Unie-briefjes verfcrijgbaer 3 Etalages. Voor allen die Sukkelen Leesbibliotheek Zandaardappelen Een nette werkster Wenscht gij een mooi en degelijk St. Ni colaas Cadeau zaak in goud-en zilverwerken van BEEMSTERB0ER Notaris Mulder s. 1 exelstroom naar Purmerend. 25 November trekt de Staatsloterij weer Mijnhardt's Laxeertabletten ADVERTENTIËN Waterzuchtige Zwellingen. Rugpijn Nieren Pillen' Maandag 2 December a.s. heemraad hoofdingeland mooie eiken piano Agenten gevraagd aan te besteden het verwerken van bet onder- houdsgrint op de Westerweg en Middelweg in „Waal en Burg". Tingelingeling Hallo, Hallo Met Hansie-Fransie voederbieten en voederaardappelen. Cursussen in Pluimveeteelt. hoofdelijke omslag. Salon pathéfoon met 20 platen. Een klampje fijn riet Keizerstr. 15-17, Den Helder publiek verkoopen bij UNS ZIJM. JAC. DE JONG en koopt die dan tijdig in de meest gesorteerde hoek Californiestraat. vaart Maandag a. s. Vertrek 1 uur ItCHTEOEURtGE ROOKTABAK /.id/.' r- - ROODï-STER TMEOOORU5 HIEMEIJ6R GRONINGEN lijk te zijn en bracht allen zijn hartgron dige dank. Het stuk speelt in een tijd, waarin de Christenen aan gruwelijke vervolging bloot stonden. Zijn er van de Romeinsche keizers geen tien geweest, die zich aan hen vergrepen Bepaalde de vervolging onder Nero (64) welke schrikbeelden brengt alleen zijn naam niet voor de geest! zich voornamelijk tot Rome, onder keizer Diocletianus, die van 284i 313 met het keizerlijk gezag bekleed was, nam zij grooter afmetingen aan. In het beruchte jaar 303 werden honderden Christenen gepijnigd en aan de martel dood prijsgegeven. Het tooneelspel leidt ons binnen in de woning van de Romeinsche matrone Cor nelia, een heidin. Zij behoort tot de ge goede stand, heeft vijf slavinnen tot haar beschikking, maar dat alles kan het ver lies van haar man en dat van haar kind Fabia, dat door een slavin werd ont voerd, niet vergoeden. Een harer sla vinnen, (Annie Ran), een Christin, mag zich in haar biezondere gunst verheugen, Cornelia (Dora Graaf), voelt zich door onverklaarbare redenen zeer tot haar aan getrokken, maar verstoot haar en wil haar als Christin en dievegge doen terecht staan, wanneer zij haar meent te moeten verdenken van het ontvreemden van geld en een amulet (voorwerp, dat naar hei- densch geloot tegen onheil behoeden zou). Evenwel hadden Lia en Afra (Hiske Ran en Corry Gomes) twee heidensche slavin nen uit jaloezie Irma die strik gespannen. Zij gaven voor, dat Irma de amulet gesto len en op haar kamer verborgen had. Ge lukkig komt er uitredding. Elma (Rie Dernison), ook een heidensche slavin, en Chusa (Lies Zijm), een vrijgelatene in het huis van Cornelia, van de onschuld van Irma overtuigd, laten niet na om haar in eer te herstellen, maar succes hebben zij eerst wanneer Solinia (Lena Gielis) ten tooneele verschijnt. Zij, die als heidensch slavin Fabia roofde, is tot het Christen dom bekeerd, bekent schuld en wil hier voor als slavin in Cornelia's dienst boe ten. Opeens herkent zij in Irma, na aller lei omzwervingen door toevallige om standigheden, zonder het zelf te weten, in het ouderlijk huis gekomen, het kind, dat zij van Cornelia roofde. Dit wordt nog bevestigd door Irene (Lies du Porto), een jonge dame uit Carthago, een Chris tin, te wier huize Irma vertoefde tot zij als slavin werd ontvoerd. Cornelia is overgelukkig. De overgang tot het Chris tendom van Cornelia, Chusa en Elma vormt het b'ijde slot van dit over het geheel vlot en met gevoel gespeelde stuk. Van een geheel ander genre was het blijspelletje, dat na de pauze het publiek een vroolijk halfuurtje bezorgde. We vertoeven in gedachte in Italië, in de riante villa van Signora Maraldi (Li'es Zijm), voor kort verhuurd aan een Ame- rikaansche schoone, Miss Snoever-Snoe ver, (Lena Gielis), een juf met een bom duiisn en evenveel praatjes, onverschil ligheid, minachting jegens^de armzalige achterlijke Europeanen. Ze ligt danook al spoedig overhoop met mevr. van Reede (Annie Ran), die met haar lieftallige nichtjes Rosa en Agnes (Lies du Porto en Dora Graaf) gaarne de villa had wil len betrekken. ,,Het ïijce meisje uit Chi cago" was haar vóór geweest. Goede raad is duur! AAiss Iaat zich aanvankelijk door mets bewegen om de villa te ontruimen, maar wordt tenslotte toch verschalkt dooi de nichtjes, die 'n griezelig verhaal doen van de zwarte pest, welke de hee'e streek met uitroeiing zou bedreigen. Dat was zelts Miss Snoever-Snoever te kras en zoo lief had zij haar dollars en haar leven, dat zij er gaarne haar koffers om pakte, de villa overlatende aan mevr. van Reede en haar Iooze familieleden. Een koste lijke verschijning, waarom hartelijk werd gelachen, was Nib, (Rie Dernison) de slavin van de Amerikaansche, die om de kostelijke typeering a!s negerin alleen reeds bekeken mocht worden; een kleine, maar dankbare rol. Flet spel sloeg goed in en oogstte een welverdiend applaus, gelijk het eerste nummer. „I.L.B." heeft alle recht op deze uitvoeringen (ook Donderdag werd ge speeld) met voldoening terug te zien. De heer H.C.A.Kievits deed aan 't slot een beroep op de voortdurende steun van l.L.B.'s donateurs en bood namens het be stuur onder daverend applaus der aanwe zigen aan mej. Lies Zijm een fraaie bou quet aan als blijk van waardeering we gens de krachtige steun als werkend lid van de oprichting at aan de Tooneélclub verleend. Een sympathieke attentie. Haat gevangen. Door de bemanning van de Christiaan Cornelis, opleidingsscheepje voor Hr.. Ms. Van Speyk, is onder de Texelsche kust een spierhaai gevangen, schrijft de Held. Crt. Het dier had een lengte van 2.10 M. en werd na groote inspanning levend gevangen door middel van boothaken en een lijn. Het werd daarna opgeheschen in de joltakel en is zoo binnengebracht. Het dier is Donderdagmorgen naar het Zoölogisch Station gebracht. met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn Bij Apothekers en Drogisten. Boos 60 ct. Minahassa-collecte. Een woord ter aanbeveling. Onder voorzitterschap van de Burge meester heeft zich in deze gemeente 'n co mité gevormd voor inzameling van gelden voor een jubileumgeschenk aan de Mina- hassa. Het comité bestaat uit de heeren. KI. Vlaming, Pastoor van Ruijven, Ds. A. Vis, M.W.de Graaf, A. Epe, C.A.Keijser, P.B. Riteco en J.Henkes Dz. Ter toelichting diene het volgende: Bij Kon. Besluit van 12 April j.l. zijn ingesteld een Eere-comité en een hoofd comité ter voorbereiding van de stichting in de Minahassa van een uit particuliere bijdragen van het heele Nederlandsche volk te bekostigen blijvend aandenken ter herinnering aan de dag waarop vóór 250 jaar de eerste staatkundige band tus- schen Nederland en de Minahassa werd gelegd. Dit aandenken zal bestaan in een long lijders-sanatorium en een ziekenhuis, te stichten in de Minahassa. De Minahassa het N.O. Schiereiland van Celebes heeft zich van de aan-, vang at opengesteld voor de prediking van het Evangelie. Het Christendom vond er spoedig ingang. In biezondere mate heeft het Nederlandsche-Zendingsgenoot- schap zich verdienstelijk gemaakt voor de Christianiseering der Minahassa. De R.K. Missie vestigde zich er later. De medische verzorging laat echter veel te wenschen over; de R.K. Missie en de Protestantsche Zending hebben elk een klein ziekenhuis, onvoldoende voor een bevolking van plm. 200.000 zielen. Voor de bouw van een longlijders-sa natorium en een ziekenhuis is plm. t 400.000 noodig. De Ned. Ind. regeering neemt de exploitatie voor haar rekening. Vermoedelijk zal dezer dagen de col lecte langs de woningen een aanvang nemen. fm *- Hebt gij blazen onder de oogen, zwellingen rond de enkels, bij de polsen, op de handen, en last van rugpijn, een duizelig, afgemat gevoel, of urinestoornissen Dan bestaat er reden om aan nierzwakte te denken. Verwaarloos geen kostbaren tijd! Begin onmiddellijk met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij kunnen trage nieren opwekken en versterken. En doordat gezonde nieren het bloed volkomen zuiveren van de erin voorkomende vergiften als urinezuur en urea, ondervindt uw geheele gestel er den weldadigen invloed van. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking a f 1.75 p. flacon. CORN. TROOST geven kennis van hun voorgenomen huwe lijk waarvan de voltrekking zal plaats heb ben op Zaterdag 30 Nov. a.s. de KrimSd°rP Texel' 16 Nov' '29 Heden overleed tot onze diepe droef heid onze innig geliefde Vader, JOHANNES KEIJSER Sijbrz., Wedn. v. Adolfina Petronella Keijser in den ouderdom van 62 jaar. S. C. KEIISER. N. C. KEIJSER. Den Burg, Texel, 13 Nov. 1929. Het College van Dagelijksch Bestuur van polder Waal en Burg, brengt hiermede ter kennis van de ingelanden, dat op er stemming zal plaats hebben voor de ver kiezing van een en een ter voorziening in de door periodieke af treding ontstane vacature van K. LANGE- VELD (Heemraad) en L. C. KEIJSER (hoofd ingeland). Het stembureau is gevestigd in café den Burg, op den dag der stemming van 10 uur vm. tot 1 uur nm. alwaar de stembriefjes zullen worden afgegeven. Het Coll. v. Dag. Bestuur van polder Waal en Burg J. EELMAN Jbz Voorzitter. W. H. LAP, Secretaris. TE KOOP: van familie, welke door sterfgeval in finan- cieele moeilijkheden is geraakt, heeft gekost 750 gld. moet thans weg voor 450 gld. Zeldzaam aanbod. Spoed gewenscht. Inlichtingen verstrekt W. H. TIELROOIJ, Pianohandel Weststraat 58, den Helder. voor den verkoop van le kw. TUIN-, BLOEM- en LANDBOUWZADEN, ZAAI GRANEN, GRAS- en KLAVERZADEN, FRIESCHE KLEI-POOTAARDAPPELEN en alle soorten BOOMKWEEKER1J-GEWAS- SEN. Door de concurreerende prijzen zijn actieve personen verzekerd van een mooie bijver dienste. Verzoeke voorwaarden aan te vra gen bijJ. VOLBEDA, Telef. 45 Drachten Het College van Dagelijksch Bestuur van polder „Waal en Butg" zal trachten Inlichtingen verstrekt de Voorzitter. lnschrijvingsbiljetten in te dienen op Maandag 18 November ten 11 uur voorm. in café den Burg. Het Coll. v. Dag. Bestuur vnd., J. EELMAN Jbz., Voorzitter. W. H. LAP, Secretaris. Jawel Mijnheer „Ik zou wel eens een UNIEBR1EFJE van je willen hebben, ik hoor, dat er in den laatsten tijd nog al eens een prijs bij je valt." „Goed, mijnheer, dan kom ik wel eens bij U aan of anders zie ik U Maandag wel op de markt!" TE KOOP J. G. FLENS, Eierland. Aanvang der lessen te De Cocksdorp Woensdag 20 November in de Openbare School. Den Burg Vrijdag 22 November in de Landbouwschool, beiden 's avonds 7 uur. Lesgeld a f 2 50 dient de eerste les te worden betaald. Keus uit meer dan 950 boeken. Boekhandel Parkstraat. Zaterdag 16 Nov. zitting van 5—9 uur in de kerkekamer te Oudeschild voor 't ontvangen van Door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst is het faillissement van Gerrit den Braven, landman, wonende te Texel, geëindigd. Mr. L. van Looke/en Campagne Curator. Kantoor Breedstraat A lo Alkmaar, 12 November 1929. TE KOOP Prima kwaliteit Eigenheimers f2,25 per H. L. franco thuis. F. DIJKSEN, vrachtrijder De Cocksdorp, Texel, Tel, No. 12. P. S. Aan hetzelfde adres te koop een platte wagen op patentassen, vijfbalks egge en een bakwagen. TE KOOP een goed onderhouden Adres Zuivelfabriek „de Hoop" de Waal. vraagt een werkhuis voor Donderdags. Adres te bevragen aan het bureau van dit blad. TE KOOP pracht bloembollendek. P. J. BREMER, Noord-Haffel. zal op Woensdag 20 November a.s. des voormiddags 10 uur op de hoeve „Leiden" in Eierland voor den heer P. J. Feelëus, 4 koeien, 2 paarden, maaimachine (nieuw) hooihark (nieuw), schudder (nieuw), boe renwagen, kar, driewielde kar, koerie, brik, paardentuigen, zadel, bietenmolen, snijmolen, 30 jonge kippen, plm. 500 H.L. aardappelen (Roode Star), plm. 20000 Kg. voederbieten, enz. enz. Betaaldag 24 Juni 1930. D. METS

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2