RADIO. EXTRA PHILIPS en N.S. F. Radio toestellen. 1ABY-ART1KEL! de Ideale M. VONK - Den Burg. Fokveedag Het aan te voeren vee moet voor nepen uur present zijn. Brandstoffen. Rijwielen, Motoren en pelskonijnen Aanbesteding. A. M. Plaatsman h o teer mg C. R. Keijser Co. Zie onze schitterende etalage in G. SMIDT, Parkstraat, den Burg. etalage G. SMIDT, Parkstraat, den Bun ADVERTENTSEN 18 Sept. 1829 eiectrioche wascSimachine f 125 op Woensdag 11 Sept. a.s. Wilhelmina Anthraqiet Ie klas reparatieinrichting 52-S3 li. llfll Inl ad per 1®0 Ig. het bouwen van een Bank gebouw met kassierswoning te den Burg, Texel. verwarmde zit-slaapkamer, wild en gevogeltje Koogerstraat Boekhandel Parkstraat THERMOMETERS Het uit het laatst der zestiende eeuw dagteekenende kasteel Lulworth is door brand vernield. Men slaagde er in de kost bare schilderijen, meubelen, boeken en andere schatten in veiligheid te brengen. Het kasteel heeft een historische ver maardheid, omdat zeven Engelsche ko ningen er vertoefd hebben. De Chineesche regeering maakt be kend dat de opperbevelhebber der Chi neesche troepen in Noord-China, gene raal Jen zich naar het buitenland begeeft. Jen heeft 200.000 Chineesche dollars ont vangen en heeft zich verplicht niet binnen oen jaar naar China terug te keeren. Op de Zwarte Zee woedden hevige stormen. Bij de Roemeensche kust is een visschersboot door de storm verrast. Een aantal booten is gezonken en ver scheidene yisschers verdronken. In de buurt van Constanza is een met hout be laden zeilschip gezonxen, waarbij 8 leden van de 15 koppen tellende bemanning zijn omgekomen. Door de droogte in sommige pro vinciën en vooral in het West-Vlaamsche polderland verschroeiden vele weiden. Bijna alle slooten liggen droog en het gebrek aan drinkwater voor het vee is zeer groot. Gevreesd wordt zelfs dat 'n deel van de veestapel verloren zal gaan als hierin niet wordt voorzien. Op Frederik Hendrik-eiland bij Zuid- Nle uw-Guinea heeft zich koppensnellcrij voorgedaan. Onderzoek is ingesteld. In de streek van Bergen heeft zwaar onweder gewoed. Bij Baudour is een man onder een boom door de bliksem doode lijk getroffen. Te Chlin werd een wiel rijder door de bliksem getroffen en even eens gedood. Te Cambron Castau raakte een groote pachthoeve in brand, die ge heel in de asch werd gelegd. In de Japansche volksvertegenwoor diging is een wet ingediend, waarbij de verkoop van alcoholhoudende dranken aan alle jonge menschen beneden de 25 jaar wordt verboden. Bij de beraadslagingen voerde een af gevaardigde als een argument tegen de wet aan, dat door de verhooging van de leeftijdsgrens van 21 tot 25 jaar het totale alcoholverbruik aanmerkelijk zou ver minderen en daardoor de staatsinkomsten uit de alcoholbelasting zeer veel zouden terugloopen. Deze inkomsten uit de al coholbelasting bedragen nu tegen de 300 miljoen gulden. Daarop verklaarde de minister van financiën, Mitsuchi, dat de regeering er geen belang bij had, de staatsinkomsten zoo te verhoogen en üat de jeugd door de alcohol ziek ge raakt wordt. De jeugd te bewaren voor het alcoholgevaar was belangrijker dan de alcoholbelasting. Het wetsvoorstel werd aan een commissie van advies in handen gesteld. Een Fransche missie is naar Rus land vertrokken met de opdracht de lij ken van de tijdens de oorlog in Rusland gestorven en in Russische bodem begra ven Fransche militairen naar het vader land terug te brengen. Dr. Galbrait'n, een handelsman te Vancouver, ijvert 40 miljoen pond st. bijeen te brenge.i ter bevordering van de Bntsche kolonisatie in Britsch-Columbra. Flet pian is om daar 20 miljoen acres grond te koopen en er 20.000 Britsche ge zinnen op neer te zetten. Mac Donald zal 23 September uit Engeland naar Amerika vertrekken en 12 "October teruggaan. Bij Hannover steeg een met twee studenten bemand vliegtuig op. In een bocht verloor de bestuurder de controle over zijn toestel en de machine stortte neer. Het vliegtuig verbrandde geheel. Een inzittende was onmiddellijk dood, de andere bekwam zware verwondingen. De nieuwe torpedobootvernieler Fou- gueux geldt als het snelste oorlogsschip ter wereld. Het vaartuig haalde 36.33 knoopen. Het is bemand met 146 man en zes officieren en heeft o.a. zes torpedo- lanceerbuizen. Japan heeft een nieuw voorstel voor voor maritieme ontwapening uitgewerkt en wil een vloot hebben, die het instaat stelt, zijn kustwateren voldoende te be schermen. In ieder geval ook duikbooten. Gevangen in het ijs. Deze zomer heeft een Italiaansche expe ditie onder leiding van ir. Albertfna de omtrek van Spitsbergen afgezocht naar naar overblijfselen van de Italia", d.w.z, van het hulsel van Nobile's luchtschip, dat na het vergaan op het ijs met zeven man is weggedreven en waarvan sindsdien niets meer gezien of gehoord werd. De expeditie heeft niets gevonden en is bovendien in haar pogingen zeer belem merd door de" ongunstige ijs- en weers- omstandigehcien. Bovendien zal zij na min h mui §3 min e mm mm a mm Boven allen twijfel is verheven, dat de Texelsche Courant op Texel gj in alle kringen wordt gelezen en |||lil hier een zoo ruime verspreiding 0 geniet, dat ge met een advertentie Hllll in dit blad vrijwel ieder Texelaar III bereikt: hij. is als regel abonnee ||||ll en anders zeker medelezer. B3 III Oplaag 1660 ex. |||lll waarschijnlijk in de Spitsbergsche wate ren moeten overwinteren. Het ijs in de Barentszee is dit jaar eerder vast gaan zitten dan gewoonlijk, waardoor het schip van de expeditie gevangen zit. Het denk beeld om te voet van het schip naar de kust te gaan, heeft men opgegeven, om dat men het te gevaarlijk achtte. De be manning denkt na aan boord te blijven en te overwinteren. Men zegt, dat 't schip in het ijs geen gevaar loopt en dat er voorraad genoeg aan boord is om de volgende zomer at te wachten. Eenige tijd geleden zou het gebeurd zijn, dat wandelaars, die in de late avond een kerkgebouw te Victoria in Britsch- Columbia passeerden, plotseling bemerk ten, dat er in de kerk een fuga van Bach gespeeld werd, terwijl er nergens licht in het gebouw te bespeuren viel. Bij nader onderzoek bleek tevens, dat zich ook geen organist in het kerkgebouw be vond. Waar de muziek vandaan kwam kon men ook niet met zekerheid zeggen. Toen het mysterieuse geval de volgende dag nauwkeuriger onderzocht werd, bleek het, dat het dak van de kerk uit platen van geel koper was samengesteld, zoo dat een condensator gevormd werd, die „meezong" met 'net uitgezonden program ma van een zeer naburig radio-station. Ill LANDBOUW EN VEETEELT. Hllll In ons land zijn ongeveer 30 markten, waar vee wordt verkocht en gekocht. Per jaar worden op deze markten aan paarden, runderen, schapen, varkens, enz. aangevoerd in totaal ongeveer 2.630.000 dieren, waarvan 1.120.000 stuks rundvee. De Leeuwarder veemarkt is wat het totaal der aangevoerde dieren betreft de tweede des lands met 280.000 stuks. Rotterdam is n.I. de eerste met 350.000. Wat runderen betreft is Leeuwarden eveneens twee, doch gerekend naar de varkensaanvoer komt zij met 80.000 stuks eerst na Gouda en Leiden, die elk ruim 100.000 stuks voor hun rekening nemen. De schapenaanvoer tenslotte bedraagt te Leeuwarden ongeveer 60.000 per jaar, dat is iets minder dan Groningen, welke stad op dat gebied nummer één is. Zeker mag men zeggen, dat Leeuwar den zoo niet de belangrijkste, dan toch een hoogst belangrijke veemarkt is, getuige ook de vele buitenlandsche koopers, die er voortdurend komen. Bovendien verdient deze markt de be langstelling door haar moderne inrichting. sr», ïr* öi*> itfa» ii'ór De dagen snellen; O, leer ze tellen, gebruik ze zuinig als kost'lijk goud! Kort duren de uren: ras zijt gij oud! Zorg, dat uw leven uw willen, uw streven, als 't wentelt ten einde u niet berouwt! Nellie van Kol. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL van 31 Aug. tot en met 6 Sept. 1929. GEBOREN: Jan, zv Marianus Engelber- tus van de Kerkhof en Wilhelmina vliet; Johan Dirk, zv Dirk Jacobus Roeper en Janna Geeftruida van Mal- degem; Johannes, zv Klaas Buis en Cornelia Marina van den Hoek; Ger- rit, zv Cornelis Johannes Schoenma ker en Aagje Barhorst. ONDERTROUWD: Willem Cornelis de Graaf en Anna Margaretha van Heer waarden; Cornelis Dijker en Jantje Ploeg. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten Raadhuize) 1 pijp, 1 sleuteltje, 2 portemonnaie's, 1 gouden ring, 1 vulpotlood, 1 muts, 1 oor bel, hopen mijn lieve Grootouders 'i H. J. CORNELISSE en y* H. CORNELISSE de Ridder So hun 40-jarige Echtvereeniging te SJ herdenken. Dat zij nog lang ge- spaard mogen blijven is de wensch van hun kleinkind 0 HUIBERTJE LOOIJENSTEIN. SS SS Bestuursleden en keurmeesters worden verzocht om 9 uur tegenwoordig te zijn in „de Oranjeboom". Het Bestuur. Denkelijk Maandag, Dinsdag en Woens dag in lossing per schipper P. Moojen, de alom bekende voor kachels en haarden, in afmetingen 20'3G en 30,5. Prijzen beneden iedere con currentie. Bestellingen worden ingewacht J. BRUIN Pz., den Burg. Tel. 47. voor Aanbevelend, Wilt u winstgevend houden Koopt dan bij j. BAKKER, Waalderstraat. Op directe bestelling en onze bekende condit es levering tot 1 |an. 1930 af Oudeschild 7 September 1929. Namens het Bestuur der Coöp. Boeren leenbank te Texel zal door den Architect Alb. v Essen te Voorburg worden aanbesteed Alleen aannemers, woonachtig te Texel, worden hiertoe uitgenoodigd. Bestek en teekeningen zijn tegen betaling van f 7,50 verkrijgbaar bij den Kassier van genoemde bank. Na afloop der besteding worden bestekken en teeker.ing tegen f 2,50 teruggenomen. Aanwijzing op 16 September a.s. te 12 uur op het terrein. Aanbesteding eveneens op 16 September a. s., des namiddags te 8 uur in Hotel „de Lindeboom" te Den Burg, Texel. GEVRAAGD: van 1 Oct.—31 Maart; door godsdienst onderwijzeres maaltijden enz. liefst en familie Aanbiedingen ingewacht bij v. VEEREN, Gorinchem B 271a. n/b. „De Boogaard". van AF OUDESCHILD Laplata Mais 10,50 Chevaliergerst 10,00 Prima Canadagerst 9,25 Gemengd kippenvoer 12,75 Ochtend voer 14,50 Bertels kunstkorrel 16,75 Voerrijst of Paddi 15,75 Haver 10,— Inlandsche tarwe 13,75 Voererwten 13,50 Amerik Lijnkoek S. K. 15, - Voorslaglijnkoeken 15,— Cocoskoeken 12,25 Palmpitkoeken 12,25 Grondnotenkoek 13,75 Murwe lijnkoek W.L. 18, Bertels Suikerkoekjes 18,50 Kal vermeel Duyvis 17,50 Inl, Rijstvoermeel 9,75 INL. SU1KERPULP 10,75 Tarwezemelen 8,25 Tarwegrint 825 Delftsche Phosphorzure kalk 13,50 Carnarina vleesch-diermeel 23,50 Vischmeel 23 Turf strooisel fijn 2 25 Den Burg, Texel 9 Sept. 1929. Deugdelijk, en toch billijk in prijs. Voor handen in ruime sorteering. Sr*. Sf» Sf». Wa» *6» «V f? I

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 6