Texelsche Courant van Zaterdag 19 Oct. 1929. TWEEDE BLAD In De Ruyter's Kamer Texelsche Berichten Gemengd Nseuws TEXELSCHE NOVELLE. door D. DEKKER (1864). III. Men schreef anno 1652. Olivier Crom well had op de 9 Oc tober 1651 de acte van navigatie uitgevaar digd, en de gevoelige slag, daardoor aan de Hollandsche handel toegebracht, deed zich ook bij de Texelsche loodsen gevoelen. De verdiensten van va der Arisse waren belangrijk verminderd; dat ontstemde de man, die misschien wat te ijverig was in het verzamelen van een goede nalatenschap voor zijn zoon. Daar bij kwamen huiselijke geschillen. Hun zoon Aris had de ouderdom van veertien jaar bereikt, het was dus hoog tijd dat men naar een bestemming voor de knaap uitzag. Ofschoon moeder sedert jaren haar best gedaan had om zoonlief het zeeleven te gen te maken, ofschoon zij ieder zeeva rende, die zij aan boord kon klampen, verzocht om in tegenwoordigheid van haar zoon te vertellen van allergevaarlijk ste reizen, liefst van stormen, orkanen, van strandingen het scheen of de jon gen ongevoelig was voor al de rampen, die verteld werden, en waarbij moeder de haren te berge rezen; want als het ver haal uit was, verklaarde hij, dat zijn be geerte om naar zee te gaan er door was toegenomen. Dat vader de jongen niet meer tegenging in zijn zucht voor het zeevaren, en haar plan, om van de knaap een dommenee of zoo iets te maken, niet goedkeurde, dat was de arme vrouw een verschrikkelijke griet, en dat was de oor- zaak, waaruit, zoo wij boven zeiden, hui selijke twisten ontstaan waren. Als moe der over dit onderwerp begon, zei Jan Arisse steeds: „Hoor reis vrouw! jij het ollan te veul pietlut; sien lot is in Gods hand: hij ken as student, as geleerde, as dommenie, hij ken te land net zoo goed sturve, as op zee. Ik seg, de jonge moet sien zin hewwe. Ik ben teuge me zin loos worre: ik hew 't deen om mien mem, die zon hekel had dat ik zoo lang van heur of ging; maar 't zow te bezien staan ot ik gien are kerel weest wos, as ik mien zin volgdwos. De commandeur Michiel Adriaansz. was skeepsjonge op 't zelfde skip, waarop ik as licht-matroos foer. Wie zei segge, ot het geluk mee ok niet diend zow héwwe. Ik murmereer niet; ik hew Goddank ollan mien brood had, ol ,was het dan in de leste tied wat skraal; maar ik seg maar: jij het ollan te veul pietlut, en zoolang as ik wat te segge new, zei de jonge sien ege zin en wil volge." Zulk een redeneering ontmoedigde moe der geheel, daar zij er niets tegen wist in te brengen, dan dat zij haar eenige zoon toch zoo gaarne bij zich wilde houden. Het was in het begin van Oogstmaand anno 1652, dat het lot van Aris Jansz. Arisse, ten aanzien van een beroep, als door een toeval beslist werd. De eerste Engelsche oorlog was uitge broken; een aantal Hollandsche oorlog schepen, onder bevel van de Ruijter, la gen op de reede van Texel; de comman deur bevond zich aan de wij al, en had zijn intrek genomen in het logement „de Zeven Provinciën", waar hij sedert altijd logeerde in dezelfde kamer, ter rechter zijde van de ingang, vanwaar hij het uit zicht had naar de dijk en reede, en bij gevolg ook naar de schepen aldaar, waar over hij het bevel voerde. Nog heden ten dage heet die kamer, naar onze grootste zeeheld, „de Ruyter's kamer." Terwijl hij op een namiddag op het bordes van het logement stond, werd zijn aandacht getrokken door een aantal jon gens, die zich op de zeedijk met een vrij luidruchtig spel bezighielden. Onderhen was er een, die bij alles „het katje van de baan was"; die zoo ontzettend vlug was in zijn bewegingen, dat de Ruyter er over verbaasd stond; bovendien munt te deze knaap door een forsch en gunstig uiterlijk boven allen uit. Hij wenkte hem; dadelijk verliet de knaap zijn makkers, en begat zich met beleefde groet naar de commandeur, die hem met zich in zijn kamer nam. (Wordt vervolgd.) Een slecht voorbeeld. Aan de postkantoren staat te lezen: „postvlucht n nederland-indië gelegen heid voor envan amsterdam enz." Ik meen, dat ook thans nog steeds op lagere school wordt geleerd, dat de be ginwoorden van elke zin en alle eigen namen met een hoofdletter moeten wor den geschreven, en dat toch zeker de Staat in de eerste plaats het voorbeeld behoort te geven van behoorlijk schrij ven onzer moedertaal. (Ingez.) Een strenge winter op komst? De geleerden schijnen het eens! In de Umschau, het Duitsche Weekblad voor wetenschap en techniek, schrijft F. Grosmayer: In de dagbladen zijn verscheiden aan wijzingen uit het dieren- en plantenrijk gemeld, die op een vroege en strenge winter zouden wijzen. Ofschoon deze kenteekenen waarschijnlijk op langjarige waarnemingen berusten, moet de weer kundige zijn voorspellingen toch op an dere gegevens opbouwen. Sinds eenige jaren is uit de ervaring gebleken, dat na groote overstroomingen in de N.W. provinciën van Indië in Augustus en September en springvloeden van de Nijl in de zomer en het begin van de herfst, de daarop volgende winter in Noordelijk en Midden-Europa zeer streng pleegt te zijn. De overstroomingen in het lndus-gebied zijn nauwelijks gekeerd en de Nijl bracht de sterkste springvloed- catastrofe sinds 1S78, waaruit met bijna wiskundige zekerheid mag afgeleid wor den dat we ook dit jaar een zeer strenge winter tegemoet gaan. Mémery, de directeur van het observa- rium te Talence bij Bordeaux, voorspelt eveneens een strenge winter, maar hij baseert zijn gevolgtrekkingen op de terug keer van dezelfde temperatuur na negen zonnevlek-perioden ot m.a.w. na 9 maal 11,1 is 100 jaar. De Berlijnsche weerkundige Hellmann besluit uit het karakter van de afgeloo- pen zomer dat de winter streng zal wor den zooals ook verleden jaar na een 'heete zomer het geval is geweest. We mogen nog wet opmerken, dat Mémery en Groszmayer ook de koude winter 1928- 1929 voorspeld hebben. Cursus Bloembollenteelt. Naar men ons meedeelt is voor de cur sussen bloembollenteelt uit vier sollicitan ten de heer D. v. Egmond Jr. te Hille- gom tot onderwijzer benoemd. In verband met het groot aantal deel nemers bijna 100, waaronder enkelen van zeer gevorderde leeftijd is de cursus in drieën gesplitst. Twee worden er hier en één wordt in Midden-Eier- land gegeven. Te den Burg vangen de lessen Woens dag a.s., te Midden-Eierland Dinsdag a.s. aan. Voornamelijk zullen de narcissen- en crocusteelt behandeld worden. De cursus gaat uit van het bestuur der Lagere Landbouwschool, dat door de afd. Texel van het H.B.G. werd aangezocht. Bronchitis en Kinkhoest Voor het voetlicht. Men deelt ons mee: Op 26 December komt het Ned. Schouwtooneel, dir. Pierre Mols, hier een tooneeluitvoering geven in hotel „Texel". De naam van het stuk wordt nader be kend gemaakt. Om teleurstelling te voor komen is het niet gewenscht daaromtrent thans reeds mededeeling te doen. De hoofdrollen zullen worden vervuld door Pierre Mols en Mevr. Enny Molsde Leeuwe. We brengen in herinnering, dat door hetzelfde gezelschap hier met veel succes reeds „De Rozenkrans" en „Prulletje" voor het voetlicht zijn gebracht. Sportnieuws. A.s. Zondag ontvangt Texel I thuis „N. Niedorp" I. Oorspronkelijk moest Texel uit, maar die wedstrijd is omgezet in een thuiswedstrijd. Gezien de wedstrijd tegen „Schagen", waarin „Texel" geregeld in de aanval was, en die ploeg niet een van de zwak ste is, belooft dit een mooie wedstrijd te worden. Bezoekt dus allen Zondag de wedstrijd Texel I—N.N.V.V. I. Voor de adspiranten a.s. Zaterdag 3 uur oefenen en zoo iedere week. A. Dr. De film „Moeder". Op 8 en 9 November a.s. zal door de afd. Texel van de S.D.A.P. resp. teOude- schild en den Burg de film „Moeder" worden vertoond, welke bewerkt is naar het boek van die naam van de Russische schrijver Maxim Gorki. Naar men zich herinnert, is deze film hoewel goedgekeurd door de Centrale llomm. voor Filmkeuring, in :enige ge meenten verboden geworden. Verkeersregelen ter voorkoming van ongelukken. Van politiewege verzoekt men ons plaatsing van het volgende: 1. De bestuurder van een motorrijtuig waarmede over de weg wordt gereden is verplicht: a. in geval hij voornemens is plotseling vaart te verminderen of stil te houden, van dat voornemen tijdig te doen blij ken, hetzij door een duidelijk tecken, ge geven op of aan het rij- of voertuig, hetzij door het goed zichtbaar op en neer bewegen terzijde van het rij- of voertuig van een der armen ot een stok of ander voorwerp. b. in geval hij voornemens is van richting te veranderen, van dat voorne men tijdig te doen blijken, hetzij dooreen duidelijk teeken, gegeven op of aan het rij- of voertuig, hetzij door het goed zichtbaar uitsteken ter zijde van het rij- ot voertuig van een der armen of een stok ot ander voorwerp in de richting, welke zal worden ingeslagen. 2. Dezelfde verplichting als bedoeld in het vorig lid (dus als hierboven be doeld), onder a en b rust op de bestuur ders van rij- en voertuigen geen motor rijtuigen ot rijwielen zijnde (dus rij- of voertuigen door paarden, honden of an- andere trekdieren voortgetrokken of door menschen voortgeduwd of getrokken) in dien door het niet geven van een dezer teekens de vrijheid of de veiligheid van 't verkeer op de weg zoude kunnen worden belemmerd of in gevaar gebracht, met dien verstande, dat de bestuurder van een rij- of voertuig, geen motorrijtuig of rijwiel zijnde, ingeval hij voornemens is plotse ling vaart te verminderen of stil te hou den ,kan volstaan met het duidelijk zicht baar opsteken van de zweep. Het niet nakomen van deze voorschrif ten wordt bedreigd met geldboete van ten hoogste f 300.— Ons Texelsch dialect. (Vervolg.) In op lest, deer gong de deur ope in deer kwamme ze mit de kom mit bran- dewien in resiene. Wee drongen mekaar en vompe, dat begriep je, bang dat je niks kreeg. In net dot ik ol aardig foor- uut skadderde, sien ik met deselfde veert in de vorte mien zussie ankomme. Nou, wee mogge niet fan moeder om een skep- pie frage, dat ikke wegkrupe achter mien maasmeikes, in krigge deed ik mit al die grappies lekker niks. We giggele der nou nag welderis om. Maar ik skei er uut, Duunker, et is ol niet vroog meer, ik wor sleperig, in de puus sit so te skreu- we foor de deur, in of ik nou al seg „Hou je toet, lillikert," et geeft niks, hee het sien skuddeltje melk hod in nouw wil ie na buute, das geweunte. Fanochte wos ik so kwaad op em. Doe het ie een stikkie fleis van inien stik ofstoole, stik- kebordje in olies op de grond, stik tan- selt. Ik sat net te irrepels skille. Dat doen ik oltied ogges onder koppiestied. Aars bod ik er wel eerder bee weest fan- zelt. Zeelings kreeg ie nag wel 'n mep fan me, maar dot sette gien zode an de diek. En effies erna het ie weer een feu- geltje optrete. Ik seg „Lillike puus, de stien leit voor je klaar, hoor." Ik kreeg 'r 'n krochbeu fan, soo kwaad wier ik. Nou kroch ik de leste tied toch erg. Maar so bluuf ik an de veert, in me appelesien word foor me neerleit, 'n bewies, dat et bedtied is. Das-so mien geweunte om eeves foor ik slepe gaan zoksewat nag te gebruuke. EEN OUD-TEXELAAR. Alkmaar, Sept. 1929. DE WAAL. Een belangrijke vergadering van „De Hoop." De meerderheid der leden spreekt zich voor T.B.C.-bestrijding on der het rundvee uit. Op 14 October vergaderden de aan deelhouders van de N.V. Zuivelfabriek „De Hoop", teneinde na te gaan of "liet gewenscht is, dat de veehouders zich aan sluiten bij een eventueel op Texel te stichten „Vereeniging ter Bestrijding van tuberculose onder het Rundvee". De voorzitter wees op het groote ge vaar voor de veestapel, indien zich geval len van open tuberculose daaronder voor doen, waardoor al het vee dan besmet kan worden. De nadeelige finantieele gevol gen daarvan gaan dikwijls de draagkracht van de veehouder te boven. Zijn vee is dan vrijwel waardeloos geworden. De bestrijding van deze zoo zeer ge vreesde ziekte brengt geen kosten mee voor de veehouder. Deze worden gedra gen door Rijk en Provincie, in de vorm van subsidies aan vereenigingen die zich ten doel stellen, de T.B.C. onder het vee te bestrijden. Wil men op Texel van die subsidie pro- fiteeren, dan is het noodig, dat een ver eeniging als bovenbedoeld in het leven word! geroepen. In dat verband raadde hij hder veehouder aan zich daarvoor als l d op te geven. Gaarne zou hij vernemen, hoe de aan deelhouders van de Hoop over deze kwes tie denken, en of ze bereid zijn zich prin,- cipieel uit te spreken of ze, zonder eenige verbinding nog, bij het tot stand komen der vereeniging als lid toe willen treden. Van de 24 aanwezigen, verklaarden zich 22 aandeelhouders er voor, wat er wel op wijst, dat deze veehouders een open oog hebben voor de gevaren, die hun vee stapel kunnen bedreigen, door de zoo ge vreesde ziekte, en voor het voordeel, dat verbonden is aan een doelmatige bestrijding daarvan. Het voorbeeld van „De Hoop" ver dient o.i. navolging. OUDESCHILD. Vcevcrvoer. Gedurende deze weck zijn van Texel verzonden: 136 lammeren, 194 ^chapen, 7 koeien, 2 paarden, 12 kalveren, 28 var kens. Visscherij. Hoewel nu reeds ongeveer drie weken op oesters en wulken gevischt mag wor den, wordt er, jammer genoeg voor do visschcrs, niets van deze visch aan de markt gebracht. Verscheidene visschers zijn op het oogenblik aan het garnalen- visschen. Garnalen zijn cr biezondéf veel, hoewel ze heel klein zijn. Een uitkomst is, dat de kleine garnalen z.g. als puf kunnen worden verkocht, zoodat toch 'n daggeldje is te verdienen. Voor mooie garnalen wordt plm. 10 ct. besteed. De nieuwe helling gereed. Woensdag is het eerste schip op de nieuwe helling gehaald, om te onderzoe ken ot alles goed tunctionnecrde. Naar we vernemen, is de proefneming zeer goed geslaagd. De schepen, welke thans op liet droge moeten, worden op wa gentjes geplaatst, welke op rails loopen en door middel van een electro-motor naar boven getrokken. Deze nieuwe hel ling is hoofdzakelijk gemaakt voor zware schepen. De kleinere schepen gaan op de be staande houten hellingen, welke echter ook zoo gemoderniseerd zijn, dat de paarden, waarmee de schepen op het droge werden gehaald, door een electro- motor zijn vervangen. Brand op „De Dageraad." Op „De Dageraad", welke thans in Amsterdam ligt voor de jaarlijksche repa ratie, is brand uitgebroken, doch niet van ernstige aard. Waarschijnlijk door 't spatten van vonken bij werkzaamheden, moet in de machinekamer de brand zijn ontstaan. BINNENLAND. iTe Beverwijk is een tweejarig kind je aan encephalitis, ontstaan na inenting, overleden. De termijn van gevangenhouding van Kr. v.d.M., de verdachte van de moord op mevr. O. aan het Bezuidenhout te 's Gravenhage is door de Haagsche recht bank met 30 dagen verlengd. De schade, veroorzaakt door het spoorwegongeluk te Westwoud, zal on geveer 1100.000 bedragen. In Aerdenhout reed een bruiloftstoet afkomstig uit Haarlem. Een der paarden werd schichtig en sloeg op hol. Door de schok sloeg de koetsier van de bok en bleet bewusteloos liggen. Hij geraakte daarenboven met het hoofd bekneld tus- schen rijtuig en een boom en is aan de gevolgen overleden. Als bewijs van de goede verhouding tusschen de burgemeester en de Haagsche gemeenteraadsleden, deelt men mede, dat de heer Duys dezer dagen, toen hij zijn rijbewijs haalde, een gelukstelegram van de burgemeester mocht ontvangen, lui dende: „Geluk gewenscht. Houd goed rechts". Mr. Duys seinde hierop terug: „Har telijk dank voor gelukwensch. Zal steeds goed rechts houden, maar moet links voorbijrijden." Een landbouwer te Zei hem ontdekte een hoi van een bunsing, waarin niet minder dan 40 kippen werden gevonden, die als wintervoorraad waren ingeslagen bij de landbouwer, die er in mocht sla gen de dief te arresteeren en onschadelijk te maken. Te Druten raakte bij een 1-jarig kindje van de familie V. een olienootje in de luchtpijp. Men bracht de arme kleine in allerijl naar het ziekenhuis te Nijme gen, waar operatief ingrijpen echter niet mocht baten. Het kindje is aan de gevol gen overleden. Siroop per flesch 1 gld. BonbonS per doos 60ct 'Dij Apoth. en Drogisten

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 5