POSTER' mg. Stemming Hoofdingelanden. EUG. GOYARTS AJAM GEHIKTE HES KENNEMER MELANGE is in kwaliteit onovertrefbaar. Handwondjes Zenuwstillend NOBLINO: SIROOP ss. Burgemeester fan Alkmaar II P. KEIJSER, Harkebuurt. H. MAAS, den Burg DIT IS ÜW ADRES Voor' hel /mde week zetten Bewaarschool onderwijs. Mijohardt's Zenuwtabletten Houd Uw nieren gezond! jl, RugpijnNieren Pillen ADVERTENTIEN Notaris Mulder publiek vertoen de perceelen grond Doopsgez. Gemeente. geen catechisatie. uw uitstekend geneesmiddel tegen klieren te gebruiken. 11 b min m min m mm m nmi h iiiiii i Het s.s. „Marsdiep" vertrekt Volk om aardappels te rooien. vier kuikalveren. de 30 Gemeenschappelijke Polders Maandag 11 November BOOGAARD, JACOB Hz. en ROEPER, J0HAN Nz. Maandag van Texel naar Pnr- merend en tnsschengelegen plaatsen. Afvaart 1 nnr. Tandheelkundige LoodsgracM 37, Helder. Spreekuren dagelijks van 10-4 behalve Dinsdag en Vrijdag. Avondspreeknnr Donderdag v. 7-8 Broedcentrales, Broedmachines, Kunstmoeders, Onderdeden. h iiiiii b iiiiii iiiiii a iiiiii a iiiiii a iiiiii b met garantie van goede wer king voor billijken prijs. m iiiiii m iiiiii a iiiiii iiiiii a iiiiii iiiiii s O*" 1 de* wasch a/ken Henkeis Wasch- en Bleek-Soda spaart U veel moeite en tijd. £<nif Imp G. 0»icrm«ini» 4 Co Hm.del Mij.. Am.tetd.m Fabtiktnto Henkei 6 Clu A G. DOueldorf iiiiiiggiiiiii WAT BAAT HET? Wat baat een schat van geld, waarvan men geeft noch leeft? Wat baat een leger, dat geen vijand kan verdrijven Wat baat de wetenschap, die geene deugden geeft? Wat baat de geest, wanneer de zinnen meester blijven? Hllliailllll Geen „ge-Montessori", s.v.p. De laatste tijd is de „Bewaarschool" in ons blad nogal eens ter sprake ge komen. Eerst de Koningin-Wilhelminabewaar- school te Oudeschild, die zoo slecht bij kas zit, dat het bestuur zich genoodzaakt' zag zich tot de gemeente om subsidie te wenden. De kas laat de aanstelling van een bevoegde kracht niet toe. Toen de Chr. Bewaarschool alhier, die bij gebrek aan een voor haar taak be rekende leerkracht finaal gesloten moest worden. Tenslotte de bewaarschool, welke bij genoegzame belangstelling en voldoende financieele steun „het Nut" het vol gend jaar in de vroegere Doopsgez. Pas torie aan de Waalderstraat zal openen. Ook dan zal de „onderwijskwestie" een der voornaamste problemen zijn, welke '11 afdoende oplossing eischen. o— Het komt ons voor dat we onder deze omstandigheden belangstelling kunnen verwachten voor een artikeltje over „be- waarschoolonderwijs", over de methode- Montessori in het biezonder. Maria Montessori was een Italiaansch opvoedkundige, de eerste vrouw, die in Italië in de medicijnen studeerde. Na haar promotie werd zij als assistente ver bonden aan een psychiatrische kliniek voor idiote kinderen; later belast met de opleiding van onderwijzers voor zwak zinnigen. In 1900 legde zij haar medische praktijk neer om zich geheel aan de stu die der opvoeding van zwakzinnigen te wijden. In 1907 droeg men haar het toe zicht op op het tehuis voor kinderen, „Casa dei Bambini", waar zij met haar doen pijn bij den arbeid en leiden vaak tot verzwering of bloed vergiftiging. Reinig ze altijd dade lijk en behandel ze verder met Doos 30-60-90 ct. PÜB0L werk buitengewoon succes oogstte. Zij kwam door zorgvuldige wetenschappelijke waarneming tot de overtuiging, dat men de kinderen bij het onderwijs zooveel mogelijk aan zichzelf moest overlaten en hen moet opvoeden door onwillekeurige en opzettelijke ontwikkeling hunner zin tuigen, in het biezonder van hun tastzin. De methode-Montessori heeft in het biezonder in Amerika veel opgang ge maakt, Ook ons land telt eenige scholen, waar uitsluitend naar het voorbeeld van Dr. Maria Montessori gearbeid werdt. Maar en nu komt liet we zouden hier niet over „bewaarschoolonderwijs" 'schrijven, ware liet niet, dat deze veel geprezen methode in de praktijk geducht tegengevallen is. In vele gevallen tracht men de schamele resultaten te verbergen onder een vloed van schoone woorden, maar „wie oogen heeft om te zien en ooren om te hooren" weet, dat met de lof, het stelsel-Montessori toegezwaaid, de vruchten van het onderwijs, volgens die methode gegeven, heelemaal niet in overeenstemming zijn. 0— De heer Douwes, directeur der Rijks kweekschool te Deventer, plaatst in de „Groene Amsterdammer" een scherpe, en naar het ons voorkomt, uitstekend ge documenteerde en hoognoodige kritiek op het Montessori-stelsel. Deze eertijds door zoovelen opgehemelde onderwijs methode wordt trouwens al geruime tijd sterk veroordeeld door een aantal voor aanstaande onderwijsmannen in allerlei landen, ten onzent o.a. door Prof. Gun ning. Na twintig jaren ervaring vindt men haar resultaten al even bedroevend als haar methoden. Een aantal scholen zijn reeds gesloten en het zal wel niet lang meer duren of de deur zal worden gesloten van de weinige die nog over blijven als bewijs dat geen nieuwigheid zoo dwaas kan zijn of zij vindt aanhan gers en geestdriftige woordvoerders. Wij hebben eens hooren beweren, dat Dr. Maria Montessori haar „stelsel" bedacht omdat zij de energie miste haar klas met vaste hand te leiden; zij liet de kinderen doen hetgeen hun lustte en maakte daar toen een theorie van, die haar in zekere zin overlaadde met roem. Of dat juist is weten wij niet. Maar wij weten wel dat velen der meest ervaren opvoedkundigen opkomen tegen toepassing van methoden, die in de eerste plaats voor achterlijke kleinen waren bedacht, tegen het gebrek aan discipline en systeem, tegen de lange schooluren die kind en onderwijzer inde' middaguren buiten de noodige aanraking met hun gezin houden, en bovenal tegen de z.g. vrijheid van werken. „Gesteld echter, zegt de heer Douwes, dat er wer kelijk vrijheid van werken voor het kinri Was, zou dat dan een goed beginsel zijn? De critiek wijst erop, dat duizenden ge zinnen tegenwoordig lijden onder de ge volgen van de vrijheid, die aan de kinde ren is toegestaan. Het kind weet niet, wat goed voor hem is; de ouders en onder wijzers, die veel meer levenservaring heb ben, zijn niet enkel gerechtigd, maar heb ben ook de plicht om aan de jeugd een taak op te leggen, en serieuze verwerking daarvan te vragen. Het is voor veel kin deren een zegen, dat althans de school nog met een zekere dwang komt, om ook het minder aangename flink aan te pak ken en te volbrengen." Dus: Geen „Montessori". Houd daar over de mond; 't zou „sorrry" zijn! en Zenuwsterkend is de werking van Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Dro gisten. Sportnieuws. Uit Nieuwe Niedorp schrijft men ons over „De club der Rannen" en N.N.V.V.,, in aansluiting op het verslag van de heer A. Dros: Vergezeld van een groot aantal sup porters trok N.N. I Zondag naar Texel, om tegen het eerste elftal van de club der Rannen, haar derde nederlaag in suc cessie te boeken. Evenals in de beide vorige wedstrijden was N.N. ook nu in het veld weinig minder dan de tegen partij, voor het doel echter minder ge lukkig. Met de rust had Texel een 2-0 voorsprong, waarvan een doelpunt bijna onmiddellijk 11a het begin uit een straf schop verkregen werd. Na de rust wist Texel, ondanks een N.N.-overwicht nog een goal aan de score toe te voegen, zoo dat met een 3—0 overwinning voor de thuisclub het einde kwam. „Lees zorgvuldig", zegt Ford. Een goed boek of een goed artikel heeft dikwijls de lezer een andere kijk gegeven op dingen, waarvan hij meende alles reeds te weten. Lees daarom, maar lees vooral zorgvuldig. Ford. Wij hebben onze boeken met groote zorg gekozen en ge kunt er zeker van, zijn, niet te worden teleurgesteld, wan neer U zich bij de aankoop van Uw lec tuur wendt tot Boekhandel Parkstraat. Bij nierzwakte blijven urinezuur en andere vergiftige onzuiverheden in het bloed achter, waardoor uw geheele gestel bedreigd wordt. Daarom is het zoo verkeerd de eerste waarschuwende verschijnselen te verwaarloozen als rugpijn, urinestoornissen, stijve en ge zwollen gewrichten, blaaszwakte, be zinksel in de urine, hoofdpijn, duizelig heid enz. De nieren moeten hulp ontvangen en versterkt worden, terwijl het tijd is. Beproef Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het sedert jaren bekende middel. Vraag ernaar in uw omgeving en hoor hoe zij worden aangeprezen. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking a f 1.75 p. flacon. zal op Dinsdag 29 October a.s., des voor middags 11 uur, in het café „den Burg" voor drie jaar ingaande 1 Nov. a.s. voor de Gemeente Texel: gelegen te de Koog, afkomstig van den heer M. Kuip en wel: a. voor bouwland en bloembollenland Grond aan de Noordzijde van den Koo- gerweg, groot plm. 2.58.H.A. Te verhuren in 5 perceelen. b. voor weiland Grond aan de Zuidzijde van den Koo- gerweg, groot plm. 3.39.— H.A- Te verhuren in 2 perceelen. c. voor bouwland Grond, genaamd „Mientje" aan de Zuid zijde van den Koogerweg, groot plm. 39 aren. Nadere inlichtingen verstrekt Notaris MULDER. MAANDAGAVOND 28 OCTOBER (Kerkeraadsvergadering.) Voordrachten, tooneelstukken, bruilofts liederen, feestartikelen in de ruimste zin van het woord levert Boekhandel Park straat. Met groote dankbaarheid deel ik U mede, dat ik op 'toogen- blik, na gebruik van 25 flacons geheel hersteld ben van mijn klieren. Ik ben blij, dat ik in plaats van een tijd lang in den zon te liggen, zooals de dokter ten einde raad, mij voorschreef, Uw middel genomen heb. Mijn gezondheid is thans UITSTEKEND en ik doe mijn werk met genoegen en zonder last van vermoeid- heid, zooals voorheen. Als U mij niet door een be- wijs van genezing er toe ge- bracht hadt, was ik er toen zeker nog niet toe besloten.Nu echter ben ik er zeer blij om en daarom geef ik U volkomen vrijheid om van dit schrijven gebruik te maken, daar het zou kunnen dienen om anderen, die aan klieren lijden, er toe te brengen Achtend, H. G. BOUWHUIS, 1 Klompenhandel, Molenwijk, Heerenveen. Verkrijgbaar bij alle drogisten. Fabriek „Noblino", Scheldestr. 165, den Haag. 2S October naar Amsterdam. Aandeelhouders ot genoodigden die de reis wenschen mede te maken, kunnen zich opgeven bij den Directeur van T.E.S.O. te den Burg. Vertrek 6 uur voormiddags. DE DIRECTEUR. GEVRAAGD: TE KOOP Hoeve „PADANG", Eierland. De stemming van 2 Hoofdingelanden voor het Waterschap zal gehouden worden op van 's morgens 10 uur tot namiddags 3 uur in café „den Burg". Periodiek aftredend de heeren: beiden herkiesbaar. Het College v.h. Dag. Bestuur, J. S. DIJT, Voorzitter. D. v. d. OORD, Secretaris. vaart De Commissaris T. C. BAKKER Eigen laboratorium voor moderne tandtechniek. Kunsttanden en gebitten. Kroon- en Brugwerk. Volledige garantie. Pijnlooze behandeling Te koop ZWAANSTRAAT. voor puikbeste Groene en Grauwe Erwten, Gele Boonen en Citroenboonen. LAGE PRIJZEN.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2