2e Concert „Het Palestrina-koor" f 0,25 Gemengd Nieuws ADVERTENTIEN Doopsgezinde Gemeente. Hervatting Zondagsschool Zondag 15 Sept. a.s, half 12. in de Ned. Herv. Kerk te Den Burg op HEDENAVOND. Aanvang 8 uur. PREDIKBEURTEN X* te geven door dirigent Jos. Vranken, en Jaap Vranken, orgel Programma's, tevens bewijs van toegang, verkrijgbaar in BOEKHANDEL PARKSTRAAT. sr* sr» ir* sfi». ïra» sr» sr» Rijvereeniging „West-Friesland", welke hier de Volksteesten opluisterde; welwillend afge staan door de heer A.v.d. Meulen; en een schilderachtige opname van de Texelsche hoeve „Cervantes." Wie met ons werkelijk mooi Zondagsblad eens kennis wil maken, vraag een kosteloos proefnummer aan. Let dan eens op de fraaie uitvoering. Verscheiden platen, enkele over een heele pagina zijn omdat alle in roto- gravuredruk zijn uitgevoerd, een lijstje waard! Hevig onweer boven Texel. Een tweede Motorspuit 1 In de nacht van Donderdag op Vrijdag ontlastte zich boven onze gemeente een hevig onweer. Vooral omstreeks half twee twee uur rolden heftig de donderslagen van alle windstreken aan. Herhaaldelijk werden uitge strekte gebieden in een fel licht geplaatst. Zelden maakte de bliksem op ons zoo'n in - druk. Gelukkig is, voor zoover ons bekend, de schade door het onweer aangericht, niet be langrijk te achten. Een schapenboet van de heer D. Pz. K e ij s e r, staande aan de Dooie- mansweg, werd door het hemelvuur getrof fen. Dat was omstreeks twee uur. Te den Burg werd brand gerapporteerd, vermoedelijk uitgebroken op de Westen of in de Dennen. Burgemeester Oort en brandmeester Lap be gaven zich per auto derwaarts en ontdekten brand in de top van gemelde boet. Met een paar emmers water had men het vuur kun nen blusschen, maar hoe daaraan te ko men? Ook de brandspuit zou hier om die reden niets hebben uitgericht. Men bepaalde er zich toe, de kribben en ruiven, in de boet geborgen, in veiligheid te brengen en wacht te at. Een flinke regenbui had de brand kun nen stuiten. Zonder gevaar kon men zich in de boet begeven en daar in de top dat vuurtje gadeslaan. Een halt uur later echter stond het gebouwtje in vlammen, welke meters hoog oplaaiden en ver in de omtrek de aandacht trokken. Niettegenstaande het late uur liep een talrijk publiek o.m. aan de Koo gerstraat te hoop, waar de brand, welke bij de bliksemflitsen een fantastisch schouwspel opleverde, duidelijk kon worden waargenomen.: o— Naar we vernemen heeft de TEM van het onweer niet de minste hinder ondervonden. Haar kabels liggen trouwens alle ondergronds. Ook het telefoonverkeer werd niet gestoord. o We mogen niet onvermeld laten, dat bij brand buiten den Burg, ook al is wel water ter blussching aanwezig, de motorspuit tij dens onweer het dorp niet mag verlaten. Bij brand binnen de kom zouden immers grooter belangen op het spel staan. Zou dus het aanschaffen van een tweede motorspuit en dan op een auto geplaatst niet ernstig in overweging mogen worden geno men. Geen Texelaar, die daartegen zijn stem zou durven verheffen. Zoo wel: hij spreke! Opbrengst collecte. De collecte ten voordeele van het „Tehuis voor door Armoede verzwakte Kinderen" te Leiden, heeft in onze gemeente f 244.851/2 opgebracht. De telling geschiedde ter secre tarie. Tot de oogst behoorden negen halve halve centen! Of het alle penninkskes der weduwen waren? De vraag van „Abonnee" in 't vorige nummer kan pas na de volgende vergade ring van de Raad van Comm. van de T.E.M. definitief worden beantwoord. - De vliegerwedstrijd is bepaald op heden middag 5 uur, bij gunstig weer. De prijs- uitdeeling volgt waarschijnlijk de volgende week. Uit plm. het midden van de 2e kolom op de le blz., 2e blad viel deze regel weg: „De voorz.Als een tusschenvoorstel brachten" Hedenavond zal wegens het doorslaand succes van de uitvoering van gisteravond het Palestrinakoor zich wederom doen hooren. Toe gangsprijs 25 ct, (zie adv.) Vergadering S.V. „Texel". De vergadering, op Donderdag in „de Oranjeboom" gehouden, werd door de voorz. geopend met een inleiding over het doel, vnl. bespreking competitie. Hij deelde mee, dat 2 elftallen waren ingeschreven en sprak de wensch uit, dat de spelers hun beste beentje voor zouden zetten. Over de indeeling competitie kon men kort zijn. Volgens dhr N. Ran zal Texel versterkt worden met 3 beste spelers. De voorz. deelde een en ander mee over de voorbereiding der „Oostersche Stad" en was daar tevreden over. Er werd besloten om in de volgmde vergadering van 't Be stuur „Oosters: ie Stad" een reclamecampag ne in elkaar t: zetten. Gebouw en danstent zijn gehuurd, i :odat die zaak opschiet. Op 21 September ,..:.l een ophaaldienst door leden van de S.V. Texel worden ingesteld, De voorz. hoopte ,dat die veel zou opleveren. Over de verloting kon weinig worden mee gedeeld. De rondvraag leverde weinig op. De voorz. kon om ongeveer 10 uur de vergadering sluiten met de wensch, dat de leden in de „Oostersche Stad" allen zooveel mogelijk behulpzaam zouden zijn, daar de vereen, aller steun dan dringend noodig heeft. Voorlooplge sluiting Chr. Bewaarschool Voor de vacante betrekking van onder wijzeres aan de Chr. Bewaarschool meldden zich drie sollicitanten aan. In de bestuurs vergadering van Donderdag werd evenwel besloten de school voorloopig te sluiten, daar geen der sollicitanten aan de gestelde eischen voldeed. OUDESCHILD. Radio-monteur. Onze plaatsgenoot, de heer J.Visman Jz., deed te Amsterdam op 7 Aug. schriftelijk en op 30 Aug. mondeling examen voor radio monteur.. Dezer dagen mocht hij bericht ontvangen, dat hij geslaagd was. We ver onderstellen, dat de heer Visman de eenige op Texel is, die dat diploma heeft. We wenschen hem alle succes. Vee ver voer. Gedurende deze week zijn van Texel verzonden: 650 schapen, 321 lammeren, 12 koeien, 9 kalveren, 30 varkens en 1 veulen. Het bezoek van Z.D.H. Mgr. Aengenent. Z.E. Pastoor Derksen deelt ons omtrent he.t bezoek van Z.D.H. de Bisschop van Haarlem aan Oudeschild welwillend het vol gende mee: De komst van Mgr. Aengenent is bepaald op Dinsdagmorgen half acht. Z.D.H. zal van zijn secretaris vergezeld zijn. Het doel van zijn bezoek zal zijn de consecratie van het altaar met het kerkgebouw. 's Morgens heeft een plechtige processie plaats inet de overblijfselen van Martelaren. Deze worden dan door de Bisschop in het altaar verzegeld en ingemetseld. Daarna volgt een Pontificale Hoogmis, alleen toegankelijk voor houders van een kaart. Het vertrek is bepaald op Woensdagmid dag halt drie. DE COCKSDORP. Schoolnieuws. Voor de betrekking van onderwijzer aan de o.l. school alhier, vacant komende door het vetrek van de heer St. de Zee naar Haren, hebben zich 23 sollicitanten aangemeld. OOSTEREND. Schoolnieuws. lot tijdelijk onderwijzeres aan de o. 1. school alhier is met ingang van de volgende week benoemd, mcj. A. Spaans, van den Helder. OOST. Het zeegrasbedrijf. Door de opgekomen Oostelijke wind spoelt hier de laatste tijd veel zeegras aan. Van het Prins Hendrikhotel in het Noorden tot in de richting van de Oostkaap ziet men ta melijk veel menschen bezig om dit groene goedje op de dijk te halen. De slechte re sultaten der botvisscherij zijn hieraan niet vreemd. Zij zetten op een goed uitgekozen plaats een sterk net uit, dat, wanneer het vol is, aan boord getrokken wordt. Dit geeft dubbele arbeid, maar daartegenover hebben ze het voordeel, dat ze geen pachtsom voor de steenglooiïng behoeven op te brengen. We willen hopen, dat de prijs van dit artikel goed mag blijven, zoodat deze zware arbeid niet alleen brood, maar ook nog een extra'tje voor de komende winter mag opleveren. Veel vlas verscheept. Over 'n verbetering voor de scheepvaart. Woensdag vertrokken van hier de laatste schepen met vlas naar Belgic. Er is dit sei zoen van hier veer vlas verscheept. Het op laden ging beter dan het vorige jaar, daar de schepen door uitdieping bij de kade niet meer met slagzij kwamen te liggen. Ongeveer 200M3. grond werd bij de loswal wegge ruimd en ook werd de vaargeul uitgediept. Dit is een flinke verbetering voor de scheep vaart, welke hier in het najaar soms nogal druk kan zijn. „Volledig" stond er, was 't pension, En ik geloof het graag: Het was er vol met gasten En ledig was hun maag. Te Tilburg kwam een paard, ge spannen voor een kar zand, te vallen. Het bleek een agent spoedig, dat ver borgen onder het lederwerk het paard zes groote open wonden had. Proces-verbaal is opgemaakt. (Het was niet de eerste maal.) BUITENLAND. Korte berichten. In Torgovaste (Roem.) heeft een brand drie straten in de asch gelegd. Het vuur heeft groote hoeveelheden landbouwproducten en voedselvoorraden voor het vee vernield. Door de sterke wind is men er eerst na 8 uur in geslaagd de brand te blusschen. Ongeveer 1000 menschen zijn dakloos, grootendeels tuinders. Wegens protesten van godsdienstige ver- eemgingen is op Cuba een verordening uit gevaardigd, waarbij alle dansscholen en dans tenten gesloten worden. Te Weenen hebben alle 500 arbei ders van de Wiener Molkerei, gestaakt. Een morgen kregen alken de ziekei huizen en i.'.natoria melk. Er staan ca. 120.000 L. nog aan de stations en in de melkerij, luidde het Zaterdag. Oorzaak de soc.-dem. verzetten zich n.l. tegen het. aanstellen van niet-georga- mseerden, van wie zij veronderstellen, dat zij met de burgerwachten in betrekking staan. Z.H. de Paus heeft het salaris der curie-kardtnalen tot 100.000 lire per jaar verhoogd, opdat zij overeenkomstig hun vor stelijke rang zouden kunnen leven. Frankfort a.d. Main: Bij de justitie meldde zich een 30-jarig koopman aan, Jozet Hett genaamd, die verklaarde de dader te zijn van de bomaanslag op de Rijksdag. Hij zeide de daad uit politiek fanatisme te heb ben bedreven. De Duitsche officiersbond richtte een verontwaardigd protest tegen liet co mité tot verdeeling van de Nobelprijzen wegens het gerucht, dat Remarque uit verkoren zou worden om zijn boek „lm Westen nichts Neues". De „Frankt. Zeitung" acht deze handelwijze belache lijk, vrij naief en driest. New York: Op de ondraaglijke hitte is een koudegolf gevolgd, die in twee da gen tijds een dertig gr. lager temp. heeft gebracht. In Wyoming deden zich ver scheiden sneeuwstormen voor. Op som mige plaatsen ligt de sneeuw 14 duim dik. Roemenië zal vermoe'delijk de mili taire diensttijd wegens bezuiniging bekor ten van twee tot één jaar. In het proces tegen 16 communisten en stakers uit Gastonia, beschuldigd van het vermoorden van een hoofd der poli tie, heeft de openbare aanklager een le vensgroot gipsen beeld van de vermoorde gekleed in diens uniform in de rechtzaal doen opstellen (Dat gebeurde in Amerika). Tegenover, het beeld zaten schreiend de weduwe en de dochter van de vermoorde. Er ontstond groot tumult toen het beeld werd binnengebracht en onthuld. De ver dedigers protesteerden en ten slotte ge lastten de rechters de aanklager het beeld te verwijderen. Een watervliegtuig is op 60 K.M. van Constanza door een ontploffing in de Zwarte Zee gestort. Tien personen kwamen daarbij om, waaronder de be velhebber van het Kaukasische leger. Een watervliegtuig moest door ben- zine gebrek bij Coney Island landen en vloog het strana op, waar zich duizenden bevonden, die de hitte waren ontvlucht. Twee baders werden gedood. Een post-ambtenaar, werkzaam in het Noorder-station te Parijs, is aange houden omdat gebleken is, dat hij in de maand Maart voor 700.000 fr. aan edel gesteenten heeft verduisterd. De sedert eenige dagen in de Noord- Oostelijke Amerik. Staten heerschende ongewone hitte duurt nog steeds voort. In New-York wees de thermometer deze week 35 gr. C. Dit was de warmste dag van het jaar en de warmste September dag sedert meer dan 50 jaren. Het vliegtuig City of San Francisco, dat bestemd was om een vliegdienst te onderhouden tusschen West- en Oostkust der Ver. Staten, was zoek geraakt in een hevige storm. Men heeft nu dit vliegtuig teruggevonden in Nieuw-Mexico. Alle inzittenden waren omgekomen. Blijkbaar was het door de bliksem getroffen. H<^t had drie man bemanning en vijf passa giers aan boord. Onder de puinhoopen van het inge storte huis te Algiers zijn tot nu toe in het geheel 57 dooden weggehaald, ter wijl er voorts nog 10 ernstig gekwetsten zijn. Naar aanleiding van Mac Donald's rede te Genève, verklaarde Stimson, dat het nog een lange tijd van hard werken aan het vaststellen der biezonderheden zal kosten, voordat een overeenkomst om trent de gelijkheid der zeemachten van de Ver. Staten en Groot-Brittannië zal zijn bereikt. Stimson verklaarde echter nadrukkelijk dat er vorderingen zijn ge maakt, die recht geven op hoop voor de toekomst. Ex-keizerin Zita van Oostenrijk zal omstreeks 15 September te Brussel aan komen met hare kinderen prinses Ade laide, 16 jaar en de prinsen Robert 14, Felix 13 en Karei Lodewijk 11 jaar. De ex-keizerin komt zich met kroonprins Otto en de andere kinderen en gevolg eerst einde October of begin November definitief te Brussel vestigen. Een koelie van de Java-Cult. Mij. in het Kraksaansche heeft de scheikun dige E. W. Doijer met een dolk in de buik gestoken. De heer D. werd geope reerd en maakt het goed. Hij beweert de koelie te hebben geduwd, maar deze zegt getrapt te zijn. Het postvliegtuig van de dienst En- geland-Britsch-lndië is bij Jask bij het dalen neergestort. Drie personen zijn ver brand en twee gewond. Op de weg naar Ainberawa is een auto uit Magelang geslipt en gekanteld. T wee dames kregen een hersenschudding. De chauffeur werd zwaar en de cornet licjit gewond. De familie keerde terug van een begrafenis. Te Dilbeek bij Brussel zijn 'wee arbeiders, die een wissel repareerden, door een sneltrein gegrepen en vermor zeld. Toen een onderwij'zer uit Hemsdorf met zijn klas een plein overstak, reed een auto, ondanks het stopsein, temidden der kinderen. Vier werden zwaar gewond. Op de kermis te Weeze (D.) is zekere B. door een onverlaat, die pas uit de gevangenis was ontslagen, en met wie hij woorden kreeg, pardoes doodgeschoten. Het aantal vliegongelukken heeft dit jaar in Frankrijk een record bereikt. Te Selle vloog een toestel tegen een boom De bestuurder werd gedood; de beide andere zwaar gewond. Monval laat een een weduwe mei twee kinderen achter. In de wedstrijd ont de Schneider Cup werd de Britschc vlieger Waghorn overwinnaar met 525'/i K.M. per uur. (In 1913 Prevos! met 72 K.M.) Praag. Bij manoeuvres van de infan terie kwam een jachtvliegtuig in botsing met een waarnemingsvliegtuig. Drie vlie gers werden gedood. Feladungcn in de Rhön is door brand vrijwel geheel verwoest. Verschei dene malen sloeg de bliksem in. Door de droogte stond de brandweer machte loos. De slachtoffers zijn meest kleine boeren en arbeiders en zijn niet verzekerd. Een militair vliegtuig vloog bij Al- dershot op groote hoogte, toen het toe stel plotseling omlaag stortte. De vlie ger die van een parachute voorzien was, liet zich onmiddellijk vallen en kwam op eenige afstand van het verbrijzelde toestel ongedeerd neer. Een 21-jarig arbeider is in de duis ternis op de straatweg te Kassei door een auto overreden, zonder dat de chauf feur dit waarschijnlijk gemerkt heeft. Al thans, de zwaargewonde is op de weg blijven liggen, waar hij achtereenvolgens nog dooi drie auto's is overreden. Een wielrijder vond tenslotte de ontzettend verminkte man terzijde van de weg lig gen. Tijdens het vervoer naar het zie kenhuis is hij overleden. De vier auto rijders zijn bij de politie bekend. Naar uit Moskou vernomen wordt, heeft Rykoff, de voorzitter van de raad van volkscommissarissen, bij de bevorde ring van de cadetten van de mili|taire academie te Moskou tot officier een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide, dat de politieke besprekingen tusschen Rusland en de burgerlijke staten de laatste tijd zeer gespannen zijn geworden. Rykoff voorspelde dat een nieuwe we reldoorlog voor de deur staat, waarvan een oorlog tusschen Rusland en China de inleiding zal zijn. Hij sprak de hoop uit dat de nieuwe officieren van het roode leger, die thans de militaire academie ver laten, alles zullen doen om de geest van strijdvaardigheid van het roode leger te bevorderen. Naar gemeld wordt, worden op het oogenblik aan de militaire scholen in Rusland 500 officieren opgeleid. Zondag 15 September. HERV. GEMEENTE. Burg, 's av. 7 uur ds. Plug Waal, vin, 10 uur ds. v. 't Hooft. Koog, Geen dienst. den Hoorn 'sav. 8 uur ds. Groenenbtrg. Oudeschild, 'sav. 7 uur ds. v. 't Hooft. Oosterend vm. 10 uur ds. Groenenberg. Cocksdorp vm. half 11 ds. Plug. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur ds. v. d. Leer. Voorbereiding H. Avondmaal. Collecte v.<J. hulpbehoevende kerken in de Classis, nm. 3 uur dezelfde. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, vm. half 10 ds. Buskes. nm. half 3 dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, vm. 10 uur ds. Vis. Hervatting Zondagsschool Half 12. DANKBETUIGING. Voor de vele blijken van deelneming, ons betoond, bij de ziekte, het overlijden en de teraardebestelling van onze innig geliefde Echtgenoote en Moeder, DIRKJE EELMAN, betuigen wij onzen oprechten dank. Inzonderheid aan Dr. Hellema voor zijn onvermoeide hulp, aan ds. Vis vooi de troostwoorden ons toegesproken, aan dra gers en kleedoplegsters voor de laatste eer de overledene bewezen en verder aan allen die hulp en bijstand verleenden. Mede namens de Familie G. KOK. Laagte, Texel, September 1929.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 7