texel. Nauwelijks hier ech ter aan wal, werd de oudere dame aan gereden door een motorrijwiel, bestuur, door de heer J. Dros. Zij werd tegen d grond geworpen en kreeg een bloedend, wond aan het hoofd. Bij de heer Bakke. werd zij binnengebracht, medische hui, werd onmiddellijk ingeroepen. Het hooft werd verbonden, waarna de patiënt o, advies van de dokter 's middags naar de; Helder, naar het ziekenhuis, rs vervoerd KAMPEEREN 1 Volgens een nader bericht had het on geval plaats te kwart voor elf en wel op de hellende weg tegenover de woning van de heer Arie Wuis. Op het moment, dat de heer J. Dros op zijn „Indian", met zijn broer op de duo van Oudeschild in de richting van den Burg deze helling atreed, bevond zich op het rechter deel van deze drie meter breede weg een vier tal personen, de heer en mevr. Tiche laar, wonende aan de Choornstraat te Delft. Vol aandacht keken zij naar de drukte op de steiger, waar de boot juist gemeerd lag. De motorrijder reed met een vaart van 20 K.M., gaf een paar maai duidelijke hoornsignalen, doch kon niet verhinderen, dat mevr. Tichelaar die plotseling naar links kwam loopen met het motorrijwiel in botsing kwam. Zij kwam op het voorspatbord terecht, werd drie meter meegenomen en vervolgens tegen de grond geworpen tengevolge van de schok, toen de berijder de remmen alle met kracht aanzette om verder onheil te voorkomen. Ook het motorrijwiel, dat beschadigd werd, sloeg tegen de grond. De dame werd overeind geholpen. Zij bleek boven het linkeroog een diepe vleeschwond te hebben opgeloopen, welke hevig bloedde, terwijl verder het gelaat hier en daar geschramd was. Ook belet te een gewonde voet haar het gaan. Met hulp van de heer Oerrit Hoogerheide is zij het café van de heer Bakker binnenge dragen, die de wonden zoo goed moge lijk verbond. Inmiddels had de heer A. Boon telefonisch medische hulp ingeroe pen, welke spoedig kon worden verleeno. De arts constateerde nog, dat de linker enkel gebroken was, terwijl vermoede lijk ook het neusbeen ernstig beleedigd was. Te half drie 's middags is de pa tiënt naar den Helder vervoerd. Zij maakt het thans naar omstandigheden redelijk wel. De bestuurder treft geen schuld Bij een nauwlettend onderzoek, dooi de heer Ooënga, genr.-politie, ingesteld, is gebleken, dat de motorbestuurder in het geheel geen schuld treft. Dit wera door getuigen bevestig^. De snelheid heeft de toelaatbare gang niet overschreden, de remmen bleken alle In goede staat te ver- keeren en bovendien is eenige malen sig naal gegeven. De heer Tichelaar zelfver klaarde oprecht, dat het ongeval aan zijn vrouw moet worden geweten (hoezeer het hem spijt), omdat zij onverhoeds naar links geloopen is. Merkwaardige berichtgeving Op het bovenstaande, opgesteld na de gelijke informatie, laten we volgen dit ergerlijk staaltje van sensatie-journalis - tiek, dat we aantroffen in een van onze grootste dagbladen van Donderdagavond: We kennen de fantasie-rijke correspon dent niet, maar wen9chen hem van harte beterschap toe We nemen letterlijk over: ERNSTIG ONGEVAL OP TEXEL Roekeloos motorrijder vliegt door een drom passagiers van een juist aange komen boot. Dame uit Delft met vele kwetsuren naar den Helder ver voerd. TEXEL, 8 Aug. Bij aankomst van de stoomboot „Teso" alhier gisteravond ge beurde een ernstig ongeluk. Tusschen het vrij groote aantal passagiers, dat de boot verliet, kwam plotseling op onvoorzich tige wijze een motorwiclrijder aangere den. Ontsteld vlogen de passagiers ter zijde. Een dame uit Delft echter, die ook nog juist wilde oversteken, werd aange reden. Hevig bloedend werd zij een café binnengedragen, waar de ontboden ge neesheer constateerde, dat haar beide bee- nen gebroken waren. Aan het gelaat had zij ook een zeer diepe wonde. Na voor- loopig verbonden te zijn is de dame naar Den Helder vervoerd, waar zij in het ziekenhuis is opgenomen. DE MOK. Het vliegongeval van Dinsdag. In aansluiting op ons bericht van Woensdag deelen we nog mee, dat 't toe stel 's middags te drie uur bij de start op een woelige zee bij de Mok over de kop is geslagen. De beide inzittenden lie pen verwondingen op van onbelangrijke aard. Bij pogingen om het toestel te ber gen, is het gezonken. Slechts gedeelten konden boven water worden gebracht, zoodat het vliegtuig als verloren moet worden beschouwd. NAGEKOMEN BERICHTEN. Benoeming. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer W. J. Mets, thans te den Helder, werd Dinsdag benoemd tot tijdelijk leeraar in de radio-telegrafie voor de cnrsus 1929-'30 aan de Z.V.S. aldaar. Dirigent Texelsch Fanfare. In de gisteren gehouden ledenvergadering van Texelsch Fanfare is de heer Th. C. Lugtenburg bij meerderheid van stemmen tot dirigent van dit corps benoemd. Van de nog geen 1900 gezinnen op Texel bereikt ge met de Texelsche Cou rant, wier 1650 ex. grootendeels op Texel in alle kringen, worden verspreid, verre weg de meeste. Korte berichten. Het bericht van de „Evening Stan dard", als zouden Amerika en Engeland hebben besloten aanbouw van liniesche pen en duik booten in het geheel te staken, wordt te Washington uit de lucht gegrepen genoemd. In de Keulsche Rijnlandhal zal bin nenkort een kunst-ijsbaan worden aan gelegd. Keulen is na Berlijn de eerste s'tad in Duitschland die ecu dergelijke in richting bezit. De ijsvlakte zal 800 a 1000 M2. groot zijn. In België komen iedere dag 200 it 300 auto-ongevallen voor. Iedere dag val len dooden en gewonden te betreuren. Voornaamste oorzaken: niet in-achtne- ming reglementen, de onwetendheid in zake deze reglementen en de ontoerei kendheid der straatwegen. Volgens de laatste opgaven koopt men nu, alles doorccngenomcn, zooveel met een dollar als men voor den oorlog kon koopen met 68.5 centen. (Detroit) Koning Albert en koningin Elisabeth van België /lillen liet volgend jaar een bezoek brengen aan koning Foead tc Cairo, vermoedelijk einde Februari of begin Maart. Een briefkaart, die in 190S te Lon den gepost was, is nu aan haar adres te Leicester besteld. Dit bewijst, dat men bijna nog gauwer kan telefoneeren dan schrijven, schertst een Engelsch blad. Bij Bhatni in Bengalen, is een trein ontspoord doordat kwaadwilligen de rails hadden opgebroken. Twee wagens vielen omver. Een passagier werd gedood. Tc Trenton (N.J.) is een auto omge slagen, waarbij het benzinereservoir ont plofte. Van de inzittenden en de voorbij gangers werden 24 personen, meest kin deren, door de brandende benzine ge kwetst. In de Brusselsche voorstad Ukkel is de Waalsche etser Auguste Danse over leden; enkele weken gelden is hij bij zijn honderdste verjaardag nog gehuldigd. Op een avond werden twee revolver schoten afgevuurd in de nabijheid'van 't koninklijk landhuis te Ostende, waar op het oogenblik prins Charles en prinses Marie José vertoeven. Het schijnt dat een officier de lijfwacht een keer op de proef heeft willen stellen. Altenburg, 's Nachts heeft men ge poogd om een trein met studenten door dwarsleggers op de rails te laten ont sporen. De trein schoof ze echter weg. De spoorwegdirectie heeft 3000 M. uit geloofd voor het opsporen der daders. Op de intern, lijnen slaan de trein- dieven weer hun slag. De Russische prin ses Nigeradse, die in Parijs woont, is op haar reis naar Duinkerken van een koffer beroofd met juweelen en bont ter waarde van 100.000 fr. Van de dader geen spoor. Te Baltruin aan de Noordzee gingen drie badgasten baden. Ze werden door de sterke golfslag meegesleurd en verdron ken. Het zijn prof. Bayer uit Elberfeld en de hoofdinspecteur Haupt met zijn echtgenoote uit Keulen. De vlieger Mittelholzer gaat in Dec. weer naar Afrika. Hij zal daarheen wor den vergezeld door een Engelsch-Neder- landsch jachtgezelschap. Het voornaam ste doel is de jacht op leeuwen en oli fanten. Te New-Orleans is een groot woon huis volkomen verwoest tengevolge van een ontploffing, veroorzaakt door in gas vormige toestand gebracht insectenpoe der. Kan dat ook al? New-York. Er is een actie tot scha devergoeding van 75000 dollars ingediend voortvloeiende uit het vergaan van de „Vestris", namens de echtgenoot en vier jonge kinderen van een vrouw, die haar leven verloor, toen het schip zonk. Te Turijn is beslag gelegd op val- sche bankbiljetten ter waarde van '73000 gulden en een hoeveelheid materiaal voor hét maken van deze biljetten. Zeven' per sonen werden gearresteerd. Bij de jongste lintjes-regen in Frank rijk is het ridderkruis van het Legioen van Eer ook uitgereikt aan een boerin uit Val d'Ajol, moeder van 18 kinderen. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. por drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG. EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 rogels: 50 ct. Iedere regel meer: 10 ct. Dezelfdo advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berokond. Bij abonnement lagere rogolprljs. ADVERTENTIÉN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1