Gemengd Nieuws Op de Groeneplaats is thans een tweede boring verricht, speciaal voor drinkwater. Op een diepte van 17,5 M. trot men deugdzaam water aan. De lezing, welke de heer KI. de Vries Woensdag hier houden zou, moet weer worden uitgesteld. De spreker zond bericht plotseling verhinderd te zijn. DE KOOG. Schoolnieuws. Wegens het vertrek van de heer Bos- schaart, die elders werd benoemd, is tot tijdelijk onderwijzeres alhier mej. A. W. Witte, te den Burg, benoemd. Zakenniemvs. De heer C. Groenhof heeft hier 'n zaak geopend in meubelen en aanverwan te artikelen. OUDESCHILD. Zakenniemvs. Vandaag opent de heer J. Vlas Wz. aan de Dorpsstraat alhier een net inge richte zaak in kruidenierswaren, groente en fruit. DE COCKSDORP. Een verf-spuitinstallatie. Door de heer Th. Reuvers is hier een verf-spuitinstallatie opgesteld. Ze heeft reeds bewezen uitstekend te vol doen. Het toestel, geheel door de heer Reuvers naar eigen idee gebouwd, is uit gerust met een motor, welke een Iucht- compressor drijft. In een reservoir wordt de lucht samengebracht. De lak wordt onder luchtdruk als'n stofregen op 't te be handelen voorwerp gespoten, is mooi glanzend en binnen een uur droog. Dat de heer Reuvers er slag van heeft, deze verfinstallatie te bedienen, kan blijken uit het feit, dat hij zijn nieuwe bus er mee behandeld heeft. En die mag gezien wor den! Het lakken kan in diverse kleuren gebeuren. Een biezonder voordeel is, dat volgens deze methode eventueel aan de „opperhuid" beschadigde bussen keurig kunnen worden bijgewerkt „onzicht baar." De heer Reuvers zal gaarne be reid zijn ernstig belangstellenden de in stallatie te toonen. Edison en Ford voor de microfoon. Maandagavond tusschen acht en ne gen uur zal door de radiostations Hil versum en Huizen getracht worden de plechtigheden uit te zenden, welke zullen plaatsvinden ter eere van Edison te Dear born in N. - A m e r i k a. O.a. zullen Edi son en Ford het woord voeren. illlilllllllillüllllllllilllülllllülllllillllllllll Itilllllllllllllllllüll BUITENLAND. ||||||il|lll||||||ll||,) lllllllllllllllllllllllllllllülllllllllll Uit Afghanistan: Kaboel is ingeno men door Sjawali Khan en Mahoed Khan. Ark viel na een bombardement. Een tele gram meldt de vlucht van Habib Oellah en de onderwerping van verscheidene steden en gebieden aan Nadir Khan, die voornemens is een nationale vergadering bijeen te roepen tot het kiezen van een nieuwe koning. Uit Albanië: Koning Zogoe ver klaarde dezer dagen dat de diplomatieke betrekkingen met Italië, „de groote en nobele bondgenoot van Albanië", worden geinspireerd door een wederzijdsch on wrikbaar vertrouwen en een zeer oprechte vriendschap. De betrekkingen met de an dere staten zijn eveneens vriendschappe lijk. Een „tandarts" heeft kans gezien zich in een Thuringsch stadje met behulp van valsche papieren, als „dr. Kledten" als tandarts in een kliniek te laten her noemen. Geleidelijk wekte echter het on deskundig optreden van de nieuwe dokter wantrouwen. Bij onderzoek bleek, dat,,dr. Kledten" een vroegere bankbeambte uit Berlijn is. Toen brandweerlieden de romp van 't finaal uitgebrande stoomschip Oklahoma in een der dokken van Liverpool betraden om te zoeken naar mogelijke voorwerpen van waarde, hebben ze geen enkel voor werp gevonden, dat aan het vuur ont snapt was. In een kleine holte van de romp, dicht bij de kiel, werd echter nog een levend wezen aangetroffen, ril. de scheepskat, die er alweer rustig lag te slapen. Het dier heeft echter de geheele brand, die zeven uur duurde, meegemaakt, hetgeen bewezen werd door het feit, dat de rugharen lichtelijk gezengd waren, evenals de zooltjes; toen het dier een schoteltje melk had gekregen, was het volkomen opgeknapt en weigerde de romp te verlaten. Uit China: De woordvoerder van de nationalistische regeering heeft ver klaard, dat de politieke toestand een zeer gunstige keer heeft genomen tengevolge van de betuiging van trouw aan de regee ring van Nanking door generaal Jen, de invloedrijkste leiuer van het Noorden. De poging tot opstand in het N.W. is dien tengevolge onmogelijk geworden. Te Etienne is bij twee kinderen van een fabrikant lepra geconstateerd. Men neemt aan, dat de kinderen besmet zijn dcor een tapijt, dat hun ouders bij een rondtrekkende Oosterling hadden gekocht. Te New-York (stad) is een vrouw gestorven, die van ontbering, ja, van de honger was omgekomen. Het bleek, dat ze door „spaarzaamheid" een vermogen van bijna een miljoen gulden had bijeenge gaard, dat op solide en bekwame wijze was belegd. Te Johannesburg heeft een jongen van 12 jaar, die op een boerderij koeien hoedde, met pijl en boog een leeuwin gedood. Toen het dier zich plotseling op een os wierp, schoot de knaap de leeuwin een pijl in de buik, die door de bewegingen van 't woedende dier diep in het lichaam drong. Met een tweede pijlschot in het oog maakte de knaap toen het dier at. In de aanstaande winter zullen in de Sahara twee wedstrijden voor automobie len worden gehouden. De wedstrijdweg zal gaan van Algiers uit in Z.O. richting naar Soedan 'in het zuiden van Egypte, en vandaar weer terug. Met deze wed strijden hoopt men aan te foonen, dat de auto gebruikt kan worden voor het verkeer door de woestijn. Er worden in verband met deze wedstrijd nieuwe we gen aangelegd, waarbij voor een deel ook van oude karavaanwegen gebruik zal worden gemaakt, over een lengte van drie duizend K.M., d.w.z. zesmaal de afstand Berlijn-Munchen. Te Andover in New-Jersey is het heele zakenleven der stad een tijd lang stilgelegd, doordat een heir van eenige honderden stinkdieren de hoofdstraat uit koos om zich te vermeien. De bewoners bleet niets anders over dan zich in hun huizen op te sluiten en deuren en ven sters hermetisch dicht te doen. De Britsche regeering zou plannen hebben tot afschaffing van de geheime dienst. Het leggen van de laatste steen van het 52 M. hooge Vlaamsche IJzermonu ment te Dixmuiden heeft 12 dezer plaats gehad. Als datum voor de plechtige in wijding, samenvallend met de 11e jaar- lijksche bedevaart naar de graven aan de Ijzer, is 24 Augustus gekozen. Er is een inbraak gepleegd met be hulp van valsche sleutels in een zaak, welke gevestigd is op de tweede verdk* ping van een huis in de binnenstad van Berlijn. Dieven braken 'n brandkast open en eigenden zich ongeveer 80 dollar en ISO Tsjechische kronen toe, benevens een bedrag aan Duitsch geld. Daarop wisten zij zich een weg te banen door de vloer naar een daaronder gelegen opslagplaats van een andere firma, waar zij voor 100.000 Mark zijden stoffen buit maakten. De voorraad moet op een vrachtauto die op straat wachtte, zijn vervoerd. Van de daders geen spoor. Te Milaan heeft een ernstig ver keersongeluk plaatsgehad, waarbij zes personen de dood vonden en vijftig per sonen min ot meer ernstig werden ge wond. Het ongeluk had plaats, doordat een tram met een goederentrein in bot sing kwam. Te New Haven in Connecticut heb ben twee broertjes van 7 en 8 jaar, wee zen uit een gesticht in die stad, bekend, dat zij voor de aardigheid een 3-jarig knaapje hebben gedood. Kort na deze moord hebben ze volgens hun eigen op gave in de badplaats Myrtle Beach een hotel in brand gestoken. —Een rooversbende heeft bij Teteven een aantal auto's aangehouden en de rei zigers geplunderd. De roovers zijn ver volgens in de bergen gevlucht. Men meent te doen te hebben met dezelfde bende die onlangs getracht heeft een aanslag te plegen op de trein Sofia-Weenen. Generaal de Sonis, die aan het einde der vorige eeuw een groote vermaardheid genoot, zal krachtens een besluit dei- desbetreffende religieuze autoriteiten za lig worden verklaard.' De groothandelaar in juweelen Isaacsen te Hamburg heeft aangifte ge daan, dat een onbekend man zijn kan toor is binnengedrongen en hem met de revolver in de vuist heeft gedwongen de brandkast te openen, waaruit de indringer juweelen ter waarde van 100.000 mark zou hebben ontvreemd. Er zal bij de herdenking van de wapenstilstandsdag te Londen op Maan dag 11 November een aanzienlijk kleiner aantal troepen bij de Cenotaaf aanwezig zijn. Dat gaat dus in de goede richting. Makassar. Een Chinees, een koek- jesverkooper, wonende in de Tempel straat, had een 17-jarige zoon, die veel geld verspilde en niet oppassen wilde.. De jongen bezorgde de vader veel soesah en toen waarschuwingen en straffen niet 'hielpen, heeft de vader de zoon vastge bonden en in sarongs gewikkeld, die hij daarop met petroleum overgoot en in brand stak. De buren waarschuwden de politie, die ingreep. De jongen werd met verbrande voeten naar het hospitaal ver voerd. De vader is gevlucht. Een groep'oud-strijders heeft op de terugkeer van een bezoek aan de oorlogs graven op de Monta Grappa in Italië 'n ernstig ongeluk gehad. De chauffeur van een autobus, waarin 33 personen zaten, verloor de macht over zijn stuur. Negen der inzittenden sprongen van de in volle vaart zijnde auto. Drie van hen waren op slag dood. De zes anderen werden zwaar gewond. Van de overigen werd een passa gier gedood en 17 licht gewond. De chauffeur, die zelf ongedeerd bleef, nam de vlucht. In Berlijn wordt een tentoonstelling geopend op het gebied der brouwerijen, op welke expositie ook een automatisch vatenreinigende machine, welke 240 vaten per uur schoonmaakt, is opgesteld. In zijn afscheidsgroet aan het volk der Ver. Staten, zegt MacDonald: „De boodschap, die ik naar Engeland meeneem is: Ofschoon de Atlantische Oceaan ons scheidt, vereenigt ons de vredeszaak." De minister van justitie in Italië heeft tot alle presidenten der rechtban ken een circulaire gericht, met het ver zoek moorden uit hartstocht strenger dan tot dusver te bestraffen.. Het is gebleken!, dat het meerendeel van de misdrijven der laatste jaren uit liefdesconflicten zijn voortgekomen en een dergelijke „zieke lijke sentimentaliteit" wordt afgekeurd. Nadir Khan heeft een beroep ge richt tot het Afghaansche volk, waarin hij zich zelf tot koning van Afghanistan proclameert. Verder zou Nadir Khan on middellijk een decreet hebben uitgevaar digd, waarbij hij de familie van de vroe gere koning Aman Oellah verbiedt naar Afghanistan terug te keeren. Het kroningsfeest zou in November a.s. plaats hebben. De 37 Russen, die te Charbin wer den gearresteerd bij de inval in het Sov jetconsulaat, zijn allen veroordeeld tot vangenisstraften van negen tot vier jaar. Te Comblain-au-Pont, provincie Luik, waar het vorig jaar zeer mooie grotten zijn ontdekt, heeft men thans weer ver scheidene nieuwe zalen van groote afme tingen en feeëriek aspect gevonden. In deze zalen trof men ook veel menschelijk gebeente aan, vermoedelijk dagteekenend uit het voorhistorische tijdperk. Parelvisschers hebben in de Perzi sche Golf een parel gevonden, die 50 gr. weegt en waarvan de waarde op 625.000 gld. wordt geschat. De grootste hangbrug van Europa, te Keulen over de Rijn, is met groote feestelijkheden geopend. Ze overspant in één boog van 315 M. de Rijn. Illlll Boven allen twijfel is verheven, IS dat de Texelsche Courant op Texel B Illlll in alle kringen wordt gelezen en El hier een zoo ruime verspreiding B Illlll geniet, dat ge met een advertentie S in dit blad vrijwel ieder Texelaar gj Illlll bereikt: hij is als regel abonnee |||lll D en anders zeker medelezer. Illlll OPLAAG 1670 ex. Illlll LANDBOUW EN VEETEELT. KlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllB Duitsche invoerrechten. Wij ontleenen aan een "brief van een Duitsch importeur van groenten en aard appelen het volgende. „Het is een drukke tijd en toch kan ik deze herfst geen aardappelen uit Hol land betrekken, omdat de Duitsche regee ring maar eventjes anderhalve mark in voerrecht per 50 K.G. oplegt, dus per wagon van 15 ton 300 mark of 180 gul den. Dat zal voor de Hollandsche ver bouwers wel een groote strop zijn. Met de groenten is het al niet veel be ter. En als de pluimveehouders, die hier in Duitschland met behulp van rijksgeld als paddestoelen uit de grond rijzen, een maal op gang zijn, zullen de Nederland- sche eieren er ook wel aan geloöven. Het ziet er op die manier voor de Ne- derlandsche land- en tuinbouw trooste loos uit met zoo'n buurman". Gerst voor de brouwerij. Ir. T. Huisman schrijft: De gelegenheid voor onze telers om gerst aan te bieden voor brouwerij-doel einden is opengesteld van 1 October tot ongeveer 15 December. In de eerste plaats komen de verbouwde vreemde soorten in aanmerking, doch ook princessegerst en een zekere hoeveelheid goudgerst kan aan de Heinekens bierbrouwerij worden gele verd. Texel wende zich tot de heer P.Kooiman te Anna-Paulowna, die zorgt voor het nemen en opzenden van monsters. Voederbietenblad. Vraag: Ik heb van U/2 bunder voeder bietenblad. Hoe kan ik hier het beste mee handelen, aan de koeien voeren of inkui len? Antwoord: Dit zal geheel van de om standigheden afhangen. Hebt u weinig gras, dan opvoeren. Hebt u daarentegen veel gras vvat wel niet het geval zal zijn dan inkuilen. Voederbietenblad kan heel goed ingekuild worden. Wanneer u het nu evenwel best kunt gebruiken, doe dit dan, daar bij inkuilen steeds verliezen plaats hebben. Niet meer geven dan 20 Kg. per koe per dag; hebt u dan tijdelijk teveel voor uw vee, dan ge deelte inkuilen. Bloembollenteelt in de Woldstreek. In de Woldstreek (Groningen) wil men zich op de bloembollenteelt toeleggen. Reeds hebben zich in een eerste ver gadering te Siddeburen 16 jaersonen be reid verklaard toe te treden tot een voor dit doel op te richten vereeniging. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllll Van de Boekenplank. |||||||||1l| llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllll Het Haagsche Post-Kerstnummer 1929 verschijnt Dinsdag 12 November en be vat: I. Vierbladige Muziekkalander, vier oud- Hollandsche schilderijen, door Judith Leyster, Johannes Vermeer, J.M.Mole. naer en Anthonie Palamedesz, uitge voerd in kleuren-rotogravure (intaglio- druk.) II. Acht gekleurde platen, waaronder een groote dubbele St. Nicolaas-plaat, speciaal voor de Nederlandsche jeugd ontworpen door Rie Cramer en verder reproducties in aquarel- en linoleumdruk naar schilderijen en teekeningen van be kende binnen- en buitenlandsche meesters. III. Vlinders, door J.B.Corporaal, met vier opgeplakte afbeeldingen in vierkleu rendruk van vijftig Nederlandsche en exotische vlinders, in het bezit van het Zoölogisch Museum te Amsterdam. IV. Over Edelsteenen, door Carel J. A. Begeer, met drie speciaal opgeplakte platen met afbeeldingen van losse en ge zette edelsteenen, uitgevoerd in vijfkleu rendruk. V. De Tentoonstelling van Hollandsche Kunst te Londen in 1929, door Prof Dr. W. Martin, met 19 afbeeldingen naar spe ciaal te Londen gemaakte fotografieën van oud-Hollandsche schilderijen in den vreemde, uitgevoerd in koperdiepdruk. VI. Het Reizen over zee in de oude Tijd, door J.F.L. Balbain Verster, met negen illustraties naar oude prenten en totografieën. Vil. Letterkundige Bijdragen van Ina Boudier, L.C.Westenenk en Kees van Bruggen, met teekeningen van A. J. v.'t Hoff, L.S.W. v.d. Noordaa en E.M. ten Harmsen v.d. Beek, benevens een be rijmd verhaal, 't Record, door J. H. Para dies. VIII. Humoristische omslagteekening van Lawson Wood-, uitgevoerd in aquarel- druk in kleuren. De prijs bedraagt twee gulden. Bestel lingen worden gaarne aangenomen in de Boekhandel. lilllllllllllllllininillllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIII llllllllllll VOOR DE JEUGD. lllllllllllinilllllllllllllllllllllllllll Daar ben ik weer! En niet alleen, want ik heb eenige doozen vol met raadsels, leuke verhaaltjes en aardige spelletjes meegebracht. De avonden worden alweer lang en wanneer het zoo waait en regent als laatst, dan moet het toch wel iheel prettig zijn wanneer je deze raad sels oplossen kunt of bezig kunt zijn met kleuren of teekenen. Oom Ko heeft heel veel mooie platen en zal die nu en dan in de krant laten afdrukken. Maar dan moeten jullie niet ongeduldig worden, want als er zooveel advertenties en berichten zijn zal dat niet altijd kunnen. Dan moe ten jullie maar denken: „wat in het vat is, verzuurt niet." Ik zal het heel aardig vinden, wanneer jullie zoo nu en dan eens raadsels, ge dichtjes of kleine verhaaltjes zouden in zenden. Wanneer ze geschikt zijn, neem ik ze vast op. En nu maar aan de slag. Eerst wat raadsels. o 1. Met een m in een gewicht, met een p een aardigheidje en met een s in de meeste tuinen wel te vinden. 2. Ik weet de naam van een stad in het oosten van ons land. Met de letters van deze naam kun je de naam van een goede eigenschap vormen. 3. Ik word door de meesten van jullie graag gegeten. Wanneer ik de laatste Iet ter van mijn naam verlies, verander ik in een dier. 4. Ik leef in het water, ga dood op het land en wordt met een Ietter meer in mijn naam gevonden in dorjren en steden. o— Wie van deze raadsels de goede oplos singen instuurt voor Donderdag a.s. dingt mee naar een mooie verrassing. Geef dan vooral naam en voornaam en ook je leef tijd op. Een nieuw gezelschapsspelletj'e. Eén uit het gezelschap schrijft een spreekwoord op een groot stuk papier, maar inplaats van de gewone letters ge bruikt hij alleen maar de letter X. Deze letters worden wel gegroepeerd zooals de woorden van het spreekwoord. Iedet mag op zijn beurt een lener raueri w wanneer deze goed geraden is, wordt die letter op de juiste plaats opgeschreven.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 6