'oor het mzeepen fSSjPUROL Ztféfdsif i No 4374 Woensdag 30 October 1929 43steJaarganfe ^VsÜuitarcïaf/ I i- Van week tot week Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: ADVERTENTIÊN: Losloopen van honden. De Burgemeester der gemeente Texel brengt in herinnering, dat krachtens art. 98 der Verordening van Politie in deze gemeente verboden is buiten de kommen der dorpen, of, zonder behoorlijk toe zicht in de kommen der dorpen, honden te laten losloopen van 1 November tot 1 Mei. Overtreding wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste f 25.— of hechtenis van ten hoogste zes dagen. Texel, 26 October 1929. De Burgemeester voornoemd, W. B. OORT. Zaterdagavond. Iets over Rusland. Door de krijg, welke tusschen Rusland en China is uitgebroken, is de Sovjet republiek de laatste weken meer op de voorgrond getreden. Vandaar, dat de bladen er wat meer aandacht aan wijden, dan gewoonlijk het geval is. Het zal onze lezers niet onbekend zijn, dat het nog steeds een heele kunst is zich een nauw keurig beeld voor oogen te stellen van de toestand, waarin dit onmetelijk rijk onder het bolsjewistisch regiem op heden verkeert. Veelal zijn berichten daarom trent verre van volledig en daarbij niet zelden „gekleurd". Maar wat we wel zeker weten is, dat Stalin zich alle moeite geeft om de bolsjewistische idee ingang te doen vinden en daarbij desnoods tot de strengste maatregelen zijn toevlucht neemt. We hebben nog pas kunnen lezen, van het tragisch geval, waarbij de Sov jet-gezant te Parijs was betrokken. Die meneer bleek de „Hooge Raad" te Mos kou niet „zuiver op de graat" te zijn, al thans hij stond de belangen van Rusland met voor op een wijze, zooals Stalin en de zijnen dat gaarne hadden gezien. De man werd opgepakt, op transport gesteld naar Moskou, daar aan een scherp ver hoor onderworpen en vervolgens, toen dit weinig goeds opleverde, naar Siberië ver bannen. Anderen, die gevaarlijk worden geoor deeld voor de groei en bloei van de Rus sische staat, worden eveneens naar dit onherbergzaam oord verplaatst of zelfs gestraft met de dood. Stalin windt er geen doekjes om en houdt van korte met ten. Of hij er zijn doel mee bereikt staat echter te bezien. Vooral geldt dit waar 't de bestrijding van de godsdienst betreft. We spraken onlangs een goede kennis, die van tijd tot tijd op z'n reizen Rus sische havens aandoet en daarbij meer dan eens Archangel bezoekt. Wat hem in die stad opviel was het groot getal harer kerken bij een aantal zielen van nog geen 25000. De meeste waren gesloten, maar de overblijvende stroomden regelmatig vol. En de Sovjet-overheid zal er wel nimmer in slagen zich hiertegen ooit met vrucht te verzetten. Men roeit niet zoo maar uit, wat sinds eeuwen her wortelt, heel diep, in 's menschen gemoed. Maar niet alleen op dit gebied heeft zij met heftig verzet te kampen, ook ten plattelande gaat de verbreiding ,;te vuur en te zwaard" van de communis tische leer met telkens weerkeerend ver zet gepaard. Zoo openen zich voorwaar in dat groote Rusland, waar eenmaal „Het Land de" Zwarte Aarde" de koren- schuur van Europa uitmaakte, bedroevend I slechte perspectieven. j De Volkscommissaris van Oorlog, Wo- rosjilot geheeten, denkt daar echter an ders over. „Wij machtigen", verklaarde hij immers onlangs op een vergadering van jonge communisten, „wij hebben reeds een zesde van de aarde veroverd. Aan ons is de toekomst, maar de bourgeoisie gelooft ook, dat zij zal voortbestaan. Deze vijandschap zal tot een gewapend conflict moeten leiden. Wat de oorlog met China betreft: Wij zijn gereed en zullen een practisch bewijs geven van de macht van het roode leger. De Russische strijd machten worden iedere dag sterker, zoo wel ter zee als te land. Wij zijn niet bang meer." Dat is „mannentaal!" Waarheen dat al les wel leiden moet? Van hier en daar. In het kort laten we nog het belang rijkste nieuws volgen, dat deze week heeft opgeleverd. We beginnen met België, in welks hoofdstad Donderdag feest werd gevierd ter gelegenheid van de verloving van prinses Marie José met de Ital. kroon prins Umberto. Dat deze dag zich ken merkte door een buitengewoon sensatio- neele gebeurtenis, de moordaanslag van een anti-fascistisch Ital. student, schreven we Zaterdag reeds. o— In Frankrijk is 't kabinet-Briand ten val gebracht, als een gevolg van Briand's weigering een afdoend antwoord te geven op de vraag van radic.-soc. kamerlid Montigny: „Welke motieven hebben tot vervroegde ontruiming van 't Rijnland ge leid." De rechtsche Marin eischte even eens opheldering in dezen, maar kwam ook niet tot een resultaat. Briand stelde de kwestie van vertrouwen en bewerkte daarmee zijn val. Deze gebeurtenis heeft een merkwaardig karakter. Menschen van links, die meegaan met Briand's buiten- landsche politiek verklaarden zich vóór de motie Montigny, terwijl politieke te genstanders van Briand zich juist door tegen de motie te stemmen, ditmaal vóór Briand verklaarden. Het is trouwens niet de eerste maal dat Vrouwe Politiek een grillig spelletje speelt. Het resultaat is echter, dat Briand en zijn mannen zijn opgestapt en de radicaal Daladier zich met de formatie van een nieuw kabinet heeft laten belasten. Zeer vermoedelijk zal Briand daarin wel weer zijn oude functie vervullen. Hij staat immers juist aan de aanvang van een belangrijke taak: de tenuitvoerlegging van het plan-Young met al hetgeen daarmee annex is. En dat is geen beetje! Billijkheidshalve vermelden we nog, dat Briand de kwestie van de ontruiming van het Rijngebied gelijk met eenige andere buitenlandsche affaires na de behande ling der binnenlandsche politieke aange legenheden wenschte af te doen. Dit was de Kamer bekend, maar men stoorde er zich niet aan. o— In Oostenrijk zijn de beraadslagingen over de nieuwe grondwet in volle gang. We wachten maar af. —o In Palestina zijn een aantal Arabieren, raddraaiers bij de laatste onlusten al daar, om hals gebracht, van regeerings- wege. Dat kon wel een deugdzaam, af schrikwekkend voorbeeld zijn. —o— In Afghanistan tracht Nadir Khan de zaak eens netjes voor elkaar te zetten. Aman Oellah is nog geen Afghaansch gezant te Rome. (Dat wou hij immers zoo graag!) Ot Habib Oellah, de Verstootene, nog leeft of „ad patres" ging; of hij nog in vrijheid leeft dan wel zucht in gevan genschap we weten het niet. Alle berichten daaromtrent eindigen met een vraagteeken.Wellicht laat het u ook Siberisch koud. G.J.D.. Steeds WyberT-lablelten meeiiémeii, zoo gauw hebt U kou gévat, lastig zijrt de gevolgen. Het thuisbezorgen van aangeteekende brieven. Met ingang van 16 November a.s. zul len bij wijze van proef aangetee- kende stukken ook in kombestellingen ten huize der geadresseerden worden be steld. Wijl de afgifte alleen aan de(n) ge adresseerde of diens gemachtigde kan geschieden, wordt de aandacht geves tigd op de mogelijkheid, om aan één of meer der huisgenooten een doorloopende machtiging tot het in ontvangst nemen te verstrekken. Verlaging van porti. Met ingang van 1 Nov. a.s. wordt het port van brieven enz. als volgt verlaagd. Ie. Het port voor de interlocale brieven van een gewicht van niet meer dan 20 gram is verlaagd tot 6 cent en dat voor interlocale brieven van een gewicht van meer dan 20 gram en niet meer dan 40 gram tot 12 cent. Het port voor brieven van een gewicht van meer dan 40 gram blijft ongewijzigd. 2e. Het minimum port voor monsters in het binnenlandsch verkeer is verlaagd tot 3 cent. (Het binnenlandsch port voor monsters bedraagt dus voortaan tot en met 50 gram 3 cent; boven 50 tot en met 100 gram 4 cent.) 3e. Het port voor het eerste eenheids- rewicht der brieven in het verkeer met juriname en Curasao is verlaagd tot 6 cent. Het port voor elk volgend gewicht van 20 gram blijft 5 cent. 4e. Voorts is verlaagd het minimum-port voor akten en voor monsters in het ver keer met Suriname en Curasao. o— Op een nader te bepalen datum zullen de verlagingen sub. 3 en 4 in het verkeer met Nederl. Oost Indië ingaan. Opbrengst verloting. De verloting-ten bate van de Doopsgez. Medische Zending, in onze gemeente ge houden, heeft f 310.- opgebracht. Gewetensgeld. Sedert de laatste opgave in dit blad werden door de Inspecteur der Directe Belastingen enz. te Den Helder de na volgende bedragen aan „gewetensgeld" ontvangen (Dat de benaming „gewetensgeld" een vlag is, welke niet altijd de lading dekt, zat de lezers niet onbekend zijn. Red.) Over Geitenfokkerij op Texel. Met het doel maatregelen te beramen om te komen tot de oprichting van een hechte en doeltreffende vereeniging tot verbetering van de geitenstapel op Texel werd op Vrijdag jl. in „de Oranjeboom" door de gezamenlijke besturen van de Geitenfokvereenigingen „Den Burg" en „Eierland" een vergadering belegd. Ten einde leden en verdere belangstellenden van het nut en de noodzakelijkheid van zoo'n vereeniging te overtuigen, had men tot deze vergadering de heer ir. de Vries, rijksveeteelt-consulent, J.L.Groot en D. Wit Cz., resp. voorz. en inspecteur-secr., van de Prov. Bond van Geitenfokvereeni gingen uitgenoodigd. Zij allen gaven aan deze uitnoodiging gehoor, maar overigens liet de opkomst veel te wenschen over. —o De heer J.Kortenhoeven, voorz. van de plaatselijke afdeeling opent de vergade ring en heet allen welkom, in het biezon,- der de heeren De Vries, Groot en Wit, en geeft dan het woord aan de heer Groot. Deze uit zijn spijt over de ge ringe opkomst, doch vertrouwt, dat allen toch een leerzame avond zullen hebben. Hij zegt verder naar de toestand van de geitcnfokkerij op Texel een onderzoek te hebben ingesteld. Het peil viel hem buitcr.f swoon tegeiNu echter bij poli tieverordening het ter dekking beschik baar stellen van niet-goedgekeurde bok ken verboden is, kan deze fokkerij met eenige goede wil gemakkelijk in het juiste spoor worden geleid. Gaarne brengt spr. buide aan de gemeenteraad voor zijn be sluit in dezen. o— Hierna voerde de heer de Vries het woord, die aanving met er op te wijzen, dat reeds voor eenige jaren door hem in overleg met de heer C.Rentenaar, secr. van de afd. „Den Burg", pogingen in 't werk zijn gesteld om door samenvoeging der bestaande afdeelingen tot een stevige organisatie te komen. Door een samen loop van omstandigheden werd dit plan echter op de lange baan geschoven. Deze vergadering hebben we te danken, aldus spr., aan het gemeentebestuur, dat een voor de geitenfokkerij zeer belangrijke bepaling in het leven heeft geroepen. De bokken, welke ter dekking worden aange boden moeten in een van de in ons land bekend staande fokregisters zijn in geschreven. Spr. wil trachten aan te too-i nen hoe de geitenstapel kan worden ver beterd en welke resultaten daarmee kun nen worden bereikt. Eerst deelde hij een en ander omtrent de geschiedenis van de geit mee. Reeds de oude Assyriërs, Joden, Perzen en In diërs hielden haar als landbouw-huis- dier. Uit de mythologie weten we, dat zij ook in Griekenland hoog werd vereerd. Zou Zeus, de oppergod, niet met geiten melk zijn grootgebracht? En werd de „god van de landbouw", Pan, niet ten' 'halve als een geit uitgebeeld? Wat de geschiedenis van de geit in ons land betreft, weten we bitter weinig. Oor spronkelijk leefde het dier in het wild. De melkgift was toen niet grooter dan noodig was voor het grootbrengen der jongen. Vermoedelijk hebben de Germa nen er op gejaagd en later geiten als huisdieren gehouden en aangefokt. Zij ervoeren daarbij, dat men, om met succes te fokken, zich van prima dieren moet voorzien. Als gevolg van de minder gunstige le vensomstandigheden in het laatst der 19e eeuw nam het aantal geitenhouders in ons land omstreeks die tijd zeer toe. Men noemt de geit wel „de koe van de arbei der." Zij geeft bij behoorlijke verzorging reeds een aardige opbrengst in verhou ding tot het weinige en goedkoope voed sel, dat ze behoeft. Aanvankelijk werd beweerd, dat de geit voor T.B.C. onvat baar zou zijn, maar de ervaring heeft wel anders geleerd. Wel treft men die ziekte bij deze dieren zeer zelden aan als gevolg van het feit, dat men ze niet in kudden houdt. Het contact is geringer. Ongelukkig was de geit op het eind van de 19e eeuw leelijk op weg om te degenereeren. Men had n.l. wel haar pro ductievermogen zoo hoog mogelijk opge voerd maar onderwijl verzuimd aan voe ding en verzorging de daarbij vereischte meerdere zorg te wijden. Maar als verzachtende omstandigheid kan worden aangevoerd, dat de geitenhouders er zelf niet best voorstonden. Het weerstandsver mogen der dieren moest wel achteruitgaan: men kocht bokken voor een appel en een' ei, lette niet op de leeftijd der dieren en had blijkbaar geen oog voor de schade lijke gevolgen van familieteelt. Toen werd de aandacht gevestigd op de Toggenbur- ger-geiten, welke in Duitschland werden gehouden, en op de Saanengeiten, speci aal in Hessen en Zwitserland. Er wer den vooral Saanengeiten geïmporteerd, maar ook eenige Toggenburgers. Deze dieren hebben de Nederlandsche geiten stapel plaatselijk wel zeer verbeterd, maar over het geheel vielen de resultaten tegen. Dit kwam, 'doordat in Duitschland en ook in Zwitserland van systematische fokkerij geen sprake was. De dieren bleken onvol doende weerstandsvermogen te bezitten. Na 1900 werd een andere weg ingeslagen. De erfelijkheidswetten van Mendel waren toen juist herontdekt. Door proefnemin gen was gebleken, dat de eigenschappen van een dier volgens bepaalde wetten op zijn avstammellingen overgaan. Van die tijd at is men in steeds wijder kring die eigenschappen gaan note;ren, men Teade de afstamming vast. Op deze wijze kwam TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 et p. 3 maanden. Losse nimmtrs: 3 cL DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE; N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ II DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 rogels: 50 ot. Iedere regel moer: 10 cl. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. BIJ abonnement lagere regelprlje. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°.11 K POSTGIRO: N°.652 li POSTBUS: N°. 11 Als gij U moeilijk scheert omdat Uw huid gauw stuk gaat en pijn doet, dan kunt gij dit geheel voor komen, indien gij vóór het inzee- pen de huid even inwrijft met slechts een weinig Dootcn 30-60 en 90 ct. Tub* 80 ct. 1750.— f400.03; f500.— f75.—f750; t 311.04; f200.— f300.— f 100.f 750; 1150.— f3000.— t3000.—

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1