Texelsche Courant van Zaterdag; 26 Oct. 1929. TWEEDE BLAD Rechtsvragen. ^Texelsche Berichten Gemengd Nieuws INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van Jn. Duinker Jz. veehouder te Nieuweschild om in het perceel, kadastraal bekend in sectie B., no. 1874 een inrichting voor het persen van zeegras, te drijven door een ben- zine-motor van 4 P.K. te mogen oprich ten door hen voorwaardelijk is ingewil ligd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, 24 October 1929. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. W. B. OORT. Abonnees-Texelsche Courant kunnen kosteloos rechtskundig advies bekomen. Vragen in te zenaen aan Bureau Pers syndicaat „Buvintjo" te Wassenaar. Post zegel van 71/2 cent voor antwoord steeds insluiten. Vraag: Het regenwater van mijn buur- mans huis loopt in mijn goten. Dat geeft me veel last. Moet ik deze toestand laten bestaan? In de koopacte wordt er niets van gerept. w\ Antwoord: Wanneer deze kwestie niet vastgelegd is, behoeft u de toestand niet te bestendigen. Per Luchtpost naar Indië. Donderdag 31 Oct. a.s. vertrekt weder een vliegtuig naar Indië. Voor poststukken, welke daarmede wor den verzonden, is een extra-port ver schuldigd van 40 ets. voor briefkaarten postwissels en brieven tot en met een gewicht van 10 gram, van 75 cents per 20 gram voor overige stukken. De laatste verzending van Texel voor deze vlucht geschiedt met de laatste boot de vorige dag. UIT ONS ZONDAGSBLAD. Ons Zondagsblad van heden is weer biezonder aantrekkelijk. De heele voor pagina wordt ingenomen door de repro ductie van een foto „In de Dennen op Texel," ons welwillend afgestaan door de heer A.Dros, student te Deft. Op blz. 5 de foto van „De Oostersche Stad welke we aan de heer A.v.d. Meulen dan ken. Door de fraaie koperdiepdruk komen deze toto's uitnemend tot haar recht. Maar dit geldt ook voor de overige. Neem b.v. de derde blz. voor u met twee zeer traaie foto's van een Beiersch landschap, dat getooid door de eerste sneeuw een wondere aanblik oplevert. Ook de midden-pagina's geven weer interessante kieken. Op pag. 5 een drietal Lichtweek-foto's. Lectuur: „Het Roekeloos Avontuur', een vervolgverhaal, met verkorte inhoud van wat al verscheen; „De Kroon van Ko ningin Kamita" en „De jacht op de dia mant", twee boeiende complete novellen; Een voorzichtige hond, die 2000 jaar léden leefde", op de Jeugdpagina te vin den; „Beteugeling van Baldadigheid op landgoederen" (geïll.); „Drink meer wa ter" en „Voorlichting bij Beroepskeuze op 't blad „Voor de Vrouw", waarop ook afgebeeld zijn een viertal modellen voor mantels en twee voor een moderne japon. Dit en nog meer biedt ons 4-cents Zon dagsblad (50 ct. per kwartaal; p. post 70 ct.) op zijn zestien bladzijden, immer ■in koperdiepdruk uitgevoerd en tot in dei puntjes verzorgd. Vraagt eens een proef nummer aan, opdat ge er u van kunt) overtuigen. Velen gingen u vóór en in de meeste gevallen mochten we een abon nement noteeren. Stelt u het nu eens niet uit? OOST. Dijkverzwaring. Zooals de lezers weten, worden Texels dijken met het oog op de te verwachten hoogere vloedstanden na afsluiting van de Zuiderzee verzwaard. Alvorens men hiertoe overgaat, wordt de berm, waarop de verzwaring moet plaats hebben, ter dege onderzocht. Er worden grondmon sters genomen. Van de uitslag van dit onderzoek zijn in belangrijke mate de kosten afhankelijk, welke de verzwaring meebrengt. Begonnen aan het Horntje is men met het onderzoek thans reeds tot Oost gevorderd. De Bietencampagne. Aan de loswal alhier zijn twee schepen gearriveerd om een lading suikerbieten te halen voor de suikerfabriek „Holland" te Halfweg. In voorgaande jaren zijn hier enorme hoeveelheden bieten ver scheept, maar dit jaar zal dit niet het geval zijn. Er is veel minder verbouwd en tevens zijn de bieten als een gevolg van de langdurige droogte over het ge heel niet zoo zwaar. OUDESCHILD. Veevervoer. Deze week werden van Texel verzon den: 77 schapen, 66 lammeren, 12 koeien, 13 kalveren, 26 varkens, 3 paarden. Visscherij. De vorige week werden in de haven aangebracht plm. 3600 Kg. garnalen. BINNENLAND. Maandagavond is het tienduizendste schip van dit jaar de Rotterdamsche ha ven binnengekomen; het s.s. Dietrich Bohnekamp. Dit is twee dagen vroeger dan het vorige jaar. Toen is het tienduizendste schip op 23 October hier binnengekomen. De luchtgraat koos zijn weg perfect, Hoog over dorp en stad; Ook driekwart Holland zocht het hoog En koos het dakhazenpad. (Naar aanleiding van de Zeppelin- vlucht over ons land.) De motortreinen, die in Noord-Hol land ongeveer drie maanden geleden in gebruik zijn gesteld, voldoen maar matig, althans op de lijn AlkmaarHoorn. Her haaldelijk komt het voor dat de trein onderweg niet verder kan. Ter waarschuwing. De kantonrechter te Amersfoort heeft een landbouwer conform de eisch tot 140.boete subs, twintig dagen hechte nis veroordeeld. Hij had eieren ten ver koop aangeboden op de Barnevelder markt en bij het schouwen werden vijf eieren als verdacht in beslag genomen. De keuringsdienst te Utrecht constateer de, dat twee ervatf bebroed waren en ge heel ongeschikt voor de consumptie. De hoogte van eisch en vonnis hield volgens de woorden van het O.M. en rechter verband met het groote belang van de Barneveldsche eierenmarkt voor onze uitvoer. De 23-jarige F. Kok van Beester- zwaag is te Terwispel met zijn motor rijwiel tegen een kar geredén. Hij over leed aan de gevolgen. Indien de wijziging der posttarieven haar beslag krijgt, zal behoefte ontstaan aan een frankeerzegel van 21 cent, zijnde dit bedrag verschuldigd voor een buiten- landsche aangeteekende brief tot 20 gram. Het zegel van 221/2 cent zal kunnen wor den gemist. In het Natuurkundig Laboratorium van de Technische Hoogeschool te Delft zijn door onbekende oorzaak eenige gla zen retorten met bijtende vloeistoffen, waaronder salpeterzuur en zwavelzuur, uit elkaar gesprongen. De amanuensis Jan Bijlsma, kreeg de vloeistof over aan gezicht en handen. Hij werd naar het gasthuis gebracht, waar enkele stukjes glas werden verwijderd. Een bediende, die in hetzelfde lokaal werkzaam was, heeft ook eenige brandwonden door de bijtende vloeistoffen opgeloopen, gelukkig niet van ernstige aard. Op de Amstelveensche weg te Bui- tenveldert kwam een wielrijder met zijn rijwiel te vallen, waarbij zijn zevenjarig zoontje zoodanig terecht kwam, dat hij zijn linkerarm brak en een bloedende hoofdwonde bekwam. Bij onderzoek bleek, dat het ongeval te wijten was aan het feit, dat de man onder de invloed van sterke drank verkeerde en wel op dus danige wijze, dat hij zijn stuur niet meer kon houden. Te Helmond reed een rijtuig van de heer V. een boerenkar een weinig aan, zoodat V. het niet noodig vond te stop pen. De voerman werd toen kwaad, liep het rijtuig na en trachtte dit tot stilstand te brengen door het paard om de nek te gaan hangen. Hij werd een honderdtal meters meegesleurd, totdat het paard kwam te vallen. Het dier kon na de val niet meer opstaan. De ontboden veearts constateerde, dat het paard de ruggestreng had gebroken en beval het at te maken. De politie heeft procesverbaal opge maakt. Mej. Br. in de Bukstraat te Soest is door een noodlottig toeval in de regenput gevallen en verdronken. Toen men haar Ontdekte was zij overleden. Op de Nieuwe Steeg tuss hen Soest en Baarn is een meisje op de fiets aan- raijd en van haar taschje beroofd. De aanrander werd door de Baarnsche politie gearresteerd. Hij is bewoner van Soest. De openbare vergadering van Dussen kon dezer dagen niet doorgaan, daar van de elf raadsleden slechts vier aanwezig waren. Wel vertoefden eenige Edelacht- baren in het café bij het raadhuis, doch daar zij wegbleven moest de vergadering worden verdaagd. Op 23 Oct. vierde de bekende baar dige bard Koos Spcenhoff, wiens beste levensliedjes nog door geen landgenoot werden overtroffen ot zelfs geëvenaard, zijn zestigste verjaardag. Hij zit vol toe komstplannen, waarvan wel niet alle, maar toch wel de meeste verwezenlijkt zullen worden. Zoo staan o.a. op het program ma een tournee door Ned.-Indië, een her haling van zijn bezoek aan Amerika, een nieuwe sprekende film, etc. Bij de R.K. Universiteit te Nijmegen zijn thans 337 (liet vorig jaar in October 285 studenten ingeschreven, van wie 90 (76) voor de eerste maal. BUITENLAND. Aanslag op de Italiaansche Kroonprins. De Prins bleef ongedeerd. Brussel: Toen Donderdagochtend de stoet met kroonprins Umberto van Italië bij het gedenkteeken van de Onbekende Soldaat aankwam, werd door een per soon een revolverschot gelost. Prins Umberto bleef ongedeerd. De dader werd gearresteerd. Nader bericht: Juist op liet oogenblik, dat de prins uit de auto stapte, drong een onbekende uit de menigte naar voren en loste een schot in de richting van de prins. Het schot raakte de helm van een politie agent. Daarna trachtte de onbekende da der de prins te naderen. Hij werd evenwel onmiddellijk door de politie en omstan ders gegrepen. Zij wierpen zich op de man en ontwapenden hem, waarna zij hem tegen de aanvallen van het publiek moesten - verdedigen. Prins Umberto bleef zeer kalm en be gat zich naar het Graf van de Onbekende Soldaat, dat beneden de straathoogte is gelegen. Hij legde daarna de krans op 't grat en onderhield zich met de minister van oorlog. Vervolgens inspecteerde hij de eere-wacht en begaf zich weer in de auto waarbij hij luide door het publiek werd toegejuicht. 0— De man, die de aanslag op prins Um berto pleegde, is een Italiaan. Op het po litiebureau verklaarde hij als teeken van protest geschoten te hebben. Hij heet Fernand de Rosa, een Italiaansch student, in 1908 te Milaan geboren. Woensdagavond is hij uit Parijs te Brussel aangekomen. Het schijnt, dat hij uit Parijs naar Brussel is gestuurd om de aanslag te plegen. De politie heeft de vermoedelijke me deplichtige gearresteerd, Louis de Pas- qauli. Nog wordt gemeld, dat een toeschou wer, die de dader achterna zat, door de aanwezigen werd gegrepen en deerlijk toegetakeld. De plechtigheid werd voort gezet, doch verkort. De Russische vlieger Baranot heeft een vliegtocht gemaakt om de hoogvlakte van Painir, waarbij hij een hoogte van meer dan 55000 M. bereikte. —Te Southampton is een lading zil veren staven uit Vera Cruz gelost, die 300.000 pond sterling waarde had en uit 2659 stuks bestond. Er waren elf goede renwagens noodig om de kostbare lading naar het Waterloo-station te vervoeren, waar auto's klaar stonden voor het ver der vervoer naar de Engelsche Bank. Op het Berlijnsche vliegveld Tem pelhof zijn proeven genomen met het af geven en opnemen van post door een vliegtuig, zonder dat het noodig is dat het op de grond komt. De postzak hangt aan een touw, dat over het vliegveld ge spannen is. Het vliegtuig vliegt daar over heen en laat een soort vork zakken, die over het touw glijdt en de schijf, waaraan de postzak hangt, oppikt. De proeven zijn zoo goed geslaagd, dat men de inrichting spoedig op andere vliegvelden in de prak tijk zal gaan brengen. Men weet, dat Edison de laatste da gen zeer gevierd is naar aanleiding van 't teit ,dat hij 50 jaar geleden een prac- tisch bruikbare gloeilamp demonstreerde. Zeits verhoogde de uitvinder in persoon de feestvreugde, door voor een goed doel kranten en fruit te verkoopen. Men weet, dat de beroemde Amerikaan als knaap met truit en kranten gevent had. Maar...,. Edison is de tachtig al gepasseerd en het feestvieren heeft hem wat vermoeid. Hij is than' te Dearborn bij Ford om eens goed uit te rusten, vóór hij naar zijn woning te Orange, in de staat New-Jersey, terug keert. Het nieuwe Engelsche luchtschip R. 101 heeft zijn eerste proefvlucht gemaakt. Eenige afmetingen: de R. 101 is 223 M.| lang, 40 M. diameter, grootste hoogte 42.50 M. en de gas-capasiteit 162.000 M3J terwijl de „Graf Zeppelin" 235 M. lang is, 30.50 M. diameter heeft, ecu hoogte 42,50 M. en de gas-capaciteit 162.000 M3. 105.000 M3. De zeer veelzijdige Italiaansche ren ner Linart, die zoowel op de lange als op de korte afstand een der specialis ten is van gene zijde der Alpen, is er in) geslaagd 0111 de 500 meter vliegende start at te leggen in dertig en drie-vijfde se conde. Hij heeft hierdoor liet wereldre cord van deze afstand, dat ten name stond van Piet Moeskops met 31 seconden, ver beterd. Te beginnen met 1 Januari a.s. voert de Chineesche regeering de Westeische indeeling van het jaar in en wordt de Chineesche jaarindeeling afgeschaft. In een dorp in de buurt van Linz kregen drie boerenzoons, van wie er twee broer waren, twist om 'n meisje. De twist werd uitgevochten in een naburig bosch, met leege bierflesschcn. Toen alle drie reeds ernstige hoofdwonden hadden op geloopen, keerden beide broers zich tdt de derde en sloegen hem zoo lang met de leege flcsschen tot hij stervende in elkaar zakte. De broers zijn in hechtenis geno men. De Italiaansche bladen publiceercn een telegram van Mussolini aan de fas cistische bond te Bologna, waarin Musso lini zijn overtuiging uitspreekt, dat liet fascisme binnen tien jaar geheel Europa zal hebben veroverd. Mevrouw Snowden, de vrouw van de minister van financiën, die afschafstcr is, heeft meegedeeld, dat huize Downing- street 11, de officiecle woning van de mi nister, gedurende diens ministerschap drankvrij zal zijn. I11 het Zuidelijk deel van Bombay is pest uitgebroken. De autoriteiten zien de toestand ernstig in. Soerabaja is met pest besmet ver klaard. Zooals men weet, komt de pest, welke op Java nog altijd voortwoekert, slechts bij uitzondering in de lage hcete kust streken voor. In de hoogere, koelere bergstreken in het binnenland, vooral in de vochtige hooglanden van Midden- en Oost-Java tiert de ziekte het weligst. Toch doen zich sporadisch enkele, hetzij van buiten Java geïmporteerde, hetzij uit binnenland aangevoerde gevallen van pest ook in de groote bevolkingscomplexen der kuststeden als Seinarang en Soera baja voor, totdusver gelukkig zonder dat er in de kamponggribussen, welke daar nog altijd niet zijn opgeruimd, verontrus tende verspreiding plaats vindt. Krachtda dige maatregelen van isolatie en observa tie kunnen in deze medisch goed toege ruste centra bovendien gemakkelijk toe gepast worden.. Het bericht der besmet verklaring van Soerabaja met pest behoeft dus niet als verontrustend uit gezond heidsoogpunt te worden opgevat. Voor de scheepvaart, vooral van een groote exporthaven als Soerabaja, zijn aan de maatregel uiteraard hinderlijke beslomme ringen en belemmeringen verbonden, zoo dat het practisch effect zich vooral op oeconomisch terrein openbaart. In de Zoo te Londen is voor het eerst een inenschenetende tijger te zien geweest, die vóór hij op Sumatra gevan gen werd, verscheidene inlander's had ge dood en verslonden. Hij is de eerste wer kelijke inenschenetende tijger, die de Lon- densche dierentuin ooit bezeten heeft. Flet dier is buitengewoon woest en vliegt naar de tralies, zoodra iemand zijn hok nadert. Deze tijger is waarschijnlijk de laatste, die Sumatra verlaten heeft, aangezien de Nederlandsch-Indische autoriteiten kort geleden de uitvoer van de dieren verbo den heeft. Uit St. Jones, op New-Foundland, wordt gemeld, dat er van de Dinsdag- dag uit New-York vertrokken vlieger Diteman nog geen enkel bericht is ont vangen. Diteman is veertig jaar oud, getrouwd en vader van twee kinderen. Men weet hier van hem te vertellen, dat hij op ver schillende boerderijen werkte, waar hij speciaal met de verzorging van het op- kweeken van jong vee belast was. Hij. behaalde een brevet als vlieger en kocht eenige maanden geleden een klein vlieg tuig. Bij de brand van de kapokinstallatie op de onderneming Siloowo Sawangan zijn vijt koelies verbrand en twee zwaar gewond. Oorzaak onbekend. De Engelsche Koning maakt het than; zoo goed, dat hij in de bosschen van Sandringham voor het eerst na zijn ziekte weer op jacht is geweest.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 5