®e Oostersche Stad Biedt een Schat ¥an amusante zaken. Bus - allen heen l Oroot @n Meen, ta daar u te vermaken Gemengd Nieuws «p; «rt «p; *p: *p; «p; ONS LEVENSBOEK. We krijgen, a!s we starten, Voor 's levens groote strijd, Een boek, nog onbeschreven, De „inhoud" leert de tijd. We moeten 't boek zelf schrijven, Een ieder naar zijn wensch, De titel is steeds „Waarheid", De schrijver heet steeds „Mensch". Doch houden wij voor oogen: Geen tweede wordt verstrekt; Gecorrigeerd wordt nimmer; Dusschrijf het onbevlekt. TILLY. «p; «p; «sp; <*?p; *?P; "»"p Beroepen in de Ned. Herv. Gemeente alhier ds. H. Boiten, te Garrelsweer (Gron.) Een artikeltje over „Paardensport" blijft liggen voor het volgend nummer. Red. Sportnieuws. Succes I—Texel I: 2—0. Onverdiende nederlaag. Gelijk spel juiste verhouding. Men schrijft ons: Na een gezellige rit in een hobbelende autobus kwam ons Ie elftal, vergezeld van een viertal supporters, om halt een op Hypolitushoef aan. Na eerst het terrein verkend te hebben waar Succes 111 tegen Barsingerhorn speelde begaven we ons naar vriend Bruul om ons te verkwikken met een kopje kof fie. Jammer, dat zoo weinig supporters het elftal vergezelden. Wat is het niet gezellig, wanneer de spelers ook op uit-wedstrijden van be langstelling door supporters wordt blijk gegeven. Dat geeft vertrouwen en ver hoogt de harmonie. Laat dus in het ver volg de boot te klein zijn voor de Texel aanhang. Zoo moet het wezen en zoo hopen wij ,dat het eens zal zijn. TTegen twee roept scheidsrechter Vlam die zooals we dat van hem gewoon zijn op de bekende wijze de forsche wedstrijd leidde, beide captains voor de toss. Niet verliest en Succes verkiest het voordeel van de wind, welke bijna van doel tot doel waait. De elftallen stellen zich als volgt op: Oden Nieuwbuurt v.d. Vlies v.d. Wal Rijkers Bugel Lont, Kooij, Zwanik, Montelet, Deys o S.Langeveld, N.Ran, M.J.Liotard, J.Gieles, J. Kiljan A.Ran, N.deGraat, A.DrosBz. R.Ran, J.Ran, Jb. Gras. Om '2.15 trapt Liotard voor „Texel" at, maar v.d. Wai onderbreekt de aanval en zet zijn voorhoede aan het werk. Bij een schermutseling voor het ,,T"-doel maakt R.Ran onwillekeurig hands in het beruch- gebied, hetgeen Vlam niet ontgaat. Hij wijst op de beruchte stip. Gras, in het „T'-doel is kalm en maakt een zeer be trouwbare indruk. De linksbinnen zal het vonnis voltrekken, maar schiet tegen de lat, waarna R.Ran voor de rest zorgt en de bal het ved weer inzet, waar Liotard een keurige trap geeft naar Niek, die besluit met een hard schot, dat juist de bovenlat scheert. Nu golft het spel op en neer, zonder d it van eenig over wicht van beide partijen sprake is. Lang zamerhand komt „T." ondanks de harde tegenwind meer en meer in de aanval en wordt sterker, wat zich in een tweetal harde schoten van Niek openbaart, waar van één buiten het bereik van de keeper tegen de paal ketst. Texel is in deze pe Ti ode niet gelukkig, daar een 20 voor sprong niet tot de onmogelijkheden zou hebben behoord. Daarna neemt Succes 't initiatiet over en v.d.Wal lost een hard schot, dat door onze doelman schitterend wordt gehouden. Een schot van Zwanik suist over de lat. Hierna een ,,T"-aanvai welke door v.d. Vlies gestuit wordt, ten koste van een corner. Deze levert niets, op. Hierna weer een schot van Montelet, maar Gras vangt dit harde schot hoog opspringende klemvast. Werkelijk een schitterend staaltje doelverdediging. Een corner op het „T"-doel wordt door Rein weggekopt. Van beide kanten wordt nu vinnig om een doelpunt gestreden. Wan neer we „T" hiervoor de grootste kans geven, komt dit juist bij Succes, wanneer Montelet een hard schot lost, dat bui ten het bereik van Gras in de rechter bovenhoek verdwijnt. Groot gejuich bij de talrijke „S"-supporters. „T." niet ont moedigd, valt direct weer vinnig aan. Liotard lost een schot, d.it juist- overgaat Met „T". in de aanval fluit Vlam rusten. Na een kopje thee wordt om 3.15 weer begonnen. Zwanik trapt at, maar deze aan val strandt op Rein, welke de bal netjes aan Nick doorgeeft. Deze passeert een paar achtersr.clers en geeft dan op het juiste moment over aan Liotard, die op de goe de plaats staat, en met een kalm schot Oden geen schijn van kans geeft. Dit geeft weer moed en geeft „T." de over winning ir. handen Het lijkt of door dit doelpunt de lust er bij allen uit is. Vermoeidheid doet zich vooral bij de „T."-spe!ers merken, zoodat de 2e helft niet veel aantrekkelijks meer geeft. Wan- Geopend: 3, 4, 5 en 6 October. neer ongeveer een half uur gespeeld is, krijgt f." weer een strafschop tegen zich, welke in een doelpunt wordt omge zet. In deze stand komt geen verandering meer en we waren blij, dat Vlam het einde floot. Gras in het doel en R.Ran zijn voor „Texel" een groote aanwinst en indien Winter Zondag ook op het appèl is, kunnen we de komende wedstrijd met vertrouwen tegemoet zien. A.D, De wedstrijd Texel I-Breezand II, hier gespeeld, werd met 1—3 in 't nadeel van Texel beslist. Een biezondere feestdag. Een zeer biezondere feestdag was het. die Maandag, toen mevr. de wed. Rab— Geus als oudste inwoonster onzer ge meente haar negentigste verjaardag vier de. Van alle kanten kwamen de betui gingen van vriendschap en medeleven los, niet zelden vergezeld van een bloemen hulde, van taarten en gebak. Toen we tegen de avond, toen de drukte wat ge luwd was, ook eens even aanliepen, be merkten we al spoedig, dat de jubilaresse zich wel in veler sympathie mag verheu gen. Stapels felicitatiekaartjes en geluks telegrammen! En een bloemenweelde om van te watertanden. Ook de heer en mevr. Oort lieten zich niet onbetuigd. Een mooi gedicht, geheel op deze feestdag toepasselijk, vervaardigd en toegezonden door mw. de wed. Koorn- van Lente, ook een hoogbejaard en toch nog zeer kras inwoonster, verdient zeker vermelding. Zoo was de 23 September 1929 voor de negentigjarige en haar familie een zeer blijde dag, welke nog lang in de meest aangename herinnering zal voortleven. „De Oostersche Stad". De heer Knopperts, installateur op elec- trisch gebied en handelaar in electrische artikelen, stelt voor de 750e bezoeker aan „De Oostersche Stad" een fraaie schemerlamp ter beschikking. De heer D. van Deventer biedt de 1500e bezoeker een mooi opgemaakte bloemenmand aan. Wie volgt Een Nortonpomp op de Groeneplaals. In de loop van de volgende week zal op de Groeneplaats met het slaan van een Nortonput een aanvang worden ge maakt. Reeds is heel wat materiaal, voor dit karwei benoodigd, aangevoerd. De werkzaamheden worden uitgevoerd door de firma Tjaden uit Haarlem. Put en pomp zouden een capaciteit moeten heb ben van 30 a 50 kub. M. per uur en te ven s berekend moeten zijn op eventueele aansluiting van de motorspuit daarop. We brengen in herinnering, dat de Raad in zijn vergadering van 31 Juli 1.1. aan B. en W. voor het aanbrengen van de.e Nortonpomp zonder hoofdelijke stemming een crediet verleende van t 2500.—. pe ponip op de Steenenplaats, welke tot ongerief van tal van „vaste klanten"' geruime tijd in desolate toestand ver keerde, is deze week door een spiksplin ternieuw exemplaar vervangen. Cursussen. Voor de Volksonderwijscursus „Cos- tuumknippen- en naaien", hebben zich omstreeks twee dozijn deelneemsters aan gemeld. Voor de cursussen Boekhouden en Handenarbeid elk acht, doch vermoedelijk treden nog eenige personen toe, zocdat ook deze cursussen gehouden kunnen wor den. De heer P. V ij n, directeur Zee vaartschool, werd telefonisch aangeslo ten onder no. 73. De Zomertijd neemt een einde in de nacht van 5 op 6 October. Als men zoo nu en dan des morgens slechtseen weinig Purol even tusschen de handen wrijft, dan wordt dit bij het uitstrijken door het haar onmiddellijk daarin op- I genomen en het gevolg hiervan is dat Uw haar I mooier en dikker wordt en bovendien na het kam- I men den geheelen dag keurig blijft zitten. DE KOOG- Veertig dagen later. Op de pleziertocht met „De Dageraad" naar Terschelling, werd ter hoogte van Vlieland door jongelui van hier een fleschje overboord geworpen; dat was 11 Aug. Precies 40 dagen daarna werd bericht ontvangen, dat het fleschje op het strand van Workum was gevonden door de heer A. Quarre, bakker te Ferwoude (Friesland.) Hout aangespoeld. Op het strand ten Noorden v.d. Koog is Zondagmiddag een partijtje platen, ge merkt S.U.E.D.E., aangespoeld. Feestplannen. Ook hier zijn feestplannen in de maak En het zal wel tot uitvoering daarvan ko men ook. Zaterdag heefteen voorloopige commissie de voorbereidende stappen ge daan en in het volgend nummer hopen we uiteen te zetten, waarin dit jaar de Koogerfeesten zullen bestaan. Er schijnt veel animo aanwezig! En dat is al een voornaam artikel! DE COCKSDORP. Van Golf van Biscaye naar Texels strand. Van onze corr. ontvingen we'n briefje, door de heer A.deRidder aangetroffen in een flesch, welke hij hier op het strand had gevonden. Voor zoover we de slordig geschreven en deels door het zeewater onleesbaar geworden Fransche tekst kunnen ontcij feren, laten we de inhoud hier volgen: „Flesch te water geworpen door...... (handteekening onleesbaar) aan boord van de „Cuba" van de Cie. Gle. Transatlan- tique op Zaterdag 18 Mei 1929 op 43 gr. 47 mnt. Noorderbreedte en 6 gr. 44 mnti. Westerlengte. (Dat is dus geweest in de Golf van Biscaye). Snelheid 15 knoopen, 80. Holle, deinende zee. Mooi weer. Ik verzoek de kapitein, die deze flesch vindt, wel te willen melden hoe zij afge dreven is om de loop van de stroom te kunnen nagaan." Hoe zal het glazen scheepje naar hier zijn afgedreven? Door het Nauw van Calais of Schotland om? Red. Bij de aanvang van 't nieuwe kwartaal. Een beleefd verzoek. DINSDAG OCTOBER Bij herhaling blijkt ons, dat het aan tal lezers van de Texelsche Courant aanzienlijk grooter is, dan onze oplaag van 1660 ex. reeds doet vermoeden. Wij willen thans die tientallen mede lezers beleefd verzoeken met de oude sleur te willen breken en zich op ons blad te abonneeren. Zij ontvangen het dan op tijd en regelmatig en profiteeren dan tevens van de biezondere voordee- len, welke de Texelsche Courant biedt Goedkoop Zondagsblad, Goedkoop - Modeblad, Goedkoope patronen, Kos- telooze Adviezen op allerlei Gebied.— Wanneer U ons verzoek eens ernstig overweegt, durven we veronderstellen dat het niet zonder resultaat blijft. BINNENLAND De eerste najaarsstorm. Een abonnee schrijft ons uit IJmuiden: Zondagmorgen kwamen 32 stoomtraw lers te IJmuiden binnen; van een ervan) „de Olytnpia", IJM. Ill, was de matroos Arie Sloot, wonende te IJmuiden, en van de „Derika 10", IJM. 126, de stoker J. Griep, wonende te Tiel, overboord ge slagen en jammerlijk verdronken. Verder kwamen nog binnen de IJM. 82, „de Christina", en de IJM. 89 met gebroken voormasten. Droogte in Friesland. In Schoterland zijn de slooten en de meeste landwijken droog, zoodat het veen op het land gedrenkt moet worden met water van elders aangevoerd. Nu beginnen ook putten en pompen op boerderijen droog te worden en de toe stand wordt hier en daar nijpend. Wat de toestand typeert is wel dit, dat wat nog niet eerder gebeurde, de eend vogels hun toevlucht namen tot de vijver op het buitengoed „Oranjestein" te Oran jewoud. Natuurlijk is dit wild door de droogte heel schaarsch; de eendenjacht ging dan dan ook heel slecht. Door de lage waterstand op de Com- pagnonsvaart ondervindt de scheepvaart groote hinder; doordat niet in wijken ge varen kan worden, moet menig boer nu met paard en wagen zijn hooi naar de boerderij brengen, wat hij anders veel ge makkelijker en goedkooper per praam deed. De stortregens bij onweer zijn niet vol doende geweest om in de behoefte aan water te voorzien. Na het onweer direct weer een droge periode, ieder prijst „het mooie weer", maar een paar dagen met kalme regen zouden voor het veehou- dersbedrijf in deze streken zeer welkom zijn. o— Ondanks de stuwen, kan de Maas maar niet op peil gehouden worden. De scheep vaart ligt reeds stil, en alleen vaartuigen met 50—60 cM. diepgang, kunnen zich nog voortbewegen. De rivier blijft dan ook steeds door waadbaar. Na het verdrinken van een jon gen wordt er nu minder in gebaad en gezwommen. Te Arcen en Velden is het overzetten met de gierpont niet meer mogelijk, van wege het gebrek aan stroom; het over zetten geschiedt per roeiboot. VoertuL gen en auto's worden op de pont gezet en deze met vereende krachten overge trokken. De veerlieden beweren, dat na de indienststelling der stuw te Afferden, er geen voldoende stroom zal zijn om de ponten te kunnen handhaven, tenzij deze van motoren worden voorzien, hetgeen bij de betrokken autoriteiten in overwe ging moet zijn. Een windhoos heeft de in aanbouw zijnde R.K. kerk te Groeseind te Tilburg gedeeltelijk vernield. Alle kapspanten en het OVerige houtwerk stortte naar bene den, dikke balken werden als lucifers houtjes doormidden gebroken. Alleen de muren bleven overeind staan. Omdat de werklieden even te voren wegens de regen waren gaan schuilen, zijn er geen onge lukken gebeurd. Een briefkaart in Lugano geschreven Dinsdagmiddag, afgestempeld in Lugano 18 September, met als adres vermeld: „De heer en mevrouw E. B.... Schietbaan straat (met huisnummer)", zonder meer, geen Rotterdam, geen Holland, terwijl ook uit het geschrevene niet bleek voor welke stad of welk land de kaart bestemd was, werd aan het juiste adres bezorgd Don derdagmiddag 19 September, zonder eeni ge navraag van de post en zonder dat naders door een of andere postadmini stratie op het adres was bijgeschreven. Het verloop der verzending is zóó, dat aan een manipulatie, als grap, niet ge- dracht kan worden en als eenige aanwij zing naar het land van bestemming zou men het Nederlandsche adres en de Ne- derlandsche tekst kunnen nemen. Wie kan dit verklaren De 83-jarige heer K.Brouwer uit Schagen legde per rijwiel bezoeken bij de familie af. Dat was een tocht van eemjge tientallen kilometers, 't Ging van Schagen over Alkmaar, naar Amsterdam (nacht verblijf). Vandaar over Beverwijk (nacht verblijf) naar IJmuiden, en toen over Purmerend naar Hoorn (nachtverblijf). Nu naar Wester- en Ooster Blokker en toen, over Wognum, Sijbekarspel, Hoog woud en N.-Niedorp weer naar Schagen. Frisch en wel kwam de stoere fietser terug- (Schager Crt.) Op een zandweg te Wierden vond men de zestigjarige landbouwer P. voor overliggend dood op de weg. Men ver moedt, dat P. onwel is geworden, voor- overgevallen en in het zand gestild: is. Eenige groote magazijnen in de Kal- verstraat te Amsterdam hebben besloten in deze straat, tijdens de Edison-licht- week, een straatverlichting aan te bren gen. Deze zal dienen als voorbeeld, op welke wijze de Kalverstraat artistieker en doelmatiger zou kunnen worden verlicht. Het s.s. „Farmsum" van de N. V* Stoomvaart Mij. „Oostzee" is in de haven van Amsterdam aangekomen met een lading balken van Kirkenas. Het schip heeft 24.725 balken aan boojd, welke een kwantum vormen van 2067 tuit en heeft een laadvermogen van 9300 ton. Dit is de grootste houtlading welke ooit te Amsterdam werd aange voerd. Het hoofdbestuur der N. Z. R. M., heeft besloten de te Oostmahorn gesta- tionneerde zelfrichtende motorreddiam- boot „lnsulinde" tijdelijk te verplaatsen naar IJmuiden. De motorreddingboot „Hilda van het station Rottumeroog, wordt tijdelijk naar Oostmahorn ver plaatst. Tijdens de feesten te Heer-Hugo- waard, is 's nachts een brutale inbraak gepleegd bij de heer C. Overtoom, kas sier aan de Boerenleenbank aldaar. In brekers hebben zich toegang verschaft tot de kamer, waar de brandkast stond Zij hebben vervolgens een gat in de wand ge maakt en de brandkast naar het wagen huis gebracht. Daar hebben zij een be zemsteel doormidden gebroken en over beide stukken de kast naar buiten gerold. Een wand werd geforceerd en ruim 13000 ontvreemd. In een naburige woning heb ben vrouwen drie personen bij hét huis gezien. De heer Overtoom, die zich ter ruste had begeven, heeft wel eenig leven gehoord, maar meende dat dit afkomstig was van jongelui, die van het feest terug keerden. Van de daders is nog geen spoor llllllllllllilllllllllll BUITENLAND. |||||||l||||jj||||!j||l| lilllillllllllilllllllülllllllülllilllllüülllillll In een oude, in onbruik geraakte ko permijn te Alderley Edge heeft men de lijken gevonden van twee jonge mannen,

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2