43st,Jaarganfe Over en veer de Texel sche Rijvereeniging. Bemaling polder Waal-en-Burg. No 4382 Woensdag 27 November 1929 Van week tot week Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.Y.v/h LANGEVELD DE ROOIJ :i DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÉN: TELEFOON: N°.11 H POSTGIRO: N°.652 91 POSTBUS: N°. 11 Zaterdagavond. Een gunstig teeken. Kijk, deze woorden, welke ons deze week onder het oog kwamen, trekken je aandacht als klaprozen in een weideveld. Het doet je goed zulk nieuws aan te treffen onder het vele, dat spreekt van moord en doodslag, van nijd en haat, en zooveel ander sensatienieuws meer, dat iedere dag opnieuw de groote bladen over het krantenlezend publiek uitstorten. Een gunstig teeken voor de geest van verzoening, die overal begint door te dringen, is n.l., dat de vroegere Duitsche duikboot-commandant Ernst Hashagen en de Engelsche scheepskapitein Norman Le wis in dezelfde bijeenkomst het woord hebben gevoerd. Hashagen heeft indertijd het schip van Lewis getorpedeerd, hem toen op zijn onderzeeër gevangen geno men en eenige dagen bij zich gehouden. Kapitein Lewiè was over de behandeling, die Hashagen hem ten deel liet vallen zoo geroerd, dat hij sedert het einde van de oorlog, een gelegenheid heeft gezocht Hashagen te bedanken. In een geïllu streerd tijdschrift ontdekte hij onlangs het portret van de commandant van de onderzeeër, waarop hij' hem uitnoodigde te zamen met hem in zijn woonplaats Reading voor de vergadering van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede te spreken. Dit optreden van beide man nen, hand in hand, is luide toegejuicht, wat in Duitschland warme weerklank heeft gevonden. Een slecht teeken. Het is maar zoo jammer, dat we die drie woordjes, „Een gunstig teeken", zoo schaars kunnen gebruiken in dit ru briekje, dat u van week tot week het voornaamste nieuws op de wereldmarkt tracht weer te geven. Allerminst past het wel, waar weer van hevige strijd aan het Oostelijk front mel ding moet worden gemaakt. De oorlog tusschen Sovjet-Rusland en China schijnt nu wel „heusch" begonnen te zijn. Met twintig tanks en dertig vliegtuigen is de bolsjewiek op zijn vijand losgetrokken. Voorloopig zal Chalanor er aan moeten gelooven. De arme, weerlooze bevolking, heeft, de wanhoop ten prooi, de stad reeds verlaten en in de naburige kolen mijnen een toevlucht gezocht. Men ver wacht echter, dat zij daar haar einde zal moeten vinden, doordat de Russen de pompinstallaties hebben vernield, tenge volge waarvan de mijnen onder waterzui len moeten loopen. En onderwijl nadert het Kerstfeest. Neen, het klinkt niet bemoedigend. Uit „Donker Afrika". In de Zuid-Afrikaansche Unie en Zuid- Rhodesië dreigt een kafferopstand uit te breken Het schijnt, dat Moskou er de hand in heeft. Volgens de liberale „Man chester Guardian" zou de schuld van deze gisting voor een deel bij de Brit- sche regeering berusten, die niet met haar tijd meegaat, gematigde bewindheb- bèrs door menschen van uiterst links ver ving en nu met krachtmiddelen als traan gassen, bommen, bajonetten, geweren en granaten de boel weer tracht recht te zetten. Dat gaat blijkbaar de verkeerde kant uit. Moskou werkt hier achter de schermen, zoo wordt gemeld. Dat gebeurt, naar het schijnt, ook in Palestina, waar de Ara bische geestelijkheid met het communisme contact heeft gezocht. Reeds hebben de regeeringen van Palestina, Egypte en Sy rië de hoofden bij elkaar gestoken om te overleggen, hoe men aan deze praktijken., waarvan men niet veel goeds verwacht, paal en perk te stellen. Moskovitische straffen. Het heeft er veel van, dat Moskou bui ten eigen muren meer bereikt dan daar- binnen" De strenge vervolging en bestraf fing waaraan P-iet-communisten of die van de tweede of c'irde rang in eigen land bloot staan is, naar men aanneemt, een zeker teeken van de innerlijke zwakheid 'Dubbel is het genot met i Wybert-tabletten, de keel is tegen ontsteking be veiligd, de adem zuiver! van 't Sovjet-regime. Bessodewski, de voormalige gezant- schapsraad van de Sovjet-Unie te Parijs, werd, omdat hij niet zuiver op de graat was, ter dood veroordeeld. Honderden Duitsche boeren uit de - Wolga-streek wenschen, daar zij in hun verwachtingen na schoone voorspiegeling schromelijk zijn teleurgesteld, naar hun Heimat terug te keeren, maar Stalin weigert hun ruwweg een pas. Hij vreest bepaald, dat zij van hun slechte ervaring, in de Heilstaat opgedaan, een boekje zul len opendoen, hetgeen aan de zaak van Moskou niet bevorderlijk kan zijn. De Duitsche journalist, Paul Scheffer, medewerker van het „Berliner Tage- blatt, mag de communistenstaat niet meer betreden. Weliswaar was hij een gema tigd man, die het kwade in het bolsje wisme niet zocht en steeds objectieve beschouwingen gaf, maar hij wenschte noch kon het slechte verbloemen en dat was Stalin en zijn mannen niet naar de zin. Dusopgehoepeld dan maar. Nog meer oorlogstuig. Kerstmis komt nader, het Feest van VREDE OP AARDE. In afwachting van het resultaat der a.s. vlootconferentie heeft het kleine ko ninkrijk Albanië, waar Zogoel gebiedt, besloten zich een vloot aan te schaffen. Voorloopig is in Italië met dit doel een kruiser van 6000 ton op stapel gezet De Fransche regeering zal spoedig met plannen op de proppen komen, welke de strekking hebben de oostgrens zoo spoedig mogelijk in staat van verdediging te brengen. Tevens werkt zij aan een nieuw vlootprogramEr zal een be drag van één en een kwart miljoen fr. mee gemoeid zijn, verdeeld over vier jaar. Tusschen Engeland en Japan zijn inza ke de kruisers, aan beide landen toe te staan, ernstige moeilijkheden gerezen. - Vooral Japan ziet de a.s. conferentie met zorg tegemoet. ,,'t Kan verkeeren", zong Breero reeds maar voor het oogenblik ziet het er somber uit. G.Joh.D. Een aanmoedigend woord en eenige nuttige wenken. De heer G. Schoorl Pz., voorz. van de Rijvereeniging „West-Friesland", die al het mogelijke tot de stichting van de Texelsche Rijvereeniging heeft bijgedra gen, schrijft ons het volgende: Tot mijn genoegen heb ik in de Texel sche Courant gelezen, dat de oprichting eener Landelijke Rijvereeniging öp Texel een feit is geworden en dan nog wel met een ledental van ongeveer twintig, waar onder ook eenige dames. Dit heeft mijn verwachting na de eerste vergadering ver overtroften. Wat biezonder mijn aan dacht heeft getrokken, is wel, dat zes heeren de vergadering hebben verlaten en hun toezegging tot het lidmaatschap ongedaan maakten, alleen omdat de lei ding of de instructeur hun niet naar de zin is (Hoofdzaak was, dat men zich niet onvoorwaardelijk aan het bestuur wilde onderwerpen RED.). Dat de voorzitter, met de andere leden achter zich, die heeren heeft laten vertrekken, ernpelt het heele bestuur als bestaande -t de rechte mannen op de ree'te plaats. aar allereerst hadden de zs heeren :h rekenschap moeten geven van het reit, dat het bes.uur beter heeft ver diend, daar het alles belangeloos voor de jonge vereeniging doet. De aanstelt ling van een instructeur, etc. behoort tot de bevoegdheid van het bestuur. Per soonlijk ken ik de zes heeren in het ge heel niet, maar ik geloof toch, dat zij nu toch niet het gevoel hebben bevre digd te zijn. Was het niet beter geweest, dat zij zichzelf hadden overwonnen en 't advies van 't bestuur hadden opgevolgd Daarmee zouden zij zich in het oog van de vergadering en in dat van het publiek in het geheel niet belachelijk hebben ge maakt. Integendeel 1 Beter is misschien over dit punt verder het stilzwijgen te bewaren, maar ik wil de het toch even aanroeren. o— De eerste lessen zijn nu achter de rug. Ik wil hopen, dat een ieder telkens en thousiast naar huis is gegaan en een voorbeeld mag zijn voor nog meerderen. Het is toch zoo'n buitengewoon mooie en heerlijke sport. Ik mag zeker uit mijn correspondentie met de Federatie afleiden, dat de Texel sche Rijvereeniging lid zal worden van de Ned. Federatie van Landelijke Rij - vereenigingen. Dit lidmaatschap biedt ook wel belangrijke voordeden. Hier wil ik alleen maar noemen de gelegenheid tot het doen opleiden van instructeurs in een bepaalde richting, om in alle veree- mgingen in den lande uniformiteit te brengen. Zulks vergemakkelijkt de deel neming aan evcntueele officiecle wed strijden later. Ik geloof wel, dat ook aan Texels instructeur wel gelegenheid zal worden geboden om aan de cursus te Winterswijk deel te nemen, ook al was het getal reeds bereikt; tenminste ik heb alle pogingen in het werk gesteld om dat te bevorderen. Ik meen zoo vrij te mogen zijn hier eenige technische raadgevingen te plaat sen: Probeer dadelijk uw paard op trens te rijden. U maakt daarmee een „soepele mond" en in de Federatie is het voor schrift. Ook onze vereeniging meende eerst, dat het een onoverkomelijk be zwaar was, alle stangen eruit te nemen, maar de praktijk heeft ons anders ge leerd. Voor een paar maanden terug is bij het paard van onze laatste ruiter de stang eruit genomen. De paarden kun nen het niet in woorden uitdrukken, maar anders zou ook die ruiter bedankt ge worden zijn. Er wordt van de stang zoo gauw misbruik gemaakt, al zullen uit zonderingen blijven bestaan. Dit bevestigt echter niet de regel. De atrichtingsneusriem is voor de stang in de plaats gekomen en is een buiten gewone verbetering. Ik weet nog wel, dat mijn zoontje, die op 11-jarige leef tijd begon, met de stang zijn zesjarige vos niet kon regeeren. Eenmaal ging hij er danook tusschenuit. (op hol.) Nu, na een jaar te hebben geoefend, is de stang weggenomen, de africhtings- neusriem ingevoerd en de mond is soe pel. De vos denkt er niet aan, z'n snel heid hooger op te voeren, dan een nor male rustige draf. Ook niet na een week stilstaan met een flinke dosis „stalmoed". Mochten er leden zijn, die willen over gaan tot aankoop van een zadel, Iaat u dan niet verleiden door een lage prijs. Stel uzell allereerst de vraag: welk zadel is het meest gewenscht tot het verkrij gen van een goede (of ideale) hou ding. Bespreek dit punt met vertrouwde en deskundige menschen. Ook voor het u later oefenen in het springen van hin dernissen, speelt uw zadel een niet te onderschatten rol. Nog wil ik even onder de aandacht van de leden brengen, dat zij zich niet alleen tijdens de lts netjes gedragen en hun paarden behoorlijk gebruiken, maar vooral ook vóór en na de les, om deze zoo populaire sport niet in discrediet te brengen bij het publiek. Hierbij zullen we het laten. Later hoop ik nog eens iets o ider uwe aandacht te mogen bren gen. o Volgens een later door de heer Schoorl ontvangen bericht zou aan de instructeur van de Texelsche rijvereeniging, de heer Van Zijp, toestemming worden gegeven de bovenbedoelde cursus te Winterswijk te volgen. Red. Het wachten is nog steeds op de Koninklijke Beslissing. Aan de Memorie van Antwoord van Ged. Staten is het volgende ontleend: De nieuwe bemalingsinrichting van pol der Waalenburg is nog steeds niet ge sticht, hetgeen 'n gevolg is van 't verschil van gevoelen, dat er tusschen Ged. Staten en de polder bestaat inzake de aard van de te bouwen bemalingsinrichting. Het Pol derbestuur heeft bij de Kroon verzet aangeteekend tegen het besluit van Ged. Staten. (Olie contra elcctriciteit Red.) Onder deze omstandigheden vinden Ged. Staten geen aanleiding om reeds stappen te doen ter samenvoeging van de hij deze bemaling betrokken water schappen. Zoodra de Koninklijke beslis sing is gevallen, zal onderzocht worden^ ot de samenvoeging aanbeveling verdient. Dijkgraaf Polder IVaal-en-Burg. Bij Koninklijk' Besluit is wederom tot dijkgraaf van polder Waal-en-Burg de heer Jb. Eelman Jbz. benoemd. Weldadigheidspostzegels. Van 10 December tot cu met 9 Januari worden er weer wcldadigheidspostzegcls verkrijgbaar gesteld. De verkoop van deze zegels geschiedt wederom ten bate van de Nederlandsche Bond tot Kinder bescherming. De zegels worden uitgegeven in 4 soor ten (naar hetzelfde ontwerp), met een trankeerwaarde van resp. U/s, 5, 6 ert 121/2 cent. De verkoopprijs bedraagt resp. 3, 8, 10 en 16 cent. De kleuren zijn resp. grijs, groen, rood en blauw. De weldadigheidspostzegels dragen 'n voorstelling, welke het doel van de uit gifte der zegels tot uitdrukking brengt. Zij zijn vervaardigd naar een ontwerp van de kunstenaar H. H. Kamerlingh Onnes. De geldigheidsduur is onbeperkt; zij zijn mede geldig in het internationaal verkeer. Tot zoover de directeur-generaal der posterijen en telegrafie. Wij hopen van heeler harte, dat velen door het koopen van deze postzegels een steentje bijdragen tot steun van de ruim 300 vereenigingen, die zich het lot van verwaarloosde, zwakzinnige, blinde, doove, doofstomme, gebrekkige, zieke en zwakke kinderen hebben aangetrokken. Het ontwerp, waarmee de vier zegels prijken, stelt een baby voor, gezeten op een dolfijn, welk vischbeest heelemaal niet vriendelijk kijkt. Wat heeft zooiets nu met het doel te maken, hetwelk zie boven toch in de voorstelling tot uitdrukking zou zijn gebracht. Een dolfijn is een viscli, die een slecht soort vleesch levert, maar heel veel traan. Is het dit laatste misschien waaraan de ontwerper heeft gedacht? Ook kan het zijn dat we de heraldiek te hulp moeten roepen. In de wapen kunde verbeeldt de dolfijn het teeken van vorstelijk gezag. Mogelijk stond de teeke naar het boek van de Zweedsche paeda- goge Ellen Key voor de geest: „Cte eeuw van het Kind", eeji boek, waarin het Kind een vorstelijke plaats is toe bedeeld. Zoo beschouwd, is de keus nog zoo kwaad niet, maar wie zal het zoo ver zoeken? lntusschen zal naar we vertrouwen - de vraag naar deze zegels er niet min der oin zijn. Ze hebben een voor verza melaars zelfs biezondere waarde, daar achter het cijfer, dat de waarde moet aan duiden, de vermelding „cent" ontbreekt. Voor onze dammers. De Texelsche Damclub, waarvan een tiental spelers in hotel Texel tegen het beste tiental van hun Heldersche colle ga's uitkwam, heeft schitterend revanche genomen. Werd op 31 Mei 1929 de wed strijd net 816 in het nadeel van Texel beslistditmaal kwamen de Texelaars als overvv. inaars uit de strijd. De ui.slag was veere van twijfelachtig. „Met de kous TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drlo Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nommers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regel meer: 10 ct. Dezelfde advertentlo 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. Bij abonnement lagere rogolprlja ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN In origin, doozen i -15 en 65 cis

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1