Bij-Gevatte Koude Qsmaoirin- ADVERTENTIES BeSTW kfS&te»',-nVI l"^uenza' Griep en tabletten Koorts; Rheumatiek QlllgSOEIISQQ PREDIKBEURTEN MARKTBERICHTEN Wettig beschermd tegen Vervalschingen Hoofdpijn en Kiespijn Prijs 40 en 75 ct. Bij Apoth: cn Drogisten juist werden in die eerste periode uitge- noodigd de Hoofden van de naburige gemeenten, omdat in de eerste jaren vani het bestaan van het nieuwe Departe ment van de aloude Maatschappij de be hoefte werd gevoeld om nauw contact te te hebben met de gemeentebesturen. Wan neer de tijd dan daar is, dat volgens de onverbiddelijke wet der Maatschappij die Burgemeesters hun mandaat moeten neer leggen, dan staan er anderen uit de ge meenten klaar om hun taak over te ne men en in het bestuur van het Departe- tement hun plaatselijke belangen te ver tegenwoordigen en naar voren te brengen. Wij meenen te mogen zeggen, dat de oprichting van het Departement in een behoefte heeft voorzien. Men wachtte op een organisatie, waar plaats was voor samenwerking van de grootste gemeen ten uit de kop van Noord-Holland. Het blijkt nu reeds, nu het Departement nau welijks één jaar bestaat, hoe nuttig en vruchtdragend die samenwerking kan zijn. Het Departement behartigt niet alleen de belangen van Den Heider, maar komt ook op voor de speciale belangen van onze naburige gemeenten, en zoo worden ook resultaten bereikt. Op velerlei gebied is het Departement werkzaam, al is het niet altijd mogelijk in de diverse stadia van voorbereiding publiciteit aan plan nen te geven en vooruit te loopen op te verwachten gunstige beslissingen. Ook in de Maatschappij treedt het De partement actief op. Zoo heeft b.v. het rapport van het Departement, samenge steld na prae-adviezen van de heeren Zuidervliet en Nijpels, zeer de aandacht getrokken op de Algemeene Vergadering, waarin dit o.a. behandeld werd, waarvan dan ook door de betrokken rapporteur blijk werd gegeven. Zoo tracht men hier door eigen kracht, initiatief en zoo noodig met steun van het Hoofdbestuur van de invloedrijke Maatschappij voor Nijverheid en Handel veel te bereiken voor de economische op bloei van Noord-Holland's Noorden, waarvan Den Helder wel het centrum vormt. (Alleen van Wieringen komen jaarlijks door de beide busdiensten 100.000 passagiers van en naar Den Hel der.) Meer en meer begint men in te zieni, dat de bewoners van al deze gemeenten elkander noodig hebben, dat onze be langen in groote lijnen volkomen paral lel loopen en dat alleen door eendrachtige samenwerking de bloei van het geheele district kan worden bevorderd. Voor de behartiging van de toekomst plannen van ons Noorden staat het De partement Den Helder en Omstreken op de bres en zeer zeker zal veel nuttige arbeid kunnen worden verricht, omdat het Departement geboren wordt door behoefte aan energieke smenwerking. De aardappelteelt op Texel is dit jaar niet Ioonend geweest. De teelt van aardappelen zit er voor dit jaar weer op. Over het geheel was de oogst met uitzondering van de Red Star goed, maar en dat is ,,'t haakje waar de kan aan hangt" - de prijzen waren abnormaal laag. Van bevoegde zijde wordt ons dit met nadruk verzekerd. Dit jaar is de aardappelteelt op Texel danoolc met rendabel geweest. Een strop beiee- kent dat in cle eerste plaats voor de lichte gronden, welke meer dan andere op de aardappeiverbouw zijn aangewezen. Met het oog op verstuiving en de schade lijke gevolgen van droogte zal men daar met licht tot verbouw van graangewas sen kunnen besluiten. Vrijgesproken. Dinsdag 29 October is door de meer voudige strafkamer der Arr. Rechtbank te Alkmaar de heer P. B., verbaliseerd we gens een vermeende overtreding der jacht wet, vrijgesproken. B. was in hooger be roep gegaan. De hoogste eïerprijs bereikt? Uit Roermond wordt gemeld: De aanvoer van verschc eieren neemt steeds af, zoodat de prijzen no'g hooger zijn geworden. Naar onze meening. heb ben we evenwel het hoogtepunt bereikt daar de meeste groote buitenlandsche importeurs nog slechts koelhuiseieren ver handelen. De prijs van groote versche eieren varieerde van f 10 tot f 12 al naar gelang kleur en gewicht. De aanvoer bij de Coöp. Roermondsche Eiermijn was deze week 1.000.000 stuks. De prijzen waren voor: kleine eieren 16.00f9.00. Groote eieren f9.6010.90. Eendeieren f 7.008.50. Uitslag aanbesteding. Door de heer Joh.Kikkert, Zwaanstraat, is Woensdag onderhands aanbesteed de bouw van een woonhuis aldaar tusschen 'hotel „de Zwaan" en zijn woon- en win kelhuis. Metsel- en timmerwerk zijn ge gund aan de laagste inschrijvers, resp< de heeren G. Logman en J.W.Bakker.; De overige werkzaamheden zijn nog niet gegund. Giften Algemeene Wijkverpleging. N.N. Oe. f 10.J.D. Oe. f2.50; Wed. A.B. Oe. f2.50; Wed. B. Osch. f3.50. DE WAAL. Nog drinkwatergebrek. De overvloedige regen der laatste da gen ten spijt, is het met de welputten hier nog slecht gesteld. Verscheiden veehou ders, die wegens het gure herfstweer hun vee op stal hebben gezet, zien zich dan ook genoodzaakt drinkwater van elders aan te voeren. Het duurt nogal lang eer de gevallen regen de „wel"-putten (in vele gevallen zijn het putten met z.g. oppervlaktewater) op peil heeft gebracht. EIERLAND. Een afdeeling v.d. Prov. Bond van Geiten- fokvereenigingen opgericht. Op Donderdagavond werd in het café van de heer E.D.Westdorp te Zuid-Eier- Eierland door de gezamenlijke besturen der geitentokvercenigingen een vergade ring belegd, met het doel te komen tot de oprichting van één goed georgani seerde vereeniging. Deze zou zich bij de Prov. Bond moeten aansluiten en zich uitsluitend ten doel moeten stellen de fokkerij van de ongehoornde, witte, kort- harige Nederl. geit. E>e opkomst was niet groot. We mogen echter veronderstellen, dat allen het er wel over eens zijn, dat men niet anders kan dan aansluiten bij de Prov. Bond, om dat men dan verzekerd is van goede dek- bokken, subsidie en andere voordeden. Besloten werd de vereeniging „Eierland" te ontbinden; de schulden worden door de „Vooruitgang" overgenomen. De con tributie werd vastgesteld op fl.— per jaar; het dekgeld op f0.50 per geit. Niet leden betalen f2.per geit. De bokken zullen worden gestationneerd bij de hee ren D. Witte Cz., Oudeschild, en E. D.: Westdorp, alhier, aan wie men ook het dekgeld direct betalen moet. Tot bestuursleden werden gekozen: J. Kortenhoeven, voorz.; C. Rentenaar, secretaris; H. Klimp, penningmeester; E. Westdorp en L. Kok, commissarissen. De zanguitvoering van „Sursum Cor- da" leverde een batig saldo van f50 op. Zoo lezen we in „Gemeentebelang" van deze week. DE KOOG. Lijk aangespoeld. Alhoewel het lijk, dat hier Zondagmor gen is aangespoeld, in verregaande staat van ontbinding verkeerde, is het niet aan de voet der duinen begraven (zoo als anders geschiedt), maar ter alge meene begraafplaats te den Burg ter aarde besteld. OOSTEREND. Dam- en schaakclub. In aansluiting op ons vorig bericht deelen we mee, dat de hier pas opge richte dam- en schaakclub haar oefen- j avonden heeft op Dinsdag en Vrijdag. Voorzitter is de heer S.Bremer. OUDESCHILD. Lichtbeeldenavond Ned. Bijbelgenootschap. Het Nederlandsch Bijbelgenootschap stelt zich o.a. ten doel het verspreiden van de Bijbel. Om hierover te Oudeschild te spreken had Ds. Vis zich Zaterdag beschikbaar gesteld. Een voordracht over de Bijbel zou het niet worden, daar vol gens de statuten van liet Bijbelgenoot-, schap aanteelcening en verklaring niet toegelaten zijn. Spr. zou enkele gedeelten uit de Bijbel voorlezen. Na het gemeenschappelijk zingen van gezang 264, daarvan het eerste vers, heette Ds. Vis de vele aanwezigen harte lijk welkom. Met groote aandacht werd nu geluisterd naar een vijftal psalmen uit het Oude Testament, welke geheel of gedeeltelijk door Ds. Vis werden gelezen, n.l. psalm, 23, 84, 103, 139, 146, waarin getingel wordt van wonderbare vroomheid en oprecht gelooi in God. Enkele dezer psalmen zijn zeer bekend en mochten door hun mooie woorden ook deze avond een diepe indruk maken. Na een korte pauze werden aan de hand van zeer fraaie lichtbeelden verschillende gebeurtenissen uit het leven van Jezus en daarmee uit dat van Luther besproken. De beelden waren heel scherp en met de zeer duide lijke verklaring van Ds. Vis was een en ander een waar genot. Uit het leven van Jezus zagen we Maria en de Herders, ais zij op het veld de blijde boodschap vernemen (deze beel den waren biezonder mooi), Jozef en Maria, als zij met het Kindje vluchten voor Herodes, tafereelen naar aanleiding van de zoo bekende Bergrede, verschil lende beelden uit gelijkenissen, te veel om op te noemen. Uit het leven van Luther werden de grootste gebeurtenissen weergegeven, hiermee beginnende, dat hij als jongeling door zingen in zijn onderhoud tracht te voorzien en eindigend met het tafereel, waarin hij in gebed is, als hij zijn einde voelt naderen. Veel wordt door Ds. Vis uit het leven van Luther verteld. Met een opwekking om het Bijbelgenootschap te steunen, gevolgd door het gemeen schappelijk zingen van gezang 265, daar van het tweede vers, werd deze zeer mooie en leerzame avond besloten. Veevervoer. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 99 schaj^en, 98 lamme ren, 27 varkens, 8 kalveren, 7 koeien, 4 paarden. Zigeuners doen „zaken" op Texel. Een dezer dagen kregen we bezoek van een zestal zigeuners. De heeren schenen het vooral voorzien te hebben op bak kers. Ze vroegen hun gereedschappen te repareeren en wisten daarbij biezonder best te rekenen. In het vakblad voor bak kers schijnt alreeds voor dergelijke prak tijken te zijn gewaarschuwd. Waarschijn lijk waren hier niet veel zaken te doen, want het gezelschap vertrok alweer met de middagboot. o— Vermoedelijk hield het edele zestal zijn domicilie te den Helder, waar althans in het woonwagenkamp meerdere exemplaren worden aangetroffen. Ook te den Helder schijnen ze hun afzetterspraktijken uitte oefenen. Zij komen bij de winkeliers, voorna- lijk bakkers, vragen of deze nog vertin- werk hebben en zijn dan bij hun op treden zeer brutaal. Het vertinwerk nemen zij dan aan voor f 10, tenminste zoo denkt de winkelier, doch wanneer het werk klaar is, blijkt, dat zij f10 rekenen voor elk pond "tin dat zij hebben verbruikt en men moet dan praten kurjnen als Brugman om niet afgezet te worden. Men zij dus gewaarschuwd, schrijft de Held. Crt., om zeer voorzichtig met deze heeren te zijn, of nog beter, zich geheel niet met hen in te laten. DE COCKSDORP. Flcralia-Feestavond. De feestavond van Floralia is goed ge slaagd. Vele leden waren Zaterdagavond in hotel „de Hoop" saamgekomen, waar eerst de prijzen aan de verschillende win naars werden uitgereikt. Hierna werd het publiek door de heer Meloch, goochelaar uit Amsterdam, op aangename wijze bezig gehouden. Een prettig bal besloot de avond. Schoolnieuws. De heer S. de Zee, onderwijzer aan de O.L. School alhier, nam Woensdag af scheid van zijn leerlingen wegens zijn vertrek naar Haren. Meester de Zee mocht van zijn leer lingen een stoffelijk blijk van waardeering in ontvangst nemen in de vorm van een fraaie gangspiegel. PRINS HENDRIK-POLDER. Bloembollen gerooid en ontvreemd. f 100.— uitgeloofd voor opsporing van de dader(s). Ten nadeele van de heeren Schilpzand en Co., die zich hier op de bloembollen teelt toeleggen, is in de nacht van Maan dag op Dinsdag een partij bollen ont vreemd. Men heeft ze uit de grond ge haald. De omvang van de diefstal kan moeilijk worden bepaald, maar moet niet onbelangrijk zijn. Door rijksveldwachter Van Twuijver is een nauwkeurig onder zoek ingesteld. Voor degene, die aanwij zingen kan doen welke tot opsporing van de dader(s) leiden, hebben de benadeel den een belooning van f 100.in uitzicht gesteld. Oplossing puzzle van 26 October. j,,Een levensles geven de ezels. Geen twee keer, leeren ze, de beenien te bezee- ren tegen dezelfde steenen." VLIELAND. De gemeentelijke financiën. Eindelijk dan zal met de uitvoering van het „Saneeringsplan" een begin worden gemaakt. Het totaal der schulden op 1 Jan. 1927, dat buiten de loopende Ieenin-> gen zeker nog f70 a f 80.000 bedraagt, zal door Rijk en Provincie, elk voor de helft, worden betaald, schrijft de N.Harl. Van genoemde datum af zullen de ge- meentebegrootingen sluitend worden ge maakt met een door Rijk en Provincie, elk voor 50 pet. te subsidieeren bedrag. Een zeldzaamheid. Een brand behoort op Vlieland tot de zeldzaamheid: „Omdat er geen brand spuit is", werd eens sarcastisch opge merkt. Deze week echter brak brand uit in het waschlokaal van huize „Amalia", het Duitsche koloniehuis. Gelukkig konden door het kordaat optreden van de heer Sch. de vlammen, die reeds naar buiten sloegen, worden bedwongen.. Als niet toe vallig de eigen motorpomp het noodig had gemaakt een groote massa Water aan te voeren, had stellig deze brand be vorderd door de Zuidwester storm 'n zeer groote omvang gekregen. N. Harl. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL van 26 Oct. tot en met 1 Nov. 1929. GEBOREN: Aart, zv Aart Slegh en Mar tha Dekker; Albert, zv Hillebrand Dral en Maartje de Boer; Willemina Ger- ritdina, dv Jacob Duinker en Janna Cornelia Wilner; Pieter, zv Pieter Kalis en Sara Kolijn; Trijntje, d v Pieter Boon en Jentje Fernhout. GETROUWD: Jacob Kikkert en Klasina Lap; Jacob Kreeft en Neeltje Cor nelia van der Knaap. OVERLEDEN: Catharina Johanna Buis man, 2 maanden. Gij kunt er van verzekerd zijn, dat de Texelsche Courant op Texel in alle kringen wordt gelezen en hier een zoo ruime verspreiding geniet, dat ge met 'n advertentie O in dit blad vrijwel ieder Texelaar bereikt: HIJ IS ALS REGEL ABONNEE en anders ZEKER MEDELEZER. Oplaag 1670 ex. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek moet eenige voor dit nummer bestemde copie voor het vol gend nummer blijven liggen. RED. Zondag 3 November. HERV. GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Plug. Koog, vm. 10 uur ds. v. 't Hooft. Voorbereiding H. Avondmaal, den Hoorn vm. 10 uur ds. Oskamp. Maandcollecte. Oudeschild, 's av. 7 uur ds. Groenenberg Onderwerp: Verwachten wij een Heilstaat. Oosterend vm. 10 uur ds. Groenenberg. Cocksdorp nm. 3 uur ds. Ch. de Beurs Doopsbediening. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur ds. v. d. Leer Coll. v. verschilt. Chr. doeleinden, nm. 3 uur dezelfde. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, nm. half 3 ds. Buskes. nm. half 8 dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, vm. 10 uur ds. Vis. Burg 'sav. 7 uur ds. Vis. den Hoorn, 'sav. 7 uur ds. Smidts. HERV. GEMEENTE. Donderdag 31 October. Oosterend, 'sav. half 8 Bijbellezing. Coöp. Centr. Eierveiling Purtnerend G.A. Purmerend, 29 Oct. 1929. Afdeeling eieren. Aanvoer: 34615 kipeieren 70/85 K.G. f 11,50 af 12.00 65/66 11,30 11,50 63/64 10,80,, 11,20 60/62 10,40 11, 58/59 10,30 10,90 56 57 9,90 10,20 53/55 8,70 9,70 50/52 8,00 8,60 45/49 7,- S40 41853 eendeieren 6.50 a 7,20 Afdeeling Pluimvee. 215 oude kippen f I,— a f 2,70 p. s 3 oude hanen 1.75 a 0,00 89 Jonge hanen 0,90 a 1,80 48 Jonge Woerden f 0,90 a 1,35 Prijs per KG Oude kippen 0,66 a 0,85 Jonge hanen 0,85 a 0,92 Schagen, 31 Oct. 92 vette koeien 250 a 450 14 kalf koeien 240 a 360 333 Gelde koeien mag. 140 a 320 30 Schapen (magere) 32, - a 38,— 60 idem (vette) 38,— a 43,— 12 Vette varkens 0,82 a 0,84 179 Biggen 20,— a 27,— Boter 2,40 a 0,00 a 0. Eierveiling Schagen Kipeierenaanvoer 15346. Bruin ongewogen f 11,10 a f 11,20 per 100 Wit 9,80 f 10.60 GEBOREN: PIETER, zoon van S. KALIS—Kolijn en P. KALIS Cz. den Burg, 29 Oct. '29. F. BURIE R. BURIE—Kikkert geven kennis van de geboorte van hun Dochter. Amsterdam, 29 October 1929. „St. Anna Paviljoen.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 6