No 4372 Woensdag 23 October 1929 43s,8Jaarganfe 1 Van week tot week Texelsche Berichten Babies teere huid ABONNEMENTEN: UITGAVE; N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 K POSTGIRO: N°. 652 ai POSTBUS: N°. II Zaterdagavond. „Sal alles reg kom?" De uitnoodiging tot de conferentie ter beperking van de bewapening ter zee zijn alle aanvaard. De Ver. Staten, Enge land, Frankrijk, Italië en Japan zullen met elkaar deze kwestie in Januari onder het oog zien. Het is zeer gewaagd, zich aan voorspellingen al te wagen. We bepalen ons daarom maar tot het heden, dat in meer dan een opzicht nu juist geen be moedigende gedachten wekt. Neem b.v. maar weer de spreekbuis van Briand, „Le Temps", welke met klem betoogt, dat men niet alleen de sterkte der vloten in het oog moet houden, maar- ook de mogelijkheid van een snelle samentrek king daarvan. Wanneer de Ver. Staten en Engeland naar gelijkheid streven, komt dat hierop neer, dat in 1936 de Ver. Staten over de grootste vloot ter wereld beschikken. En dat mag Frankrijk niet dulden, aldus knettert de „Temps" en 't blad gaat voort op 'n toon, welke voor de toekomst weinig goeds belooft. Laat ons hopen, dat nochtans Paul Kruger's woord bewïarheid wordt: „Alles sal reg kom"! s,Van de dooden slechts goeds". Maar men zou er toch aan twijfelen, wanneer men leest hoe in Duitschland velen, onder aanvoering van „de groote Hugenberg", kranten- en filmbaron, sa menspannen om de tenuitvoerlegging van het plan-Young onmogelijk te maken ot uit te stellen. Het ziet er slecht uit. Men ontziet zich daarbij niet den volke met. de vreemdste publicaties te overtuigen van de groote moeilijkheden, welke het Duitsche land bedreigen, wanneer ge noemd Plan eenmaal werkelijkheid wordt. Zoo beweert men ijskoud, dat tal van jonge Duitsche zonen en dochteren naar den vreemde als blanke slaven en slavin nen zullen worden verkocht, als Duitsch land eenige jaren in gebreke mocht blij ven aan zijn verplichtingen, uit het Plan voortvloeiende, te voldoen! Is het niet wat heel kras! Maar: „Papier is gedul dig," niet waar? Wat niet minder kras is, zijn de arti kelen van politieke aard in de„Donau- bode", welk blad ook na de dood van Stresemann de roede niet spaart en niet ophoudt de afgestorvene te bekladden, met ai wat leelijk is. Het beticht er hem van, dat hij van Duitschland een kolonie van de overwinnaars had willen maken en prijst zich gelukkig van hem te zijn verlost, die door zijn vloekwaardige prak tijken het Rijk ten gronde zou hebben gericht. In dezelfde geest liet namens de Zuid-Duitsche nationaal-soc. de afgevaar digde Streicher zich uit.„Uit Stresemann's Mongolen-gezicht las men zijn sluwheid", zoo luidde het. Ook werd hij door hem een verrader en bedrieger geheeten. Wij kunnen er niet dieper op ingaan en wil len dit slechts memoreeren als een bewijs, dat haat wel heel ver en heel diep kan gaan. Zelts de dooden gunt hij somwijlen geen rust. Dat waren de ware broeders niet! Dat er in Duitschland nog meer niet in de haak is, vertoonen ons de drie ge broeders Sklarek, die de stad Berlijn voor ettelijke duizenden marken hebben opge licht en dat nog wel met medeweten van tai van hooggeplaatste ambtenaren, van links tot rechts. Zelts de Berlijnsche bur gervader schijnt de verzoeking van de Sklareks niet te hebben kunnen weestaan. De oplichters waren de eenige leveran ciers van dienstkleeding ten behoeve van het leger gemeenteambtenaren der stad Berlijn en he 'ben van deze biezondere positie misbr ik gemaakt op een zoo groote schaal dat de Stadskas er aan merkelijk door benadeeld is. En nu is nog niet eens alles bekend! „Fraai is anders". Afghaansche zaken. Die woorden moet ook Habib deze week gesproken hebben, toen hij voor Nadir Khan moest wijken, die een bloedverwant van de afgetreden en thans te Rome vertoevende koning Aman Oellah is. Hoe het er precies voorstaat in Afgha nistan is niet met zekerheid bekend, maar volgens de laatste berichten, waarover we op deze avond beschikken, moet het er als volgt zijn gesteld: Habib Oellah op de vlucht geslagen, gevangen genomen, in een kooi naar de hoofdstad Kaboel getransporteerd endaar te pronk gesteld in afwachting van een beslissing omtrent zijn verder lot. Con clusie: geen kans. Nadir Khan: overwinnaar, deed zich als wijlen Julius Caesar op het schild ver heffen, hier als „Emir" ot iets van die aard, ontzegde verwanten van de vroegere koning langer het verblijf in het land', zal volgende maand schitterende kronings feesten aanrichten, heeft er dus moed op. Aman Oellah: leeft in afwachting, maar zal raar op z'n neus hebben gekeken, toen hij vernam, wat Nadir Khan op zijn programma heeft staan. Van je familie moet je het hebben! Van hier en daar. We hebben nu nog in ons kladboekje staan: Australië, China-Rusland en Pale stina. In Australië heeft bij de algemeene ver kiezingen de arbeiderspartij de overwin- winning behaald. Ze is daarmee aan het bewind gekomen. Dat was geheel on verwacht. Blijkbaar geïnspireerd door 't voorbeeld, dat men in Engeland gaf? o— In Palestina schijnt het deze week weer onrustiger te zijn geworden. De Engel- sche regeering wordt er door de Ara bieren van beschuldigd, de Joden bover hen te hebben bevoorrecht. Dat zette kwaad bloed en moest zich uiten in onge regeldheden. Daarover zullen we straks wel meer lezen. o Tenslotte kan gemeld worden, dat de bom, welke op de Russisch-Chineesche grens al zoo lang de gemoederen aan beide zijden verontrustte, gebarsten is. Naar welke kant? De komende week zal er ons meer van vertellen. In ieder geval is tusschen Rusland en China thans een werkelijke oorlog uitgebroken, waarvan de gevolgen nog niet te berekenen zijn. Er zijn zooveel factoren, welke hier in het spel zijn. Wat zal Japan doen? Wat Engeland? Hoe zullen de omliggende sta ten het geval opnemen? Hoe zal het verdeelde Chineesche Rijk de zaak aan pakken? We weten het niet, bij geen voe ten en vamen zouden we kunnen voorzeg gen, hoe het brouwsel uit deze Chineesch- Sovjetsche-Heksenketel zal uitvallen. Maar een „voorproefje" zal zich niet lang laten wachten. G.J.D.; 'Dubbel is het genot met Wybert-tabletten, de keel is tegen ontsteking be veiligd, de adem zuiver! Een Texelsche Rijvereeniging opgericht. Met 20 leden. De vergadering, Zaterdagavond in „de Zwaan" gehouden, met het doel, pogin gen in het werk te stellen om te komen tot de oprichting van een Texelsche Rij vereeniging, werd door plm. vijftig per sonen bezocht, en heeft een gunstig resul taat opgeleverd. Staande de vergadering gaven zich een twintigtal personen op, en wel de dames Johanna Kikkert, Griet F kkert, Greta Witte en Nelie Koorn en di heeren J.N.Witte, Jan Dijt, an Lips, L :rk Maas, G.P.Koorn, D.Eelm: n, Klaas 2 idewind, Jac. P ins, W.Boe ;en, F. Lijksen, J.deGraat, KL Pijper, D. Witte, Jb. Witte, Paulus Kikkert, en KI. Kuiper. Weliswaar is een aantal van twintig ge ringer dan het voorloopig bestuur, be staande uit de heeren C.deWit, voorz., C.A.Witte, secr., en A.Keijser R.Jz., pen- ningm., gezien de groote belangstelling voor deze aangelegenheid had durven ho pen, maar't vleit zich met de gedachte, dat velen, die hun toetreden nu nog in beraad houden, bij nadere overweging zullen be sluiten eveneens lid te worden. Het was een zeer geanimeerde, ge zellige vergadering. De belangstelling was groot, herhalen we. Dat geeft moed voor de toekomst. Als het maar niet bij die eene avond blijft. Woensdag werd per per advertentie bekend gemaakt, dat de heer G. S c h o o r 1 Pz., voorz. van de Rijverecn. „West-Friesland", in deze vergadering een causerie zou houden over de mogelijkheid van een rijvereen. op Texel. Hoe de heer SchoorI daarover denkt, is onze lezers al bekend. We be hoeven slechts te verwijzen naar ons blad van 28 September, waarin we van zijn hand een aardig artikeltje mochten opne men, een interessante beschouwing over paardensport op Texel, dat velen stellig een aansporing is geweest om in „de Zwaan" gemelde vergadering bij te wonen. Na een inleidend woord van de voorz., die zijn blijdschap te kennen gaf over een opkomst in zulk een grooten getale, ver kreeg de heer SchoorI het woord, die zich al ras deed kennen als een enthousiast paardenvriend, als een paardensportlief hebber en niet minder als een boeiend spreker, die geen moeite had zijn woor den ingang te doen vinden. De heer SchoorI is een man uit de practijk, met veel ervaring uit de paardensportwereld. Het bestuur had geen beter keus kunnen doen. Het materiaal. Spreker ving aan met er op te wijzen, dat de Rijvereen. „West-Friesland" zich uitsluitend bedient van paarden, welke dagelijks in het volle bedrijf werkzaam zijn. Geen luxe dus! De ervaring leert, dat het zeer wel mogelijk is, met die; paarden goede, resultaten te behalen. Ware lust, taai volhardingsvermogen er. onverdroten ijver ziedaar de drie fac toren, waarvan alle welslagen afhanke lijk moet worden gesteld. De meeste paar den leenen zich wel voor dressuur. Men behoeft zich dus niet te laten afschrikken door de gedachte „Daar deugt mijn paard niet voor". In de meeste gevallen vergist men zich hierin. De onkosten. Ook de onkosten behoeven niemand af te schrikken. In de aanvang zullen deze zich hoofdzakelijk tot een kwartje con tributie per weelc bepalen. Meer niet, Aan dure zadels behoeft niet te worden gedacht, althans voorloopig niet. Het is voor het verkrijgen van een juiste hou ding te paard beter, dat men het paard, zonder zadel berijdt. Wanneer de rijders eenige vaardigheid Vebben verkregen, kun nen uit de generale kas zadels worden aangekocht. Maar dit is een kwestie van later zorg. De opleiding. Maar een zaak van veel belang, een dringende behoefte, waarin op afdoende wijze moet worden voorzien, is: de opleiding. Hiermee moet niet maar de eerste de beste worden belast. Het bestaan, de groei en de bloei van de ver- eeniging zijn hiervan geheel afhankelijk. De ruiters mogen de oefeningen nimmer oppitten als een gijntje. Alle ernst moet daAij juist aan de dag worden gelegd om in een minimum van tijd een maxi mum van kennis en ervaring, van handig- digheid en vaardigheid op te doen. Het is ook hier de toewijding, voor het werk aan de dag gelegd, welke de doorslag geeft, en het is de instructeur, die door een goed voorbeeld zijn leerlingen inspireeren en aanmoedigen kan. Maar hoe aan zoo'n veelbeteekenende kracht te komen? Spreker, die zich gaarne alle moeite geeft, dm de zaak op Texel tot stand en op gang te brengen, heeft reeds pogin gen in het werk ge:.teld, om van de rmili taire autoriteiten g;daan te krijgen, dat zij regelmatig een rit- of wachtmeester Wrijft de gesmette en ontstoken deelen voor zichtig in met Purol en houdt 't huidje steeds droog,door bij het verwisseled van den luier telkens te bepoederen met Purolstrooipoeder Purol doos 30 en 60 ct. Tube 80 ct. Purolpoeder bus 60 ct. naar Texel afvaardigen om hier instruc ties te geven. In verband met de verre en tamelijk afgelegen ligging van Texel is de heer SchoorI tot zijn spijt hierin niet geslaagd. Dat 's jammer, want dan. was men bij minimale kosten van de gelijk onderricht verzekerd. Elders ge beurt dat wel meer. Een tweede mogelijkheid is hierin ge legen, dat de heer C. Aarsen, instructeur van de Rijvercen. „West-Friesland", van tijd tot tijd naar Texel komt. Als redmid del in de nood zou deze daartegen geen bezwaar maken, maar een schitterende op lossing is het niet. Als- hier 'n milicien-wachtmeester ge vestigd was, zou die ook al aardig de Texelsche ruiters op dreef kunnen helpen. Met goede wil en volharding kan men ook in overigens moeilijke omstandighe den nog voor verrassende resultaten ko men te staan. Spreker meent echter geen beter advies te kunnen geven, dan na stichting van een vereeniging toe te treden tot de Lan delijke Bond van Rijvereenigingen. Is dit geschied, dan bestaat er veel kans, dat de Texelaars een afgevaardigde mogen zenden naar Winterswijk om in een daar te geven cursus tot instructeur te worden opgeleid. Jaarlijks wordt een tiental per sonen daartoe gelegenheid gegeven. Spre ker zal zijn best doen te bevorderen, dat ook Texel van de partij is. Op deze wijze toch is de vereeniging binnen betrekke lijk korte tijd een instructeur rijk, die zijn naam met eer mag dragen. Daar in Winterswijk heeft men er slag van de mannen volledig voor te bereiden voor de niet- gemakkelijke taak, welke hun in de rijvereeniging wacht. Het Bestuur, Op eenvoudige, duidelijke wijze zet spreker uiteen, langs welke banen naar zijn inzicht het vereenigingslevcn moet worden geleid. Het bestuur moet volgens hem boven de leden staan en niet uit de werkende leden zijn saamgesteld. Er moet een vergadering worden belegd ter defi nitieve verkiezing van een bestuur en ter vaststelling van statuten en huishoudelijk reglement. Wanneer men aan al deze schijnbaar onbelangrijke zaken zijn volle aandacht schenkt, krijgt men een vereeni ging op een hechte basis, een stevige club, „die klinkt als een klok." Opzettelijk gaat spreker hierop niet verder in. Die dingen moet het bestuur onder het oog zien en het is meer ter wille van de vol ledigheid, dat hij er even bij stilstaat. Het terrein. Texel, schreef de heer SchoorI onlangs in ons blad, is een paradijs voor paarden sport. Er is deugdelijke grond voldoende te vinden. Bescheiden afmetingen zijn geen bezwaar. Ook in de winter zal het niet moeilijk vallen een droog terrein uit te kiezen. Is men eenmaal meer gevorderd, dan is heuvelig land om z'n bedrevenheid te toonen, voldoende aanwezig. En heb ben we ook ons strand niet als een uit verkoren terrein voor paardensport? Het is om te watertanden. Voorloopig echter kan men dicht bij huis blijven. De eerste oefeningen toch vereischen niet veel plaats. Het zijn misschien wel taaie les sen en veel zelfbedwang zal noodig zijn om geen keer de oefeningen te verzu; men, maar het loon is zoet en de vol doening groot, wanneer men acht slaat op de resultaten, welke bij energiek en ambitieus werken na betrekkelijk korte tijd kunnen worden geboekt. Kijk maar eens naar „West-Friesland"! Na een oefe ning van nauwelijks twee jaar en begon nen met niets dan „groene ruiters op groene paarden" gaf deze vereeniging hier begin September een demonstratie, welke velen een openbaring was. Zou men d; op Texel ook niet kunnen? Spre ker kan er niet aan twijfelen. —o— TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct por drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ot DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG. EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere rogel moor: 10 ct. Dozolfdo advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. Bij abonnement lagere regelprljs. ADVERTENTIÈN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN In origin, doozen a 45 er 65 ets

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1