Dansles l beste werkpaarden. H.H. Veehouders. Schadevergoeding 110 pet. 10 Daapche Stafdienst Alleen wij zijn in staat S. COLTOF Auping Matrassen Opvouwbaar Klapbed Divans Bij Scheren PUROL O! die Rugpijn! RugpijnNieren Pillen voor heginnendon in Hotel Texel. het risico bij kalven F. v. d. SMII1 iz., larkebaurt - ©ÖSTRRIND voor loonploegen. voederstroo J0HGE~KIPPENf Witte Leghorns i 2,60 Schouw. de schouw van de tochtslooten Zaterdag 19 October Texel - Rotterdam Motordienst BRUIN. Kanaalweg 132, den Helder. Bn De Ruber's Kamer ADVERTENTIEN C. V. AUTOBUSDIENST „NOORD-HOLLAND" Bedden-, Stoffeering- en Meubel-Afdeeling. f 26,50. f 9.75, 13.50, 19.50, 22,50 geen stukgaan en pijn meer en ook geen naschrijnen der huid, als men vóór het inzeepen de huid even inwrijft met slechts een weinig Doos 30 60 ct. Tube 80 ct. „Aan 't Moedefhart." De Damesafdeeling der R.K. Tooneel- vereeniging I.L.B. zal begin Nov. a.s. het seizoen openen. In studie is reeds genomen: „Aan 't Moederhart", tooneelspel in drie bedrij- van van Johannes Heess, door J.J.ü. Wahlen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het stuk speelt te Rome in een dei- eerste eeuwen van het Christendom (ten tijde van Keizer Diocletianus: 284-305). De bedoeling is: de kleeding der dames, alsmede de tooneeldecoratie, in overeen stemming te brengen met de tijd. De katholieken, die wellicht iets gele zen hebben uit de tijd der Christen-ver- volging door Rome's keizers, verzuimen niet dit stuk, waarvan de opvoering nog geschiedt ter gelegenheid van het tien jarig bestaan van lTl_. B. te gaan zien. Denk om het verzetten van de klok. Morgenochtend gaat de zomertijd ter ziele .Vergeet niet vanavond, voor ge u ter ruste begeeft, uw klok een uur ach teruit te zetten. (Een boffer voor lang slapers!) Schoolnïeuws. Onze plaatsgenoot Koen Koorn werd aan de Ambachtschool te den Helder reeds na een half jaar bevorderd van de eerste naar de tweede klasse-Bankwerkers. WinterdienstT.E.S.O. De Winterdienst van T.E.S.O. gaat in op 1 November a.s. De laatste boot ver trekt dan van Texel om halt drie n.m. (Zondags kwart over drie)van den Hel der om kwart over vier n.m. De Tweede Texelsche legcontröle. Namens het bestuur van de Pluimvee- teeltvereeniging „Eensgezindheid" schrijft men ons: Op 10 October begint hier de tweede legcontröle voor hoenders. Wij willen nog even de pluimveefokkers- en houders aansporen om deel te nemen aan deze legcontröle, omdat zij in de toekomst voor Texel zeer belangrijk kan worden. De 1ste legcontröle loopt teneinde en heeft ons al veel geleerd. Half October zullen wij het eindrapport in dit blad be kend maken, als tenminste de heer redac teur er geen bezwaar tegen heeft. Om echter meer gegevens te verkrijgen, moe ten er meer toornen ingezonden worden. We vragen daarvoor de medewerking van de fokkers en houders van pluimvee. Er zijn hier menschen, die voorjaars hon derden 1-dagskuikens verkoopen en later jonge hennen afleveren, zonder dat ze eigenlijk de productie van de hennen ken nen, waarvan zij 1-dagskuikens of jonge hennen verkoopen. Als men die fokkers vraagt, waarom zij geen valnestcontröle over hun foktoomen hebben, dan zeggen zij: „Dat is mij te veel werk", of „Mijn kippen leggen reusachtig veel eieren, zoo dat ik wel weet, dat het een goede leg- toom is. Zij stammen af van een toom, die op valnesten zijn gecontroleerd." Denkt gij, dat u er dan bent, als u van hennen fokt, die van gecontroleerde moe ders afstammen? Dat is voor de pluim veehouders wel de weg, om van gecon troleerde hennen 1-dagskuikens of jonge 'hennen te koopen, maar voor de fokker gaat dat niet op. Gij moet, wil u uw at- nemers niet misleiden, valnestencontröle over uw dieren te hebben, en wanneer u dat te veel werk is één of twee toornen inzenden op de legcontröle. Gij wilt uw naam als fokker toch hoog houden, niet waar? Waarom gij uw dieren op de leg moet contróleeren, kunnen wij hier niet uit eenzetten. Het zou kolommen vullen in dit blad en dat mogen wij van de geachte heer redacteur niet verlangen. Wij zijn al dankbaar als ons een weinig plaatsruimte voor de goede zaak wordt atgestaan. Dus fokkers, wilt gij uw naam hoog houden, zend daw een toom in op de legcontröle. Doen uw dieren het goed, dan is dat voor u 'n goede reclame. Doen zij het minder goecf, dan moet u een andere weg bewan delen. Wij staan u gaarne met raad en daad bij. En gij, pluimveehouders, ook uw belang is het, om een toom in te zenden, ais gij weten wil of de fokker u goed materiaal heeft geleverd. Als gij tenminste een schappelijke prijs voor het product hebt betaald. Anders kunt u ook niets verlangen. Doe nu alien mee om de pluimveestapel voor uit te helpen. Het is uw belang, want het verhoogt uw inkomen, dus de volkswel vaart. Waarschuwing! Motorrijders! Wij herinneren heeren bestuurders van motorrijtuigen er aan, dat de op 1 No vember 1927 en daarna afgegeven rijbe wijzen slechts twee achtereenvolgende ja ren geldig zijn, te rekenen van de dag der uitgiue af. Zij, die bijvoorbeeld op 10 November 1927 een rijbewijs hebben ontvangen, zullen dus hebben te zorgen op 10 November 1929 een nieuw rijbewijs te hebben, daar dat andere dan niet meer geldig is. Om op tijd in het bezit te zijn van een nieuw rijbewijs, zal het aanbeve ling verdienen het bijtijds aan te vragen. TEXELSCHE NOVELLE. door D. DEKKER (1864). „En ik seg maar: as de Engelse keu- ningsmoorders him doodskiete, 't licht uutblaze, dan is 't deen, dan is 't uut." „Ja, Barber! dat's weer; maar jij het ok ollan zo'n pietlut, en 't is sonde, zoo as we lest nog van dommenie hoorde, om zoo bezurgd te weze." „Ei, ei! En het Bestevaêr dan niet selvers tcuge me seif, dat bij 't leste gebakkelei, dat vier dage duurde, de koegels, as in 'n hagelbui, de stiene heurlui om de oore vloge? En het ons Aris niet getuugd, dat het him zeivers verwonderde, dat i nog leefde, doe de Engelse op 't lest ofhieuwe en loope ginge?" „Ja, Barber, dat 's weer, maar jij het ok ollan zo'n pietlut", repeteerde Jan Arisse, de echtgenoot van de vrouw, met wier bezorgde woor den we aanvingen; en alsof hij begreep, dat zijn overredingskracht te kort schoot om de angst en de bezorgdheid van zijn vrouw te stillen en te bedaren, greep hij de groote bijbel met koperen sloten van het hoekbuffet, opende die, en las op de toon van een echt ouderwetsch bijbel lezer: „Niemand kan, door bezorgd te zijn, een el aan zijn lengte toedoen," Vervolgens sloeg hij om, en weer om, en las telkens een of andere spreuk of een tekst, die aanspoorde tot vertrouwen op God ot berusting in zijn bestuur. En waarlijk, de man had de beste par tij gekozen, want al zijn redeneering ver mocht niets om het beangste hart zijner vrouw te bedaren; maar de bijbel, ja daarvoor had zij een zoo onbegrensde eerbied, dat zij zich, na de lezing van menige vertroostende spreuk, gewonnen gat; en terwijl zij de handen samen vouwde, het oog eerbiedig ten hemel, zeide zij: „Ja, Vader in de hemel! zijn lot is in Uw hand. O, bewaar hem in het midden van het gevaar, en doe hem vei lig en gezond wederkeeren." Wij hebben u, geachte lezer, zoo ge reeds bemerkt, geïntroduceerd in de woning van Jan Arisse, euvelman, woon achtig aan het Oude Schild op Texel. Wij waren misschien een weinig indis creet, dat wij het deden in een oogenblik, waarop een klein huiselijk geschil, dat over het zelfde onderwerp meermalen plaats greep, door een gelukkige inval van de lieer des huizes voor hem schitte rend eindigde. Hoe hetzij, uit de hande ling van Jan Arisse en het geduldig en eerbiedig luisteren zijner vrouw, uit de woorden die zij met eerbiedige houding uitsprak, vermoedt gij zeker, dat we ons bevinden in de woning van een paar een voudige en vrome lieden. Dat vermoeden is waar, eff nu we eenmaal in dit huis zijn, mogen we ook wel eens rondzien en nader kennis met de oudjes maken. Zie eens! dat is keurig, die porselein kast, de vonn van het voorwerp, dat die schat inhoudt, zoowel als het rood en blauw Japansch porselein, dat in ver schillende vorm en grootte, allersierlijkst op de zorgvuldig witgeverfde planken is gerangschikt. Hebt ge ooit zulke fijne vaasjes en kopjes gezien? Wat aardig staan die zilveren miniatuur-meubelen tus- schen het porselein. Het is waarlijk een complete huishouding; tafels, stoelen, een rustbank, een hoekkast, een kabinet, en zie daar werkelijk een porseleinkast, vol maakt van hetzelfde model als die, welke wij bewonderen, staat daar op de boven ste plank. Nu, moeder Arisse, zooiets fraais hebben we nog nooit gezien; wij weten niet wat het meest te roemen, de keurige verzamelling zelf, of de wijze waarop alles is gerangschikt. Het goede vrouwtje geraakt door onze lofspraak „in haar nopjes", en zegt: „Ja, meneer! nuen glazekas mag wel bekeke worre; mooier fiend je er op ons durp niet. Dat zeide Bestevaêr, Michiel Adri- aanz. meen ik, ik noem him maar zoo, ik van mien zeun weet, dat i graag zoo genoemd wordt, leste nog, doe i er wel 'n holt uur na had staan te kieke." (Wordt vervolgd.) llllilllllllllllllllllüllllUlllllülllllllilllllllliliiülilll Il!|||:ill!l VOOR ONZE DAMMERS. Illllllll Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen gezonden worden aan de heer Geo van 'Dam, Deylerweg no. 3, Wassenaar. Voor antwoord een postzegel bijsluiten. Vraagstuk, van wijlen de heer BARUCH. 3 4 5 .Hl.<m im 46 47 49 50 Wit speelt en forceert op brillante wijze de winst. Rugpijn kan een waarschuwing zijn, dat uw nieren verzwakt zijn. Om de ellendige last te doen verdwijnen en pijn te verlichten, dient gij de oor zaak van de kwaal weg te nemen en de nieren te versterken. Nieraandoeningen komen voor op eiken leeftijd en de eruit voortkomen de kwalen en ziekten als rugpijn, uri- nekwalen, waterzuchtige zwellingen, rheumatische pijnen, hoofdpijn en gra veel kunnen door tijdig ingrijpen worden vermeden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen wor den door tal van menschen aanbe volen als een uitstekend middel. Reeds jarenlang zijn zij welbekend en wor den zij over de geheele wereld gebruikt. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking a f 1.75 p. flacon. GEBOREN: PIETJE dochter van A. EELMAN—de Haas en P. EELMAN. Bargen, 3 Oct '29. Langs dezen weg betuigen wij onzen hartelijken dank voor alle belangstelling voor en bij ons huwelijk ondervonden. B. BRUINSMA. N. BRUINSMA—Dijksen. Heemstede 3 October 1929. Aanvang Donderdagavond half 8. Personen, die de lessen nog willen vol gen, kunnen zich nog aanmelden. IJ. WITTE. TE KOOP Alb. DROS Dz., Eierland. Verzekert uwe koeien tegen bij de Maatschappij „GRONINGEN". Directie LEOPOLD - UTRECHT. Inlichtingen verstrekt de agent Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan Aan hetzelfde adres nog een partijtje blank te koop. K. VERMEULEN, Z.Haffel. van Alkmaar naar den Helder v.v. Vertrek van Alkmaar: 7,00— 8,15 —10,10 - 11,05 - 12,25 - 13,50-14,55-16,00- 17,35— 18,50 20,50. Vertrek van den Helder: 6,35 7,30 8,55 9,50 12,10 - 13,10 14,2C 15,15— 16,35 - 18,30- 20,35. Kerngezond ingeënt tegen pokken en diphterie. P. KEIJSER, Harkebuurt. Het College van Dagelijksch Bestuur van het Waterschap „Prins Hendrik Pol der", brengt hiermede ter kennis van de ingelanden, dat in den polder zal plaats hebben op en noodigt onderhoudsplichtigen uit, te zorgen dat bedoelde tochten dan zijn ge zuiverd van riet, kroos, bobbels enz., zul lende bij nalatigheid de bij de keur be paalde boete worden toegepast. Het College van Dag. Bestuur vnd., J. TIMMER, Voorzitter. W. H. LAP, Secretaris. en tusschen gelegen plaatsen. Vertrekt Dinsdag 8 Oct. van Rotterdam. Agent Rotterdam B. M. v. KEULEN, Wijnhaven 110, Tel. 50658. doordat alles eigen fabrikaat is, u onze lampen, wiegen en alle soorten mandenwerk als, wasch-, slagers-, bakkers- en hengselmanden, van VEEL beter kwali teit en tegen VEEL lager prijs te leveren dan waar ook. Moderne glazen of zijden salonlamp f9,50 Ganglamp of lantaarn 3,90 Prima babywieg 3,85 Bekleede wieg prachtig stroo 7,90 Pitrieten wieg II, Uit voorraad leverbaar alle maten paling- korven van prima Banjerrotting. H. VAN MEURS, Koningstraat 20, Den Helder t.o. Modebazar Herschel. 48

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2