PU ROL No 4360 Woensdag 11 September 1929 42 ste Jaargang •j Van week tot week Texelsche Berichten Nieuwe Modeblad Gemengd Nieuws ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ H DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 :j POSTBUS: N°. 11 Zaterdagavond Na de Haagsche Conferentie. „Er is op deze conferentie geen overwinnaar en geen overwonnene" Die woorden moet de Fransche staats man Briand op de Haagsche conferentie gesproken hebben, kort vóór haar einde. We kunnen niet aannemen, dat hij de zaak opzettelijk anders deed voorkomen dan zij was, maar dit is wel zeker, dat zijn oordeel niet juist is geweest. Wie met eenige belangstelling het verloop der be sprekingen in onze Residentie gevolgd heeft zal het onmiddellijk met ons eens zijn. Was niet Snowden de man, die als overwinnaar uit het strijdperk trad? Heeft hij het aanzien van zijn land, in vroeger jaren meermalen bedreigd en verlaagd, door zijn kordate houding niet hersteld en versterkt? Is hij ook niet met succes voor Engelands materieele belangen op de bres gesprongen? Neen, Briand sloeg de plank mis. „Alles weten is alles vergeven". Nu zouden we bij geen „voeten en vamen" weten, hoe we van de vruchten der Haagsche conferentie 'n juiste schildering zouden moeten geven,. We moeten onze stof immers opdiepen uit de verslagen van „onze groote broers" in de groote bladen en „ook Home rus slaapt wel egns". Dit staat echter vast als een paai boven water: de ar beidersminister Snowden is in Engeland op het oogenblik de gevierde man, zelfs in die mate, dat de conservatieve Daily Express schreef„Snowden heeft het aanzien van de Britsche stam in het oog van Europa geplaatst op een voetstuk, hooger dan we dit sinds de wapenstil stand gekend hebben." Ook uit andere oorden vangen we na klanken van de Haagsche conferentie op. Ook uit Duitschland, waar Stresemann met een felle oppositie te kampen heeft, evenals in Frankrijk Briand. Het ont breekt dus niet aan creaturen, die de moeizaam verrichte arbeid ongedaan wil len maken of in een valsch licht wiiien plaatsen. Men trooste er zich mee,dat zij ver in de minderheid zijn. Vrijwei algemeen is men het er over eens, dat de Haagsche conferentie de wereld een goede kans heeft gegeven om de weg ten vrede te gaan. Belangrijk nieuws uit Genève. Eenige woorden ter gelegenheid van de Tiende Algemeene Volkenbondsconferen tie zijn hier zeker op zijn plaats. Mac Donald, de Britsche premier, heeft daar zijn met eenige ophef aangekondigde rede gehouden. Hij bracht daarin zeer belang rijke zaken op het tapijt en werd her haaldelijk door toejuichingen onderbro ken. Vooral toen hij uitgesproken was, brak een stormachtig applaus los. Inder daad heeft hij het er ook wel naar ge- gemaakt. Heel zijn toespraak getuigde van de vredespolitiek, welke het Britsche arbeidersbewind voorstaat en werd dan ook met groote opmerkzaamheid en aan dacht gevolgd. Een gelukkig voorteeken is het, dat de vredesgeest over steeds meerderen vaardig wordt. Het Kellogg-pact blijve geen verdrag op papier, aldus de Engelsche staatsman. Geen woorden maar daden moeten ons de vrede brengen, waarnaar de wereld met zoo groot verlangen en sinds zoo vele jaren uitziet. Engeland wil al het moge lijke doen orr de voorbereiding van de a.s. ontwapei ngsconferentie te bespoe digen. De Ei gelsch-Amerikaansche vloot- overeenkomst maakt goede vorderingen Ze is tegen geen enkele staat gericht en bedoelt de ontwapening ter zee een flink eind in de goede richting te brengen. Be ter dan door soldaten en schepen wordt volgens spreker de vrede door politieke overeenkomsten gediend. Ook over Egypte sprak Mac Donald. Dit land zou gelegenheid worden gebo den tot de Volkenbond toe te treden op dat het zich als gelijkgerechtigde in de rij van de andere staten zou kunnen stel len. In verband hiermee wees hij op de Oude Wereld, tot nogtoe in materieel opzicht zwak maar nu bezig te ont waken. Deze gelegenheid meent Mac Do nald te moeten aangrijpen om aan haar vrijheidszin tegemoet te komen. Van het meeste belang was wel de ver klaring door de premier bij het slot van zijn rede afgelegd: De Britsche regeering, is bereid het risico van de vrede te aanvaarden. De Britsche regeering is bereid internatio nale rechtspraak te aanvaarden in plaats van bewapening en erkende vredesorga- ncn in plaats van dreigementen. De Britsche regeering weet, dat de vrede zijn risico heeft, evengoed als de oorlog. Maar het verschil tusschen een volk dat het risico van de vrede aanvaardt en 'n volk dat het risico van de oorlog aan vaardt is, dat het eerste waarschijnlijk in vrede blijft leven, terwijl het tweede vast en zeker oorlog krijgt. Toen hij uitgesproken was, herhalen we, brak een donderend applaus los. Een verblijdend en vertrouwenwekkend bewijs van de goede geest, welke zijn toehoor ders bezielde. Mogen zij er ook naar han delen! Van dit en dat. We deelen nog even mee, dat aan de Russisch-Chineesche grens de rust nage noeg terug is gekeerd. Blijkbaar was de toestand er niet zoo angstwekkend als de eerste berichten wel deden vermoeden. Ook in Palestina gaat het nu wat kal mer toe, al blijft alle toezicht van de zijde der Engelsche regeering nog drin gend geboden. Ze heeft een commissie ter onderzoek ingesteld en is waarlijk niet te benijden. Aan wie de schuld te geven? De Joden beweren door de Ara bieren in hun vrijheid van handel en wandel te zijn belemmerd. De Arabieren daarentegen werpen alle schuld op de Joden, die uitdagend opgetreden zouden zijn o.m. door op onwettige wijze in een Arabische wijk de Zionistische vlag te hebben geheschen. Het ziet er niet fraai uit! We besluiten met enkele regels over de Graf Zeppelin, welke op bewonderens waardige wijze zijn wereldvlucht heeft volbracht. Alom wordt de flinke beman ning lof toegezwaaid. Algemeen gevoelt men respect voor haar koene onderne mingsgeest. De Liberté schrijft: „Zoo is dus de reis om de wereld volbracht, die een paar weken geleden nog onmogelijk of althans een doldriftig waagstuk schijnen kon." De Soir zegt: „Hoe ook, de menschherd is hiermee een nieuwe weg gewezen. Eere hun, die deze weg toonden." G. J. D. Giften voor het Witte Kruis. F.K., de Cocksdorp f5.— A.J.L. den Burg f 0.30; R.S., den Burg fl. Sportnieuws. De Noordholl. Voetbalbond heeft zijn indeeling van de a.s. competitiewedstrij den al weer voor elkaar. We telden 22 afdeelingen, waaronder 9 juniores- en ad- spirant-afdeelingen. Met „Texel" behooren tot de le klasse C.: H.R.C. 3, Helder 2, Helder 3, W.G.W., N. Niedorp en Succes. Met „Texel" 2 behooren tot de 2e klas se D.: Helder 4, W.G.W. 2, Schagen 2, Succes 2, Breezand, Wieringerwaard en Oudesluis. o— De wedstrijd der Texel-adspi rnlen te- g i n Oudeschild, ge iouden Zatei dagavond i.l. bleet onbeslist. De uitslag was 2—2. We vestigen de aan dacht van onze leze ressen op het Dit verschijnt 2 maal per maand met 16 blz. in groot formaat en bevat telkens tiental len goede modellen van dames- en kin derkleeding, alsmede van fraaie handwer ken. Een uitvoerig knippatronenblad wordt gratis bijge leverd. Prijs 95 ct per kwartaal. Franco per post f 1,25. We maken er u spe ciaal op attent, dat uitsluitend abonnees op de Texelsche Courant dit Nieuwe Modeblad tegen deze prijs kunnen bekomen. Nieuwe telefoonabonnees. Den Burg no. 72: C. J. DE LUGT, di recteur N. V. Verkoopkantoor van het Selectiebedrijf voorheen M. D. Dijt l.i. Oosterend no. 6: A. VAN L1ERE, vrachtrijder, Oost. Oudeschild no. 9: S. HEMELRIJK, kan- tonnier-havenmeester. Oudeschild no. 10: RIJKSHAVEN KANTOOR. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor den Burg-Texel en de daaronder ressorteerende hulppostkan toren werd gedurende de maand Aug. 1929 Ingelegd f 4425 54 Terugbetaald 3124,65 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 7. OUDESCHILD. Na negen jaar opgevischt. Schipper C. Kaptein, van Wieringen, vischte dezer dagen op zee een flesch op met een briefje in het Engelsch, waarvan de vertaling luidt: „Deze flesch werd te water geworpen door de Imperial R. W.te. (Engelsche Luchtvaartmaatschappij) bo ven het Engelsche Kanaal op 21 Januari 1920 door vlieger Capt. Shit". De flesch heeft dus negen jaar ruim op de zilte baren gedobberd. HET NOORDEN. Een schip met vlas gezonken. Vrijdagmiddag is op het Krammer bij Oude Tonge het ijzeren zeil-aakschip Ma ria Jantina, schipper A. Broekhuijzen, van Bierem, door een rukwind omgeslagen en gezonken. Het^chip was met vlas ge laden en op weg van Texel naar België. De opvarenden wisten zich in een boot te redden. Het schip zal door de N. V. Hoogen- boezem en Van der Tak's Bergingsbe drijf worden gelicht. De sleepboot Zee hond van die maatschappij heeft reeds de deklast opgepikt en nabij de tramha ven te Zijpe op de slikken gezet. o Op onze informatie vernemen we na der, dat het schip Maandag 2 Sept. met een lading vlas van de heer Sijbr. C. Eel- man, te den Burg, van de loswal alhier vertrokken is. Volgens een door hem per telefoon ontvangen bericht zouden schip en lading verloren zijn. De lading was verzekerd. (Van het schip weten we daaromtrent niets.) DE COCKSDORP. Inenting. Moesten de vorige week een aantal per sonen, die zich wi den laten vaccineeren, worden te'.eurgeste cl, doordat de aai we- zige koepokstof ontoereikend was, ook deze v eek was de toeloop zoo groot dat, dokter Kcidel niet aan alle aanvragen kon voldoen. smaakt als room BINNENLAND. Tc den Haag is aan het Bezuiden hout mevr. Odem-Christiaans met een scheermes zoodanig in de hals gesne den, dat zij aan de gevolgen is overleden. Als vermoedelijke dader is aangehouden een persoon, die kort na de moord het huis heeft verlaten. Hij ontkent echter hardnekkig, hoewel de huishoudster en de trambeambten, die hem aanhielden, hem beslist herkenden. De huishoudster, welke eveneens gewond werd, leed veel bloed verlies, doch is herstellende. Verdachte was vóór vier of vijf jaar stationschef te Hoogeveen uit welke be trekking hij ontslagen werd. Hij leefde nu, gescheiden van zijn vrouw, van de hand in de tand, en woonde in bij een neef van de vermoorde. Er zou van een erfeniskwestie sprake zijn. BUITENLAND. Óntzettende scheepsramp. Bij het vergaan van het s.s. „Kuru" bij een storm in het Finsche merenge- gebied op 2 K.M., ten zuiden van Tam- merfors zijn niet minder dan 127 per sonen verdronken. Reeds zijn meer dan 100 lijken geborgen, terwijl naar de ver misten nog wordt gezocht. In totaal blij ken 20 personen gered te zijn. Een zoo ernstige scheepsramp heeft Finland nog niet gekend. Eensklaps sloeg een zware stortzee over het schip, die de „Kuru" overstag deed gaan. Het schip kon zich niet meer uit de golven verheffen, doch kapseisde aan bakboordzijde. Onder de passagiers, meest school kinderen en kleine boeren, ontstond een ontzettende paniek. De meesten hunner bevonden zich in de kajuit, waar zulk een gedrang ontstond, dat het niet mogelijk was de deur open te krijgen. Vrijwel allen, die zich benedendeks bevonden, zijn omgekomen. De „Kuru" voerde twee reddingsboo ten mee. Zij konden niet behoorlijk be mand worden daar wilde vechtpartijen ontstonden. Het s.s. „Tarjame", dat zich in de na bijheid bevond, kon 15 schipbreukelingen 'redden, onder wie de kapitein. Dat er niet meer dan 20 opvarenden, gered zijn, is ten deele een gevolg van, de paniek. De kapitein kon slechts door bedreiging met de revolver een aantal passagiers er toe brengen, aan de redj dingswerkzaamheden deel te nemen. In de dorpen is Zondag een treurdienst gehouden. Allen verschenen ter kerke met een breede rouwband om. In Tammers- fors hebben de geheele nacht de kerk klokken geluid. Alle theaters en restau rants zijn gesloten. Korte Berichten. in het Whiteway Circus te Pangka- Ian Soesoe knapte door een stormvlaag een paal, waarbij deze neerkwam op eenige menschen die in het Circus op de vierde rij zaten. Een groote spijker, welke in de paal zat, drong hierbij geheel in het voorhobfd van een der bezoekers, 'n Javaanscbe boy, die bijna onmiddellijk overleed. In hét circus, dat bijna geheel vol was, ontstond groote consternatie. Het onweer heeft ook in West- Duïtsclland verschillende plaatsen ge- teister 1. In het district Munster zijn 10 boejerToeven getroffen en afgebrand, bü Mettmann een bouwma.iswoiFng me* graanschuur. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regel moer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berokond. Bij abonnement lagere regolprljs, ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN vallen en Bezeeren zich dikwijls en het wiegekind heeft vaak last van roode of gesmette huid. Dit - ===5£yerzacht en geneest men met Doóitn 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth.*en Drogisten*

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1