Texelscke Courant van Zaterdag 17 Aug. 1929. TWEEDE BLAD Artistieke Souvenirs van TEXEL. Gemengd Nseuws ïsxelsshe Berichten Illllllllllllllilllllllllllüllllliilllllllllllillilllllllllllllll llllllllllll llllliilllll lllllllllllilllllllilllillllilllllllllllllllilll illlllllllllilllililllll BUITENLAND. |||||||i||||il|||||i|||| lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllll Van twee apen. Kerknle vs. Veertigi priesterjubileum Pastoor Lagerweij, De Zeereerw. Heer Pastoor J. Th. La gerweij, eerder pastoor in de parochie den Burg, herdacht Donderdag te Am sterdam als pastoor van ,,De Posthoorn- kerk" („O.L. Vrouw Onbevlekt Ontvan gen") aan de Haarlemmerstraat aldaar zijn veertigjarig priesterjubileum. Het kerkgebouw, zoo vernemen we uit Amsterdam, was smaakvol met planten en bloemen versierd. Aan het hoofdaltaar droeg de jubilaris 's morgens aan het hoofdaltaar een plech tige H.Mis op. Het zangkoor onder lei ding van kapelaan P. van der Meer voer de een Mis van de Italiaansche priester componist L.Refiee uit. De tenor-soli wer den vertolkt door de heer Louis van Tul der, terwijl de orgelbegeleiding in han den was van Fortunatis van Tulder. 's Middags werd in de St. Antonia- schoot een drukbezochte receptie gehou den. Ter eere van de jubilaris woei van vele woningen de vlag. Woensdagavond reeds vond in de pas torie de aanbieding plaats van het ge schenk, waarvoor door de parochianen geld was bijeengebracht. Het bestond uit een Communiebank naar het ontwerp van de architect de architect K. Tholens. o— Het parochieblad „De Posthoorn" is ter eere van deze illustre plechtigheid deze week in feestkleed verschenen. Een geteekend portret van de jubilaris en tal rijke foto's verluchtten de tekst, waarin het leven en werken van de pastoor, als mede de geschiedenis der parochie wordt verhaald. Paardensport. Dit nummer bevat een advertentie van de Paardensportcommissie met vermel ding van de prijzen, zooals die thans zijn vastgesteld. Drijvend „Klein Artis" te den Helder. Naar we lezen in de Held. Crt. heeft een drijvende natuur-historische tentoon- ling, „Klein Artis'," geheeten, te den Helder ligplaats gekozen bij de Postbrug. Ge kunt haar bezichtigen tegen betaling van 10 cent. Ze heeft ten doel: het aan- kweeken van liefde voor de natuur en het bevorderen van nat.-hist. kennis. We ma ken er hier melding van om het vdiorama van onze M u i, dat ge daar om zijn na- natuurgetrouwe voorstelling zult kunnen bewonderen. DE WESTEN. Aangespoeld. Door de heer E.Havinga, te Delft, is achter de Westen deze week een flesch gevonden, bevattende een briefje, dat door het zeewater grootendeels onlees baar was geworden. We konden echter ontcijferen, dat de flesch door een der opvarenden van het s.s. „Minnewaska van de „Atlantic Transport Line" op 10 juli te water is geworpen. (Het gedrukt briefhoofd had door het water niet ge leden.) Baldadigheid. Een viertal jongedames van elders, lieftallige wezens van omstreeks 18 a 19 jaar, had vooreenige dagen aan de Wes- terweg een boerderijwoning gehuurd, en voelde zich daar zeer op haar gemak tot op een Donderdagavond eemge jongelui uit den Burg haar in haar rust kwamen storen. Het bleef bij wat drukte maken rond de gesloten woning. De da mes, doodsbenauwd, gaven geen teeken van leven en zagen niet liever dan dat de bezoekers zoo gauw mogelijk de af tocht bliezen. Het duurde niet zoo lang, of het span vertrok met de auto, waar mee het gekomen was. Evenwel, niet voldaan, werd Zondaga vond opnieuw spektakel gemaakt.. Zelfs -joeo- men de inwonenden de schrik hevig op °het lijf door zich te verstouten een raam op te schuiven, eens naar binnen te buigen en 'n kaars op te steken. Natuurlijk lieten zij de helden het daarbij aan anostaanjagende woorden niet ontbreken. Toen het de heeren genoeg was, rukten ze weer in. De dames echter hebben de volgende dag ten raadhuize haar beklag gedaan. Toen is een ijverig onderzoek door de gemeente-politie ingesteld,, die er na veel moeite in slaagde cie jongens op te sporen. Ze hebben allen volledig bekend. DE KOOG. Kleine oorzaken.. Donderdagavond 9 u. is hier in 't cate van de heer L. den B., tusschen de heeien C. B. Pz., van den Burg, en K.V., van hier een woordenwisseling ontstaan,wel ke na het gebruiken van eenige minder vriendelijke woorden alras in een twist gesprek "ontaarde. Het slot van deze ge schiedenis was, dat K.V. tenslotte, mm HOUTSNEDEN J.Ph. Klapmeyer PENTEEKENINGEN Sj. Kuperus OUD-TEXELSCHE PRENTEN P. v. Cuyck BOEKHANDEL PARKSTRAAT, naast het Postkantoor. ot meer opgewonden in krasse termen zijn partner in overweging gaf, zijn bie zen te pakken. Anders zouden er zeker klappen moeten vallen. De toegesprokene werd weinig tijd tot overweging gege ven. De aanwezigen drongen wat op, be nieuwd te zien en te hooren, wat er zou gaan gebeuren. Hierop greep B. ge- ergerd door het optreden van de ander in zijn zak, waaruit hij een revolver te voorschijn haalde om hiermee tweemaal vuur te geven in de richting van K.iV. De schoten troffen geen doel, wel de kiel van B., die juist binnentrad. Deze greep C.B. vast en bracht hem buiten de deur. Inmiddels begaf I.B. zich per auto naar den Burg, teneinde de gemeente-politie Goënga met het gebeurde in kennis te stellen. Deze was spoedig ter plaatse. Onderweg, ter hoogte van de boschwach- terswoning, werd C. B. aangetroffen. De revolver werd in beslag genomen. Het wapen, (merk onbekend) vertegenwoor digde, volgens de eigenaar, een waarde f 16.50 en was geladen geweest met zes kogels, waarvan nog 4 waren overgeble ven. Proces-verbaal is opgemaakt. Schoolnieuws. Voor de betrekking van hoofd der o.l. school alhier, welke door de benoeming van de heer Thiirköw aan een school te Heemstede vacant komt, heeft zich slechts één sollicitant aangemeld. OOST. „Er is altijd baas-boven-baas". Aan dit schoone spreekwoord werden we herinnerd, toen we, nog onder de iin druk van de prestatie van de dames Duinker en Drijver, vernamen hoe twee dames en twee heeren het hadden aangedurfd, op een enkele dag heel Texel rond te wande len, steeds loopende langs de dijk of het strand. De tweedaagsche reis had plaats op Dinsdag en Woensdag (meenen we) van de vorige week en ging van den Hoorn uit. De ééndaagsche marsch had hier de Krossekeet tot uitgangspunt. Vol moed ging men Zondag 1.1. te vijf uur 's mor gens op stap: Martha Lap Dd., Leentje Kalf, Cornelis Ellen en Kors Breman. De route ging achtereenvolgens over Nieuweschild, Oudeschild, Llorntje, om de de Mok, om Onrust, de Koog, Eierland- sche vuurtoren, de Cocksdorp en tenslotte om de Eendracht naar de Krossekeet terug. De klok wees toen 20 mnt. voor 9, dus was men pim. 16 uur weggebleven. De wandeling nam hiervan plm. 12 uur in beslag, daar men met elkaar vier uur rust zal hebben genomen. Wanneer we bedenken, dat de afgelegde weg plm. 70 K.M. moet zijn geweest, mogen we ze ker van een zeer biezondere prestatie spreken. Onze berichtgever voegt er nog aan toe, dat A4artha Lap en de heide heeren, die de heele tocht meemaakten, in goede con ditie te Oost terugkeerden. Wie zal nu weer trachten dit record te spreken. (De redactie stelt er prijs op van even- teele pogingen nauwkeurige berichten te mogen plaatsen.) DE WAAL. Examens. Onze plaatsgenoote, mej. C. van 't Hooft slaagde Donderdag te Amersfoort voor de acte Fransch L.'O. OUDESCHILD. Een afd. van de Bond van Transport arbeiders opgericht. Na een krachtig en helder betoog van de heer Boogaard, voorz. van de afd. den Helder, is hier Zaterdag met 15 le den een afdeeling van bovengenoemde bond opgericht. Het voorzitterschap be rust bij de heer Jac. Bruin. Als secr. zal de heer S. Hemelrijk fungeeren, alspenn. de heer Joh. Hemelrijk. De heer Boogaard ving na de gebrui kelijke opening aan met er op te wijzen, dat de fransportarbeidersbond vóór de oorlog het toppunt van haar bloei be reikte. Alom was men er ten sterks* van doordrongen, dat in organisatie on gekende krachten schuilen en telkens tra den nieuwe leden toe. Met de mobilisatie kwam een tijd van achteruitgang. Toen vrees gekoesterd werd, dat van links, speciaal van de zijde der S.D.A.P. op een revolutie werd aan gestuurd, werden de arbeidersklasse al lerlei "concessies gedaan. Dat was om streeks 1918. Men achtte toen het lid maatschap niet meer zoo noodzakelijk en liet zich afvoeren van de ledenlijst- Op de duur zag men echter in, dat het zoo de verkeerde kant uit ging. Langza merhand is toen het aantal leden weei toegenomen en weldra zal het weer op het hooge peil van 1914 gekomen zijn,1 Toch kan, aldus spr., dit aantal nog groo- ter zijn, wanneer men zich maar reken schap geeft, van de voordeden, welkt uit die organisatie voortvloeien. Wattocli niet te pas komt, is, dat niet aangesloten nen meepeuzelen van de kastanjes, welke hun wei-aangesloten makkers uit het vuur halen. Zulke klaplooperij is niet toelaat baar. Gelukkig neemt het getal derzulken met de dag af. Steeds groeit en wordt levendiger het besef, dat men met elkaar de strijd moet aanbinden, om datgene te bereiken, wat voor arbeiders bereikbaar moet heeten. Spreker wekte de aanwezi gen op hun moreele en financieelc steun aan de Transportarbeidersbond niet te onthouden. Hij wees nog op de zware strijd, welke de stakers in het Groninger landbouwbedrijf moeten voeren, met geen ander doel dan om een billijke verhooging van hun schamel loon te erlangen Ook stelde hij de stakers in de Zaansche hout industrie ten voorbeeld. Of ze hun zin zullen krijgen Spr. hoopte van wel na tuurlijk, maar grooter zal deze kans zijn, naarmate hun organisatie machtiger is. Spreker gaf van een en ander duidelijke voorbeelden en liet niet na bij zijn klein,, doch aandachtig gehoor indruk te ma ken. Wat zijn woorden hebben uitge werkt, schreven we reeds aan liet begin. Er werd een afd. opgericht, waarbij de hoop werd uitgesproken, dat zij aan haar doel moge beantwoorden. (Tot onze spijt werd dit verslag voor ons Woensdagnummer te laat ontvangen RED.) Kerknieuws. Woensdagavond werd pastoor C. Wynker ter gelegenheid van zijn zilveren priester feest door zijn Zandvoortsche parochianen feestelijk ingehaald. Een plechtig Lof werd gecelebreerd, waaronder kapelaan J. Ligt- hart een welkomstwoord sprak. Donderdagmorgen werd door de jubilaris een solemneele H. Mis opgedragen. Pater J. Scholten hield de feestpredikatie. De recepties werden druk bezocht. Een plechtig Lof besloot de feestdag. Des avonds werd de pastoor het geschenk der parochie aangeboden. (De Z. E. Heer Wynker was tot in Mei 1927 pastoor alhier. - Red.) DE COCKSDORP. Van een bereisde postduif. Dinsdagavond is hier door Marius Reu- Vers Tz. voor zijn huis een postduif op genomen, welke aan haar poot een brief je had van deze inhoud: Aan boord komen vliegen in de Noord zee bij het vuurschip Haaks 18 Juli Meegenomen naar Archangel in Rus land. Weer losgelaten 12 Aug. in de Nieuwe Waterweg bij Rotterdam. J.H. MEULD1JK, a.b. s.s. Alphard, van Nievelt Goudriaan Scheepvaartmij. Rotterdam. De duif is, nadat ze gelegenheid had gekregen wat op haar verhaal te komen de volgende morgen weer opgelaten, ook weer met een briefje „aan boord" We hopen er meer van te hooren. P.S. Een ring om een der pooten ver toonde deze teekens: E.N.R. 313 N.U —27. SI Van de 1S70 gezinnen op ons S3 eiland bereikt de Texelsche Cou- g gj rant met haar oplaag van 1660 fg BI ex., verspreid in Alle Kringen, P IB verreweg de meeste. Als regel fl E2 is de Texelaar abonnee of mede- |gj gj lezer. Ss llllllllllll llllllllllll llllliilllllllllillllllillllllllllllillllllilllllllllllillllllllll In een kampong achter de gevangenis Tjipinang te Batavia is een inlandsche jongen van plm. 12 jaar door een grootc aap' aangevallen en zeer ernstig toegeta keld. Het kind vertoonde, toen het toege stroomde volk uit de buurt hem ontzet te, hevig bloedende beet- en scheurwon- den aan been, hals en gezicht en ver keerde in een deerniswaardige toestand. De jongen scheen het beest, dat aan een ketting zat, te hebben geplaagd. Dat begon de eigenaresse, de Inland sche vrouw Amida te vervelen. Ze maakte de ketting los, niet vermoe dende, dat de zaak zoo ernstig zou ver- loopen. Toen een moment later een worsteling plaats had tusschen de jongen en de aap, heeft zij al het mogelijke gedaan om hem te bevrijden, maar helaas zonde succes. Men kan zich de woede der kampong bevolking over dit geval voorstellen.. De aap, die vermoedelijk dol was, werd let terlijk in stukken gehakt. Een roekeloos vlieger. De krijgsraad te Henlow heeft een hard vonnis geveld ten opzichte van de vliegofficier Thomas, die bij Barnet neer stortte, tengevolge waarvan zijn mecani cien werd gedood. Hij had geen vergun ning om te vliegen en was tevens dron ken. Hij werd tot een jaar dwangarbeid veroordeeld en van zijn functie ontheven. Een badplaats belasterd. In tal van landen zijn en worden cir culaires verspreid onderteekend door fic tieve doctoren, waarin de menschen ge waarschuwd worden voor bepaalde Fran- sche badplaatsen, o.m. Vichy, over wel ke plaats allerlei minder aanbevelenswaar dige dingen voor badgasten worden ver teld. De burgemeester van Vichy is voor zijn gemeente opgekomen en heeft een klacht tegen een onbekende ingediend. Ook is vijfduizend gulden beloonmg be loofd aan hem, die de overheid op het het spoor van de dader van deze kwaad-' wllige propaganda kan brengen. Korte Berichten. Op de Elbe is een Junker-vliegtuig met behulp van vuurpijlen gestart. Het was alsof het in de lucht werd gescho ten. Met zes ladingen moet een toestel met 5000 K.G. belasting makkelijk kun nen stijgen, wat op eigen kracht niet mo gelijk zou zijn. De Ver. St. gebruiken per jaai 60 miljoen pond kunstzijde, vervaardigt uit hout. Zondag 4 Aug. waren 70.000 Bcrlij- ners als betalende bezoeker in hun be roemde dierentuin; ze hebben daar o.ja. gekocht en verorberd: 450 K.G. suiker, 500 L. room op taarten en gebakjes, 600 K.G. koffie, 700 L. melk, 13000 porties ijs, 14000 stuks knakworstjes, 28000 fl. mineraalwater en limonade, 7000 siga retten en 91000 L. bier. David Perrey is op een speciaal geconstrueerde motorfiets heen en weer het Kanaal overgestoken tusschen Dover en Calais. Hij deed er 7Vs uur over. Premier Mac Donald zal deelnemen «aan de Volkenbondsvergadering te Genè- ve op 2 Sept. a.s. en daar een verkla ring afleggen inzake de kwestie der ont wapening. In Mantsjoerije hebben opnieuw be sprekingen tusschen China en Rusland plaatsgehad. Er blij kt nu kans op ove eenstemming te bestaan, wanneer de r neesche regeering de geldigheid de neesch-Russische verdragen erkent. Tc Serajewo is de gearresteerde corn munist Finzi uit een raam der eerste ve dieping van het huis- van bewaring sprongen en dood gevallen. De -toestand in het stakingsgebicu Calcutta was op het eind der vorige week kalm. Misschien is een spoedige regeling aanstaande. Aan boord van 't Finsche s.s. Smud brak tijdens de vaart door het Kaiser Wil helmkanaal muiterij uit. Door plichtsver zuim der stokers kon de voorgeschreven snelheid niet worden gehandhaafd. Na een berisping door de kapitein viel een deel van de wacht hem en de stuurman aan. Beiden verdedigden zich, waarbij de kapitein door messteken in borst en rug zwaar werd gekwetst. De stuurman kreeg messteken in de armen. Op last van de kanaalloods werd het schip vastge legd. De voornaamste raddraaier werd gearresteerd, waarna het schip verder is gestoomd. Nanking: President Tsjang Kai Sjek schat de sterkte van het Chineesche leger op twee miljoen man. Besloten is dit aan tal op 803.006 te brengen, maar ook dan zullen de militaire uitgaven nog 60 pet. uitmaken van de inkomsten van de staat. In Columbia is een communistische opstand uitgebroken. Bij gevechten tus schen de politie en de comm. zijn tien personen gedood en velen gewond. Peru heeft besloten weer lid van de Volkenbond te worden. Op het station Jacobsdorf in Bran denburg is 'n chauffeur in een tre.ncoupé door verscheidene reizigers overvallen en met messteken zoo ernstig gewond, dat hij in de loop van de nacht overleed. Er vonden verscheiden arrestaties piaats.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 5