Texelscke Courant van Zaterdag' 16 Nov. 1920, PU ROL êii fjMnden^üjwmulen- 1 19 pet. verbouwingskorting. N.V. PH. VLESSING DEN BURG. TWEEDE BLAD Koopt thans: het is uw voordeel Texelsche Berichten Gemengd Mseuws VEEMARKTEN. De Burgemeester der gemeente Texel brengt in herinnering, dat in het tijdvak van 16 November 1929 tot den dag der eerstvolgende groote lammerenmarkt al leen vee ter veemarkt mag worden toe gelaten van des voormiddags negen uui tot elf uur. Texel, 15 November 1929. De Burgemeester voornoemd, W.B.OORT, Noordzee-badplaatsen-propaganda. Het mag wat vreemd schijnen over bad plaatsen te schrijven in een tijd, waarin veler hoofden van Sinterklaas- en Kerst gedachten zijn vervuld en veler „dicht aderen" zwellen van rijmellust om de Goede Sint en niet oin zwemsport, poot- jesbaden en wat dies meer zij maar: men moet het ijzer smeden wanneer het heet is en geen propaganda-campagne voor het heil van Hollands badplaatsen in elkaar zetten, wanneer het seizoen .voor de deur staat en anderen reeds vruch ten plukken, van wat wij nog moeten zaaien. En die tijd is er in zekere ziirn reeds nu! De ervaring leert, dat die voor bereiding heel veel tijd in beslag neemt als men goed beslagen ten ijs en niet met mosterd na de maaltijd wil komen. We weten immers, dat men ook elders niet in „dolce tar niente" achter de warme kachel kruipt, om gelaten het voorjaar at te wachten. Dit ter inleiding van het volgende: Een crroot aantal belanghebbenden bij de bloei van de badplaatsen Scheveningeiz en Kijkduin heeft van de burgemeester van den Haag een schrijven ontvangen, waarin zij worden opgewekt f2500 bijeen te brengen tot vorming van een fonds, waaruit de kosten voor gemeenschappe lijke propaganda voor de Noordzee-bad- nlaatsen zullen worden bestreden. In het schrijven wordt herinnerd aan de vergadering der Alg. Ned. Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingen verkeer met vertegenwoordigers der Hol- landsche Noordzeebadplaatsen, waaronder ook de Koog behoort, over een centra le propaganda in het buitenland, waarbij een ïaarlijksch bedrag van f7500 als aan- vangssom werd gedacht. Voor Schevenm- gen en Kijkduin werd als aandeel mee propaganda een bedrag van f 22a0 billijk geoordeeld. Ten slotte wordt er op gewezen, dat de Hollandsche badplaatsen, en wel in de eerste plaats Scheveningen en Kijkduin ernstig gevaar loopen de nadeelige ge- volgen te ondervinden van de intensieve propaganda der buitenlandse!» badplaat sen, wanneer niet spoedig de handen ineen worden geslagen om van Neder landsche zijde hiertegenover daadwerke lijke propaganda te voeren voor de Neder landsche badplaatsen. Het woord is nu aan U, lezer. Mogelijk geeft het u aanleiding tot op- ot aanrner- kingen. Zoo spreek of schrijf. „Er kan iets" groots worden verricht", moet Jan Pz. Coen eenmaal geschreven hebben. Hij had daarbij het oog op Oost-Indie. \Vij schrijven hem na en geven deze woorden gaarne ter overweging. Is aan de bloei van de Koog als badplaats en dus van onze gemeente, daarbij zoo nauw betrok ken, ook u niet veel gelegen? UIT ONS ZONDAGSBLAD. Ons Zondagsblad wordt voor de Texel sche Courant en nog een negental groo- tere bladen voor gemeenschappelijke re kening gedrukt door de grootste roto gravure-drukkerij in den lande. Het ver schijnt in een oplaag van vele duizenden exemplaren en dankt hieraan zijn buiten gewoon lage prijs: nog geen vier cent voor een 16 blz. tellend, in koperdiep druk uitgevoerd weekblad met telkens plm 50 foto's en uitstekende lectuur. Ge wenscht een proefnummer? Een briefkaart en we zenden er u een toe. De prijs bedraagt 50 ct. per 13 nrs. (buiten den Burg 70 ct.) Deze week bevat ons Zondagsblad een prachttoto van „De Dageraad" welke we aan de fotograat Jild Zuidema, de Codes- dorp, danken. De boot werd juist bij t verlaten van de haven „geknipt De vóórplaat is een lijstje waard (Landwegje onder Geesteren). En is die reproductie welke de hèele 15e pagina beslaat, met een kenmerkend staaltje van de groote Jan Steen? De Elfde „Wandelaar." Heeft u al eens kennisgemaakt met dit mooie maand had, gewijd aan de uaümr in de ruimst zin van het woord, dat telkens weer oor rijkdom aan illustraties en lectuur bekoort? Doe het dan nu eens. Het zal u bevallen, (fr. p.p,'t 7.50 p. jaar). .,De Oostersche Stad." Opbrengst netto f1300.—. In een Donderdagavond in café „den Burg" gehouden slotvergadering van het bestuur van Sportvereen. „Texel" met het fancy-fair comité kon de lieer Dap per de verblijdende mededeeling doen, dat „De Oostersche Stad" aan „schoon geld" een bedrag van plm. f1300 heeft opgeleverd. Een schitterend resultaat voorwaar, dat veler stoutste verwachtin gen heeft overtroffen. De bruto ontvang sten beliepen in totaal ruim f 2606.de opbrengst der S.V. Texel-Ioten niet mee geteld. Aan giften kwam binnen f68,43. Verder werd ontvangen: aan de loketten ruim t404, tent huish. artikelen f124, theetent f106, Radiotent f25, vischtent t4S, touwtrekken f119, grabbelton f66, somnabule f72, Rad van avontuur f343, handwerken f 60, platengooien f 56, post kantoor f87, danstent f303, verlotingen t91, buffet f567. E>e uitgaven waren vele en groot, maar een batig saldo van f1300 vergoedt toch ruimschoots de moeite en zorgen, voor de totstandkoming van „De Oostersche Stad" gegeven. De heer Dapper bracht allen, die tot dit succes hadden bijgedra gen namens het bestuur van S.V. Texel, zijn oprechte dank, aan het comité in het biezonder. De vereeniging zal trach ten de haar betoonde sympathie en de verleende steun waardig te zijn. Aan het slot stak de heer burgemeester Oort, die als eere-voorz. de vergadering bijwoonde, het comité nog een pluim op de hoed, wegens de onvermoeide hulp, de vereeniging verleend, bij welke woor den de heer Dapper zich gaarne aansloot. Na nog eenige tijd onder het genot van een kopje thee met een gebakje prettig te hebben gecauseerd, werd de vergadering onder het uitspreken der beste wenschen voor S.V. Texel gesloten. T.B.C.-bestrijding onder rundvee. Na een lezing van de Rijksveeteeltcon- sulent, ir. De Vries, is ook op Wierin- gen een vereeniging opgericht ter be strijding van de T.B.C. onder 't rundvee. Vie sloten zich bij de Texelsche Ver eeniging nog niet aan? Voor Pluimveefokkers. Ter aankondiging ontvingen we van de heer K.Wetsteen, Waal-en-Burg, een prijscourant van de bekende fabriek van broedmachines en kunstmoeders „Cha- bos". Het geillustreerd en overzichtelijk boekje geeft alle gewenschte biezonder- heden en is bij de agent kosteloos ver krijgbaar. De Philips Radio-Licents. Men verzoekt ons te plaatsen: De N.V. Philips Radio te Eindhoven heeft medegedeeld, dat zij over een aan tal Ned. patenten beschikt, die voor de bouw, of verkoop van moderne Radio- ontvangtoestellen noodzakelijk zijn en verder, dat zij van fabrikanten en hande laren licenties voor het gebruik van deze patenten verlangen zal. Ter aanvulling van 't bovenstaande, dat overigens juist is, deelen wij mede, dat de ta. Telefunken hiervoor een uitzondering maakt en dat voor de verkoop van de bekende Telefunken toestellen een bie- zondere licentie van de fa. Philips niet noodig is. Begrooting Provincie Noord-Holland. Verschenen is het voorloopig verslag van de Afdeelingen der Prov. Staten on zer provincie over de begrooting 1930. Hierin wordt o.m. algemeene voldoening uitgesproken over de staat der prov. fi nanciën. Belastingverlaging zou in 1930 wei mogelijk maar niet gewenscht zijn. Wat verder onze aandacht trekt is, dat gewezen wordt op de moeilijkheden, welke bij strenge vorst op de eilanden ondervonden worden, wat betreft een geregelde verbinding met de vaste wal. Weliswaar heeft Texel, als eerste inde reeks, welke zich „als een gordel van maragd" slingert om de Waddenzee, 1 'el het minst van de winter te lijden. \iaar in de aanvang van dii jaar heb- oen we geleerd, dat ook onze gemeente niet gespaard wordt, wanneer Vadertje Winter zich eens van zijn kwaadste kant laat zien. Wat zouden Ged. Staten van plan zijn te doen om dat te voorkomen? De norton op de Groeneplaats. Vijzels met 50 ton hefvermogen. Op de Groeneplaats is men thans bezig door middel van twee olievijzels hy draulische persen met een hefvermogen van elk 50.000 Kg. de hoorbuis uit de grond op te halen. Wanneer men be denkt, dat deze buis tot plm. 40 Al. diepte reikte en een halve meter door snee heeft, kan men zich voorstellen, dat dit een karwei van belang is. Tegen liet eind van de volgende week verwacht men evenwel daarmee gereed te komen. Op de bronbuis worden dan de beide pompen aangesloten, waarvan de een speciaal voor drinkwater zorgen zal. Overzicht eieren. Roermond. De handel in versche eieren was deze week, evenals in de vooraf gaande week, kalm, daar de hooge prij zen het aantal verbruikers van versche eieren steeds kleiner doet worden. Hier staat tegenover, dat de productie momenteel ook ongeveer haar laagste punt bereikt heeft. De prijzen voor groote eieren bedroegen in de afgeloopen week van tlO tot f 12 en voor kleine eieren: van 16—9. OUDESCHILD. Veevervoer. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 36 varkens, 13 kalveren, 41 schapen, 3 paarden, 3 koeien. DE MOK. Overplaatsingen. Luitenant ter zee le ld. C.C.FJager, commandant van het vliegkamp de Mok, wordt 20 dezer overgeplaatst als eerste- officier aan boord van Hr. Ms. wacht schip te Willemsoord. Luitenant ter zee 2e kl. W.M. de Vries is overgeplaatst van het vliegkamp de Mok naar het vliegkamp de Kooy na bij den Helder. Officier-vlieger 2e kl. J.W.F.Backer is overgeplaatst van het vliegkamp de Mok naar het vliegkamp de Kooy nabij den Helder. BINNENLAND. De Eerste Kamer kwam Woensdag morgen bijeen in een vergadering, welke zes minuten duurde. Dinsdagavond ver gaderden de Eerste-Kamerleden geduren de 43ft minuut. Wanneer men weet, dat- het presentiegeld f20.per vergadering bedraagt, kan het „uurloon" der Senato ren dus op f 240.berekend worden, „Telegraaf". Door J.v.d.H. te Leeuwen is een Java-biet geteeld van 26 pond. Tante Pos doet druk aan sport, Telkens weer een nieuw record: In de hoogte op haar reizen, In de laagte met haar prijzen. Nederlands hoogste woonhuis zal twaalt verdiepingen tellen, ruim 40 M. hoog zijn en aan het Daniël Willincks- plein te Amsterdam worden opgetrokken. Het zal 24 woningen met elk 160 vk. M. vloeroppervlakte tevatten. De huren zul len varieeren van f 1200 tot f 1500 per jaar, centrale verwarming, koud- en warmwatervoorziening, lift, portier, op alle etages telefoon, etc. inbegrepen. Tot burgemeester van Roermond is benoemd mr. M.A.M. Waszink, oud-mi nister van O., K. enW. Oostvoorne. De begrooting dezer gemeente (burg. Buysing Damsté) voor 1930 is vastgesteld in ontvangst en uit gaat gewone dienst op f138.860, kapi- taaldienst f33,275, totaal f172,135. De gemeentelijke inkomstenbelasting is ge- raam. op 147000. Als subsidie aan het Burg.rlijk Armbestuur is f5350 uitgetrok ken. De stoomtreiler Timor, IJM. 491, heeft te IJmuiden een steur van 74 Kg1, aangebracht, en de stoomtreiler Derika X een steur van 136 Kg. De beide dieren brachten onderscheidenlijk f172 en f306 op. De oudste inwoner van Scher- merhorn, de heer S.Jonker, in leven oud- pauselijk zouaaf, is op 92-jarige leeftijd overleden. Te Zaandam is de 32-jarige gehuwde monteur Jansma, werkzaam aan het Gem. Electr. Bedrijf, in aanraking gekomen met het hoogspanningsnet en dadelijk ge dood. Tengevolge van dit ongeval was de stad eenige uren van elcctrisch licht en kracht verstoken. Te Koudekerke zijn drie mannen we gens ernstige dierenmishandeling gearres teerd. Zij hadden een paard met een schop bloedende wonden geslagen en uit vrees voor ontdekking, deze met klei dichtgesmeerd. Toen de K.W. 45 van de reeder J. Parlevliet te Katwijk was uitgevaren, ont dekte de stuurmansmaat in de touw- bcrgplaats een jongen, die zich daar had verscholen. Het bleek een 15-jarige jon gen uit Bloemendaal te zijn. Hij werd aan het Nederl. politievaartuig overgege ven. Velsen. De bevolking telt thans 39.224 zielen. Dit aantal zal begin 1930 spoedig de 40.000 overschrijden. Een driejarig dochtertje van de fa milie R. te Nieuwer-Amstel is door een huisaap op zoodanige wijze mishandeld, dat het kind in een ziekenhuis to Am sterdam moest worden opgenomen. Of schoon het kind het anders best kon vin den met het beest, wordt thans vermoed dat dc aap uit jalouzic heeft gehandeld, daar bet kind de laatste tijd meer notitie van een jong poesje nam dan van de aap, De 70-jarige arbeider Koopmans te Grouw, die in zijn schouw door een mo torboot werd overvaren, is aan de ge volgen daarvan overleden. Bij een aantal Amsterdamsche kunst schilders is sedert kort vermogensbelas ting geheven vande in hun atelier aanwezige doeken, daar deze als bezit beschouwd kunnen worden. Een dame te Rotterdam heeft 1 100.000 geschonken aan de Vereeniging „Pro Senectüte", voor de oprichting van een tehuis voor ouden van dagen te Rotterdam ot den Haag. BUITENLAND. Te Dusseldorp is het lijkje gevon den van de vijfjarige Gertrud Albermann, die vermist werd. Het lijkje vertoonde een diepe snede in de hals. Dit is de nege nde moord ot moordaanslag die sinds een paar dagen te Dusseldorp is ge pleegd zonder dat men de dader heeft kunnen pakken. Te New-York hielden 200 anti-fas cisten onder het geroep van „Weg mét Mussolini" een betpoging voor het Ita- liaansche consulaat. De politie arresteer de negen mannen en twee vrouwen. In Engeland koopt en verkoopt men abdijen. Op het oogenblik is de Minister- abdij op het eiland Thanet publiek te koop. Zij werd in 740 gesticht. Minstens een halt dozijn van zulke oude abdijen werden in 1928 verkocht. De koning en koningin van België zullen in het begin van 1930 een reis naar Egypte maken. Te Brussel is een wisselagent ge arresteerd wegens verduistering, als ge volg van ongelukkige beursspeculaties, van 2i/2 miljoen frank ten nadeele van zijn twee compagnons. Hij bekende. In 'n schip te Stettin is brand uitge broken. Twee matrozen zijn in hun slaap door rook gestikt. Te Akron (Ohio) had de feestelijke kiellegging voor het Am. marine-lucht schip ZRS 4 plaats, het grootste lucht schip ter wereld. Het wordt 236 M. lang en 44 M. hoog. In het sanatorium te Aken is een tweeling geboren. De kinderen zijn aan de borst aaneengegroeid. Zij gebruiken flink voedsel en zijn goed gezond. Dc beurs droog in Amerika, Bracht menigeen een strop; Veel Yankees zijn er van de fleseh, Aaar tinantieel erop. (Naar aanleiding van de Beurs debacle.) 0~-~ JRf X's-'v-

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 5