Texel selle Courant van Zaterdag 28 Sept. 1929. HetW&g&kmd PU RUL LORD RANDAL gaat bovenal diverse soorten sigaren. TWEEDE BLAD Texelsche Berichten Neemt proef bij Gebrs. DROS. UDfilNG| Gemengd Nieuws smaakt a/s room «p; *p: «P; *p; *P; "«Pi BREEKBAAR. Geluk is als een glazen bol Met heerlijk schoone kleuren, Ook even broos en even teer, En 't mooiste: zonder scheuren. Hoe licht ontglipt hij onze hand. En breekt in duizend stukken Wanhopig trachten wij dan 't geluk Aan 't noodlot nog t' ontrukken. We rapen dan de scherven op, Om daar doorheen te kijken Opdat weer alles als voorheen Gekleurd en schoon zal lijken TILLY. sr* x*. ïf» sr» Wolmarktbericht. Alkmaar, 2-1 Sept. Reeds was geduren de de laatste maand de wolhandel bui tengewoon slap, ja bijna zonder zaken. Alles scheen in afwachting op de Septem- bcrveiling te Londen, welke gewoonlijk de belangrijste in het seizoen is. Voor deze serie, welke op 17 dezer begon, waren 160.000 balen ingeschreven tegen over 140.000 in het vorig jaar. Algemeen was gehoopt, dat deze vei ling de onzekerheid van de markt zou opheffen door stabiliseering van de on- veer 30 pet. gedaalde prijzen. Men hoopte op stabiliseering der prijzen opdat het vertrouwen in de markt en daarmee de kooplust zou terugkeeren. Reeds al te lang is machinebedert gekocht op steeds invaste basis. In de eerste dagen is echter deze hoop niet bewaarheid gewordenin tegendeel, de zwakke biedingen gaven wederom aanleiding tot prijs-afbrokkeling om ten slotte op de beide eerste dagen een globale daling van 5 pet. bij de vorige serie te brengen. Nemen we "deze positie als basis, dan moeten wij op het oogenblik voor de Nederlandsche wol op basis gebaald, spoorvrij atzendplaats met N.-Holland- sche kwaliteit en rendement schatten voor Prima f 1.85; eerste f 1.60; tweede fl.45; lange derde tl.40; derde f 1.30; vierde 11.20. Momenteel zelfs schijnt op deze basis geen kooplust. Overzicht markten 1925 September. Er zit geen gang in de veehandel. Alles gaat zeer kalm in zijn werk. De algemee- ne toestand is zeer gedrukt. Allerwege hoort men de klacht: „er valt geen cent te verdienen". Alles het gevolg van de voeder- en geldschaarschte, zoo verzeker de ons 'n oud veehandelaar, die geregeld de voornaamste markten van ons land bezoekt. Z.g.n. „Bóeren-handel" is er in het geheel niet. „Bijkoopen", daarvan is geen sprake; „afzetten" is meer in trek. En het gevolg is, dat de veemarkten groo- ter aanbod hebben dan vraag. Vooral van de minder geschikte soorten is de aan voer groot, zoodat daarvoor de prijzen zich niet kunnen handhaven. Uitvoer is er wel „iets", doch dit is zoolang de veemarkten voor aankoopen voor uitvoer zijn gesloten van geen invloed op de veehandel. o— Schagen was voor wolvee kalm en on geveer prijshoudend. Leeuwarden zette zoowel voor vette schapen als lammeren iets beter in, doch bij toenemend aan bod werd de handel later weer iets hoo- ger. Leiden scheen ons zoowel voor vette schapen als lammeren slechts matig en met geheel prijshoudend. Purmerend was voor schapen redelijk goed met iets vaster prijzen. Voor lamme ren was de handel daar slechts matig. Moeders nemen voor de roode, gesmette of ontstoken huid van de kleine, uitsluitend het allerbeste, en dat is Doos 30cn60cLTube80 cl.Bi| Apolb.en Drojislen Oude gevels. Voor ons ligt een kloek boekdeel, ge titeld „Voorloopige lijst der Nederland sche Monumenten van Geschiedenis en Kunst", deel V—I, De Provincie Noord- Holland (uitgezonderd Amsterdam), 416 blz. druks. We hebben er in gesnuffeld naar eenige omschrijving en nadere biezonder- heden van de drie gevels, eenmaal deel uitmakende van het perceel aan de Bin- nenburg B 377, van wijlen de heer A. Ponger. We vonden niet anders vermeld, dan: „Dubbele gevel, links met hout bescho- VERKRIJGBAAR VOOR TEXEL OPNIEUW ONTVANGEN ten, rechts een gepleisterde trapgevel. Kruisgewelven over de kelders." Van de derde gevel, naar het Park toegekeerd, Vonden we geen woord. Ook niet in an dere werken, met dit doel nageslagen. En toch is juist deze gevel door ir. Kalft' ge oordeeld de mooiste en merkwaardigste van den Burg te zijn. Vandaar danook, dat wat ook mocht worden afgebro ken die achtergevel intact moest wor den gelaten. We waren deze week ge tuige van de „smadelijke val" der beide gevels van hout en steen, aan de Binnen- burg, zooveel jaren voor de vreemdeling een attractie. Weliswaar was de trapgevel wel wat heel degelijk geconserveerd onder dikke lagen kalk en hadden scheuren hem op zijn oude dag leelijk toegetakeld. Zelfs moesten ijzeren ankers voor eenige jaren terug worden aangebracht om wat stevigheid in de rug te verschaffen. (Ook in 's menschen leven komt de ouderdom veelal met gebreken; „seniele aftake ling"). Thans ligt hij met zijn houten collega in stukken, onherkenbaar ver minkt, verspreid over de „kelders met kruisgewelven." Maar de gevel, heel bescheiden naar achter gekeerd, heft zich nog triomfee- rend op uit de puinhoopen, waarop straks het nieuwe bankgebouw verrijzen zal. TriomteerendMaar niet fier want dan denken we toch aan een stramme houding, kaarsrecht, geen kromme rug. En zoo is het toch met onze oude gevel gesteld. Alle eer aan de heeren Drijver, aannemers, die er zoo keurig in ge slaagd zijn de oude muur in zijn fatsoen (krom was-ie al) en heel te houden. Drie balken van 5 cM. aan de eene en vier dikke stutten aan de andere kant zullen voorloopig wel beletten, dat deze oude gevel niet het lot van de beide an- andere deelt. Als de herfststormen nu nog maar wat willen wachten. Anders vreezen we ,dat ze hier alle voorzorgs maatregelen ten spijt een gemakkelijke prooi kunnen vinden. Het is een merk waardig gezicht: een oude gevel, door de tand des tijds allerminst gespaard, opge sloten door steunend hout, nog over eind staande als eenig overblijfsel van de oude woning, B 377. Ge moet er eens op letten, lezer. De beide steenen stoeppalen zijn met zorg uit de grond genomen en zullen on der liefhebbers wel een kooper vinden. Ned. Bijbelgenootschap. Afd. Texel. Men schrijft ons: Te den Hoorn werd Woensdagavond een samenkomst gehouden in de Ned. Herv. Kerk waar gehandeld werd over de arbeid van het Bijbelgenootschap, inliet licht van het onderwerp: „Vaststaand- Snel-loopend". De Hervormde en Doops gezinde Gemeenten traden tot het lid maatschap toe en eenige particulieren Op Donderdagavond werd te den Burg, eveneens in de Ned. Herv. Kerk dienst gehouden waar het onderwerp luidde: „Gelijk de wateren" (jes 11:9). Hier tra den verscheidenen toe, zoodat de oprich ting eener zelfstandige afdeeling Texel van het genootschap wel als. verzekerd kan worden beschouwd. Nu vólgen nog samenkomsten (na het afdrukken dezes) te Oosterend en de Cocksdorp, en Maan dagmorgen om 10.30 wordt de oprich tingsvergadering gehouden in de consis toriekamer der Ned. Herv. Kerk te den Burg, tot verkiezing van bestuur, vast stelling van afd.-reglement, en regeling van de arbeid op Texel. Inschrijvingen voor lidmaatschap enz. worden gaarne ingewacht vóór of op Maandagochtend per adres de koster der Ned. Herv. Kerk te den Burg, bovenge noemd. o— We kunnen hieraan toevoegen, dat het initiatief tot de stichting van een afdee ling op Texel is uitgegaan van Ds. D.E. Boeke, secr. van het Ned. Bijbelgenoot schap, vroeger jaren lang predikant te Eierland. Oud-Tcxelsche vertelling. In een der volgende nummers van ons blad maken we een aanvang met de pu blicatie van een „nieuwe" Öud-Texelsclie vertelling, van de hand van D. Dekker. Ons Texelseh dialect. De reeks artikeltjes over het Texelseh dialect wordt in de loop van het nieuwe kwartaal uitgebreid. Wij roepen nu reeds de hulp van onze lezers in Immers is gebleken, dat die samenwerking tot re sultaten kan leiden, waarvoor door tal van abonnees belangstelling aan de dag wordt gelegd. Wij bevelen U aan de schriftelijke Es- peranto-Cursus te volgen, uitgegeven door de Centr. Esp. Commissie, H. de Grootstr. 35, Nijme gen. Omvang 26 weeklessen van 8 blz. Aanvang 1 Oct. Kosten: totaal t 3.— Inlichtingen kosteloos. Sportnieuws. Men schrijft ons: A.s. Zondag krijgen de „Texel"-elftal- len bezoek van de twee elftallen van „Succes" (Wieringen) welke tot de sterk ste van hun afdeeling mogen worden ge rekend. Gezien de verhouding in de wedstrijd Succes ITexel 1 te Wieringen, kan men op een span'nenede wedstrijd rekenen. Dus, liefhebbers van een mooie wedstrijd, allen a.s. Zondag op naar 't Sportterrein. Waarschuwing. Belanghebbenden brengen we in herin nering ,dat alle maten en gewichten, die gebruikt worden of voorhanden zijn op plaatsen van gebruik, voor 1 October moeten zijn voorzien van de letter d.- (zie Tex. Crt. van 4 Sept.) DE COCKSDORP. Het avontuur van schipper Scholtcn. Schipper Seliolten, die van Zaterdag- op Zondagnacht met de schcepsboot van zijn tjalkschip was weggedreven, is hier Dinsdagmorgen teruggekeerd. Romantisch klinkt het verhaal, dat hij deed over zijn avontuurlijke tocht. Toen hij in liet notedopje op de schui mende baren ronddreef, zonder riemen of andere middelen om het vaartuigje te Sturen, heeft hij een plank uit de z. g. buikdelling (losse bodem in liet bootje) losgetrokken en toen dit als roer ge bruikt. Zoo kon hij het ranke vaartuigje voor de wind sturen en slaagde er zelfs in om een baken, dat een ondiepte, de z. g. s,Steenbol" aangeeft, te mderen. Bij dit baken is hij overboord gesprongen en vervolgens op liet baken geklauterd. Hier op heeft hij de geheele nacht doorge bracht, tot zijn middel in het water ge zeten, zijn boot steeds vasthoudende. Van hier uit kon hij alle noodseinen waarne men, die zijn vrouw in haar wanhoop aan boord afgaf. Tegen de morgen, hij kon de toren van de Cocksdorp reeds goed onderscheiden, brak de stok van het ba ken, zoodat hij deze zetel moest prijs geven. Uitstekend zwemmer als hij is gelukte het hem weer in de boot te ko men en moest nu noodgedwongen zijn tocht voortzetten. In het vaarwater in de buurt van Harlingen zag hij een motorboot, komende van Londen. Door met zijn jas te zwaaien wist hij de aandacht op zicli te vestigen en werd hij spoedig door de opvarenden van liet vaartuig opgepikt. Hij was toen echter geheel verstijfd van koude en kon geen woord uitbrengen. Door toediening van cognac en warme koffie wisten de opvarenden hem weer wat op te monteren. Ze hebben hem toen te Harlingen aan wal gebracht, vanwaar hij per tjalkschip van Jb. v. d. Kooij naar hier terugkeerde. E1ERLAND. Schoolnieuws. De heer R. Kelderhuis, hoofd der school te Zuid-Eierland, is voornemens bij de aan die school te geven eursus-vervolg- onderwijs te doen aansluiten lessen in de beginselen van het handelsrekenen en boekhouden. We veronderstellen dat dit nieuwe vak, waarin belangeloos onderwijs zal worden gegeven, de toeloop van leer lingen bevorderen zal. Aanmelding kan nog geschieden bij liet hoofd der school voor 1 October a.s. OOST. Een vreemd zeebewoner. Door de heer P. Plaatsman, palingvis- seher alhier, werd een dezer dagen in een fuik een vreemdsoortig zeebewoner opgehaald. Het was een merkwaardig beest ter lengte van plm. 20 cM. en voor zien van een achttal vangarmen met krach tige zuigers. Aan belangstelling was geen gebrek. De meeslen veronderstelden, dat het een inktvisch was, anderen dachten aan een zeespin. De heer Plaatsman zou trachten liet dier levend naar liet Zoölo gisch Station te den Helder te brengen. Daar zal liet wel hikken, uit tc maken, met wat voor een sinjeur we hier tc doen hebben. o— (Wc ineenen dat /ij, die van een inkt visch spraken, wel gelijk zullen krijgen. Deze visschen toch komen in alle Ëuro- pccschc zeeën, doch in het biezonder op dc Nederlandsche kust voor. Een zee- spin was het in geen geval, want deze wezens brengen liet tot nauwelijks een tiende deel van dc hier genoemde lengte. Red.) OOSTEREND. Schoolnieuws. TH 'WSiï Voor de betrekking van onderwijzeres aan de School met de Bijbel alhier heb ben zicli 35 sollicitanten aangemeld. OUDESCH1LD. Vccvcrvoer. Gedurende deze weck zijn van Texel verzonden: 418 schapen, 299 lammeren, 11 koeien, 7 kalveren, 10 varkens, Spaar den. BINNENLAND. II!!! Wrecde mishandeling van een dier. De 20-jarige H.B., wever te Enschedé, kwam een dezer dagen in allesbehalve nor male toestand thuis. Trots zijn dronken schap viel zijn aandacht op een jonge kat van een der buren. Nadat hij liet diertje gevangen had, smakte hij het oj> de grond; daarna gaf hij liet diertje ecu slag met een bijl op dc kop. Ook dit was de overlaat nog niet ge noeg; hij stopte het in een rioolput], ■haalde liet er later weer uit en sloeg liet beest toen zoo lang tegen een boom, dat dc kop er at vloog. Een zekere G. Smit, die als getuige op trad voor de politierechter, voor wie deze dierenbeul terecht stond, bevestigde bo venstaande. Deze had er echter, volgens een andere getuige, bij staan lachen. Dc politierechter laakte deze houding ten zeerste en mede, dat getuige Smit, heel anders had moeten optreden. Dc ambte naar van het openbaar ministerie eischte tegen de dierenbeul dc maximumstraf van zes maanden gevangenis. De politierechter meende, dat dergelijke handelwijzen niet zwaar genoeg gestraft kunnen worden en veroordeelde de dader kontorm de eisch, tot zes maanden ge vangenisstraf. Heerenveen. Twee honden waren bij het Posthuis aan liet vechten, cn wel der mate, dat de bekken tenslotte in elkaar waren vastgeraakt. Toen nam de eigenaar van een der hon den een' mes, waarmee de onmeiisch dc andere hond zoo vreeselijk toetakelde, dat dc heele kop gekerfd was en de kaak van de hond, een mooie Duitsche herder, bloot lag. Aanvankelijk wilde men liet dier af maken, maar de veearts heeft de wonden nog weten te hechten. Tegen de beul is proces-verbaal opge maakt. Te Nicmvdorp op Zuid-Beveland is de groote landbouwschuur van de gebr. Verdonk door onbekende oorzaak afge brand. De heele oogst, een veulen, een hengst cn vijf kalveren werden een prooi der vlammen. Het aangrenzende woonhuis was reeds leeggehaald, maar kon nog behouden wor den. Den Haag.In dc stampvolle Die- rentuinzaal heeft een gala-bijeenkomst plaatsgehad in verband met de Haagsche Missietentoonstelling. O.m. waren aanwe zig de internuntius, mgr. Schioppa, de Bisschop van Haarlem, mgr. Aengcnent, de minister-president Jhr. mr. Ruijs de Beerenbrouck, een tweetal missiebisschop pen cn een groot aantal kerkelijke hoog waardigheidsbekleders en missionaris sen. Na een openingswoord van de deken van Den Haag, mgr. van Dam, las deze ■onder meer voor een dsn'rtelegfcam van kardinaal van Rossum, wien telegrafisch hulde was gebracht bij de opening van de Hamat. IJinuiden. De electrische verkoop- inst.Talie in de Rijksvischafslag zaj begin November voor in dienststelkng gereed zij n.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 5