P A L EST RIN A - K O O li KOMT. HET Gemengd Nieuws andere leden der Rijvereeniging niet ach ter stond. Vliegerwedstrijd. De vliegerwedstrijd moest bij gebrek aan wind let op de fraaie beeldspraak, lezer, ook in verband met de regenlooze dagen der laatste maanden! „in liet water vallen". Maar van dit uitstel zil geen afstel komen. Hedenmiddag (Zater dag) te vijf uur hoopt de commissie, dat de jeugd het beter zal treffen. Wat de avond opleverde. Des avonds werden in hotel Texel bij monde van de heer H.Keesom, de prijzen uitgereikt aan hen, die zich bij de paar- densportteesten op de een of andere wijze hadden onderscheiden. Het ging daarbij recht gezellig toe. De heer J. Kikkert had voor uitnemende dansmuziek zorg gedra gen en smaakte het genoegen zijn zaal goed bezet te zien. Ook in en nabij de overige hotels aan de Groeneplaats heerschte een gezellige drukte.. Alom was veel volk op de been', mede als gevolg van de etalagewedstrijd, welke zeer veel belangstelling trok. De Etalagewwedstrijd. We geven gaarne als ons oordeel te •'{innen, dat over het geheel aan de eta lages groote zorg werd besteed. We heb ben ze alle eens opgenomen en vonden die moeite wel beloond. De jury (dames Kraai en Jouwersma en de h.h. Jouwers- ma, Human en Oiel) een zware taak te vervullen had, lag voor de hand. En dat het aan critiek op haar beslissing wel niet zou ontbreken eveneens. We geven de mopperlingen echter in overweging, wel te willen bedenken, dat vijf leden, onafhankelijk van elkaar te werk gingen. De totalen der door hen toegekende pun ten leverde de einduitslag op. Deze luidde als volgt: 1. M. S .Langeveld, groenten-en fruit handel, Binnenburg; 2. M. Witte, brood-, koek- en banketbakker, Weverstraat; 3. W.Vlas, tabak- en sigarenhandel, Groene plaats. (Zie ook 't 2e blad.) De meest origineele van de drie was zeker de etalage van de heer Witte, waar in een stoomboot, „Marsdiep" gedoopt en op kunstige wijze van brooddeeg gebak ken, was opgesteld. De achtergrond werd door een rij korenaren verkregen. Rofl-d „de zilte plas" waarin de „Marsdiep" „dobberde" (eenige fantasie kan niet wor den ontbeerd) was allerlei broodgebak geëtaleerd. Kortom een echte bakkers etalage, welke voldeed aan de eisch: pu blick te trekken en dit publiek tot kijken enkoopen uit te noodigen. De aniere prijswinners hadden evenein; hun beste beentje voorgezet en zagen die moeite eveneens beloond. Ter toelichting moge dienen, dat aan no. 1 43,5, aan no. 2 45 en aan n 3 44,3 punten zijn toegekend (max. was 50). Verder bekwamen van de overige deelnemers er 12 meer dan 40 punten. De grootste belooning moet al!e deel nemers echter in een drukker bezoek aan hun uitstalkasten gelegen zijn. Hierover zal niemand van hen zich zeker hebben te beklagen. „Van kijkers komen koopers" maar dan moet de étalage ook waard zijn bekeken te worden. Bal champêtre cn Open- luchtbiosccop. Aan de Koogerstraat was het beide avonden een drukte van belang. Op het land van de heer Joh. Roeper, belange loos afgestaan werd gelegenheid tot dan sen gegeven. Een vloer van plm. 130 vk. M. met een stel muzikanten op het middenvak oefende een onweerstaanbare aantrekkingskracht uit. Ce commissie leden kwamen handen te kort. De dans- lust was algemeen en niette stuiten. Dat 'n paartje niet eens een paar dansjes snoep te zonder voorafgaand offeren van 'n dubbeltje, zouden we niet graag beweren. Maar als men in het veen is, kijkt men op geen turfje! Ter afwisseling werden films vertoond. @ngètwijteld was ook die openluchtbios- coop een voorname attractie. De feest commissie zag haar buitengewoon hooge kosten, aan de organisatie van deze avon den verbonden, ruimschoots betaald; het publiek had schik en haalde zijn hart eens recht op bij de miraculeuze streken en malle gevallen gepaard gaande met het optreden van een Charley, een Billy of hóe die rare Hollywoodsche snijboonen mogen heetcn. lot laat in de nacht omstreeks half twee duurde de feeststemming op en aan de Koogerstraat voort. Ook aan de Groeneplaats ging het tot over middernacht vreugdig toe. (Zie verder het Tweede Blad van dit nummer.) UIT <)NS ZONDAGSBLAD. Van de foto's noemen we allereerst die, welke een fraai duinlandschap bij de BINNENLAND. Muien op Texel in beeld brengt; verder werden kiekjes gereproduceerd betrekking hebbende op de inenting tegen alastrim, de veertiendaagsche kanotocht van Bo- densee tot Noordzee, de parade op 31 Aug. te den Helder, het 900-jarig bestaan van Soest, etc. De beide middcnbladen zijn geheel aan Wurtcmberg gewijd, de 15e pagina wordt geheel in beslag genomen door een zeer fraaie toto, „Gezicht op Posllipo nabij Napels." - Overigens de gewone rubriekenvervolg verhaal met korte inhoud van wat reeds verscheen), twee complete novellen, ge- illustreerde pagina voor de vrouw, idem voor de jeugd en een bladzijde „Humor m Woord en Beeld". o— Zijt gij reeds abonnee? Wilt gij met ons Zondagsblad nader kennis maken? Vraagt dan een kosteloos proefnummer aan. De abonn. prijs bedraagt nog geen 4 ct. per nr. (50 ct. per 13 nans',.buiten! den Burg 70 ct.) OUDESCHILD. Veevervoer. Gedurende deze week zijn van Texel verzonden: 836 schapen, 483 lammeren, 10 koeien, 11 kalveren, 6 varkens, 12 paarden, 7 veulens. Korte Berichten. Te Brielle is een autobus uit Bles- kesgraaf, waarin een gezelschap zat, dat uit i9 personen bestond, bij liet uitwijken voor een vrachtwagen van de zeer steile dijk geslagen. De blus sloeg enkele malen over de kop, waarbij verschillende per sonen verwondingen bekwamen. Drie wer den zwaar gewond. Een groote heidebrand is uitgebro ken op de Sollsche berg bij Garderen. Ongeveer 250 a 300 H.A. heide zijn to taal zwart gebrand. Na uren onvermoeid te hebben gewerkt, is hc,t de militairen uit Miiligen en anderen gelukt het ge vaar te stuiten toen het vuur bijna de bosschen van de heer 's Jacob had be reikt. Er wordt aan kwaadwilligheid ge dacht. Een koopman R. te Nieuwkoop ver loor op de veemarkt te Leiden een por- teuille met een bedrag van f 28üu aan bankpapier. Aanstonds werd bij de po- Uiie aangir.e gedaan, die een onderzoek ms.e.de. Daaruij bleek, dat e.iiige per sonen hadden gezien, dat iemand cvjn por tefeuille had opgeraapt, waarin zich bank papier Deeond. rnj had er zich ijlings mee uu de voeien gemaakt. Men kou eenter een vrij nauwkeurig signalement van de vinder geven, en uaaruij bieek, dat hij in Alphciia. d. Rijn woonachtig zou zijn. benige Leidsche rechercheurs togen toen daarneen, terwijl de Alphensclie politie eveneens gewaarschuwd werd. Men vond de man siapend thuis. Hij ze.de op een oesbetreftende vraag dade lijk, dat hij de ponefeuilie gevonden had, maar hij had zulks mei direct aangegeven, ornaat nij te zeer vermoeid was en eerst wade slapen. Hij wilde het geid echter met aigeven, maar persoonlijk aan de koopman overhandigen, hetgeen later op de dag geschiedde. Deze gaf de vinder een bciooiang van f 120. Ze sjouwden met pakjes, valiezen en doozen, Want overal kochten zij een souvenir; Ze puften en zweetten, maar zonder te klagen: Zij zijn immers uit voor hun rust en plezier! A. N. V. te A. Kardinaal W. van Rossum. Geboren te Zwolle, werd de Kardinaal op 13-jarige leeftijd leerling van het semi narie te Kuilenburg, dat onder leiding dei- paters Jezuieten staat. Als jong priester trad hij te Roermond in de orde der Redemptoristen. In 1883 werd hij be noemd tot leeraar in de dogmatiek in het klooster te Wittem. In December 1895 naar Rome ontboden, waar hij door Paus Leo XIII tot Consultor van de belang rijkste Romeinsche Congregatie, die van liet H. Officie, werd benoemd. Paus Pms X benoemde hem op 15 April 1904 tot lid van de commissie ter codificatie van liet recht. Tijdens het openbaar Consisto rie van 30 November 1911 heeft Paus Pius X mgr. Van Rossum tot kardinaal erkeven. Liet eersie bezoek van kardinaal Van Rossum aan Amsterdam was in 1913. Be kend is, hoe hij in 1924 ter gelegenheid van het Intern. Eucharistisch Congres, als kardinaal-legaat te Amsterdam verscheen en, omringd door bisschoppen, prelaten, pauselijke en Maltheser ridders, zijn plechtige intocht in de hoofdstad deed. Te Helmond is brand uitgebroken in het lompenmagazijn van de heer C.J. Siegers. De brandweer besloot de geheele voorraad uit te laten branden, daar zij in dergelijke gevallen het magazijn is voor de derde maal in twee jaar tijds in vlammen opgegaan de ervaring heeft opgedaan, dat men ze beter kan laten uit branden dan blusschen, daar anders na verloop van dagen het vuur opnieuw heftig oplaait. De schade, door verzeke ring gedekt, bedraagt 30.000 gulden. Binnenkort moeten te Nijmegen voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen ongeveer 900 militairen van wie plm. 85 pet. .uit Rotterdam afkomstig is. Het gemeentebestuur deed stappen, ten einde de opkomst van deze militairen niet te doen plaatsvinden. Ook in Dodewaard (Geld.) komt alastrim voor. De echtgenoote van de heer F. B. te Gennep stiet zich aan een stukje ijzer. Er ontstond bloedvergiftiging en na hevig lijden is de vrouw, die vijf kinde ren achterlaat, overleden. Terwijl vrouw Ester met haar zes jarig dochtertje ter zijde van de WipstriJo ker-allee op de grens der gemeente Zwolle en Zwollekerspel in een der gevaarlijke bochten stonden, kwam een motorrijder in razende vaart aanrijden. Hij kon de bocht niet goed nemen, waardoor hij met geweld tegen de muur van een schuur botste. Moeder en dochter geraakten zoo ernstig tusschen motor en muur bekneld, dat het meisje bijna op slag dood was. Vrouw Ester bekwam een gebroken arm en eenige lichte kwetsuren. Men zegt, het is komkommertijd, De menschen gaan naar buiten. En dan volgt straksde kommertijd, Want reizen kost veel duiten. Mej. A. C. v. d. B. te U. Wat Huizen, Londen of Parijs Thans geeft, laat hem zoo koud als ijs, Daar hij, ontkleed tot op zijn hemd, Op hittegolf is afgestemd. W. R. te E. In de buurtschap de Klomp te Ede heeft zich alastrim voorgedaan bij een kindje uit Rotterdam afkomstig. Te Wijk aan Zee is zekere J. Bak ker, oud 22 jaar, wonende te Amslerdam die daar een zeebad nam, verdronken. Op de Waal nabij Beneden-Leeuwen was een Duitsche raderboot Rab Karger voor anker gegaan. Twee dochtertjes van de kapitein gingen daarna in de rivier ba den. Plotseling zag de kapitein zijn beide kinderen in de diepte verdwijnen. Hij be dacht zich geen oogenblik en sprong de beide meisjes na; ook hij verdween in de diepte. Des avonds laat zijn de lijken van de vader en van een der meisjes opge- vischt; de volgende morgen werd net derde lijk gevonden. Te Delft is alastrim geconstateerd bij een jongen en een meisje uit het gezjn van de heer D. uit het Nieuwe Agneta- parlc. Te Hilversum doet in hetzelfde ge zin, waarin zich het eerste alastrimgeval geval voordeed, een tweede geval voor. Een veertigtal mariniers hield tirail leurs-oefeningen op de heide bij het kinr dersanatorium Hoog-Blaricum. Bij een aanval met de bajonet werd door een ongeluk de millicien Vis uit Amsterdam zeer ernstig door een bajonet in de bujijjc gewond. Daar bij de oefeningen geen hos pitaal-soldaat aanwezig was, werd assis tentie ingeroepen van de dokter van liet sanatorium en deze verleende eerste hulp en liet gewonde overbrengen naar de Majella-stichting te Bus sum, waar onmid dellijk operatief moest worden ingegre pen. De toestand is redelijk. In het Achterom te Delft is het 12- jarig zoontje van de melkhandelaar van Leeuwen met zijn fiets onder een tractor met aanhangwagen van de Ned. Kabel- tabriek geraakt, overreden en gedood. De lieer Jac. List te IJtnuiden zal in het volgend badseizoen een autobus dienst langs het zeestrand van IJmuiden naar Zandvoort en terug organiseeren De bussen zullen door een tractor wor den voortbewogen en van rupsenbanden zijn voorzien. BUITENLAND minui Korte Berichten. Winnipeg. Bij een brand, die een huis van vijf verdiepingen vernielde in liet hart van de stad, verloren 2 vrou wen, 3 kinderen, en vier mannen het le ven, terwijl 10 personen gewond werden. Veie anderen ontkwamen door te springen in de netten van de brandweer. De familie Mussolini werd verblijd door de geboorte van een dochter, Anna Maria genaamd. Er is brand uitgebroken in een op slagplaats in Merxem (Belg.) waardoor groote voorraden jute en katoen verloren gingen. Ook de fabrieken der General Motors werden aangetast, waardoor on geveer 100 automobielen een prooi der vlammen werden. De schade wordt op enkele miljoenen francs geschat. Het s.s. „Mayon" van de Manilla Railroad Company is bij Luzon tijdens een tyioon vergaan. Van de 37 passagiers zijn er slechts 9 gered. Maandag is te Nanking een zitting van het Chineesche kabinet gehouden, waarin de ministers van buitenlanJsche zaken rapport over de besprekingen China Rusland uitbracht. De regeering te Nanking verklaart, dat de Russische voorstellen voor haar on aanvaardbaar zijn en verzoekt de Sovjet- regeering een datum voor een te houden conterentie voor te stellen. Frieburg i. Breisgau. De Zondag heeft het hoogtepunt gebracht van de Katholieke dag. Ongeveer lüO.OOO personen waren te genwoordig bij het H. Misoffer op het teestelijk versierde plein, die door Zijne Excellentie nuntius Pacelli werd opge dragen. De directie van de Kon. Munt schouwburg heeft besloten, ter gelegen heid van de honderdste verjaardag van de Belgische revolutie, de oude opera in bedrijven van Auber „La Muette de Por- tici" in 1930 weer op het programma te brengen. Deze opera was het die> naar men weet, in de nacht van 25 op 26 Augustus 1830, te Brussel tot wanorde lijkheden aanleiding gaf. Tijdens de voor stelling was herhaaldelijk geroepen: „Weg met de Koning, leve Frankrijk" en na afloop schoolde de menigte samen om vervolgens onder het geroep van:„Weg met van Maanen", enz., de stad in te trekken, de ramen van redactiebureaux van „Le National" in te beuken en de ambtswoning van de minister van Justitie van Maanen in brand te steken. Een kiesche attentie dus voor de Noor derburen! N.R.C. Een gruwelijke brand in een choco ladewinkel te Smethwick bij Birmingham, waarbij elf menschen zijn verongelukt, heeft groote ontroering in de kleine plaats gewekt. De oorzaak van de brand is on bekend. Om halfzes Maandagochtend was een politie-inspecteur langs het huis ge- loopen en had niets bemerkt. Vijf minu ten later, toen een beambte zich naar het onmiddellijk naast de kazernewoning gelegen station begaf, zag hij rook uit de vensters opstijgen. Eenige oogenblik- ken later stond het huis in lichtelaaie. Vijf en twintig menschen lagen nog ter ruste toen de brand uitbrak. Een groot aantal van hen snelde in nachtgewaad de straat op, doch de op de bovenste ver dieping huizende gezinnen werden volko men verrast. Wat .zich in het brandende huis heeft afgespeeld, was afgrijselijk. Een geheele familie, die boven de win kel woonde, bestaande uit vader, moeder een vier kinderen, waarvan de oudste jon gen zes jaar was, kwam in de vlammen om. Een verdieping liooger woonde mrs. Aston, met haar dochter en twee zoons, De dochter en een der zoons wisten uit een dakraam te ontsnappen; de moeder, die haar gebrekkige jongste zoon niet wilde verlaten, verbrandde met he,m. Nog een verdieping hooger woonde de familie Jones. Voor haar was elke kans op redding onmiddellijk buitengesloten. De vader, de moeder en hun 21-jarige zoon waren reddeloos verloren. Tal van personen werden ernstig ge wond bij het springen uit de vensters. De minister van financiën zou het gerucht, als zou Labrador aan Canada worden verkocht, tegenspreken. Bij schietoefeningen van de marine voor Konstanza is op een torpedoboot- vernieler een kanon gesprongen. Een ma troos werd gedood; vijf man werden zwaar gewond. Te Boedepest hebben twee mannen de directeur der kasafdeeling van het dept. van binnenl. zaken uit 'n fleschje 'n scherpe vloeistof in liet gelaat gewor pen, tengevolge waarvan hij bewusteloos ineenzeeg. Zij roofden 7000 pengo en ver dwenen spoorloos. Inwoners van de Ver. St. zijn thans verzekerd voor een bedrag van honderd milliard dollars, terwijl er 65.000.000 hou ders van polissen zijn. De Vereenigde Staten bezitten dubbel het bedrag van levensverzekering van alle anderelanden (ezamen. Magelang: Het Hoog Militair Ge rechtshot eischte tegen luitenant v. d. B., die zooals bekend, op Borneo een dwangarbeider aan zijn teenen ophing, 'n gevangenisstraf van tien jaar.. Het von nis van de krijgsraad luidde drie jaar ge vangenisstraf. In het ziekenhuis te Blackburn ligt de vijfjarige Peter Lancaster om van zijn

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2