Tëxelsche Courant van Zaterdag' 5 Oct. 1929. Heden opening DAG1ÏF tart de Oestersctie Stad! half vier tof 6 uur en van half acht tot sluiting. Zondag van 4 uur tot sluiting. Opening Herfst-en Winterseizoen Ph. VLESSING - DEN BURG. 10 pet. korting a contant. TWEEDE BLAD TexeSsche Berichten Wij berichten de ontvangst van een schitterende collectie tegen scherp concurreerende prijzen. Wegens verbouwing onzer Confectieafdeeling Gemengd M!euws ÏÏOG TWEE Dienstplicht. Bekendmaking uitspraken inzake vrijstelling. De Burgemeester van Texel brengt teralge- meene kennis: dat door den Minister van Defensie, bij be schikking van 24 September 1929 Vlle Afdee- ling no. 256 V, aan Albert Cornelis Dros, in geschrevene voor de lichting 1926 uit deze gemeente, ingaande 15 November 1929 voor goed vrijstelling van den dienstplicht heeft verleend wegens persoonlijke onmisbaarheid. Tegen deze uitspraak kan binnen IC dagen na den dag dezer bekendmaking in beroep wor den gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt of diens wettigen vertegenwoordiger; b. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven personen of diens wettigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift daartoe aan de Koningin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester ter Secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzending van het verzoek schrift. Voor zoover betreft uitspraken, door Gede puteerde Staten gedaan, kan bovendien de Com missaris der Koningin binnen denzelfden termijn in beroep komen. Texel, 4 October 1929. De Burgemeester van Texel, W. B. OORT. Marktaanvoer. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen in herinnering, dat volgens de verordening op de veemarkten te Texel, voor de markten, vallende in het tijdvak van 1 October tot en met 15 November a.s., het begin van den aanvoer is be paald op 8 uur en het einde op 10 uur des voormiddags. Voorts wordt in herinnering gebracht, dat het vee slechts ter markt mag worden aangevoerd door de Zwaanstraat. Texel, 4 October 1929. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. W. B. OORT. De Oostersche Stad. Het Oosten is één groot sprookje: on begrensd, vol myste rie, indrukwekkend door majestueuze glans en onbestaan- ge.waande weelde, met een pracht van witte paleizen onder blauwe luchten, waartegen slanke mi narets ragfijn afste ken, door welker poorten vorsten gaan en landsgroo- ten in pompeuse gewaden, schitterend van edelgesteenten. En voor die poorten, subtiel als fijn geweven kantwerk; plech tige hovelingen, legeraanvoerders, en hoofden van aanzienlijke geslachten, naast hun door rappe dienaren geleide paar den van het nobelste bloed. Ook schoone vrouwen, hoofdsch gebarend, gaande over kostbare tapijten over marmeren vloeren, in ritselende zijde. In de witte, door de zon gekoesterde straten de bazars, vol koopwaren: reuk werken met zware geuren, mollige kus sens, geciseleerde wapens in fiuweelen scheeden, de gevesten oogenverblindend door het fonkelen van edelgesteenten. o Ziedaar het Oosten, zooals men ons dat beschrijft. Het Oosten, gelijk we ons dat voor oogen hebben gesteld na het lezen van die merkwaardige Duizend-en-één- Nacht-sprookjes, welke hoeveel jaren ook oud nog steeds aftrek vinden. Ge bemerkt, lezer, dat er waarlijk heel wat kijken kwam, vóór het comité ,dat de hier besproken fancy-fair voorbereidde de vrijheid mocht nemen van een „Oos tersche Stad" te spreken. Het behoeft geen verklaring, dat men dit woord cum grano salis niet naar deletter— dient op te vatten. Zoo beschouwd, kan het slechts verwondering wekken, dat men er in geslaagd is met zoo bescheiden en beperkte middelen en onder ook overi gens zoo moeilijke omstandigheden het aanzijn te geven aan een „Oostersche Stad", met :.azars en allerhande koop waar, naarst g aangeprezen door dames in veelkleurig Oostersch corstuum, ge- sluierd veelal en anders het hoofd ge tooid met een tulband, rijkelijk met glin sterende versierselen behangen. Door van wit papier een ruim gebruik te maken, wist men tevens het totaal effect be langrijk te verhoogen alsmede door lam pen, licht verspreidend van allerlei kleur, en groote varens, welke bij gebrek aan palmen uitstekend dienst konden doen. Ge zoudt heusch niet denken in een timmermanswerkplaats te zijn aangeland, wanneer ge de poort van de „Oostersche Stad" zijt binnengeschreden. Dus alle lof voor het comité, dat geholpen door tal van bereidwillige handen zich op zulk een voortreffelijke wijze van zijn niet ge makkelijke taak heeft gekweten. Moge zijn arbeid met rijke vruchten in de vorm van klinkende munt worden beloond. Op merking verdient, dat met de voorberei ding hooge kosten gepaard gingen, zoo dat op een druk bezoek hooge prijs wordt gesteld. o— Donderdagavond te ruim aclit uur zijn de Stadsmuren door de heer Burgemees ter officieel geopend, nadat de heer D. Dapper, als voorzitter van S.V. Texel in een kort toespraakje dank had gebracht aan de leden van het comité, die zich alle moeite hadden gegeven om de fancy- tair aan de verwachtingen te doen beant woorden; aan de dames-verkoopsters die aan haar kleeding voor deze gelegenheid een speciaal Oostersch cachet hadden ge geven; aan heeren muzikanten, die ook thans weer klaar staan om de feeststem ming te verhoogen. Spreker heette allen hartelijk welkom, in het biezonder de heer burgemeester en wethouder Keijser, en besloot met de wensch, dat deze onder neming met succes zou mogen worden be kroond. Vervolgens sprak de heer burgemees ter. Allereerst over het doel van S. V. Texel: verheffing en veredeling van de sport op ons eiland. Verder zette hij het verschil tusschen de Oostersche en Wes- tersche steden uiteen: hier lange straten met vrij eentonige, gesloten huizen, wei nig zon en weinig kleur; ginds een meer open bebouwing, stralend van kleuren en licht wuivende palmen, links en rechts. Wat hier te aanschouwen wordt gege ven, aldus ongeveer de burgemeester, valt mij buitengewoon mee. Het comité is er op biezondere wijze in geslaagd hier tot op zekere hoogte een Oostersche Stad te imiteeren al is ook eenige fantasie niet te ontberen. We hebben de dennen hier als de Oostersche palmen op te vatten, terwijl we in de dames met haar frissche Hollandsche kleuren, uitgedost in kleu rige pakjes, de zwartgelokte Oostersche vrouwen, met haar donkere gelaatstint moeten zien. Toch mogen we het comité dankbaar zijn dat het zijn werk zoo ver heeft ge bracht. Met veel genoegen voldoe ik aan zijn verzoek deze fancy fair te openen. Welis waar gaat het hier „om het aardsche slijk", maar het doel heiligt hier de middelen. Ik wensch u hier vier dagen vol succes toe en verwacht, dat er steeds een opge wekte, vroolijke stemming zal heerschen. Er zal niet tevergeefs een beroep op of- tervaardigheid worden gedaan. Stellig zul len S.V. Texel en comité na afloop met dankbaarheid op deze feestdagen terug mogen zien. Hiermede verklaarde spreker de fancy fair geopend. Reeds spoedig kwam het publiek op zetten, mede dank zij Texelsch Fanfare, dat door een rondgang om den Burg veel publiek op de been en in de richting van net Schildereind had gebracht. A4en kon nog juist getuige zijn van het eerste optreden van het „mechanisch mensch", dat op wonderbaarlijke wijze te spreken aanving, de beide sprekers van zooeven hartelijk dankzeggend voor hun van waardeering en medeleven getuigende woorden en tevens de wensch uitspre kende, dat liet bestuur van de „Oostersche Stad" in zijn pogingen om de berooide S.V. „T."-kas te vullen alom steun zou mogen vinden. Het spreekt vanzelf, dat deze toespraak veler verbazing ten top voerde. Qe moet u een pop voorstellen, bestaande uit kop op buste, uitgedost als een sultan, com pleet met tulband en kris, hoog op een voetstuk geplaatst. Het is om te rillen, niet waar, wanneer zoo'n spookachtig ar tikel van wal steekt met een speech, zoo natuurlijk, dat men niet anders denken zou, ot men staat tegenover een mensche- lijk wezen. En dit was toch niet het ge val. Oe moet er bepaald eens naar gaan zien en luisteren. De meeste attracties noemden we al in het vorige nummer. We maken u thans nog opmerkzaam op de bazar met luid sprekers. Deze worden aangesloten één tegelijk op een grammofoon en aan de bezoekers staat dan te raden naar de luidspreker, welke het geluid weer geeft. Dat lijkt wel een gemakkelijk pro bleem, maar de ervaring leert anders De hoofdprijzen, verbonden aan de groote verloting, zijn in een speciale showroom uitgestald. Wanneer ge ze ge zien hebt, kunt ge zeker niet nalaten eenige kwartjes-loten in te slaan. Vrien delijke verkoopsters maken u dat al zeer makkelijk. De Keg's-thee-tent heeft een biezonder aantrekkelijk voorkomen. Verzuimt niet daar eens een zitje te kiezen. Oe kunt dan op uw gemak het blij beweeg in deze Oostersche wereld volgen. De Oostersche Somnabule had de eer ste avond de boot gemist en kon dus niet worden geconsulteerd. Een tegenvaller, want men had er alles op gezet deze fi guur een grootsche ontvangst te bereiden. Wellicht niet geheel zonder materieele bijgedachten, want niet tenonrechte ver wacht men, dat uit deze „waarzeggerij" voor de Stedelijke Kas schoone baten zul len voortvloeien. (Vrijdagavond zou de Somnabule wel aanwezig zijn.) Dat het de Danstent aan bezoekers niet ontbrak en ook het Buffet goede zaken deed, willen we om de volledigheid nog even memoreeren. Het spreekt anders bij na vanzelf Hiermee willen we ons praat je dan maar besluiten, maar niet zonder ook naar ons vorig nummer te verwijzen. Het is immers niet noodig hier in herha ling te treden. o— Men deelt ons mee, dat de Oostersche Stad de eerste avond door plm. 250 be talende personen werd bezocht. Moge dit aantal belangrijk toenemen! Toont thans uw belangstelling voor de Sport, uw waardeering jegens de leden van het Comité en zooveel anderen, die hun uiterste krachten inspanden om U hier iets biezondars te bieden. Den zaj het zijn, wanneer morgenavond de Stads poorten gesloten en de dubbctjes geteld worden „Het Daglict in den Oosten Het Liciitet overal". Dan zal een belangrijke verbetering zijn ingetreden in dc zorgelijke financieele toe stand van S.V. „Texel", een zeer welkome hartversterking Wilt gij daaraan meewerken Komt dan op in grooten getale Sportnieuws. Men schrijft ons: A.s. Zondag spelen de twee elftallen van S. V. Texel twee thuiswedstrijden. Zij, die de wedstrijd Texel 1Succes 1 za gen, hebben genoten van het sublieme spel van onze jongens. Gaat dus allen op Oeniet van hun spel. A. D. Gemeentelijke geldlcening. Naar we vernemen zullen B. en W. in de raadsvergadering van heden voorstel len over te gaan tot een leening van maxi maal f 150.000 tegen een rente van hoog stens 4,875 pet., onder te brengen bij een der Pensioenfondsen voor dc Koloniale Landsdienaren en Locale Ambtenaren. We brengen in herinnering deze raads besluiten met de uitgaven, daaruit voort vloeiende: Bouw R.k. School f30000 (na aftrek van f 72.00, als waarborgsom door liet schoolbestuur gestort; f 4300 reeds be taald uit gewone dienst 1928) Bouw o.l. school Oudeschild f27000.—. Uitbreiding Biez. school te Oosterend f7000.(na aftrek van de gestorte waarborgsom a t1200) Bouw twee woningen f 12000. Aankoop grond de Koog f 18000. Aankoop grond van Weeshuis en fa. A. Langeveld Pz. f 19000.—, Aankoop andere grond aan de Z.kant van den Burg 122000. (na aftrek van f 3760.als koopsom voor wegaanleg.) Verbinding Hoornderweg—Slingerweg 19000.—. Totaal f 150.000.—. PRINS HENDRIK-POLDER. Diefstal van bloembollen. Heeren blocmbollcnkweckers vveest op uw hoede! Naar wij van bevoegde zijde vernemen is in de nacht van 1 op 2 October j.l. ten nadeele van de heer J.H.Timmer in de Prins Hendrikpolder een hoeveelheid nar cissen, dubbele van Sion, (plantgoed) welke in kisten op diens erf stonden, ont vreemd. Van het geval is aangifte bij de politie gedaan en zij stelt een nauwkeurig on derzoek in. BINNENLAND. Alastrim. Blijkens een verslag in het a.-r. dag blad De Rotterdammer heeft Ds. T. J. Hagen, oud legerpredikant, op de bid stond voor evangelisatiearbcid, de vorige week te Delft gehouden o.m. gezegd: „Wij moeten niet het overwicht leggen op inenten en medische dienst, maar de oogen opheffen tot God. Wij hebben de roede Qods verdiend. Ons volk heeft zich verlaagd tot kafferdansen en kafferge woonten en verdient daarmede, dat God ons nu ook de kafferpokken zendt". O— Van een kostganger ergens in Noord- Holland, werd Zaterdagavond, toen hij naar zijn ouders in Rotterdam wilde ver trekken, zijn heele hebben en houden op straat gedeponeerd. Zijn hospita wilde niet, dat dc jonge man naar Rotterdam vertrok in verband met het besmettingsgevaar. Ging hij toch, dan wilde men hem niet meer terugzien. Scheveningen. Seizoen 1929 heeft, dank zij vooral September, alle records hier geslagen. Er waren ruim 170.000 liefhebbers voor de „Maatschappij" tegen 151.000 in 1928. Het aantal baden bij het „Volkszeebad" bedroeg 224,000 tegen 210.000 in 1928. Aan de Driesprong is Donderdag avond de heer v.d. B., daar woonachtig, door een auto, die uit de richting Til burg kwam, aangereden en zóó ernstig re;wond, dat hij Vrijdagmorgen aan de gevolgen overleden is. De gestorvene, die vijf lig jaar was, laat een weduwe na met een kind van dertien jaar.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 5