Texelsche Courant van Woensdag" 27 Nov. 1929, Als 5 December nadert Een Texelsche Lichtweek. TWEEDE BLAD Texelsche Berichten Gemengd Nieuws Vol verwachting. Sint Niklaas Kapoentje, Geef wat in mijn schoentje, Geef wat in mijn laarsje, Dank U, Sint Niklaasje. Wat zijn ze nu braaf Men heeft thuis meestal geen kinderen aan ze. Soms ma ken we ons zelfs wel eens ongerust en fluisteren tegen elkaar, dat het zoo wel niet lang zal duren na de vijfde Decem ber Ze zijn érg braaf. Ze vechten en kib belen alleen maar als ze niet onder onze oogen zijn. Ze beloven Holland en Bra bant, en als we het vragen, Zeeland er tij. Des avonds, na het broodeten, als de klok tegen zeven aan staat, scharen ze zich om de kachel en zingen i,liedjes van verlangen". Ze leeren in deze dagen veel liedjes. Op school en thuis. Allemaal Sinterklaas liedjes. Zij zetten ze in met een half stemmetje, de oogen neergeslagen, de blik op het pantoffeltje, dat al klaar, staat met iets lekkers voor de schimmel, het paard van Sinterklaas: een boterham van roggebrood, een wortel en wat stroo voor welke goede gaven zij zich ko ninklijk beloond wenschen te zien met een mooi lees- of kleurboek, een school- étui, een vulpenhouder, een lei, een doos kleurkrijt en nog een hoop andere fraaie dingen meer. Ze eten netjes; ze gaan gehoorzaam naar bed; ze krijgen nu al kleurtjes van opwinding als er wat hevig wordt ge scheld. Er wordt gezongen: Hoor, wie roept daar, kind'ren En wie klopt daar, kind'ren, En wie tikt daar, kind'ren, Tegen 't raam 't Is Sint Niklaas, zeker, Die verdwaald is, zeker, Laat ons gauw eens vragen Naar zijn naam. Ze zingen en ze beven stilletjes en ze zijn eigenlijk zaligjes bang voor wat ko men zal, misschien. Ze zijn gelukkig, als kinderen zijn, die in het verschiet een heerlijk feest hebben. Daar klinkt vóór het slapen gaan nog één liedje: Sinterklaas, goed-heilig man, Trekt z'n beste tabberd an, Rijdt er mee naar Amsterdam, Van Amsterdam naar Spanje, Appeltjes van Oranje Vader en moeder beloven niet meer dan hun onder deze omstandigheden ge- wenscht voorkomtMaar uit louter dankbaarheid volgen omhelzingen, die ver stikkingen lijken, en met van verwachting kloppend hartje gaan ze het land der droomen in. 5 December nadert. Rijmtijd. Nu is 't weer de tijd cler rijmen: Alles rijmt er, los en vast; Klemtoontijd en maatverdeeling, Ieder lengtemaatje past. Hoeveel malen rijmt er heden /„Goede vrind" op „vurig mintf' Dertig duizend dertien keeren Rijmt er nu „liet kind" op „Sint". ^Sinterklaas" en „Goede baas" zijn Stevig aan elkaar gelijmd En het is een reuzebofje, Dat ons „hart" op „smart" goed rijmt. Rijmers, rijmsters, rijmt uw rijmen Geeft in deze rijmentijd Een bewijs uit het ongerijmde Van gerijmde hart'lijkheid. Heusch gebeurd, lezer! „Ik ben heusch zoet geweest!" Het gebeurde eenige jaren geleden in 'n tram in een onzer groote steden. Een klein jongetje had met zijn moeder de winkels bekeken en blij en opgeruimd gin gen ze weer naar huis, waar hem vele verrassingen zouden wachten. Maar o wee! Ze waren nog niet thuis. Tegenover hen zat iemand, naar wie het joggie met een erg benauwd gezicht zat te kijken. Ook moeder had die man gezien, doch er verder niet op gelet. Doch hoe vriendelijker de man keek, des te angstiger werd het jongetje, die hoe langer hoe meer de witte groote oogen en de witte tanden van die meneer zag. Alle vriende lijkheid hielp niets, 't Jongetje werd steeds banger. Eindelijk zei hij met 'n luid stem metje tegen de neger (want die man kwam uit een ander werelddeel)„Pieter man-knecht, ik ben heusch hetheele jaar zoet geweest!" ledereen lachte, lachte vooral toen „Pie terman-knecht" de jongen de hand toestak en zei: „Wees dan maar niet bang! Ik zal je niet meenemen." Een recept voor Marsepein. 250 gram z ete amandelen stampt men jnet wat water en een theelepel citroen- suiker (Dit is een stuk broodsuiker, waar men over wrijft met een citroen, zoo dat het geel van de schil aan de suiker blijft zitten. Men krabt dit er met een mes at.) Doe deze fijngestampte aman delen in een onvertinde zuivere kookpan en werk er 250 gr. poedersuiker door Zet de pan op de fomuisplaat naast het vuur. Roer het gestadig tot de vochtdee- len verdampt zijn en het deeg niet meer aan de handen kleeft. Werk er het bin nenste van één of twee stokjes vanille doorheen. Leg het deeg op een met poe dersuiker bestoven tafel. Rol het uit tot een plak en steek er met een „uitste ker" plakjes uit ot wel maak er balletjes van. Men kan er velerlei dingen naar ei gen idee van vormen. Droog de marse peinfiguurtjes pltn. een uur in een lauw warme oven zonder deze geheel te slui ten. Een St. Nicolaas-liedje. WIJZE: Zie de maan schijnt door de boomen. Sinterklaas rijdt over daken: Hop, hop, hop, met vlugge vaart. 'k Zag daar straks vlak bij de schoor steen Even nog zijn witte paard. Maar nu gaat hij verder weer En ik zie de Sint niet meer. o Moeder zegt, dat Sint Niklaas hier Gauw nog wel eens komt terug In een draf rijdt hij steeds verder Want zijn paardje is zoo vlug. O, Sint Niklaas, kom weerom, Sint Niklaas, o, kom toch, kom. o— Moesjelief, o, moesje, zeg me: Waar is Sint nu wel naar toe En komt hij misschien terug hier Als ik steeds mijn best goed doe Moeder zegt: ,,'k Denk wel, dat Sint Weerkomt bij mijn lieve kind". (De laatste twee regels van ieder vers je herhalen). Schoolnieuws. Aan de oproep van sollicitanten naar de betrekking van leeraar in de wis- en zeevaartkunde aan de Zeevaartschool al hier hebben vier personen gevolg gege ven. De nortonput op de Groeneplaats. Het resultaat van het proefpompen uit de nortonput op de Groeneplaats heeft de verwachtingen verre overtroffen. Ge durende zes achtereenvolgende uren werd goed zoet water geleverd bii een capaci teit van vier kubieke M. per uur. Men ver wacht dit vermogen wel tot 4,75 kub. M.> te kunnen opvoeren. Het water kwam van 19 M. diepte. Vandaag wordt wa ter van 40 M. diepte opgepompt. Dit zal brak zijn en is danook voor blusschings- en reinigingsdoeleinden bestemd. Men ver wacht een capaciteit van 40 kub. M. per uur te zullen bereiken. De Damwedstrijd. In aansluiting op ons bericht in ons eerste blad deelt men ons nog mee, dat voor de aanvang van de wedstrijd in hotei „Texel" de heer Standaart, als voorz. van O.K.K., een oogenblik het woord voerde. De Heldersche club moest met een paar invallers uitkomen. Ook Texel was niet volledig. O.K.K. miste twee van zijn beste spelers. Ook de voorz. van de Heldersche club sprak een kort woord. Hij bracht dank voor de uitnoodiging. Liet het zich aanvankelijk aanzien, dat Texel het loodje zou moeten leggen, te gen het einde keerde de kans, met het eiders in dit nummer vermeld resultaat. Het was de heer Jn. Kikkert, secretaris van O.K.K., die met eenige welgekozen woorden namens de schenker de uitge loofde medaille aan de heer Standaart,, voorzitter, overhandigde. Aan het slot noodigde de voorz. na mens O.K.K. de B-klasse van den Helder uit hier eveneens een wedstrijd te komen; spelen, welke invitatie met gejuich werd ontvangen. Tentoonstelling in de Ulo-schcol. De collectie opgezette vogels van wijlen de heer Maurits Staring, door de gemeen te van mevr. de wed. Staring voor onder wijsdoeleinden aangekocht, zal in de Ulo school kosteloos ter bezichtiging worden gesteld en wel op a.s. Zaterdag van 2-5 uur n.m. en Zondag van 35 uur n.m.; Tevens zullen nog andere leermiddelen op het gebied van het nat.-historisch on derwijs worden tentoongesteld, zooals b.v. een fraaie collectie vlinders, een biezon- der aantrekkelijke platenverzameling, enz. Zij, die op dit gebied mede iets ter be zichtiging willen afstaan, gelieven zich met de heer H. J. Kraai, hoofd der o.l. i.ehool, in verbinding te wille r: stellen. ventueele overdracht aan de emeente, n volle en onbe-vaarde eige :dom" is te allen tjjde welkom. Uit goede bron vernemen we, dat het in de bedoeling van de directie van de TEM ligt een Texelsche lichtweek te or- ganiseeren. Hierbij zou zij zich het bevorderen van het stroomgebruik in huishouding en industrie ten doel willen stellen. De plannen zouden zoo mogelijk nog deze winter ten uitvoer worden ge bracht. OOSTEREND, ;,Daan" in „het Wapen van Amsterdam»" Voor het laatst? Zondagavond trad in „het Wapen van Amsterdam" op de heer Daan Pool, van Oudesluis. De zaal was goed bezet, zoo dat aan enkelen geen toegang kon worden gegeven. „Daan" is hier een oude be kende. Het was wel te verwachten, dat de toeloop groot zou zijn, want wat hij te hooren en te zien geeft, is steeds de moeite waard. Na een kort openingswoord, waarin o.a. werd meegedeeld, dat het deze avond waarschijnlijk de laatste maal zou zijn, dat Daan Pool te Oosterend optreedt, werd met het vrij uitvoerig programma 'n aanvang gemaakt. Reeds dadelijk wist de voordrager met „De meisjes van Oosterend" de stemming er in te brengen, waarna nog werden ge geven „Moederweelde", „Jongen, koop maar een hond", „In de pet\arie", „Moe der geef me uw zegen", „Hannes zingt de Opera Faust", „Achter de wolken schijnt de zon", „Carnaval", „Schaam je nooit, voor wat je vroeger bent geweest", i,'t Had veel erger kunnen zijn',', „Aan sluiten" en „Jaap op de Alkmaarsche ker mis". Alle nummers werden best weerge geven, en hoewel de meesten van ko mische aard waren, vielen toch ook de meer ernstige nummers als „Moeder weelde, Moeder geef mij uw zegen en Aansluiten" zeer in de smaak. Vooral t,Aansluiten" was mooi, en een daverend applaus was dan ook het loon. Met de nummers „Achter de wolken schijnt de zon" en „Carnaval" liet de heer Pool zien, wat met goede costumeering en lichteffect kan worden verkregen. Deze nummers waren in één woord „schitte rend", zoowel in letterlijke als in fi guurlijke zin. Dat er bij de komische nummers hartelijk gelachen werd, be hoeft geen nader betoog, doch het hoog tepunt hierin werd wel behaald, met het laatste nummer, „Jaap op de Alkmaarsche kermis". Herhaaldelijk moest de spreker even ophouden, totdat de stilte was weergekeerd om de voordracht te vervol gen, zoo uitbundig werd gelachen. En het vvas danook geen wonder, dat aan het einde een langdurig applaus het loon was voor al het genotene. Het zou zeer zeker erg te betreuren zjjn, wanneer wij „Daan" hier niet meer zouden zien verschijnen, doch wie weet? We willen er het beste van hopen. Ook het bal, dat volgde, kenmerkte zich door gezelligheid, zoodat men, toen het sluitingsuur was gekomen, noode huis waarts ging. Een complimentje komt zeker ook toe aan de heeren Boom en Visman van Oudeschild voor de verzorging van de muziek. BINNENLAND Toen de jager F. te Ubbena (Dr.) met zijn geweer twee vechtende honden wilde scheiden, is het geweer afgegaan. Hij werd zoodanig in de buik getroffen, dat hij kort daarna is overleden. F. was ongehuwd. Te Delft zijn de beide laatste pa tiënten, een dame en een kind, genezen ontslagen uit het St. Hippolytusgesticht. Delft is nu vrij van alastrim. Te Laren is het achtjarig dochter tje van de heer S. door haar moeder, die gescheiden te Parijs leeft, ontvoerd en wel op de meest moderne wijze. Tijdens het speelkwartiertje werd het meisje voor school door een auto opge wacht, waarin zich de moeder bevond, die het kind bij zich riep en wegvoerde. De onmiddellijk gewaarschuwde politie begon, met assistentie van de Hilversum- sche Omroep, de opsporing. Waar men aanvankelijk verwachtte, dat mevr. S. met haar dochtertje de trein naar Parijs had genomen, bleek echter spoedig dat zij per auto naar Schiphol was gereden en vandaar met een gecharterd vliegtuig naar Creteld gevlogen. Van hieruit heeft zij de trein naar P. rijs genomen. Alles speelde zich in kort tijdsbestek af. He gebeurde v ekte te Laren goote ontroering. Den Helder. Vrijdagmiddag werd in tegenwoordigheid van leeraren, Teerlingen en vele genoodigden, waaronder een aan tal raadsleden, de eerste steen gelegd van het nieuwe gebouw der Zeevaartschool, dat op de plaats van het oude, thans geslechte, in het Ankerpark zal verrijzen. Steenwijk. De ruim 30-jarige, onge huwde landbouwerszoon S. te Bovenboer is in een sloot geraakt en verdronken. De man was lijdende aan zenuwtoevallen. Te Hoogkerk (Gr.) is de 72-jarige arbeider L.K. uit Peizermade door de duisternis te water geraakt en verdronken. Alkmaar. Het batig saldo van de in September alhier gehouden middenstands- tentoonstelling heeft f3600 bedragen. De middenstandsvereenigingen zullen dit be drag aanbieden aan een ondernemer, die een autobusdienst zal willen oprichten van Alkmaar op Wicringen. Te Schafthousterzijl onder de ge meente Winsum (Gron.) is een familie- onecnighcid op een niet alledaagsche wijze in letterlijke zin uitgevochten. De familie R. kreeg bezoek van vier familie leden, die, toen de deur voor hen gesloten bleet, zich toegang verschaften door de deur met een „jufter" stuk te rammeien. Eenmaal binnen, namen zij mee, wat hun dienstig leek, en zoo trokken zij nq niet bepaald zachtzinnig te hebben afge rekend met de bewoners af onder het meenemen van koeien, 'n paard, een naai machine en dergelijke. De inmiddels om hulp gerequireerde politie verleende as sistentie aan de familie R. en maakte pro cesverbaal op tegen de drie mannen en een vrouw. Te Leiden is besloten een melkvei- ling op te richten. Den Haag. Het O.M. bij de recht bank heeft tegen B., verdacht van moord, subsidair doodslag, meer subsidair dood door schuld, op zijn echtgenoote, ge pleegd in de Faber van Riemsdijkstraat in den Haag, 12 jaar gevangenisstraf ge- eischt. Te Amsterdam heeft dr. F. M. Wi- baut in tegenwoordigheid van velen het gedenkteeken voor wijlen Herin. Heijer- mans, hetwelk het comité, dat zich daar toe gevormd had, heeft doen oprichten in de zoogenaamde Eerste Bloementuin van het Vondelpark onthuld. Onder de aanwezigen, die de plechtig heid bijwoonden, waren behalve mevr. de weduwe Heijcnnans-Jurgens met haar kinderen, vooral vele letterkundigen en tooneelspelers. Op Zaterdag 30 November zal in het Centraaltheater te Amsterdam de pre mière worden gegeven van A.M. de Jong's „Flierefluiters Oponthoud", het vervolg van Merijntje üijzens Jeugd (Het Ver raad), voor het tooneel bewerkt door de schrijver. De rol van Flierefluiter wordt vervuld door Nap de Ia Mar, die van Merjjntje wederom door Cisca Kremer. BUITENLAND. Onlangs is te Rönnskar in Zweden een fabrieksschoorsteen gereed gekomen, die een hoogte heeft van 145 M. Het bouwwerk is in vakken van 6 M. hoogte, het bovenste met een hoogte van 13 M. gemetseld. De muurdikte bedraagt aan de voet 1.50 M. en verspringt vaksgewijze tot 0.30 M. aan de top. De nieuwste manier om aan een theeservies te komen wordt uit Midden- Java gemeld. Tusschen Semarang en Sa- latiga rijden verschillende autobos-onder- nemingen, waaronder een verbitterde con currentiestrijd woedt. De tarieven werden steeds lager en thans vraagt de leidende kongsi voor een ticket 1ste klasse Sema rang—Salatiga (48 K.M.) de somma van 32 cent. De concurreerende bussen Vragen nu ook 32 cent, maar stellen bo vendien, naar de Ind. Crt. vernam, voor haar clientèle voor een „enkele reis" van Semarang naar Salatiga een theekopje be schikbaar voor hen, die een retourbiljet nemen, zelfs een trekpot!.... Parijs. De bekende Fransche staats man George Clemenceau, is op 88-jarige leeftijd na een smartelijk lijden te Parijs overleden. De tijding van zijn dood, van het heengaan van „de redder van Frank rijk" ging als een schok door het heele land. Maandag had onder groote belang stelling de teraardebestelling plaats. Te Földes in Hong. werd een koe door een dolle hond gebeten. Eerst dagen later vertoonden zich bij haar verschijnse len der dolheid. Intusschen echter had den heel wat menschen van haar melk gedronken. Vier menschen zijn thans naar het instituut Pasteur gezonden, terwijl 20onder toezicht worden gehouden. 3ij Zaljecar in Servië viel een mete oor '.lidden in een bruTof'ststoet, doodde een vrouw en verwondde een andere.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 5