Proclamatie Besluit HET ADRES No 4370 Woensdag 16 October 1929 43steJaarg?n& orkomers Rechtsvragen. Van week tot week Hoe is het mogelijk in Warmoesstraat 580. Texelschs Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V,v/h LANGEVELD&DE ROOIJ il DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 91 POSTBUS: N°. 11 Abor.nees-Texelsche Courant kunnen kosteloos rechtskundig advies bekomen. Vragen in te zenaen aan Bureau Pers syndicaat ,,Buvintjo" te Wassenaar. Post zegel van 7i/2 cent voor antwoord steeds insluiten. Nog een dienstbodekwestie. Vraag: Ik heb een dagmeisje in vaste -dienst. Ben ik nu verplicht haar te be talen, gedurende eenige weken, welke ik atwezig ben en ik haar diensten nietnoo- dig heb? —o Antwoord: Dat is zeer zeker uw plicht, tenzij u haar tijdig opzegt. Maar dat- zult u niet zoo licht doen in deze tijd, waarin goede krachten niet gemakkelijk te bekomen zijn. Wanneer zij datwenscht moet u ook vergoeding geven voor de maaltijden welke zij mist. Zaterdagavond. Over Beperking van Bewapening. De invitaties zijn verzonden. In de eerste drie weken van Januari 1930 zul len de vijt groote Zeemogendheden, Ver. Staten, Engeland, Frankrijk, Italië en Ja pan, met elkaar overleggen, in hoeverre beperking van bewapening ter zee tot de mogelijkheden kan worden gerekend. Het initiatie! tot deze conferentie is, naar men weet, van Mac Donald en Hoover uitgegaan. Tusschen Engeland en de Ver. Staten is, op eenige ondergeschikte pun- na, overeenstemming bereikt. Het ziet er evenwel niet naar uit, dat de bespre kingen zoo vlot van stapel zullen loopen. Zoo wordt door de „Temps" al bij voor baat verzekerd, dat Frankrijk er nooit toe zou mogen besluiten de duikboot, 4,het wapen van de zwakke", af te schaf ten. En toch zouden Mac Donald en Hoover hierop, zoo eenigszins mogelijk, willen aansturen. Over Denemarkens ontwapening. Nu we toch over vermindering van be wapening spreken, kunnen we ons ook even bezighouden met Denemarken, waar Minister Rasmussen de bewapeningsstier al zeer stevig bij de horens pakt. Het is, zooals de lezers zich zullen herinneren, niet voor de eerste maal, dat hier de ontwapeningstrom wordt geroerd. In 1926 liep de zaak evenwel op niets uit, daar wel het Folketing, maar niet het Landsting (resp. zoo iets als onze Eerste en Tweede Kamer) aan de verstrekkende ontwapeningsvoorstellen zijn zegel hecht te. Nu wil inïri. Rasmussen opnieuw een kansje wagen. Wanneer hij succes heeft, zullen we het volgende in Denemarken zien gebeuren: de alg. dienstplicht wordt afgeschaft, de vestingen worden gesloopt, het leger wordt teruggebracht tot bewa kingscorps van 160U man, de mari/ie wordt zeer ingekrompen en speciaal belast met visscherijinspectie en diverse bezig heden van waterstaatkundige aard; de Staatsbegrooting zal dan sluiten met een bedrag van 17,9 miljoen kronen, tegen .59,4 miljoen kronen, waarmee de begroo ting voor 1929 is belast. Geen wonder, dat algemeen de gang van deze zaak in Denemarken en daar buiten met belangstelling wordt gevolgd. Over de onrust in China. Ook China trekt de laatste dagen weer biezondcr de aandacht. Het schijnt onmo gelijk een bloedige botsing tusschen de Nationalistische Regeering te Nanking ter eene zij en Feng met zijn roofzieke bende aan de andere kant te voorkomen. Reeds is een bevel tot gevangenneming uitgevaardigd tegen twee van Feng's ge neraals, die zich aan landverraad zouden hebben schuldig gemaakt. Waarom Feng niet in één adem met zijn beide vecht jassen is genoemd, wil ons niet recht dui delijk worden. Intusschen is het arme Chi- neesche volk, dat toch al reeds door hon gersnood en natuurrampen (we noemen de talrijke e- ernstige overstroomingen slechts)'zoo i waar hcei vaak geteisterd wordt, van al dat moorden en muiten de dupe. tedere degelijke huismoeder koopt bij E. FRANK, Warmoesstraat 560, omdat ze bij hem veel voordeeliger en even degelijk kunnen koopen. Chinamatten 16 els f2.99 Wollen dekens 210/270 f 10.— Deurmatjes, prima f0.49 Ledikanten 2-persoons f6.50 en extra zwaar f8.50 Schortenbont „Indanthren" per el 10,49 Japonstot voor den winter per el f0.35 Brooks Machinegaren f 0.24 Ermens handgaren f 0.15 Clarks maaswol per brad f 0.04 Prima Engelsche sajet per pak f4.80 Zuiver wollen dames- en heerenvesten en pullovers f 5.50 Wollen dameskousen f 1.40 Prima kwaliteit slobkousen voor meisjes en dames f 1.90 Directoirs, dainesmaat f 1.20 Bretels f 0.80 Heerensokken (wollen) f 0.95 Heerencostuum naar maat f 18.— Heerenoverjas naar maat f22. Oliejassen (waterdicht) f9.75 Oliejekkers (waterdicht) f 5. Rundlederen motorjekkers 'f 32. Waterdichte fietspijpen f4.50 Zuiver wollen heeren onderkleeding beneden alle concurrentie. Zie eerst de kwaliteit en dan mijne prijzen. Beleefd aanbevelend, Vaste klanten krijgen tevens korting. Over Afghanistan. Habib of Nadir of Aman de baas? Moorden en muitenDaarvan weet ook het Afghaansche volk best mee te pra ten. Wel hebben we er geruime tijd op deze plaats niet van gerept, maar dat alleen om de onveranderlijke droeve toon van het alsmaar oude liedje. Strenge hee ren regeeren echter niet lang. Habib Oellah de zoon van de waterdrager", beteekent zijn naam maar daarin steekt heusch geen kwaad) heeft de waar heid van dit spreekwoord moeten erken nen. Hem werd het vuur de laatste dagen zoo dicht aan de schenen gelegd, dat hij een roemlooze vlucht boven een einde op de brandstappel verkoos. Nadir Khan triomfeert op het oogenblik en Aman Oellah zou zich hierin wel biezondet verheugen. Niet omdat zijn kans op een herwinnen van zijn troon hierdoor aan merkelijk stijgt maar omdat hij van een regiem van Habib Oellah een roover, een avonturier, een intrigant voor zijn land weinig heil verwacht. Hijzelf zou er niet aan denken Rome met Kaboel te verwisselen, tenzij men er hem van al'e kanten om vragen zou. Wanneer Na dir de troon mocht beklimmen, zou Aman Oellah zich willen vergenoegen met een post als gezant in de Italiaansche hoofd stad. Het hlijft intusschen geboden niet te vroeg „Victorie" te kraaien, want dat Afghanistan in zekere zin de Ver. Staten als „Land van onbegrensde Mogelijkhe den" zij het dan in duistere zaken naar de kroon steekt, hebben de gebeur- nissen der laatste maanden wel duidelijk geleerd. G.J.D. 1!'H. A. Staring, f Zaterdag bracht de post ons het tra- gisch bericht van zijn dood. We hadden :eds een vaag ve: moeden, dat het spoe dig komen zou. Krantenberichten spraken voor vulpenhouders, onderdeelen, vulpenreparaties, vulpenklemmen, vulpeninkt, etc. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. immérs van het vinden van een lijk in de Woudsche Plantage te Wouw en men voegde er aan toe, dat het vermoedelijk het stoffelijk overschot zou zijn van een kunstschilder, S. genaamd, die reeds sinds 28 Juni 192S niets van zich had laten hooren. Donderdag stelde het parket uit Breda een onderzoek in. Dr. Hulst maakt eenige foto's waarna het geraamte werd onderzocht en vervolgens vervoerd om in een behoorlijk graf aan de schoot der aarde te worden toevertrouwd. In de nabijheid van het lijk vond men een revolver. Volgens de bladen wij hebben „De Tijd" voor ons kon niet worden uitgemaakt of hier van een mis dadige overval dan wel van zelfmoord sprake is. Familieleden van de vermiste uit Vcl- zen zouden het lijk als dat van de heer Staring hebben herkend. Wat wij reeds vreesden maar niet be vestigd vonden, zoodat we er in ons Za- terdagnummer nog geen melding van durfden maken, is dus droeve werkelijk heid. o— Wie Staring was leert ons de volgende beschrijving, welke hijzelf vermoedelijk een jaar voor zijn dood van zijn leven gat: Geboren te Deventer 6 Maart 1897, ver huisden we al spoedig naar Zutphen, waar ik ongeveer tot mijn 20e jaar gewoond heb. Mijn oudste herinneringen hangen samen met dieren: Van het circus Bannum en Bailey, dat ik op plm. 4-jarige leeftijd gezien heb, maakten o.a. de olifanten en het nijlpaard enorme indruk op mij. Hoewel voorbestemd om officier te worden en ook in die geest opgevoed,; waren mijn liefhebberijen toch al spoedig meer naar de kant der levende natuur; en naast paarden en soldaten, die ik als zoon van mijn vader natuurlijk teekende, kwa men leeuwen, olifanten en zelfs giraffen op het papier. „Sjiraffels" waren wel mijn lievelingsdieren: vóór ik ze ooit ge zien had, knipte ik ze al van geel pak papier en teekende ik er zwarte vlekken op. Tot belooning mocht ik later eens naar „Artis" om heusche giraffen te zien; weinig vermoedde ik toen, dat ik daaf mijn tweede vaderland zou vinden! Op raad van een oude nicht maakte ik aanteekeningen over vogels, die ik buiten zag; en met behulp van de Hollandsche Brehm en later van Thijsse's Vogelboek je trachtte ik wegwijs te worden in de ge vederde wereld. De Verkade's Albums waren een steeds weerkeerend genot; maar het mooist waren drie deelen van de „groote" Brehm: Saiigetiere, die ik met eerbied uit vaders kast mocht halen. Plaatjes kijken heb ik grondig geleerd; en dat is me altijd goed te pas gekomen. Regenzondagen en dito vacantiedagen werden grootendeels doorgebracht met boeken en portefeuilles vol platen. De school, vooral de H.B.S., was een dagelijks terugkeerende kwelling; alleen van de handteekenlessen heb ik altijd, onder goede leiding genoten. De ondervindingen tijdens de mobili satie, die ik eerst als landstormer-vrij- williger meemaakte, bluschte alle militaire vuur in mij, en nog ben ik iedere dag dank baar niet naar de sabel maar naar penseel en potlood te hebben gegrepen, toen 't er op aankwam te kiezen. In Amsterdam, waar ik in „Artis" ging! teekenen (dat sprak voor vanzelf) stelde ik mij spoedig onder de leiding van de oierenschilder Herbert van der Poll, aan getrokken door zijn opvattingen over dit specia'e onderwerp, die niet de decoratie ve, maar de zoölogische kant sterk naar voren doen brengen. Na in 1919 een jaar verbonden te zijn geweest aan het Museum Nalura Do- cet te Denekamp, woonde ik van 1929— Zoo gauw hebt U kou 'gevat, lastig zijn de ge- JJJ volgen. Neem steeds een paar YVybert-tabletten. 1925 op Texel (de Koog). Maar op de duur was het hier te afgelegen voor mijn werk, hoeveel er ook te genieten valt van de na tuur in de ruimste zin van het woord; en nu woon ik in de gemeente Velsen, waar natuurschoon en de nabijheid van Artis me gelegenheid geven om verder te wer ken. o— Helaas werd deze levensloop ontijdig beëindigd. De lieer Staring is niet meer. Moegestreden rust hij thans nabij de plaats, waarheen zijn naar natuurschoon dorstend hart hem had geleid, een heu- achtig boschterrein, de Woudsche Plan tage, een der bekoorlijkste plekjes van Brabants Westhoek. Per Luchtpost naar Indië. Donderdag 17 Oct. a.s., vertrekt weder een vliegtuig naar Indië. Voor poststukken, welke daarmede wor den verzonden, is een extra-port ver schuldigd van 40 ets. voor briefkaarten postwissels en brieven tot en met een gewicht van 10 gram, van 75 cents per 20 gram voor overige stukken. De laatste verzending van Texel voor deze vlucht geschiedt met de laatste boot de vorige dag. (Vandaag.) De tiende „Wandelaar". Pas verscheen de tiende aflevering van „De Wandelaar", maandblad gewijd aan natuurwaardeering, natuurbescherming, heemschut, geologie en folklore. De re dacteur, Rinke Tolman, houdt een inte ressante causerie over paddestoelen; A. Joman geeft een mooie kijk op het leven van grutto's en kieviten, G. Duursma schrijft over cactussen, D. Meijer houdt een pleidooi voor de merkwaardige aal scholvers, enz. Dit nummer ziet er weer kostelijk uit. Voor de liefhebbers om te smullen, (f7.50 fr. p. p.) Een nieuw Verkade album. De bekende Zaansche firma Verkade komt haar clientèle verblijden met een nieuw album, waarin dr. Jac. P. Thijsse ons verhaalt over het wondere leven der paddestoelen. Het boek is rijkelijk geïl lustreerd. We tellen niet minder dan 132 kleine en twaalf grootere platen, allernet biezondere zorg uitgevoerd. Aan de ver vaardigers van deze verrukkelijke natuur getrouwe illustraties, Voerman, Rol en Koeman, alle lof! Zelden bezaten we een verhandeling over paddestoelen zoo boeiend bij het lezen als deze van dr. Thijsse; nimmer vonden we een werk over deze gïheim- zinnige zwammen zoo schitterend ver lucht. „Onbekend maakt onbemind". Zeer ze ker gaat dit voor de veelal verachte pad destoel op. En toch is het leven van deze mysterieuze zwammen buitengewoon inte ressant. We mogen er de fa. Verkade dankbaar voor zijn, dat zij een ieder op de bekende wijze in de gelegenheid stelt, zich van het bezit van dit prachtig padde stoelen-album te verzekeren. Ge zult er u eenige opoffering voor moeten ge troosten wellicht? Met dit nieuwe Ver kade-! mek wordt ruimelijk uw moeite be- ioonci. Uw kruidenier zal u gaarne verdere in lichtingen verstrekken DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. pest door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct ledoro regel meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berokond. BIJ abonnement lagere regelprljt. ADVERTENTIÈN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN ggg?—--*■ - 11 - 1 -=

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1