Gemengd Nseuws Welwater. De fa. Tjaden uit Haarlem heeft in opdracht van „de Lindeboom" bij dit hotel een nortonpomp geslagen. Op een diepte van plm. 35 M. werd overvloedig en deugdelijk water aangetroffen. Het is dezelfde firma, aan welke de gemeente last gaf op de Oroeneplaats een nortonput te doen slaan. Reeds deze week is met het voorbereidend werk een aan vang gemaakt; het is een niet alledaagsch karwei, waarvoor van de zijde van het publiek nogal belangstelling bestaat. Het is met on-vermakelijk eens toehoorder te zijn in een kringetje van beoordeelaars, pro en contra. De een verontwaardigd om de vele duiten welke de gemeente dif werk zal kosten (2500.— crediet werd toe gestaan), terwijl de ander zich er over verwondert, dat B. en W. al niet eerder het initiatief namen. Wie hebben het bij het rechte eind? De tijd zal het leeren. Thans is na het graven van een wijde kuil reeds een buis van 50 cM. doorsnee in de grond geplaatst. Door het verwij deren van zand u i t deze buis met behulp z.g. grijpboren, electrisch op en neer bewogen, zal zij de volgende week die per in de bodem worden gebracht. Ach tereenvolgens worden er verlengstukken op geplaatst (er is materiaal voor de har.d tot een lengte van 44 M.) Is men tot een zekere diepte gekomen, dan wordt binnen deze buizenreeks een proefboring uitgevoerd. Eer het zoover is gekomen, zullen er echter wel eenige dagen voorbij gaan. Voorloopig willen we het hierbij laten. DE KOOG. De Kooger Feesten. Het resultaat van de voorloopige ar beid van de feestcommissie alhier vindt de lezer neergelegd in een advertentie in dit nummer. Het feest heeft plaats op Donderdag a.s. BINNENLAND. Twee kinderen door de trein gedood. Op de onbewaakte overweg onder Beek bij Prinsenhage, heeft een vreeselijk on geluk plaats gehad. Twee jongetjes van ongeveer 7 jaar, van de familie Ro.mbouts en de familie Mutsaers, reden in een hondenkar, welke bestuurd werd door 'n oudere jongen. Juist op het moment, dat een sneltrein de onbewaakte overweg pas seerde bij Beek, was de hondenkar met de kinderen bij de overweg gekomen. De grootere jongen kon de hond niet houden en het wagentje met beide kinderen werd door de trein gegrepen en totaal ver splinterd. De kinderen werden op slag gedood. De lijkjes werden langs de spoor weg terug gevonden. De hend scheen juist over de spoorweg geweest te zijp, want het dier was alleen de staart afge reden. Het kind van de familie Mutsaers was een eenig k'nd. Korte Berichten. Aan boord van het motorschip „Adriana", dat in de cnTepóthaven te Amsterdam ligt, is de 44-jarige schipper W. Nijgh getroffen door stukken van een uit elkaar vliegend wiel van een handlier. De man was onmiddellijk dood. De bisschop van Haarlem zal de nieuwe R.K. Kerk te Sassenheim 2 Octo ber inwijden. Bij Dinxperlo hebben de Duitsche kommiezen Zondag een vrachtauto uit Bieieleld aangehouden, bevracht met 620 levende kippen, welke uit on; land waren binnengesmokkeld. De chauffeur en een grensbewoner werden gevangen genomen. Ter hoogte van Urk werd een botter door een windvlaag overvallen, waardoor de mast op twee plaatsen brak en het zwaard verloren ging. Met veel moeite is de botter, die het eigendom was van D. Koelewijn uit Spa kenburg, behouden binnengebracht. Op 10 October zal de Graf Zeppelin een bezoek aan Nederland brengen. B. en W. van Leiden besloten het 3 Octoberfeest te laten doorgaan, overwe gende dat de doctoren zelf geen uitge sproken standpunt inzake de houding te genover alastrim kurncn innemen. Drie minderjarige jongens uit Nij megen van 14 tot 15 jaar oud, verlieten Zondag j.l. het ouderlijk huis om platte landskermissen te bezoeken. Te Uden kaapten zij twee fietsen, waarmee zij verder op avontuur gingen. De diefstal werd evenwel per radio bekend gemaakt tegelijk met de signalementen van het veelbelovende drietal. Toen de politie te Schalkwijk (Utr.) de gesignaleerde fietsen vend, werd het zwcivcr.de trio ook spoedig ontdekt en wel in een circusten'.je, waar ze „werk" hadden gevonden. Zij werden naar Nijmegen gebracht en na verhoor ter beschikking hunner ouders gesteld. Wij vernemen dit in Rotterdam van de vier ernstige alastrimlijders, die we gens nalatigheid zich niet hebben laten lierinenten, reeds twee zijn overleden. N.R.C. De uitvoer van strookarton was in Augustus vrijwel gelijk aan die in Aug. van het vorige jaar; de prijzen waren iets beter en ook iets hooger dan in Juli jl. in laatstgenoemde maand was de uitvoer iets grooter. Uitgevoerd werd 18.452 ton ter waarde van 11.608.000, tegen 18.493 ton ter waarde van f 1.586.000, in Augustus 1928. Behalve naar Groot-Britannië, dat verre weg het meeste afnam, n.l. 14,791 ton, geschiedde de uitvoer in kleinere hoe- veelheden^naar een groot aantal landen. De vermoedelijke daders van de in braak, waarbij f3000 werd gestolen bij de kassier van de Boerenleenbank te Heer-Hugowaard, zijn opgesloten. Het zijn P.K., te Zuid-Scharwoude en H.O. te Noord-Scharwoude. BUITENLAND. Korte Berichten. De gewoonte om Amerikaansche marinestrijdkrachten in de Europeesche wateren te doen verblijven, is voor onbe paalde tijd afgeschaft. De Amerikaansche regeering houdt tegenwoordig dergelijk vlagvertoon voor ormoodig. Zij zal er echter weer dadelijk mee beginnen in- indien zij dat noodig mocht achten. Sinds de oorlog had de Amerikaansche regee ring marine-strijdkrachten in de Euro peesche wateren gehad, vooral uit diplo matieke overwegingen. Coblenz. Het personeel der inter- geallieerde Rijnland-commissie, die tot dusver uit 200 personen bestond, zal er voortaan nog slechts 50 tellen. Mej. Edda Mussolini, de dochter van de Leider, heeft dezer dagen te Madrid vertoefd, waar zij in een gesprek met een redacteur van de Heraldo gezegd moet hebben: Ik houd hartstochtelijk van muziek en beeldhouwkunst, maar de politiek laat mij totaal onverschillig. Ik wil er trou wens geen belang in stellen. Ik doe al mijn best om te vergeten, dat zij bestaat. Ik zie in de Leider niets dan mijn vader. Hoe is het mogelijk, vroeg de redac teur, dat gij, die zooveel van uw vader houdt, hem niet steunt in zijn werk? Zoudt gij niet graag zooals mej. Mac Donald, de secretaresse zijn van uw va der? Ik help hem meer met mijn feeder heid. Zoudt gij ook niet denken? Hierop verzocht de interviewer haar 'n gedachte neer te schrijven in zijn album, waarop zij dadelijk met een vlug gebaar, in het Fransch neerschreef: „Men helpt groote mannen alleen met liefde". DE TEXELSCHE COURANT ■vz. bereikte reeds een oplaag van 1660 ex. en telt haar abonnees en tientallen medelezers vnl. op «S Texel in alle kringen om- «s vattende 1870 gezinnen. üillll HBBBBBBHBM Drie katholieke Belgische missiona rissen zijn te Lisotang, een dorp in het binnenland van Hoepeh in China ver moord. Een hunner was een bisschop en woonde reeds 22 jaar in China. Men gelooft, dat de moordenaars ban dieten zijn, die, toen zij geen geld von den, woedend zijn geworden en deze daarop hebben vermoord. Portland (Oregon). 19.000 acres boschgrond, 40 mijl Zuid-Oost van Port land, werden door een brand verwoest;, Vijt woonhuizen, een hotel, en twee scho len werden in de asch gelegd. Alleen' gunstige verandering van de wind redde de stad Estacada van verwoesting. De bekende Noordpool-onderzoeker Wilkins zou zich vandaag inschepen voor de Zuidpool expeditie 1929. Wilkins is voornemens zich naar het kamp van commandant Byrd te begeven. Officieel is in België de doodstraf niet afgeschaft; zij bestaat daar nog in de wet. Thans is deze straf in jaren niet toegepast, zoodat zij feitelijk niet meer bestaat. Maar het ambt van beul wordt nog steeds vervuld. Al houwt hij geen hoofden meer af, toch gaat hij nog menigmaal tot „te rechtstellingen" over. Wanneer iemand ter dood is veroordeeld, wordt op de plaats der terechtstelling een paal opge richt, waaraan door de „beul" de naam van de veroordeelde en het vonnis wor den gespijkerd. Twee gendarmen houden bij die paal eenige tijd de wacht. Thans is de „beul" overleden. Zal voor hem een opvolger worden aangewezen De overblijfselen van de oude stad Arbir.djan, ,'n de twaalfde eeuw een groot middenpunt van de beschaving in Cen- traal-Azië, zijn ontdekt op tachtig K.M. van Samarkand. Arbindjan werd in 1163 door de Turken verwoest. Bij Gdingen zijn vijftien meisjes, die met haar onderwijzeres, met een motor boot een tochtje op het meer gingeji ma ken, spoorloos verdwenen. De rivierpolitie heeft onmiddellijk een pndjerzoek ingesteld, doch tot nu toe zonder resultaat. Parijs. Het ministerie van oorlog zal overgaan tot de publieke verkoop^ van overtollige wapenen en munitie, n.l. 35000 geweren en karabijnen, 40.000 bajonetten en 18.000.000 patronen. Bij Tulcea is het lijk gevonden van de beruchte rooverhoofdman, Cocos, die sinds maanden een waar schrikbewind uitoefende in de Donaudelta. Men zegt, dat een vriend hem vermoord heeft om in het bezit te komen van de premie van 100.000 lei, die op Cocos' hoofd gesteld was. Een warenhuis in Brooklyn, dat per advertentie een uitverkoop had aange kondigd van kleedingstukken en mantels tegen een dollar per stuk, trok een ge weldige menigte koopers tot zich. Het ge drang voor het warenhuis was zoo sterk,, dat degenen, die vooraan stonden, in de' étalages gedrukt werden, waarbij meer dan 30 vrouwen en kinderen ernstig ge wond werden. Bij Widin in Bulgarije is een trein in een zwerm sprinkhanen gereden, die zoo dicht was, dat de trein ten slotte, moest stoppen. Het duurde geruime tijd voor die zwerm voorbijgetrokken was en de trein zijn weg kon vervolgen. Te Schönebeek aan de Elbe is de autohandelaar Hinkler in zijn auto le vend verbrand. Op nog onverklaarbare wijze geraakte de auto in brand. Hiinkler kon er niet vlug genoeg uitkomen en is' verbrand. In Namen is bij Fosses een vracht auto over de kop geslagen, waarbij alle 17 inzittenden gewond werden. Twtee hunner verkeeren in levensgevaar. De justitie te Berlijn houdt zich bezig met een onderzoek in verband met de dood van een 32-jarige Deensche leeraar te Steglitz overleden. De oorzaak is, dat men bij de operatie in het lichaam van de patifint een 14 cM. lange darmschaar heeft gevonden, welke bij een vorige operatie in Flensburg was vergeten. De „Voss. Z." weet te vertellen, dat de leeraar in Febr. in Flensburg een maag operatie heeft ondergaan, die goed ver liep, zoodat de herstellende zich na eenige tijd naar Berlijn kon begeven. Hier werd zijn toestand echter zoo slecht, dat hij zich aan een tweede operatie onderwilerp, waarbij de vergeten darmschaar te voor schijn kwam. Indien de toedracht van de zaak wer kelijk zoo is, is begrijpelijk, dat de justitie hier de noodige belangstelling toont. Dr. A. M. Bushwell, hoogleeraar aan de Illinois University (N.-Arn.), heeft, 'n geschikt procédé gevonden om uit atvai van mais-planten, methaan-gas te stoken, dat voor verwarming en ook voor het leveren van beweegkracht geschikt is. Naar schatting zou een land van ruim 12000 hectaren oppervlak, dat met mais beplant is, voldoende grondstof opleveren voor het stoken van gas, om daarmede te voorzien in de normale gasconsumptie van een stad van 80.000 inwoners. Madame Curie zal naar de Vereen. Staten van Amerika gaan om een gram radium in ontvangst te nemen, die haar vriendin aldaar haar ten geschenke wil geven. Zij had zelf een gram radium ter beschikking gesteld voor een ziekenhuis te Warschau en was dientengevolge nog al belemmerd in haar onderzoekingen. Thans komt haar radium voorraad weer op het oude kwantum. Het gram uit Amerika heeft een waarde van 50.000 dollar. Het eerste gram, waarover mevrouw Curie te beschikken kreeg, kostte hon derdtienduizend dollar. ELCK WAT WILS. Bijna niet te gelooven. Ei, Ei! Een kip te New Bedford, Mass., eige naar James Cook, legde een ei, dat ab soluut vierkant was; zoo lezen we in de Haagsche Post nog wel Mmzende kikkers kwaken niet. Een groote kikvorsch, die muizen ving en ze opat, werd speciaal voor dit doel gehouden door J. Ward Tomlinson, te Shiloh, ook al weer in de Ver. Staten. ,,'t Kan vriezen of dooien". In de zomer van 1928 varieerde de thermometer te Jakoetsk in Siberië wel 285,6 graden. Hij steeg van 156,4 graden onder nul tot 102,2 graden er boven. Een sprekend portret Te Jerez in Spanje liet Senora Salo- mea Wolf een portret van haar man op haar tong tatoueeren, als boetedoening voor het feit, dat zij hem met haar eeuwig gekijf ten grave had gebracht. Een rivier, die in de war is. De Tadjoura, op de N.O. kust van Atrika, stroomt van de baai van Tad joura landwaarts naar het 570 voet be neden de zeespiegel liggende Assadmeer, waarin zij uitmondt. Merkwaardig geheugen Een Engelschman, genaamd Porson, kon de complete werken van Milton uit het hoofd opzeggen (aldus lezen we zon der eenig commentaar, zonder eenige be denking, in de „Haagsche Post". La Croze kon twaalt verzen in twaalf hem onbe kende talen herhalen, nadat ze hem slechts één keer voorgelezen waren. Ar- linin, de Napolitaan, reciteerde 15.350 re gels uit Dante's werk, zonder ook maar een oogenblik op te houden. Gambetta kon 't boek Ruth woord voor woord ach terste voren opzeggen. Theinistocles ken de alle 20.000 inwoners van Athene per soonlijk bij hun voornaam. Ill LANDBOUW EN VEETEELT. Europa's grootste eiermijn is Roer mond. Vijfentwintig jaar geleden be sloten zestig Limburgsche kippenhouders tot oprichting van een coöperatieve eier mijn. Thans is deze met een jaaromzet van 164 miljoen eieren met een waarde van 10 miljoen gulden de grootste van Europa. De Hollandsche bloembollencultuur. De opbrengst van de bloembollencul tuur is dit jaar een groote teleurstelling. Het slechte resultaat is te wijten aan de strenge winter gevolgd door een zeer droog zomerseizoen. Het zal onmogelijk zijn om alle orders uit te voeren. De hyacinthen-oogst is bevredigend. Eenige variëteiten van enkele en dubbele vroege tulpen zullen schaarsch zijn, maar de Dar win en andere late tulpen hebben het meeste geleden. Van enkele variëteiten als de William Copeland kan men spreken van een complete failure. Narcissoorten als Gouden Spoor, Laurens Coster, Bi- color Victoria en de dubbele Sion heb ben zeer veel geleden. De crocus-oogst is een totale mislukking. Voor het jaar 1928 waren de resultaten voor de bloem bollenkweekers juist buitengewoon gun stig. De totale export bedroeg in dat jaar 42.645 ton, met 'n waarde vanf f42.500.000 een vermeerdering tegen 1927 van 3300 ton en een waardevermeerdering van t 2.500.000. De export voor de Vereen, Staten en Canada bedroeg in 1928 10.640 ton, (voor een waarde van meer dan t 10.000.000) tegen 10.579 ton in 1927.. Te Alkmaar is de 48e jaarlijksche tentoonstelling gehouden van de atdee- ling Alkmaar van de Holl. Mij. v. Land bouw. Zij werd geopend met een toespraak van de voorzitter, de heer D.J.Govers, waarna de waarnemende burgemeester mr. Leesberg het woord voerde. Ook werd gesproken door het hoofdbestuurslid de heer D. de Boer Dz. Men meende oorspronkelijk op weinig inzendingen te mogen rekenen tengevolge van de strenge winter, de daarop volgen de droge zomer en de pas gehouden fees ten te Heer-Hugowaard, maar de inzen dingen bleken ten slotte beter en talrijken dan ooit te voren. Het fokvee viel zeer te roemen, evenals, het vette vee, hoewel het sporen van ta schraal grasvoer vertoonde. De rationeele fokrichting die in de laatste jaren door veehouders wordt ge volgd, blijkt steeds meer aanhangers te vinden. De inzendingen schapen en var kens vooral die van de éénjarige ooien waren bewonderenswaardig. PREDIKBEURTEN Zondag 29 September. HERV. GEMEENTE. Burg, 'sav. 7 uur ds. Oskamp. Waal, vm. 10 uur ds. v. 't Hooft, den Hoorn vm. half 11 ds. Oskamp. Oosterend vm. 10 uur ds. Groenenberg. Oudeschild, vm. 10 uur ds. Plug. Cocksdorp vm. half 11 ds. E. Boeke Maandcollecte. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur de hr. Jac. Jonker Theol. Cand. te Werkendam. Maandcollecte v. d. Kerk nm. 3 uur dezelfde. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, vm. half 10 ds. Buskes. nm. half 3 dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg vm. 10 uur ds. Vis. Den Hoorn, vm. half 11 ds. Smidts. HARKTE ERICH TEN Coöp. Centr. Eierveiling Purmerend G.A. Puimerend, 24 Sept. 1929. Afdeeling eieren. Aanvoer: 60653 kipeieren 70/85 KG. f 9,80 af 10.80 65/66 9,10 9,70 63/64 9,— 9,50 60,62 8,70 9,50

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 6