Texelsclie Courant van Zaterdag 26 Oct. 1929 DERDE BLAD. Tex@!sehe Berichten Gemengd Nieuws Verwaterde Belasting. Texels oudste ingezetene verjaart Op Dinsdag 29 October a.s. hoopt de heer J. J. Smit, wonende aan de Waal- derstraat alhier, zijn 94e verjaardag te vieren. We twijfelen er niet aan, ot het zal de geachte jubilaris aan algemeene en hartelijke belangstelling niet ontbre ken. De heer Smit verheugt zich nog in een goede gezondheid. Wel laten zijn stramme beenen hem geen verre wande lingen meer toe en is zijn gehoor niet best meer, maar dit belet hem toch niet met opgewektheid zijn verjaarfeest te gemoet te zien. Bezoek Commissaris der Koningin. Gisteren arriveerde hier de heer Com missaris der Koningin in onze provin cie. Het was het gebruikelijk bezoek,, dat de Commissaris eens in de vier jaar aan zijn gemeenten brengt. Slechts twee personen hadden ter secretarie de wensch kenbaar gemaakt met hem een onderhoud te mogen hebben. Het vertrek van de Commissaris is bepaald op hedenmorgen elt uur, zoo mogelijk, en anders op half drie hedenmiddag. Een brand- en een drinkwaterput. Het boorwerk op de Groeneplaats na dert thans zijn einde. De wijde buizen worden thans uit de grond getrokken en zullen voor zuig- en pompbuizen plaatsmaken. Deze gaan tot plm. 40 M. diep, voor zoover het de brandput be treft; een diepte van 20 M. zal voor de drinkwaterpomp voldoende zijn. Er zullen houten pompbuizen worden gebruikt, voor de brandput met een door snee van 35 cM. Onderaan wordt een! roodkoperen filter bevestigd met 17.5 cM. diameter. OOSTEREND. Kerknieuws. Door de Kerkeraad der Geref. Kerk op Wieringen is besloten om in [combinatie met de geref. evangelisatie-commissie te Den Helder en Texel over te gaan tot ver spreiding van het maandblad voor Evan gelisatie „de Wegwijzer". De verspreiding van dit orgaan zal voorloopig in beperkte mate en slechts te Den Oever plaats vinden. (Wier. Crt.) OUDESCH1LD. Slechte toestand van de havenmond. De toestand, waarin de havenmond hier verkeert, is verre van fraai. En het lee- lijkste is dat die er niet op verbetert, wanneer straks het najaar met zijn stor men komt opzetten. Bij laag water ge beurt het niet zelden, dat de „Marsdiep" bij het binnenkomen of uitvaren op een ot meer keien stuit, welke van de glooiing zijn losgelaten. Alle voorzichtigheid is daarom geboden. De stuurman zou er wel eens tegen op zien in de havenmond de schroef te laten werken uit vrees, dat deze op een kwaaie dag op een der stee-i nen kapot slaat. Dan is men verder van huis. Wanneer zal deze slechte toestand nu eens afdoende worden verbeterd? Donderdag is te Leiden op 74-jarige leeftijd overleden prof. dr. Petrus Jo hannes Blok, oud-hoogleeraar in de va- derlandsche geschiedenis aan de Rijks universiteit te Leiden. Zijn heengaan is een groot verlies voor de zijnen, de wetenschap en heel het Ne- derlandsche volk. Met ontroering zal dit bericht door de velen, die de beminnelijke mensch ken den, en ook door de nog meerderén, voor wie de naam van prof. Blok een be kende klank had, vernomen worden. IIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIII BUITENLAND. ||||||!l!lllll!lllllllll Te Madison is bij aankomst van pre sident Hoover een kanon ontploft, waar mede saluutschoten zouden worden gege ven. Vijf personen werden ernstig ge kwetst Te Charlottenburg is het tot een vechtpartij gekomen tusschen zigeuner benden. Vier mannen kregen ernstige schotwonden terwijl elf vrouwen door messteken verwondingen hebben opgeloo- pen. Te Soerabaja heerscht nijpend ge brek aan water door abnormaal langduri ge droogte. Men vreest een onhoudbare toestand in volgende jaren, als de kam pongs aan de waterleiding zullen zijn aangesloten en dringt er op aan, dat de gemeente vergunning krijgt tot het cap- teeren van de Segaran-bronr.en. Tokio. De bekende Japanscfie athlete mej. Hitomi, die met een sprong van 6,07 meter een n euw wereldrecord vèrsprin- gen vestigdeverbeterde deze prestatie alweer door xe Soul op Korea bij een wedstrijd 6.17 meter te springen. Het er kende wereldrecord staat eveneens op haar naam met 5,98 meter. De Duitsche Rijksregeering schenkt Paus Pius XI ter gelegenheid van zijn priesterjubileum een tafelservies voor 60 personen, bestaande uit 500 stuks. Het is een nabootsing van het roode servies van Frederik den Groote uit 1768-'69. Bondowoso. Het dorpshoofd van Soekogidri blijkt eenige zwakzinnige per sonen uit de dessa te hebben doodge marteld. Het dorpshoofd is gearresteerd en het onderzoek heeft uitgewezen, dat hij nog vele andere misdaden op zijn ge weten heeft. Zoo moeten talrijke branden in tabaksschuren door hem zijn gesticht en door 'n aantal handlangers over welke hij een ware terreur moet hebben uit geoefend. HYGIENE en VEILIGHEID. Men moet leeren elkaar op de wegen te begrijpen. Welke verkeersvormen we op de weg in acht moeten nemen, om anderen niet onaangenaam of lastig te zijn en om nie mand overlast, hinder of schade te doen ondervinden? „De Kampioen" wijst er op aan welke „ongehoorzaamheden" het groote publiek zich maar al te vaak schuldig maakt. Op de voetpaden en de trottoirs, ook op de rijwielpaden waar zij niet hoo- ren loopen de voetgangers geheel naar goeddunken; in het midden of links ot met meer op een rij, zonder er aan te denken ook maar één schrede uit te wijt ken, ot de noodige ruimte te laten voor hen, die hun tegemoet komen. De voetganger gebruikt bij voorkeur de rijweg, hoewel hij daardoor het rijverkeer hindert, zijn leven in de waagschaal stelt en voor hèm alleen toch het voetpad ot het trottoir is aangelegd. Hij steekt, zonder nadenken, zonder voorat uit te kijken, de rijweg schuin over, omdat hij aan de overkant een kennis ziet. Op de rijwielpaden blijven de wielrij ders kalm naast' elkaar fietsen, wanneer anderen hun tegemoet komen, inplaats van behoorlijk achter elkaar te gaan rijden. Op de rijweg rijden tal van wielrijders zig-zag door het drukke verkeer heen, kruipen door de nauwste gaatjes en heb ben maling aan verkeersvoorschriften of maximum-snelheidsbepalingen. De wagenvoerder rijdt liefst in het midden of aan de verkeerde kant van rij weg, zwenkt links een straat in of keert op de rijweg om zonder eenig teeken van zijn voornemen te geven, noch voor de gebruikers van de rijweg, die hem zouden willen passeeren, noch voor de voetgangers op trottoirs, die de rijweg moeten oversteken. Motorwielrijders en automobiel-bestuur ders rijden liefst met groot lawaai van claxon, soms knalpot, om toch vooral maar zoo snel mogelijk door de drukte heen te komen, en denken er niet aan, dat zij andere weggebruikers, zenuwach tige medemenschen of zieken in de woon huizen daarmee hinderen of in gevaar brengen. Dit alles moet veranderen! Men moet leeren elkaar op de wegen te begrijpen; men moet niet alleen in gezelschap de vormen in het oog houden, maar deze ook, en wellicht in nog meerdere mate, op de weg toonen. Betracht beleefdheid, welwillendheid, inschikkelijkheid en leert daardoor deze deugden aan anderen. KLEINE DIENSTEN. Een boer had een groot korenveld; hij ploegde het om en zaaide het koren, en zorgde er goed voor, want daarvan hing het welzijn van zijn gezin af. Er kwam echter geen regen, het koren verdorde bijna en hij was treurig. Eens toen hij treurig naar de lucht stond te kijken en bijna wanhoopte aan een goede oogst zagen hem twee kleine regendroppels, die in de wolken vlak boven zijn hoofd waren en de een zei tot de ander: „Kijk1 die arme boer eens treurig zijn, ik zou hem graag willen helpen". „Praat er er niet over, wat zou zoo'n klein ding nu kunnen doen om een ander te helpen!" „Ik kan hem tenminste wat opvroo- lijken; kom! ik doe mijn best en ga naar hem toe. Vaarwel!" En het droppeltje viel eerst op de neus van de boer en toen op een koren- aartje aan de weg. „Wel, wel", zeide de boer, zijn neus afwrijvende, „wat voel ik daar? Een regendropje? Zou er waar lijk een regenbui komen?" Het andere regendropje zeide nu: „Ik zal ook mijn best doen, en naar beneden gaan", en weg was het. Vele droppels waren bij elkaar geko men, om naar het gesprek van de anderen ;e luisteren, en toen zij hoornen dat zij de boer gingen opvroolijken en zijn kker besproeien, zeide de :n na de ander: „Ik ga ook, ik ook! ik ook, ik ook." Zoo werd het koren besproeid; het groeide en werd rijp. Het eerste kleine hulpvaardige vastbe sloten regendroppeltje had deze groo te omkeer bewerkt. (Overgenomen). Voetgangers op zee. Een dame leunde zwaar zuchtend en steunend tegen de verschansing van de goede oude „Minister Kraus", die speelsch steigerde op de beruchte „korte golf" van de Vliestroom. De Viiestroom...;.. Enfiningewijden weten er alles van, Vele „helden der zee" hebben zich daar hun „medailles" plotseling en smadelijk voelen ontrukken. De eereteekenen voor Onaantastbaarheid, Onvatbaarheid, de ver sierselen van de Orde der Lederen Maag en de Kouseband der 'Standvastige Zee- beenen Twee-en-een-half uur onderweg met groeiende zekerheid.... Ik kan er tegen. Dan met de Brandaris in de wazige verte de Vliestroom, wég achter de breede rug van het langgerekte Vlieland, waar de Noordzee zijn zware stappen laat samen klinken met de nuffige trippelpas jes van de Wadden. De dame leunde dus tegen de verschan sing en bezoedelde ondanks haarzelf de onder de „Kraus" doorglijdende zeeweg. Juistzeeweg! De dame maakte gebruik van de zeeweg. De gemeenteraad van Terschelling, met vrij groote zekerheid wetende dat weini gen het eiland zonder passage-biljet van de „Kraus" plegen te bereiken, verzocht de hofmeester van de particuliere reederij als zijnde de man, die ter hoogte van Vlie nachtspiegels en tickets uitdeelt, zich te willen belasten met het oplaten van een nieuw model fiscale vlieger ten ge noemden gemeenteraden vervaardigd. Zoo kon het gebeuren, dat de dame, in 't dagelijksch leven onschuldig voetgang ster, dus buiten de wegenbelasting staan de, aan de „wegenbelasting" van het eiland Terschelling in volle zee tien cent offerde, (voldaan ter hoogte van Griend, bij boei ll, diepte 7 vaam). Naar we vernemen beraadslaagt de ge meenteraad over het heffen van een bij drage ter verbetering van de zeeweg. Er zouden reeds onderhandelingen gevoerd zijn met een bekende oliefirma over de le vering van 'de op de golven te storten olie VOOR DE JEUGD. Oplossing der vorige raadsels. 1. gram, grap, gras; 2. Deventer; 3. koek, koe; 4. schol, school. o— Goede oplossingen ontving ik van Jan Rab, 8 jaar, Marius Roeper Mz., 9 jaar, „Labora", de Cocksdorp; Juliana Bakker, 10 jaar, Martha Gomes, 10 jaar en Ge rard Bakker (hoe oud?), allen te den Burg. Het prijsje heb ik ditmaal toegekend aan Marius. Wanneer hij in den Burg komt, mag hij uitkiezen, een kleur boek, een teekenboek of wat anders. Ook mag hij schrijven, wat hij het liefst zou ontvangen. Oom Ko zorgt er dan wel voor. o Nieuwe raadsels. 1. Het eene woord is de naam van een vogel. Het andere de naam van twee on misbare lichaamsdeelen. Samen vormen ze iets dat je gaarne wilt missen, wan neer je er mee behept bent. 2. Mijn zusje heet Bij de bakker koop je Zet de woorden naast elkaar en je hebt de naam van een dier, dat je op Texel nog nooit hebt gezien. 3. Met een K een lichaamsdeel, met een M om koeken te bakken en met V niet weinig. De oplossingen behoeven ditmaal niet te worden ingezonden. Over de briefjes, die ik ontving en waarmee ik erg blij ben, schrijf ik een volgende keer. Elartelij k gegroet van OOM KO. Sllii:!lll!lllll!lllllllllllllillllilll!lllllllllllllllllillllllllllillll@ IIHII LANDBOUW EN VEETEELT. ||||ll De handel in Amerika. In Philadelphia is groote belangstelling in tulpen. De zendingen uit Holland wor den zoo spoedig mogelijk uit- en weer ingepakt. Er zijn teekenen, welke op 'n tekort wijzen. Sommige orders worden geheel uitgevoerd, andere weer niet en de prijzen zijn tot 75 pet. hooger dan in het vorig jaar, tengevolge van de slechte ooojst en de verhoogde invoerrechten De hyacinthen zi]n ongeveer als het vorig jaar. o— Er is haver verhandeld beneden f 8 de 190 Kg. en hooi boven de f8 p;- Kg., stroo a f3.o0 per 100 Kg. ik las eens in een landbouwverslag, dat kor] en aardappelen wel zeer goedkoop ware maar hooi en stroo deden toch een goe-, prijs. Ongelukkig werd er niet bijg voegd dat de boeren aan die goede pri al heel weinig hadden, omdat ze ge<i hooi ot stroo konden verkoopen, ja li! zelts te kort kwamen. Dit jaar is het wei precies zoo en dan is het niet goed. —O— W Een teeltverbod van voor wratziekte va| bare aardappelsoorten? De lezer herinnert zich, dat in de raad vergadering van 12 September een teel verbod van voor wratziekte vatbare aan appelsoorten ter sprake werd gebrach Zulk een verbod zou gewenscht zijn met oog op de gevaren, welke de nog steec toenemende bollencultuur in onze ge meente bedreigen en wel in het biezoi der waar het de export betrof. In verband hiermede komt het ons voc dat er belangstelling bestaat voor ee verslagje van de te Alkmaar gehoude alg. vergadering van de Vereenigin „Proet- en schooltuinen Kennemerland' In deze bijeenkomst toch is over d aardappelwratziekte uitvoerig gesprokei De lieer J.G.Hazeloop, rijkstuinbouw consulent te Alkmaar, deelde mee, d; hij van dr. Oortwijn Botjes een lange lij had ontvangen van aardappelsoortei vatbaar voor aardappelwratziekte. Spr. stelde vast, dat de schotsche muizen e erg veel last van hadden. In de proeftui te Hoorn is men bezig een vroege aard appelsoort te verkrijgen, die er niet val baar voor is. Men dringt nu wel aan o een teeltverbod voor vier nieuwere soor ten, maar vergeet, dat er onder de ouder zijn, die tenminste even vatbaar zijn voo wratziekte, zoodat z.i. de vereeniging voo bloembollencultuur niet veel zal berei ken, zelfs al zou haar verzoek overa worden ingewilligd. Men dient zich af t vragen ot men met een dergelijk verboij de aardappelkweekers niet te veel it o— moeilijkheden zou brengen. De bravo b.v is in Noord-Holland een zeer gewild aardappel, (ook op Texel). Spr. ziet i: een verbod niet veel voordeel, maar we nadeel voor zeer velen. Bij het debat over deze inleiding wen gezegd, dat de bravo een winteraardappe is, die ook in natte jaren een goede op brengst geeft; dat in Anna Paulowna d< teelt er van is verboden, fnaar dat men e toch mee doorgaat, hoewel het gemeente bestuur en de landbouwvereeniging goed koop ander pootgoed beschikbaar stel den. De vrees werd uitgesproken, dat lie teeltverbod zich niet zou bepalen tot de daarvoor thans aangewezen soorten, etj dan zou de heele aardappelteelt bedreiga kunnen worden. De vergadering meende, dat met eer teeltverbod dient te worden gewacht, tot' dat er aardappelsoorten zijn gevonden die niet vatbaar zijn voor de wratziekte o Als een merkwaardigheid voegen vv< hieraan toe, dat Ged. Staten van Noord Holland met die van Zuid-Holland niet één lijn trekken. Immers: Ged. Statei van Zuid-Holland hebben te kennen gege ven, dat zij een gemeentelijke verorde ning, waarbij de teelt van voor wrat ziekte vatbare aardappelsoorten word verboden, onjuist vinden; een dergelijke verordening van de gemeente Lisse heb ben zij danook niet goedgekeurd. Ged. Staten van Noord-Holland deeler dit standpunt niet, want eenige Noord hollandsche gemeenten hebben reeds ver ordeningen, houdende een teeltverbod var \oor wratziekte vatbare aardappelsoorter vastgesteld, zonder dat daarop door de Gedeputeerden van dat gewest aanmer king is gemaakt. Dat klopt niet! —o Om het vetgehalte van de melk goed te keuren, zijn meerdere onderzoekingen beslist noodzakelijk, want de uitkomsten zijn zeer afwisselend. Een boer schrijft, dat hij bij volmaakt dezelfde voedering en nauwkeurige gelijkheid der melktij den een verschil had van 2,9 tot 4 pet. vet bij het melken 's morgens, bij het middagmelken echter ging het maar van 4 tot 41/2 en bij het avondmelken van 3 2/10 tot 3 6/10. O— Waarom wilde vroeger tarwe en gerst op de zandgrond niet groeien? Omdat die grondden zuur waren. Op zure gronden groeit geen tarwe en geen gerst. Dus kalken. 0— Er is groot verscnil tusschen het knol- groen, dat te wassen staat in aardappel land en dat geteeld is in erwtenstoppel na gieren en ondiep ploegen. Op het aard appelland is het blad kleiner en geel van kleur of lichtgroen. Dit wijst er op, dat er tekort is aan stikstof. Het zal licht voordeelig zijn hier wat salpeter over te strooien, als het blac d-oog is. Op het erwinland is het kne l.jxoen°breec van blau en blinkend donxergroen.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 10