Texelsclie Courant van Zaterdag 14 Sept. 1929, TWEEDE BLAD Gemeenteraad van Texes 9a. Aanvrage van de heer K. de Ridder om gelden ingevolge de Landarbci- derswet. Zitting van Donderdag 12 Sept. 1929, aangevangen te ruim drie uur n.m. Voorz.: de lieer W.B.Oort, burgemeester. Secr.de heer C.Jonker, gem.-secr. Afwezig met kennisgeving dhr A. Boon. De voorz. opent de vergadering en ver zoekt de secr. de notulen te lezen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Dhr Kikkert: Ik zou graag zien, dat er onder het lezen van de notulen meer aan dacht was. De voorz. sluit zich hierbij aan. 1. Ingekomen stukken. Mededeelingcn. De voorz. doet mededeeling van een schrijven Van de R.K. Militaire Vereen, te Amers foort, met het verzoek om f 25.subsidie over 1930, gelijk in 192S voor 1929 is ver zocht. In een toelichtend schrijven wordt gewezen op het feit, dat dit tehuis jaarlijks minstens 500-700 dienstplichtigen uit N.-Hol- land en Utrecht tot aangenaam, nuttig en veilig verblijf dient. De voorz. meent, dat er geen aanleiding is om een andere houding aan te nemen dan het vorige jaar, toen op een dergelijk ver zoek afwijzend werd beschikt. Ter afdoe ning gesteld in handen van B.enW. Van de afd. Alkmaah van de Bond van Adm. Personeel bij 's Rijks Belastingen in Ned. waarin de Raad gewezen wordt op de nadeden welke voor het platteland voort vloeien uit het streven der Regeering om ontvangerskantoren 'en zitdagen ten platte- lande op te heffen. Het Rijk zou deze maat regel over het heele land willen invoeren, ten postkantore gelegenheid gevende tot be taling der belastinggelden; meer oninbare posten; minder contact met de belastingbe talers. Oud-rijksontv. H. Feisser gaf als zijn meening te kennen dat zoo het sein voor het platteland op onveilig staat. De voorz. stelt voor adhaesie te betuigen aan het streven van de Bond om die ophef fing te bestrijden, al wordt Texel er ook niet door getroffen, welk voorstel z.h.st. aange nomen wordt. Van de heer S.Schel linger, te Oosterend, waarin hij met nadruk verzoekt, het vuilnis- hok nabij zijn woning, dat een ondraaglijke stank verspreid, wel te willen doen verdwij nen. Adressant moet wonen met de ramen en deuren steeds gesloten, naar hij schrijft cn verzoekt dringend van zijn schrijven nota te willen nemen De voorz. merkt op, dat B.enW. destijds dhr S. op dit hok opmerkzaam hebben ge maakt, toen hij in de nabijheid wilde bouwen. Hij gat er geen gehoor aan. Thans kunnen w# uiet beter doen, dan ons toezicht niet te laten verslappen. Ook dhr Lap is van mccning dat dhr S. het hok heeft opgezocht. Echter meent hij door een betere afheining hiervan aan de on draaglijke toestand een einde te kunnen ma ken. Ook het oog der Gezondh. Comm. is er al op gevestigd. Dhr S.Keijzer geeft in overweging het hok twee- of driemaal 's jaars schoon te maken. De voorz. zegt z'n medewerking toe. Weth. Vlaming doet een beroep op het pu blick, dat veel tot verbetering van deze toe stand kan bijdragen, door niet alle vuilnis zoo maar over het hek te werpen. Laat het zich de moeite getroosten, het vuil verder in het hok te brengen. Van het Hoofdbestuur van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, waarin het er op wijst, dat verschillende landen bezwaar ma ken tegen de invoer van tuinbouwproducten, afkomstig uit een streek, waar bij aardappe len de bekende wratziekte optreedt. Ver zocht wordt daarom te willen voorkomen, dat voor deze ziekte vatbare soorten worden ge kweekt en te bevorderen, dat alleen onvat bare soorten worden aangeplant. Het Be stuur verwijst naar Anna-Paulowna, dat een verbouw verbod uitvaardigde, voor de zeer vatbare Bravo, Kampioen, de Wet en Bintje. Er zijn nog meer vatbare soorten, maar het bleek niet mogelijk, het verbod ook tot die uit te strekken. De door Anna-P. getroffen maatregel is zeer in het belang v.d. bloem bollencultuur, welke ook in onze gemeente van zooveel beteekenis is, waarom het Hoofd bestuur van gemelde vereen, de Raad ver- verzoekt, het voorbeeld van Anna-P. te willen volgen (aldaar worden bij overtreding van het verbod zes dagen straf of f 25.— boete hoogstens geëischt.) Dhr. Ir. M.D.Dijt om advies gevraagd, deelde mee, dat Texel tot nog toe vrij van wratziekte bleef, maar dat een verbouwver- bocl moet worden aangemoedigd, omdat de ziekte, wanneer ze hier zou optreden, een ramp voor bloembollen- en aardappelenteelt beteekenen zou. Volgens ir. Dijt is van de hier in het groot geteelde soorten als Eigenh. Eersteling, Zeeuwsche BI., enz. alleen Rood Star practised onvatbaar. Het verbieden van alle vatbare soorten als Eigenh., Eerste ling, Zeeuwsche BI., enz. zou voorshands on doenlijk zijn wegens het groote belang dezer soorten. Een teeltverbod van Bravo, Kam pioen, de Wet en Bintje acht hij wel een halve maatregel, maar toch een stap in de goede richting. In de invoer op Texel van pootaardapp. uit andere landen dan Ned. of uit andere prov. dan Friesl., N. en Z.-Holl. Zeel. (wratziekte komt vnl. in 't O. voor) ligt een veel grooter gevaar dan in het telen vaii genoemde vatbare soorten, wanneer het pootgoed hier gekweekt is. Een verbod van invoer uit andere dan genoemde prov. zou dringend nood:.;' zijn. Ir. Dijt adviseeil der halve de schipper, die aardappelen uit ver boden streken aanvoert, dan te verplichten, hiervan bij de burgemeester aangifte te doen. De voorz. deelt mee, dat B.enW. voorne mens zijn in de volgende vergadering met een voorstel tot uitvaardiging van een teeltverbod te zullen komen. Dhr de GraatIk ben sterk voor een uit voerverbod uit die (Oostelijke) provincies. Dhr Dros: Een teeltverbod van Bravo en Bintje zou hier wel wat voorbarig en voor menigeen schadelijk zijn. Devoorz.Die soorten worden hier toch niet m het groot geteeld. Dhr Dros: Bij het gebruik van pootaard- appelen uit met besmette streken zal zich die ziekte hier met voordoen. Dhr Lap: Dhr Dijt geldt hier als de meest deskundige op dat gebied. Ik stel B.enW. voor, hem te raadplegen, wanneer zij een verbod denken uit te vaardigen. De bloem bollencultuur moet zooveel mogelijk be schermd worden. Amerika ligt op de loer! Dhr Epe: Ik juich een en ander toe, maar vraag vóór alles behalve de heer Dijt ook de Phytopathologische Dienst. Deze heeft een nog ruimer blik, terwijl haar adviezen toch met kostbaar zijn. De voorz. zal de zaak nader beschouwen. Van een schrijven van de gemeente-secr. van Harenkarspel, waarin opnieuw om ad- haesiebetuiging wordt gevraagd aan 't adres, waarin Ged. Staten verzocht wordt de sala rissen van burgemeester, secr. en ontvangers met te willen verhoogen. Voor kennisgeving aangenomen, evenals de vorige maal. Van het Prov. Bestuur, waarin aanmer king wordt gemaakt op een raadsbesluit van voor eenige maanden, waarbij in een begroo ting t 50U op de gewone dienst werd ge bracht. Dit moet op de kapitaaldienst wor den verhaald. Van de N.V. Goederenhandel v.h. Ph. Vlessing, waarin voorwaardelijk toestemming wordt verzocht tot de bouw van een paska mer van één verdieping ter lengte van 8 M., te bouwen aan de Weststraat in het ver lengde van het winkelpand. De heeren Witte en Graat, die destijds meer naar achter moesten doen bouwen, verklaarden schrifte lijk tegen inwilliging van dit verzoek geen bezwaar te maken. b.enW. beschikten afwijzend. Zij willen consequent zijn. De heeren Vlessing leggen nu hun verzoek aan de raad voor en ver klaren zich bereid, na bekomen voorwaarde lijke bouwvergunning, de paskamer op eerste verzoek van de raad eventueel weer at te breken. Dhr Pisart: Het geldt hier geen luxe, maar het gaat om de broodwinning, we naar voren, dat de rooilijn ook zou kunnen naar voren, dat de rooilijn ook zou kunnen verloopen naar de hoek van het perceel van de heer Graaf. In dit geval zou de tuin dei' N.V. v.h. Vlessing deels moeten worden op geofferd. Dhr de Graaf: Dan zal men veel licht moeten missen. Dhr Lap: Waar voorwaardelijk wordt ge vraagd, zou ik het verzoek willen inwilligen. De voorz. neemt het voorstel met genoe gen over. Dhr Kikkert: Ik acht het heel verstandig, want nu berust het bij de Raad. Dat is meesterlijk gedaan. Z.h.st. wordt gemeld verzoek ingewilligd. Van het Bestuur der Vereen, tot Ont wikkeling v.d. Landbouw in Holl. Noorder kwartier, waarin herinnerd wordt aan het verzoek inzake meerdere watervoorziening ten plattelande door middel van waterleidingen. De voorz. zou graag de opinie van de raad weten in dezen. De raad zwijgt. De voorz.: Wanneer- ik uit dit stilzwijgen mag opmaken, dat u de tijd gekomen acht om aan deze zaak meer aandacht te schen ken, ben ik content. Dhr Kikkert: Ik acht nu de tijd juist niet gekomen, lrf deze droge tijd zouden we ver leid worden dingen te doen, die toch niet goed zouden zijn. Dhr Henkes: Waarop is het plan vroeger afgestuit? De voorz.: Het water was goed, maar de kosten liepen te hoog. Het ging om een be- bedrijf voor heel Texel. Dhr Henkes: Ik heb er een onderzoek naar ingesteld. Dr. v.d. Waerde wees mij wel op de uitgebreidheid van Texel maar de rente behoeft nu zoo hoog niet te zijn. Hij dacht niet, dat Texel subsidie van de Prov. zou kunnen krijgen. Texel zal op zichzelf aange wezen zijn. Ik juich de plannen toe en hoop, dat ze spoedig vaste vorm zullen hebben aangenomen. Dhr Pisart: Vóór de oorlog heb ik op last van dr. Coeberg hier 250 monsters water gestoken. Met uitzondering van het welwa ter was het meest ondeugdelijk. Was de oor log met uitgebroken, dan hadden we hier misschien al een waterleiding gehad. Dhr Lap: Er is al eens een plan geweest van vijf en nog wat tonnen; Eierland viel er buiten. Op het raadhuis is het destijds met eene Carrière besproken. Ik was er bij en zou het ook nu wenschelijk achten, dat een plan gemaakt wordt voor heel Texel en een voor den Burg en Oudeschild. Dhr Pisart: Is dit laatste wel billijk tegen over de rest van Texel? Dhr Lap: 't Gaat om de rendabiliteit. De voorz. hoopt er op terug te komen. Van dhr P.L.Kikkert, ,,Rozenhout", met het dringend verzoek de twee pompen aan de Schilderweg, waar tot groote schade van zijn land dagelijks enorme hoeveelheden water worden weggehaald, te willen opruimen of sluiten. Hij zou destijds tot plaatsing van deze pompen toestemming hebben gegeven onder voorwaarde, dat ze op zijn verzoek weer zouden moeten verdwijnen of gesloten worden. Geeft de raad aan zijn verzoek geen gevolg, dan zal hij de pompen zelf weg nemen. Dhr Leber: Uit Eierland wordt hier water gehaald niettegenstaande de hooge kosten. Dhr Henkes: Het is wel meer dan bar, zooveel water als hier wordt weggehaald. Soms staan er drie, vier auto's te wachten. En zoo gaat het de heele dag door. Daar het adres pas deze morgen te 1(1 li. v.m. binnenkwam, kan de voorz. er weinig van zeggen. Eerst moet een onderzoek wor den ingesteld. Van mej. T.Bakker, onderwijzeres te Oosterend, met het verzoek om ontslag we gens benoeming te den Helder. Het ontslag wordt verleend met ingang van door B.enW. te bepalen datum. Van de heer St. de Zee, onderwijzer te de Cocksdorp, waarin hij wegens zijn be noeming te Haren ontslag verzoekt per 1 Nov. Als boven. 2. Voorlcopige vaststelling gemeente- rekening over 1928. De commissie, belast geweest met de con trole, vond hierin geen aanleiding tot op- ot aanmerkingen. Goedgekeurd z.h.st. (De wethouders ont houden zich van stemming.) 3. Goedkeuring rekening Algem. Armbe stuur over 1928. Idem. 't Batig saldo blijft dus f 1415,05. Dhr Kikkert (schertsend): Het doet me ge noegen, dat ze zoo'n reuze-stofzuiger hebben! 4. Goedkeuring rekening Algem. Wees huis over 1928. Idem. Batig saldo f 1969,S65, waaronder f 239.81 v.d. gewone dienst. De rekeningnazieners wijzen op een onbe duidende fout, op het eindcijfer van geen in vloed. De voorz. zegt hen om die nauwkeu righeid te bewonderen! 5. Benoeming Ieerares Engclsche taal aan de Zeevaartschool. Met goedvinden van de Minister wordt voorgedragen mevr. G. Vis-Visser, in het be zit der acte Engelsch M.O. A. Mevr. Vis wordt benoemd met algemecnc stemmen. (Wegens vertrek van de heer Thürköw naar Heemstede.) 6. Benoeming leeraar in radio-telegra- fie aan de Zeevaartschool. Onder goedkeuring van de Minister wordt opnieuw voorgedragen de lieer Jac. v. Heer waarden. Hij wordt met algemeenc stemmen benoemd. 7. Pensioenregeling personeel N. V. T.E.M. Het verzoek van de TEM om de N.V. ge lijk te stellen met andere vennootschappen, wier personeel onder de pensioenwet 1922 valt, zal door de Min. worden ingewilligd als de statuten waarborgen, dat slechts een zeer gering deel van de aandeelen in parti culiere handen komt. Vandaar, dat wijziging van art. 7 wordt voorgesteld en wel zoo, dat lo. bij overdracht van aandeelen aan par ticulieren mede noodig is de goedkeuring van een door de Kroon aan te wijzen lichaam en 2o. nooit bewerkt kan worden, dat in een alg. verg. van aandeelhouders particulieren en niet de openbare lichamen de meerderheid der stemmen uitmaken. Aangenomen z.h.st. 7b. Vertegenwoordiger Raad ter alg. Aandeelh. Vergadering T E M. Herbenoemd wordt dhr Pisart (dhr Kik kert en Lap elk één stem). Tot plaatsvervan ger benoemt de raad dhr Kikkert (één stem blanco; één op dhr Lap.) Beiden nemen hun benoeming, geldende tot 1 Jan. a.s., aan. 8. Opheffing betrekking nachtwacht te Oosterend. Dhr A.Brans verzoekt ontslag, welke ge legenheid B.enW. aangrijpen om voor te stel len de betrekking van nachtwacht te Ooster end op te heffen. Tc den Hoorn werd deze functie voor een paar jaar eveneens opgehe ven en zonder dat klachten daaruit voort vloeiden. Ook de Waal cn de Koog hebben geen nachtwacht. Dhr Brans, wiens jaar wedde nu op f 360 komt, wordt door de, aanstelling tot meteropnemer van de TEM eemgermatc schadeloos gesteld. 9. Regeling personeel openbare werken. B.enW. stellen voor de heer Veldstra, sinds 4 jaar als tijdelijk opzichter in gemeente dienst, thans op een loon van f 6.per dag, vast te benoemen op een salaris van f 2000. De practijk wees uit, dat een tweede op zichter met gemist kan worden; zelfs moest meermalen een derde persoon in dienst wor den genomen. B.enW. oordcelen, dat de heer Veldstra zich deed kennen als een bekwaam en betrouwbaar opzichter, die zoo noodig weet op te treden en hierom alle aanbeveling verdient. Verder stellen B.enW. voor de heer Ties- sen de titel toe te kennen van „Directeur van gemeentewerken" en zijn salaris van t 2800 (te laag voor wat hij presteert) op f 3000 te brengen. De aard van de betrekking van de heer Tiesien heeft zich immers allengs gewijzigd (dagelijlfsch toezicht, ontwerpen van plannen en andere voorbereidende werkzaam heden.) Ecu en ander ingaande 1 Jan. a.s. Dhr de GraalIk zou met een benoeming in vaste dienst nog wat wachten. We hebben al eens leergeld betaald. Met het tweede deel ga ik volkomen accoord. De voorz.: We mogen niet de kans loo- pen, dat hij straks heengaat, wanneer elders een beter loon gegeven wordt. Bovendien heeft hij trouwplannen. Dhr Lap: Met dhr de Graat ben ik eens, dat we ons op gevaarlijk terrein begeven. De bekwaamheid van dhr V. onderschrijf ik ten volle. Maar het gemeentebelang is no. 1. Een gemeente met 7000 inwoners kon met twee opzichters wel topzwaar worden. We moeten toch werk voor een 2e hebben. Laat hem in los-vaste dienst met een pensioen als het overige personeel. üp verzoek van de voorz. licht de ge- mcente-secr. toe, dat tengevolge van de jongste wijziging van de pensioenwet op een ambtenaar na benoeming in tijdelijke dienst, pas na twee jaar die wet van toepassing is. lot nogtoe is dhr Tiessen gemachtigd de lieer V. telkens in losse dienst te nemen (volgens 't Arbeidscontract.) Wetli. Keijser verdedigt het voorstel van B.enW. en verklaart in geen geval in liet wilde weg personeel in dienst te willen ne men. Dhr Pisart zegt vóór te zullen stemmen. Dhr Lap vraagt of een 2e opzichter niet te veel kosten zal. De voorz. echter wijst op de gestrektheid der gemeente 1S0U0 H.A.) en de talrijke werkzaamheden hier te verrichten. Dhr Lap en de Graat betwijfelen, ftt een vaste benoeming de heer V. meer aan Texel zal binden. Dhr S.Keijzer: Als B.enW. een 2e opzich ter noodig oordcelen, moet die er ook zijn. Weth. Keijser: Zekerheid kunnen we niet geven, maar vaak waren er eerder drie dan twee noodig. Dhr Kikkert: Het zou ongemotiveerd en gevaarlijk zijn het voorstel van B.enW. te verwerpen. Dhr Epe wijst op de kosten bij het ver vaardigen van diverse teekeningen van bouw ontwerpen door eigen personeel uitgespaard. Er wordt gestemd. Eerst over de vraag, pt een 2e opzichter in tijdelijke of vasto dienst moet worden benoemd. Alleen dhr Lap, Dros, Leber en de Graaf geven aan een tijdelijke benoeming de voorkeur. Vervolgens wordt over de persoon gestemd, met als resultaat, dat dhr J. Veldstra, in 1901 tc Langezwaag geboren, met alg. stem men in vaste dienst op een salaris van f 2000 wordtj benoemd. Dhr Epe zou aan het salaris direct ccnig perspectief (periodieke verhoogingen) willen verbinden, waarop de voorz. zegt, dat deze regeling wel volgen zal. Ook liet tweede voorstel van B.enW. wordt met alg. st. aanvaard. Dhr Tiessen wordt benoemd tot Directeur der gemeentewerken oj> een salaris van f 3000. Dhr Kikkert: Kunnen geen financieele na deden uit clez.e titel voortvloeien? Ik spreek uit ervaring (gelach!) Landarbeider Klaas de Ridder, te Z.-Eierl. zou gaarne volgens de Landarb. wet f 2600 bekomen voor een plaatsje aan de Postweg in Eierland. Hij kan van dhr P.C.v.Exel, bij wie hij werkt, voor f 600 0.50 H.A. bouwland koopen, aan de weg 24 M. breed, 210 M. diep. ft N.O. van de gronden van de eig.) De woning zou f 2400 moeten kosten, er zal een heining van 210 M. aan een zij moeten worden geplaatst, maar de kosten hiervan zullen niet van beteekenis zijn. De grond is van behoorlijke kwaliteit en gunstig gelegen. Volgens B.enW. kan het plaatsje danook niet duur worden genoemd. De aanvrager is een alleszins bekwaam landarbeider, heeft een vrouw cn drie kinderen en voldoet aan de cischen in de Landarb. wet gesteld, (ook het plaatsje), waarom B. en W. voorstellen zijn aanvrage te willen ondersteunen. Dhr de Graat: Zelden is er een aanvraag geweest zoozeer in 'de geest van de wet. Het is een zeldzaam goede aanvrage. Een stuk van 0.50 H.A. vind ik 'n mooi perceel. Dhr Vonk geeft aan een H.A. de voorkeur. Aangenomen z.h.st. 10. Vergrooting school met de Bijbel te Oosterend. Het Bestuur der school met de Bijbel te Oosterend verzoekt uitbreiding van het ge bouw met een derde lokaal daar het gemid deld aantal leerlingen dit jaar niet beneden de 73 zal zijn cn de school dus recht krijg# per 1 Jan. 1930 op een 3e leerkracht. De school bevat thans twee lokalen, plaats biedend voor 96 leerlingen, maar het les geven door 2 onderwijzers in één lokaal geeft bezwaar en komt op de openbare scholen ook met voor. Met instemming van B.enW. geeft het schoolbestuur er de voorkeur aan, dat de verbouw rechtstreeks door de gemeente ge schiedt. Het schoolbestuur kocht destijds reeds een terrein voor eventueele uitbreiding, ge legen annex dat, door de gemeente voor de bouw der school bestemd. De kosten worden op f S50Ü a 9000 begroot, vergoeding voor grond toezicht en meubelen inbegrepen. B.enW. stellen voor de aanvrage in te wil ligen. De voorz.: We staan voor een zakelijk ge val. l iet zijn geen prettige dingen. Dhr de Graaf: Het is hèeleinaal in de geest van de wet. Maar geeft het Burgerl. stand register voldoende waarborg, dat dat aantal leerl. behouden zal blijven? Dhr Lap: Daaraan zal't Schoolbestuur wel met twijlelen. Weth.Vlaming: Het Schoolbestuur heeft de zaak eerst goed bekeken, vooral daar het 15 pet. van de bouwsom als waarborg moet storten en deze som verbeurt, als liet aantal leerl. beneden een bepaald minimum daalt. De bouwgrond in overleg met het Gemeente bestuur door het Schoolbestuur gekocht kan worden overgenomen. De prijs zal f 1.a t 1.25 per vk. M. bedragen, terwijl voor de Chr. School te den Burg grond van f 4.— moest worden gekocht. De school is boven dien op uitbreiding berekend. Om wat meer zekerheid te hebben, heb ik de behandeling wat uitgesteld Thans vind ik echter vrijheid te advisceren de aanvraag in te willigen. De wet schrijft het trouwens voor. Dhr de Graat: De eenigszins grillige toe standen te Oosterend deden mij wat dieper denken. Weth. Vlaming deelt de vorige spr. echter mee, dat dit hoogstwaarschijnlijk op de schoolbevolking wel geen invloed zal hebben. In het Schoolbestuur hebben zitting leden van Let Oud en Nieuw Verband, maar ge zamenlijk is het verzoek tot uitbreiding ge daan Dhr de Graaf zegt tevreden te zjjn gesteld.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 5