LORD RANDAL gaat bovenal ToïrTe vrouw diverse soorten sigaren. Uit d® Oude Doos. Neemt proef bij Gebrs. DROS. Nieuwe Modeblad VERKRIJGBAAR VOOR TEXEL OPNIEUW ONTVANGEN Sportnieuws. De Texel-adspiranten spelen Zondag avond te 7 uur tegen Eierland (E.V.C.) en komen dan uit als volgt: M. Vlaming. M. Koorn K. Koorn A. Huizinga K. Dontje C. Heilsloot P.Bruin P.Hillen J.Roos G.Witvliet J. Bruin Onderscheidingen. Ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin zijn aan oudplaatsge- uooten deze onderscheidingen verleend Benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje NassauPastoor J. Th. Lagerwey, te Amsterdam, vroeger alhier. Tot Officier in de Orde van Oranje- Nassau: Jhr. J. C. W. Strick van Linschoten, burg. van Beverwijk, eerder van Texel. Voorts werd een zilveren eere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, toegekend aan J. Groenewoud, rijksveld wachter-brig.-majoor te Rotterdam, voor heen veldwachter alhier. Bij Düren zijn de locomotief en 7 wagons van de sneltrein Parijs—War schau ontspoord. Er zijn tot dusver 13 dooden gevonden, o.w. de machinist en 17 zwaargewonden, terwijl 25 personen lichte kwetsuren bekwamen. De ramp moet aan te snel rijden over een wissel worden toegeschreven. In Palestina kwamen de laatste dagen herhaaldelijk botsingen voor tusschen Arabieren en Joden. Er vielen verschei den dooden aan beide zijden. Engeland heeft er zijn troepen versterkt en tracht de orde te herstellen. In Radzyn bij Dombrowa is een landbouwersgezin van 6 personen na het eten van paddestoelen gestorven. Op een drijfjacht bij Stanislau heeft een reusachtig everzwijn de kring van drijvers doorbroken, is over de Dnjestr gezwommen en heeft twee vrouwen, die op het veld werkten door slagen met zijn slagtanden gedood. Spoedig daarop is het dier neergelegd. De kappersbedienden te Kasa heb ben wegens het niet handhaven van de Zondagsrust, stinkbommen geworpen in kapperswinkels, waar Zondags gewerkt werd. Een vliegtuig voor troepenvervoer dat zeven man aan boord had, is bij het opstijgen te Heilipolis in Egypte ueerge stort. Drie menschen kwamen om. Japan heeft een zesjaar-program uitgewenct, omvattende de douw van vier kruisers van 10.000 ton, 15 groote tor- pedobootjagers en van een aantal kleine vaartuigen, tot een bedrag van 400 mil joen jen. Op het kerkhof bij Tunzenhausen nebben onbekenden 's nachts 32 grafmo numenten, waaronder groote hooge zui len en marmeren zerken vernield. Een eigenaardig geval van slaapziek te doet zien voor bij een 15-jarig meisje te Rijssel. Het werd verleden week stijf op haar bed gevonden. Daar haar oogen wijd open waren, wiide men haar wekken, doch het meisje gat geen antwoord. Een geneesheer die inmiduels geroepen werd, stelde vast, dat het hart van het meisje bijna normaai klopte, doch alle pogingen om haar tot bewustzijn te brengen, ble ven vruchteloos. Het eenige teeken van leven dat men lontwtaart: is 't :h.ijgen van de borst en het at en toe knippen met de oogen. Deze zomer is in N.-Noorwegen de koudste, sinds menschenheugenis daar - meegemaakt. In Finmarken heeft het de heele zomer minstens eens per maand ge sneeuwd, en zelfs hebben in Augustus sneeuwstormen gewoed. Omtrent de wereldvlucht van de ,,Grat Zeppelin" kunnen we meedeelen, dat het luchtschip Donderdag te Lake- hurst bij New-York geland is en vermoe delijk vandaag naar Friedrichshaten ver trekken zal; dat de wereldreis van Lakehurst tot Lakehurst juist 2i dg. en 7 uur heeft ge duurd en zich uitstrekte over 30.000 K.M. (de omtrek van de aarde rond de evenaar bedraagt 40.C00 K.M.); dat nooit een wereldreis zoo voorspoe dig als deze verloopen is; dat de snelheid over het geheel groot was en soms reikte tot 130 K.M. per uur; dat deze tocht in de geschiedenis der volken, in die van de luchtvaart in het biezonder, als een glorieus feit zal blijven geboekstaafd. In N.-Amerika bestaan plannen voor een non-stop-vlucht met brandstofvul ling in de lucht; de tocht zou bestaan in zesmaal het vasteland van de Ver. St. overvliegen, zonder te dalen. Bij te Cleveland gehouden vliegde- monstraties is luitenant Bolver van het 72 K.M. snelheid vliegende luchtschip „Los Angeles" op een aanhangend vliegtuig overgestapt. Dit is eerder nog niet ver toond. De electrische centrale in het Eisack- dat in italiaansch-Tirol is geopend, welke de Brenner-spoorlijn en de industrie van Boven-Italië van stroom zal voorzien. Ze is de grootste van Europa. De prins van Wales, die al een paar jaar lang in vliegtuigen zit, heeft zich de laatste maanden in het besturen van vlieg tuigen geoefend. Ie Antwerpen werden twee echtpa ren uit Lier, waarvan het eene juist een telegram van zijn zoon had ontvangen, door zware vrachtauto verrast. Drie hun ner werden gedood. Dc vierde persoon bleet ongedeerd. Voor het eerst na 1913 zal in Frank rijk een groote demonstratie voor water vliegtuigen worden gelpuden: 15 en 16 September te La Baule. Bij Cameri in Italië zijn twee vlieg tuigen op 1000 M. in botsing gekomen. De toestellen vielen en de twee bestuur ders werden op slag gedood. Een postauto is door onbekende oorzaak in een 3 meter diep water ge stort. 3 waalt menschen, meerendeels op weg naar een begrafenis, werden gewond. Bij graafwerken te Canberra is een 22 cM. lange tand gevonden, vermoede lijk van een voorwereldlijk buideldier, ter grootte van een olifant. Alice Winterbon, een 32-jarige vrouw in Essex, was bekend om de lengte van heur haar: ruim 1.2 M. lang. Echter vóór het naar bed gaan borstelde zij op 'n avond heur haar uit; het kwam in aan raking met de vlam van een kaars. In een ommezien stond zij in brand en toen bezweek zij aan haar deerlijke brand wonden. De Spaansche regeering is voorne mens een monopolie in te stellen voor Amerikaansche automobielen, gelijk aan het reeds ingestelde monopolie voor pe troleum. Door hevige regens is de Indus zes voet gestegen boven de hoogste stand van 1882. 1 alrijke dorpen zijn door het water weggespoeld. Men vreest dat er slacht offers zijn. Nieuwe overstroomingen van de Indus veroorzaken groote verwoestingen. Etietijke dorpen zijn weggevaagd, een be langrijke oogst is verloren gegaan, dui zenden stuks vee zijn verdronKen. Men vreest, dat 300 menschen zijn omgekomen. In Rusland zal in het najaar een be gin gemaakt worden met de invoering van de algemeene schoolplicht. Eerst te Petersburg. Dertig duizend kinderen van acht jaar moeten in de bestaande scholen opgenomen worden. Nalatige ouders wor den gestraft. De Koning van Spanje heeft de luchtdoop ontvangen, toen hij aan boord van een watervliegtuig een halt uur boven Santander vloog. Hij was na de tocht op togen. Floera! Nu wordt de zaak gezond: Peru weer in de Volkenbond! Och mocht haar balsem redding geven Om oorlogswonden te genezen. (Peru-balsem). W. A. T. G. te A. Ie Itsjang in China is een Belgische missionaris vermoord. 3 e Sprottau (Silezië) is een gedenk- teeken onthuld, in de vorm van een vlam mend zwaard, voor oorlogsdaden van de bekende kruiser „Möwe", die in '16 de Britsche blokkade brak en talrijke koop vaarders buitmaakte en in de grond boorde. In Wormstelde bij Landsberg is in een groote hotstede een groote brand uitgebroken, die zoo snel om zich heen greep, dat binnen twee uur nog 11 andere boerenhoeven een prooi der vlammen werden, waarbij tevens de oogst verloren ging en veel vee is omgekomen. De brandweer ondervond zeer veel belemme ring door gebrek aan water; het slan genmateriaal bleek onvoldoende. Op de eerste dag van de „lucht- derbv" te Cleveland zijn twee vliegers omgekomen: van een hunner werd de vrouw doodelijk gewond. Een hevige brand vernielde te Rio de Janeiro drie panden, waaronder een theater. De schade wordt op verschei den miljoenen geschat. Sedert de laatste week van Juni zijn uit de tot Bombay behoorende di- i I m in i n ii niiriniiMayy.y.i .iin—i stricten 11.000 gevallen van cholera ge meld, terwijl 4272 personen tengevolge van deze epidemie zijn gestorven. 3 e Moskou zijn vier Finnen, vroe gere officieren van het Roode Leger, doodgeschoten op grond van spionnage ten bate van Finland. Het aantal emigranten in Australië bedroeg van Juni 1928Juni 1929 89.646 tegen 110.628 in het jaar daarvoor. ESPERANTO. Te Augsburg heeft men als facultatief leervak Esperanto toegevoegd aan de cur sussen van de Handels Hoogeschool. Te Liverpool is op twee H.B. scholen het Esperanto facultatief ingevoerd. Te Neustadt is Esperanto als verplicht leervak ingevoerd op de Volksschool. ELCK WAT WILS. De luchtvaart maakt steeds vorderingen ondanks alle ongelukken. Evenals de waarheid verrijst zij, wanneer zij ver drukt wordt. „Virginian Pilot". —o Een mensch zonder boeken, is een hul peloos mensch. G. H. Grubb. o— Men schat dat er op de vijf Engelschen een is, die kan chauffeeren. De andere vier zijn druk bezig met het leeren, om die eene uit de weg te springen. „Punch." o— In de literatuur zijn wij, evenals in het leven, verliefd op de Vrees, wanneer zij voor ons niet gepaard gaat met eenig werkelijk gevaar. André de Lordre. o— De geschiedenis der volken is in zekere zin de geschiedenis hunner moreele ont- wajnening. Dr. A.Lijsen in „Vragen van den Dag" —o Niemand is sterk genoeg om duurzaam samen te wonen met het verdriet. J. Eilkema. o— De theoretisch beste opvoeding faalt, waar geen liefde is; doch mèt liefde kun nen er vele fouten worden gemaakt, zon der dat ze schaden. J.Riemens-Reurslag, „Van Kind tot Mensch". o Hij, die de ouderdom niet eert, breekt des morgens het huis af, dat hij des avonds moet betrekken. o— Gij moet klein zijn, om aan kleine men schen te bevallen. o Die edele gedachten bij zich omdraagt, voelt zich nooit alleen. —o Mijn idee van een goed werkman, is een werkman, die voor zijn werk dezelfde genegenheid aan de dag legt als voor zijn vrouw. Ramsay Mac Donald. o— Uit 'n advertentie in 'n Indische Cou rant: „Een gebroken vuilnisbak bij een net heerenhuis is als een vlag op 'n mod derschuit. Koop de sanitaire vuilnisbak, zij verhoogt het voorkomen van uw huisenz." o— Ik vroeg een agent in een drukke straat: „Is het ziekenhuis heel ver van hier?" „Meneer", zei hij, „steek hier even over Dan ligt u er binnen 't kwartier". o- Het beste hebben wil iedereen, Het beste krijgen, doet bijna geen, Als het zoover is grijpt menigeen mis Omdat hij niet weet wat het beste is. o Leidenaar: Nou boertje, wat zalle me krijge as de wind gaat legge? Boer: Windeieren zou ik denken. o— Geestelijk verouderen doet ieder, die niet tracht jong te blijven, wereld en le ven doorgaat als een paard met oog kleppen, in écn richting slechts kan en wil kijken. Ida Heijermans. —o— Na de onderteekening van het ver drag te Locarno zette men in de confe rentiezaal daar de klok stil. De wijzers staan nu nog op 7.35. In 1870 kwamen bij het Fransche leger van eenige honderduizenden mannen in de tijd van zes maanden 125.000 gevallen van pokken voor, waarvan 24000 met doodelijke afloop, om nog niet eens te spreken van de burgerlijke bevolking. Tij dens de groote oorlog van 19141918 waren mi^oenen soldaten in het veld. Onder de Fransch-Europeesche troepen kwamen toen 12 gevallen van pokken waarvan 1 met doodelijke afloop; onder de Fransche koloniale troepen 44 geval len, waarvan 4 doodelijk. Maar hoe vee! dooden vielen er in de groote we reldoorlog wel meer Daaraan deed de inenting n.e.s at. Het eiland Schiermonnikoog dankt zijn naam aan zijn oorspronkelijke bezitters en bewoners, de monniken van het kloo ster Claerkampen, hetwelk op een terp bij Rinsumageest lag. Zij droegen licht grijze, z.g. „schiere", pijen. Het is dus oorspronkelijk het eiland der grijze mon niken. (Het woord oog is het Friesche „age" en beteekent eiland). HYGIENE en VEILIGHEID. Wanneer gij ernstig aan sport wilt doen: Rook dan niet, drink geen alcohol, wees matig in alle dingen, neem goede nacht rust. Laat U geregeld (eens per halt jaar) onderzoeken. Overdrijf Uw sportbezigheid niet. Sport mag nooit Uw levensdoel zijn. (Aldus heeft het 's-Gravenhaagsche Bu reau voor „Medische sportkeuring" in vette letters op al haar keuringsbriefjes laten drukken.) Vóór veertig jakr. 27 Juni 1889: Gemeentesecretaris Stikkel schrijft zijn 1200e paar in het huwelijks- register in en biedt het gelukkige tweetal Cornelis G. Vlaming en Marie Kooger, deswege een prachtig theestel aan. o— 3 Aug. 1889. De Eng. bark Scottish Fairy met pirn. 2000 balen salpeter des nachts op de Razende Bol gestrand. Het schip was van Pisagna op weg naar Hamburg. De bemanning en de kapitein met zijn vrouw en zijn dochtertje wor den met de reddingboot afgehaald en te den Helder binnengebracht. De lading salpeter wordt grootendeels geborgen. (Deze kroniek wordt voortgezet.) We vestigen de aan dacht van onze leze ressen op het Dit verschijnt 2 maal per maand met 16 blz. in groot formaat en bevat telkens tiental len goede modellen van dames- en kin derkleeding, alsmede van fraaie handwer ken. Een uitvoerig knippatronenblad wordt gratis bijge leverd. Prijs 95ctper kwartaal. Franco per post f 1,25. We maken er u spe ciaal op attent, dat uitsluitend abonnees op deTex'elsche Courant dit Nieuwe Modeblad tegen deze prijs kunnen bekomen. —o— Voor het tennisveld. Wil men niet met een verwarde haar bos uit de „strijd" komen, zoo dient men z'n wapperende manen wel een beetje in toom te houden. Sommigen doen dat door een zijden doek als een soort tul band om het hoofd te wikkelen. Anderen dragen een gekleurd haarnetje in de tint van de japon. Een aardig nieuwtje is op het oogenblik een eenvoudig zijden haar netje, afgezet met een band van geheel met gekleurde kraaltjes bezaaid filet. Hier bij behoort een schouderbloem van het zelfde materiaal. Men kan ook een hoofd band van gekleurd crêpe de chine nemen met bijpassende bloem. LANDBOUW EN VEETEELT. 35 Dollars narcissen. De heer George Langler te Tacorna, Washington is thans een der grootste narcissenkweekers van Amerika, doch is begonnen met het koopen van een par tijtje gemengde narcissen voor de waarde van 35 dollars. Hij kocht deze om in het voorjaar te kunnen snijden. Ze groeiden echter zoo goed, dat hij weidra groo- tere hoeveelheden er van kreeg en eeji bloemenhandelaar uit Seattle hem eens 300 dollars alleen voor de bloemen van zijn Golden Spurs bood. In 1917 beliep zijn verkoop van bloemen de totale som van 833,93 dollars en in 1919 werd liet

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2