STER-TABAK nXblauwen." ss. Burgemeester m Alkmaar II Binnenkort verschijnt een zeer belangrijk bericht Pil. Viering den Burg piano, s s, TexeLstroom naar PnrmeremL Ce e n Weifelend eer deel ADVERTENTIËN een beste 2-jarige koe, prima plantgoed, Broedeieren 16 cent Kuikens 45 cent. Maandag van Texel naar Par- merend en tnsschengelegen plaatsen Afvaart 1 nor. en Woensdag van Texel naar Leiden en tnsschengelegen plaatsen Afvaart 8 nor. Lichte Ce urme BOOKTABAK Schoolniemvs. vaart Maandag a. s. Vertrek 1 irur D. METS BOOM-STIR TMBOOOWUS NIGMEIJBR GRONINGEN I „Gaat Li mee naar Hagenbeek?" Men schrijft ons uit den Helder. Het Circus Carl Hagenbeek uit Stellin gen ,dat op 30 en 31 Augustus, en 1 en 2 September eenige gastvoorstellingen in den Helder zal komen geven, heeft dit jaar voor de zevende maal het vaste cir cusgebouw te Scheveningen bespeeld. Het circus, dat in Scheveningen en de andere tot nu toe bezochte plaatsen 'n overweldi gend succes oogstte, is eind Februari van zijn succesvolle tournee door Argentinië en Brazilië teruggekomen, waar het gc- gedurende 15 maanden in de grootste steden met het verwendste publiek avond aan avond voor een uitverkocht huis zijn enorme voorstellingen afgewerkt heett. Wij twijfelen er dan ook niet aan, dat ook te den Helder geen enkel plaatsje on bezet zal blijven, waar de naam Carl Hagenbeek reeds garandeert, dat alles per fect zal zijn, immers moet deze onder neming een reeds bijna 50-jarige reputa tie hooghouden. In 1887 werd het circus Carl. Hagenbeek in Hamburg opgericht, reeds toen werden met ongelooflijke ener gie groote overzeesche reizen onderno men; in 1893 was het circus de sensatie van de wereldtentoonstelling van Chicago, in 1904 de clou van die te St. Louis. In '10 werd 'n koene tocht door Zuid-Amerika gewaagd, die nu met een nog veel groo-i ter succes herhaald is. Met hetzelfde programma bereist Ha genbeek nu Holland, een schat van die ren met zich voerend: de edelste paarden, de fierste leeuwen en tijgers, de vurigste zebra's, de levendigste zeeleeuwen, de mooiste olifanten en beren, terwijl deze dressuurnummers worden afgewisseld door de vermetelste acrobaten en de gees tigste clowns. De grootste sensatie van het circuspro gram vormt echter het optreden van de Somalisgroep, het vrome, mystieke, wilde volk uit Afrika, dat in de manege zijn krijgsspelen zal vertoonen. Den Helder en omgeving staat een aan tal ongeëvenaarde modelvertooningen te wachten; het zal dan ook wel storm loo- pen. Later vernamen we nog: Het wereldcircus is gistermorgen met zijn extratreinen in den Helder aangeko men. Oogenblikkelijk heerschte in de om trek van de losplaats die interessante be drijvigheid, die aan het circus eigen is en die altijd zeer vele mensshen trekt, zoo als ook nu het geval was. Direct waren personeel en olifanten in de weer, om de wagens, die het eerst noodig waren, to lossen en naar c!e plaats te brengen waar het fonkelnieuwe circus binnen eenige uren zou verrijzen en waar reeds dezellde avond de elite der inter nationale artistenwereld haar prestaties aan het Heldersche publiek zou laten zien en de knapste dresseurs hun werkzaam- den met de prachtigste dieren zouden too- nen. De heele morgen rolden de zware wagens door de straten en des middags vond het vervoer van het dierenmateriaal plaats. De roofdieren: als leeuwen, tij gers, beren en ook de zeeleeuwen werden vervoerd, terwijl de paarden, olifanten, kameelen, muilezels en zebra's gewoon door de stad trokken, en de algemeeue aandacht op zich vestigden. De nieuwsgierigheid van het publiek steeg ten top, toen uit twee wagens een groote troep Somalis kwam, mannen, vrouwen en kinderen, in hun schilderach tige kleedij, die doodleuk den Helder in liepen, als kwamen zij er iedere dag en in een der beste restaurants binnentraden, om daar als gewone menschen hun koffie te drinken en hun boterhammen op te peuzelen. Het geheele opbouwen van Iret circus gebeurde in de grootste orde en met de grootste kalmte, zonder het ruwe ge schreeuw en geroep, waarop men bij an dere ondernemingen weieens verrast wordt. De geheele Nederl. pers is één in zijn oordeel, dat Hagenbeek weer het beste van het beste gebracht heeft en dat de voorstellingen op een hoogte stonden, die nog zelden door een andere onderneming bereikt werd. Ook een en al lot was men over de prachtige nieuwe tent, over het keurige materiaal. Het zal wel overbodig zijn de bewoners van den Helder en omstreken nog aan te sporen naar Hagenbeek te gaan. De naam garandeert reeds voldoende en iedereen zal zich haasten het internationaal we reldprogramma te gaan zien, dat voor Holland enkele gloednieuwe nummers be vat en dat gedurende 15 maanden door duizenden en duizenden in Zuid-Amerika is bejubeld. Volksfeesten—den Burg. Voornamelijk met het doel voor de feesten op Woensdag en Donderdag a.s. een programma op te stellen, vergader de Dinsdagavond de Feestcomm. in café „den Burg". Aanwezig waren de heeren A. de Wilt, voorz., J.Jac.Rab, penn., H. Bruijn, secr., Schmidt, Alb. Dros, Q. Michels, J. Kiljan, H. Witte, J. Dijt, H. Reij en Joh. Duinker. Meegedeeld werd, dat op de lijsten ge- teekend was tot een bedrag van t 400.f welke som gevoegd bij het restant van plm. 1100.van het vorige jaar voldoende werd geoordeeld om het feest in ieder opzicht te doen slagen mits de weersomstandigheden geen hinderpa len in de weg leggen. De penn. was met best te spreken over het resultaat der geldinzameling in de on middellijke omgeving van den Burg. Ook kwam het' niet zelden voor dat men zich er met een „Daar doen we niet aan" af maakte, ot de dames op een andere wijze afscheepte. En wat ziet men dan later? Dan staan de weigerachtige burgers niet zelden bij de vermakelijkheden in het voorste gelid. Ook is het meermalen ver toond, dat vader en moeder beslist wei gerden op de lijst te teekenen, maar wel hun kinderen permissie gaven aan de wedstrijden deel te nemen. En dan kwa men die soms nog met de prijzen thuis ook. De penningm. legde er met klem de na druk op dat dergelijke praktijken niet mogen worden geduld. De commissie deelde deze gedachten en sprak de wensch uit dat door publicatie van deze grieven de oogen van de betrokken niet-gevers (om andere dan armoe-overwegingen!) zouden mogen worden geopend. o— Omtrent het programma behoeven we hier weinig te verrellen. Oe vindt 'tin de adverten'ueKolommen met alle gewenschte inlichtingen er bij. Eenige toelichting is hier nog op haar plaats. De oioscoopnummers zullen alle in kluchtige één- ot twee-aders bestaan en nemen met elkaar anderhalt a twee uur in beslag. Ons werden genoemd de films: Het ijzeren paard, Wij gaan naar buiten, Radio en dynamiet, Het nut van reclame, Kinderen zijn hinderen, Brrr<.... wat een nacht en Automisère. Toegang tot het bioscoopterrein wordt verleend op ver toon var) het feestprogramma, prijs 10ct. Voor goede muziek wordt zorggedragen, eveneens voor 'n vlotte regeling, waartoe commissieleden hun beste beentje zullen voorzetten. o Aan de etalagewedstrijd zulien 39 ne ringdoenden deelnemen. Wie lid van de jury zullen zijn, werd nog niet uitge maakt, maar zeker is, dat deze aangele genheid tip-top geregeld zal worden en alle reden tot tevredenheid zal geven. o 3 ot slot nog iets over de spelen, waar onder eenige voor den Burg nieuwe wor den aangetroffen. Kussentjeloopen be staat hierin dat men met een kussen tus- schen de beenen zoo snel mogelijk moet vooitloopen.. Bloldoopen vereischt groote behendigheid. Iedere deelnemer krijgt iwee door een touw verbonden blokken. Beurtelings legt hij de blokken voor zich uit om dan, al stappende van blok op blok, de eindstreep te bereiken. Bij het touwtrekken en misschien ook bij het hardloopen met hindernissen zal van de „Zes" gebruik worden gemaakt. De vraag is echter ot de deelnemers voor hun prijs een nat ot bemodderd pak over hebben.. Een spiksplinternieuwe attractie is „De Strijd om de Vrouw". Er wordt een twee tal palen opgesteld, een paar meter van elkaar, door een stevig touw bovenaan verbonden. Midden aan dat touw wordt een groote pop opgehangen, welke aan een touw naar links ot rechts wordt ge trokken, al naar de paalklimmers links ot rechts handiger (en „beeniger") is. Wie zijn liefje heeft ingepalmd mag op eigen wijze van zijn sympathie jegens haar doen blijken. Dat kan een amusant schouwspel opleveren! Voor het overige kunnen we volstaan met naar de advertentie te verwijzen. Deelnemers Etalagewedstrijd 1929. Weverstraat. Alex Koning, P. Bakker, J. Bruin, D. Wuis, O. Dros, Kors Saris, C. Huisman, M. Witte, Wed. Mallée, Wed. Lap, A.Kik kert. Steenenplaats: üebr. Dros, fa. Dekker. Waalderstraat. H. Verstegen. Koogerstraat. C.D. Bremer, P. Boon. Hoogerstraat. Gez. Graaf. Gravenstraat. De Ruijter, Jb. Schrama, K. Mantje. Molenstraat. N.V. Goederenhandel, v.h. fa. Vlessing. Warmoesstraat. G. van der Vis, Gebr. Lafeber, C. Witte. Parkstraat. G. Smidt, F. Zegel, Boekhandel Park straat, P. C. Koorn, I. Moerbeek. Groeneplaats. W. Vlas, R. Bakker, C. Visser, Wed. Neijens, J. van den Aakster, P. Uitgeest, Zwaanstraat. Joh. Kikkert. Binnenburg. Albert Heijn, M. S. Langeveld, D. van Deventer. Het Palestrina-Koor. Naar men ons meedeelt zal op Vrijdag avond 12 September in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente alhier het Haagsche Palestrina-koor onder leiding van zijn eminente dirigent, de heer Jos.i Vranken, een uitvoering geven. Het initia tief hiertoe ging uit van de heer J. Luberti!, die de dames en heeren leden van dits door heel ons land bekende koor in ver band met zijn jubileum (zie onder „de Koog"), straks naar het Mierennest uit- noodigt en deze gelegenheid met volle instemming van koor en dirigent, aan grijpt om de Texelaars in het biezon- der de liefhebbers van werkelijk goede vocale muziek onder hen een buiten gewoon mooie avond te bereiden. Voorloopig bepalen we ons tot het af drukken van dit verslagje, dat we aantrof fen in het Leidsch Dagblad. We lezen hierin van het Palestrina-koor: Als medewerker had de heer Mens deze keer met minder dan het Palestrinakoor van de heer Jos. Vranken uit Den Flaag. Wondermooi heeft dit kleine koortje, dat door slechts een 25-tal dames en heeren wordt gevormd, gezongen. Maar ze zijn als zangmateriaal van de eerste keur. Hun optreden was een weldadige demonstratie van wat a capella koorzang moet en kan zijn: klankschoonheid van hooger orde dan die van welke combinatie ook. De fijnheid van afwerking, de verzorging van het pianissimo, gelijkheid van inzet, zon der in het overdrevene te vailen van som mige hedertatels, voor wie het uiterlijk alles is, waren bewonderenswaardig. Met de tijne muzikale geest van de voortreffe lijke koorleider is zoo'n élitekoor bij uit stek aangewezen op Palestrina-, de mees ter der zoo innige en innerlijke, der zoo door en door vrome muziek der Romaan- sche schooi. Van deze grootmeester der 16e eeuw heett het koor een mis gezon gen (Vein sponsa Christi) en een viertal motetten: het een ai schooner dan hel andèr. En tot besluit een vijftal oud-Hol- landsche geestelijke zangen, door de heer Vranken zinrijk en klankschoon gehar moniseerd en voor koor bewerkt. De prestaties van dit koor kwamen het volmaakte nabij. DE KOOG. Jubileum J. A. Luberti. Op Maandag 2 September a.,s. hoopt de heer J.A.Luberti, wiens naam ook op Texel mede als eigenaar van het „Mie rennest" een goede klank heeft, de dag te herdenken, waarop hij, thans pro curatiehouder van het „Noordhollandsch Landbouwcrediet" te 's-Gravenhage, bij deze instelling vóór 25 jaar in dienst trad. Ook hier zullen velen gaarne van hun medeleven met deze sympathieke figuur getuigen. Donderdag hebben de leerlingen der o.l. school alhier de heer Thiirköw, hootd der school, bij zijn vertrek een stoffelijk blijk van waardeering aangeboden, be staande in een stel keurige penteekenin- gen van de oud-Texelaar Sjoerd Kuperus in fraaie lijst 's Middags werd de schooljeugd op gulle wijze onthaald. Moge de opvolger van de heer Thiir köw op gelijke wijze voor zijn taak be rekend zijn. De school zal er wel bij varen, de jeugd eveneens. WAAL-EN-BURG. De nieuwe kokerij. Prof. Dr. E. van Slogteren, hoofd van het Laboratorium voor Bloembollenonder- zoek en uitvinder van de warmwaterbe- handeling voor bloembollen, verleende aan de nieuwe kokerij alhier het recht om zijn naam te voeren. Voortaan zal zij danook geheeten zijn „Warmwaterinstal- latieProf. Dr. E. v. Slogteren." OUDESCHILD. Veevervoer. Gedurende de laatste week zijn van Texei verzonden: 881 schaj^en, 356 lam meren, 15 koeien, 24 varkens, 12 kalveren, 2 paarden 1 veulen. KOSTELOOZE INENTING. Burgem. en Weth. van Texel maken bekend dat de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting van ingezetenen, die zich daartoe aan melden op Maandag 2 September a.s. des namiddags van 2 5 uur: voor de Cocks- dorp en Eierland in de Dokterswoning te de Cocksdorp, voor het overige gedeelte van de gemeente voorloopig alleen te den Burg, in een lokaal van de o.l. school aan de Nieuwstraat. Ten einde abuizen bij het opnemen van namen en voornamen te voorkomen, moe ten trouwboekjes, waarin de namen van belanghebbenden zijn vermeld, worden medegebracht. Personen, die voor de eerste maal wor den ingeënt, moeten zich voor controle op Maandag 9 September a.s. des namid dags te 2 uur opnieuw aanmelden. TEXEL, 27 Augustus 1929. Burgemeester en Wethouders voorn. W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. M. VLAS-Boon en P. VLAS geven kennis van de geboorte hunner Dochter GRIETJE. Oudeschild, 28 Aug. 1929. Inplaats van kaarten. GEBOREN: ADRIAAN, zoon van T. BRAK—Bremer en G. BRAK. 't Noorden, 28 Aug. 1929. TE KOOP kalftijd November. A. DE SMIT, het Noorden. AANGEBODEN van dubb. van Sion, Spur, Emperor, Em press, Ajax Princeps, Treserve. Alles Texelsch gewas, gegarandeerd gezond. C. BRUIN Pz. TE KOOP AANGEBODEN: een zoo goed als nieuwe gekost hebbende f 2250.—. Brieven onder no. 402 aan bureau van dit blad. Levering Oct.-Nov. in elk kwantum op directe bestelling. P. KEIJSER, Harkebuurt. vaart De Commissaris T. C. BAKKER

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2