WÈS Een „Ideal" ayateem IDEAL (tlLINA PORMm.XEM Gemengd Nieuws Waarschuwingen! RugpijnNierenPillen ADVERTENT! ËN C.V. AUTOBUSDIENST „NOORD-HOLLAND" £envuur clrie doeleinden NyRaDIATOREN HANDELMY, AMSTERDAM J. KUIPERS, SVlaohinesmederij, deti Hoorn. Uit het leven van pater Witte. Van onze plaatsgenoot, de heer D.C. Witte, mochten we ter inzage ontvangen het Engelsche werk „Let's Go" van de ■hand van de Z.E. T. Gavan Duffy, „Mis- sioner Apostolic of Pondicherry", tevens de auteur van verscheiden andere boe ken, („Yonder", „Hope", „India", ,Thc Price of Dawning Day", etc.) Dit boek bevat eenige hoofdstukken, waarin onze vroegere plaatsgenoot, de heer Michael Witte, thans beter bekend als „Pater Witte" en werkzaam als „Ma nager ot St. John's Training School" te Kabaa in Kenya (Br. O.-Afrika), een voorname rol speelt. Vertaald geven we hier eenige der meest interessante ge deelten uit het merkwaardige boek weer. We meenen onze vele plaatsgenooten), voor wie „Pater Witte" nog immer een goede bekende is, er een genoegen mee te doen. o 's Morgens om acht uur beklommen we de heuvel naar de Katholieke Cen trale Normaalschool „St. John" te Ka baa. Dat we daar slechts enkele uren kon den doorbrengen, is iets; wat ik blijf be-, treuren, want dit instituut is het interes santste, wat ik in Afrika zag. Door Pater Witte ,een Hollander, zag ik hier inderdaad tot stand gebracht elk ding, waarmee we eenige jaren geleden begonnen waren in Tindivanam (Engelsch- lndië), doch dat we door omstandigheden niet geheel ten uitvoer konden brengen. Er was altijd gebrek aan onderwijzers en katechisten in het Vicariaat Zanzi bar, maar er was nooit iemand, die de opleiding op zich kon nemen, en zoo kwam het, dat de weinigen, die ze had den, lang niet tot de beste soort be hoorden. Toen kwamen de nieuwe op- voedings-voorschriften van het koloniaal Bestuur, te beginnen met de verordening van 1924 en deze vond de Missie zonder onderwijzers, die de vereischte bevoegd heden bezaten. Bij zijn pogingen om die moeilijkheden op te lossen, ontmoette Pater Witte de gebruikelijke spot en minachting, maar hij werd toch ook wel een beetje aangemoe digd, vooral door Pater Macnamara in Nairobi. Hoe dan ook, hij zette zich aan het werk. Zijn wijste zet, of misschien zijn grootste geluk, was, dat hij zien vestigde in Kabaa, dat eigenlijk ontoe gankelijk is, zoodat kerkelijke noch we reldlijke overheden daar meer heen gaan,, dan hoog noodig is. Bovendien is er geen missie-statie in Kabaa, zoodat hij geen parochiewerk te doen heeft en ook geen rekening heeft te houden met de eischen en grillen van welk bestuur dan ook in de omgeving. En tenslotte, hij is totaal alleen met zijn inlandsche leekenhelpers, terwijl hij gebruik maakt van twee Hollandsche broeders van zijn eigen Congregatie, die slechts zoo het land bebouwen en de hui zen bouwen als hij het aangeeft. Dit autocratisch bestuur, dat naar ik vrees veel te goed is om te blijven duren; is de ideale regeling voor een werk, waar bij persoonlijke invloed de hoofdfactor is, zooals het dit ook is bij de karakter vorming van de toekomstige helpers van de missionarissen. In de handen van een man met zoo'n flink stel hersenen, wijs en sterk als Pater Witte, is dit echter volkomen veilig, vooral gedurende de pioniers-periode, wanneer goede gewoon ten moeten worden ingeplant en een goede geest moet worden gekweekt, wel ke onvermijdelijk vernietigd zou worden door eenige decentralisatie van gezag of zelts door het minste teeken van die on bewuste weifelingen van onderdanigheid en trouw, welke volgen op een zelfs te rechtvaardigen meeningverschil aangaan de het bestuursbeleid van de school. Hier volgen eenige punten, waarin ik geloot, dat Pater Witte de juiste richting heeft gevonden en gevolgd: Werk: aan niemand wordt ooit toege staan niet bezig te zijn. De gang van de geheele school is kolossaal. Het treft de bezoeker op het eerste gezicht en bij na dere kennismaking brengt het hem tot groot respect, wellicht vermengd meteen beetje afgunst, voor de hoogspanning dynamo, welke in het stevige corpus van Pater Witte verborgen moet zijn. Luiheid toch is de geliefde ondeugd van de Afri kanen, niet alleen de geestelijke luiheid, zooals bij onze Tamils, maar lichamelijke luiheid evenzeer. Pater Witte bestrijdt deze ondeugd met korte, niet van te voren vastgestelde tijden van gebed, opgewekte klassen, harde arbeid op het land of in de keuk« en wandelingen, waaronder ook begrepen is de jacht op grof wild voor voedsel. Op zoo'n jachtpartij werd voor eenige tijd door Pater Witte een enorm nijlpaard gedood, door zijn jongens werd het „beestje" op het droge gehaald en onder groote vreugde verder bewerkt. Het lijkt wel ot het wachtwoord van de ver- keers-agenten van Chicago op Kabaa wil toegepast worden: doorloopen of thuis blijven. De tucht. Deze is joviaal maar streng. Als ge niet met opgewekt gemoed een flinke terechtwijzing kunt verdragen, be hoort ge in Kabaa niet thuis. Het hand haven der orde is vooral opgedragen aan enkele der oudste en geschikste leerlin gen, welke Monitors genoemd worden. Ongehoorzaamheid aan de Monitor is veel erger dan ongehoorzaamheid aan de Pa ter zelf, maar ook, wanneer een Monitor zelf iets misdoet, krijgt hij dubbele straf. Belooningen worden gegeven in de vorm van metalen schijven, welke als geld in de schoolwinkcl worden aangenomen. Wat ik vooral toejuich is het feit, dat beloo- nmgen en straffen meestal worden uit gedeeld in een openbare zitting. Men wordt veroordeeld bij algemeen besluit van zijn gelijken en slechts na erkenning van schuld. Voor onze inlandsche scholen in Achter-Indië heb ik deze tuchtmaat regel ook reeds lang bepleit, als een prachtles in rechtvaardigheid, in het kweeken van belangstelling in en ijver voor het algemeen welzijn. Maar ik heb weinig kunnen uitrichten tegen al te be deesde moeders en tegen gewoonten om slechts voor zichzelf te zorgen. De geest van het corps. Terwijl het bestuur in Kabaa zeer streng is, wordt dit getemperd door een bewonderens waardig gevoel van te behooren tot één groote familie. In het begin ontbraken ook zij niet, die steeds klaagden en daardoor bijna een afschrik en vooroordeel tegen de school schiepen. Maar dit is allemaal veranderd. Het kost eenige tijd om zoo'n teer ding als gemeenschapsgeest te kwee ken onder 150 jongens. Tegenwoordig zou het bijna uw leven kosten als ge ook een woord in het nadeel van Kabaa zoudt uiten. Het is een strijdkreet: Kabaa, het is de banier, waaronder men optrekt: Ka baa, het is bijna het voorwerp van afgo dische vereering; de school van Kabaa. De jongens hebben hun eigen marschlied om Kabaa te verheerlijken, ook een eigen schoollied, waarin zij zich beroemen op hun geloof. Allemaal leeren ze zingen en de meeste jongens krijgen orgelles. Ge loof me, als ge ze zoudt zien staan in de houding, borst opgezet, terwijl ze hun flikkerende blikken werpen op Pater Witte, alsof ze hem levend willen ver slinden, vragend om hun schoollied, dan typeert dit de echte Kabaageest. En dit succes is te meer merkwaardig, als ge weet, dat dit jongens zijn van een twaalf tal verschillende stammen, elk met hun eigen taal en hun eigen gewoonten. Kleeding. In onze eigen opleidings school in Achter-Indië, waar mijn werk is: rekeningen betalen en mijn mond hou den, word ik voortdurend geërgerd, als ik daar de jongens zie rondzwerven in hun haveloos omhulsel van ongeschikte en niet passende kleeren. In Kabaa heeft men goede werkkleeren en een werkelijk nette „gala"-uitrusting. De roode fez, welke sommigen te Atohammedaansch vindenen daarom afkeuren, maakt hun costuum vol ledig en doet dit keurig uitkomen. Te meer daar vóór op de fez de Kabaa-speld prijkt: een insigne, waarop de grenzen van Afrika staan aangegeven op een we reldbal, het kruis er op geplant, daar boven de H. Geest en langs de rand de woorden: Africa Christo (d.i. Afrika aan Christus.) Ik stel me voor mijn Kabaa- insigne te blijven dragen, totdat we er zelt een zuilen maken voor Achter-Indië En tenslotte: Pater Witte heeft kordaat de moeilijkheden onder de oogen gezien, welke onmiddellijk oprijzen, wanneer men^ zij het nog zoo weinig, beschaafde op voeding wil geven aan menschen, die tot heden slechts zoo'n geringe aanleg ge toond hebben om verantwoordelijkheid te dragen, zonder hun verstandelijk en geestelijk evenwicht te verliezen. Hij .racht hun te leeren: de kunst om ver standig te blijven leven in hun eigen in landsche omgeving; om zelt mee te wer ken aan de verbetering van die omgevina en daarbij hun idealen en aspiraties niét te zoeken in „de landen over zee". In hoeverre hij succes zal hebben met deze idealen (waarmee wij allen onze arbeid beginnen en welke sommigen vasthouden alle wederwaardigheden ten spijt) zal de tijd leeren. Intusschen heeft hij de dank bare erkentelijkheid verworven van zijn oversten en van de Engelsche regeering. Ik wou dat ik wist, waar ik ergens een goede vette beurs voor hem kon bemach tigen. De lezer zal uit deze zwakke woorden wel gemerkt hebben, dat ik genoten heb van mijn bezoek aan de Kabaa-s.chool. Het was mij, als zag ik een schoone droom verwezenlijkt. Ik wensch haar een lang leven toe. Moge zij haar werkelijke trischheid behouden als zij zich uitbreidt. Natuurlijk heeft de arme Pater Witte eigenlijk veel te veel werk en overweegt hij dan ook al de stichting van een Con gregatie van Inlandsche broeders. Neen, beste Pater, gij werkt met uw school buitengewoon goed, blijt daarbij en laat haar niet zoo groot worden, dat ge haar niet meer alleen zult kunnen besturen, anders zult ge haar onder uw eigen oogen zien veranderen in een „Instelling." Een voordracht en een film over doel matige voeding. Op Maandag en Dinsdag 4 en 5 No vember a.s. zal resp. te Oudeschild en alhier een voordracht worden gehouden over Doelmatige Voeding met betrekking tot de Maggi's Producten. De steeds toenemende belangstelling welke voor economische aanwinsten, spe ciaal op het gebied der voeding, getoond wordt, deed de Fabriek van Maggi's Voe dingsmiddelen, filiaal te Amsterdam, er toe besluiten de fabrikatie der wereldbe kende Maggi's Producten te verfilmen om het publiek op deze wijze een kijkje te geven in het bedrijf van een der grootste voedingsmiddelenfabrieken die er bestaan. In vele plaatsen hier te lande zijn der gelijke demonstraties al reeds gehouden en mochten zij zich steeds in een druk} bezoek verheugen. Een en ander is goed verzorgd en de leerzame opnamen vallen algemeen in de smaak, zoodat wij er dan ook niet aan twijfelen of de Texelsche dames zullen van deze gelegenheid een druk gebruik maken. (Zie adv.) Terwijl op een terrein nabij Meer en Bosch te 's Gravenhage de Leidsche Korfbalclub Vitesse een wedstrijd speel de tegen de Haagsche club, deed zich 'n tragisch incident voor. Een van de jonge damesleden van eerstgenoemde club, de 17- a 18-jarige Netty S. uit Leiden zaktei daar omstreeks half 5 plotseling ineen. Pogingen om haar bij te brengen mochten niet baten. Het stoffelijk overschot van mej. S., wier ouders in Indië wonen, is naar het Gemeentelijk Ziekenhuis aan de Zuidwal vervoerd. De onderhandelingen tusschen de besturen van de gemeenten Gouda, Bos koop en Alp hen aan de Rijn gevoerd, om te komen tot opheffing van de tollen der gemeente Gouda aan het zg. Amsterdam- sche en Goudsche rijpad onder Boskoop, zijn mislukt. Let er op of uw urine te donker of te licht van kleur is, of gij zeer vaak of zeer weinig aandrang tot loozing hebt, of uw water bewolkt is, bezinksel of zand bevat, en een branderige pijn veroorzaakt. Ook rug pijn, hoofdpijn, duizeligheid, rheuma- tische pijnen en een gejaagd, vermoeid gevoel kunnen u waarschuwen. Het zijn waarschuwingen der na tuur, dat er iets niet in orde is, en dat uw nieren en blaas verzwakt kunnen zijn. Beproef zonder uitstel Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die uw verzwakte organen blijkens de ervaring van zoovelen weder kunnen versterken en uw leven weder tot een lust kunnen maken. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking a f 1.75 p. flacon. GEBOREN: P1ETA dochter van J. KORTENHOEVEN en K. KORTENHOETEN-Dijksen. Heemstede, 29 Oct. 1929. Postlaan 11. Eenige kennisgeving voor Texel. van Alkmaar naar den Helder v.v. Vertrek van Alkmaar: 7,00— 8,15 —10,10 11,05 - 12,25 - 13,50 14,55 - 16,00 - 17,35— 18,50 20,50. Vertrek van den Helder: 6,35 7,30 - 8,55 9,50 12,10 - 13,10 14.2C 15,15— 16,35 - 18,30- 20,35. Voordrachten, tooneelstukken, bruilofts liederen, feestartikelen in de ruimste zin van het woord levert Boekhandel Park straat. Het Ideal Culina fornuis met in- gebouwden Ideal Classic ketel in uw keuken beteekent: 1. warm water in uw badkamer en op uw slaapkamers, 2. gelijkmatige, aangename tem* peratuur in uw geheele huis, 3. ideaal kook- en verwarmings systeem voor kleinere huizen. Zeer eenvoudig te onderhouden en economischer in het gebruik* In bedrijf bij den vertegenwoordiger voor Texel WARM WATER CENTR VERWARM ING KEUKEN Celllustr. brochure gratis op aanvrage.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2