RADIO. Ingezonden Sn De Ruber's Kamer O xa 0Z.91 3«HdQ T13Z3T3a3W H3M3Z S-ispuB na 33NN09V 33D3M S1V SI flH :R'a«q - Sportnieuws. Texel I heeft zich Zondag te den Hel der best gehouden. Onze club won van Helder III met 4—2. Maar zeer slecht heeft Texel II het er hier tegen J.V.C. afgebracht. De gasten wonnen maar even tjes met 7—2. Dit is wel wat al te bar. Was dat nu wel noodig Te Detroit is de grootste hangbrug ter wereld voor het verkeer opengesteld Deze brug wordt beschreven als een mo nument van de steeds grooter wordende vriendschap tusschen Canada en de Ver. Staten. Alle postpakketten uit het buiten land die het adres Constantinopel ver melden inplaats van Stamboel, de Turk- sche naam der stad, worden aan de af zender teruggestuurd. Te Pellezzano in Italië is de bliksem in een school geslagen. Het lokaal, waai de bliksem insloeg, stond onmiddellijk in brand en ook de kleeren van eenige schoolkinderen vatten vlam. Elt kinderen werden ernstig gewond. Op de proefvelden van William Loth te Vaux aan de Seine is het met behulp van golven van Hertz gelukt een vliegtuig 45 mmuten lang in de lucht van de grond af te besturen. Het vliegtuig werd bij de start en bij de landing door 'n piloot be stuurd. Op het vliegveld Long Island bij New-York heeft een meisje op een niel fillcdaagsche manier zelfmoord gepleegd. Zij huurde een vliegtuig en verzocht de piloot tot 1500 meter te stijgen. Boven gekomen, opende zij de deur van het vliegtuig en sprong er uit. Te Bodjonegoro is de oudste ingeze tene van Java overleden, de Chineesche vrouw Lie Bie Nio, die 113 jaar werd. Tasikmalaja. De bevolking alhier is opgeschrikt door een afgrijselijk drama dat zich in de dessa Bandjarsari heeft afgespeeld. Een vrouw haalde bij de credietbank een bankbiljet van honderd gulden, dat op de weg naar huis kletsnat werd. De vrouw legde het daarom te drogen bij 't vuur. Het zoontje, dat binnenkwam, gooi de het bij 't spelen in de kachel. De va der, die dit zag, werd zoo woedend, dat hij een ketel kokend water nam en over het kereltje uitgoot. De jongen was wel dra in stervensnood en de moeder, die op het erbarmelijk geschreeuw binnenge komen was, begreep het gebeurde, rende weer naar buiten en wierp zich met het hoofd vooruit in een put. Zij werd er levenloos met gebroken nekwervel, uit opgehaald. De vader zit thans achter slot. De Sovjetregeering is er, dank zij de goede oogst, in geslaagd, een graan reserve van anderhalt miljoen ton te vor men, welke voor een eventueele oorlog- zal worden bewaard. N.R.Ct. Te Sao Paulo, in Brazilië, heeft een tram in de duisternis een wij,'jcsoli- tant, tot een paar van een circus uehoo- rende, ondersteboven gereden. De oppas ser had het logge beest niet tijdig kun nen wegkrijgen. De olifant bleef bewus- loos liggen en het mannetje hief een boos getrompetter aan, iedereen die in zijn na- tij lieid kwam, bedreigend. Het verkeer on dervond twee uur vertraging. Weet u wel, dat er vier steden ter wereld rijn, die bekend zijn door de ge lijkvormigheid van haar straten? Het zijn ber ijn, Dusseidorf, Keulen en Washing ton. Eij Melun in Frankrijk is een wed- strij iamo, waarin zich twee dames bevon den, .van wie er een stuurde, in een bocht omgeslagen en in brand geraakt. De beide dames verbrandden levend; men vond slechts haar verkoolde lichamen. De nieuwe Junkers Q 38 een groot vliegtuig met vier 530 paards Jun- kers-motoren heeft de eerste proef vlucht gemaakt en wel boven de stad Des sau, welke uitmuntend slaagde en twintig minuten duurde. Het Amerikaansche gezin gebruikt gemiddeld per maand voor 2yi dollar aan electricitcit. Men werd dezer dagen wel herinnerd Aan sterren en strepen in teekening, Want Amerika bezorgde aan menig cliënt Een leeiijke streep door de rekening. (De vlag der Ver. Staten vertoont sterren en strepen). Een baby in de lucht geboren, B ijkt op de hoogte van haar tijd; De kwaliteiten, haar beschoren, Zijn hoogmoed en opvliegendheid. (Naar aanleiding van het bekende bericht van de geboorte eener baby in een vliegtuig boven Miamy.) Het aantal Europeesche inwoners van Batavia bedroeg uit. Augustus 30.272 (15,563 mannen en 14,709 vrouwen.) Uitbanning van de oorlog: Is hel te dwaas om te hopen op de verwezen- -ij li.ng van dit groote denkbeeld bij de regeling van iniernationaie zoowei als persoonlijke verhoudingen, ais een on derdeel van de groote voorvvaartsche be weging van de wereld? De laatste oorlog heeft daaraan zeker een stoot gegeven en daarom geloof ik, dat de tijd geko men is, dat de geheele wereld afstand van de oorlog doet. Kellogg. Chicago. De woning van de stads advocaat Breen is door een bom bescha digd. Breen en zijn vrouw werden ge wond uit bed geworpen. Norfolk. Door vergiftige gassen, welke zich in de torpedobewaarplaatsen aan boord van het slagschip „New-York ontwikkelden, werden een luitenant ter zee en een onderofficier gedood. Zeven matrozen liepen eveneens gasvergiftiging op. JEÜI3X3X JDp3I [3A\[[JA pBjq pp UI 3ptl3}J3ApB U( J3U1 33 qep 'J31U33 3uipi3.lds.t3A SUlinJ OOZ U33 J3iq U3 U3Z3J3S }pJOA\ UsSuUJJ 3JJÜ UI [3X3_L do qucanoQ 3ips[3xsx ap 'ufiz pi3))3ZJ3A UUA .13 JUtl)[ (IQ d E 3 g E S 4 iï y Cl G Er zijn in New-York meer dan 39 duizend taxi's. In Australië zijn meer dan 2000 ten nisvelden van verlichting voorzien, ten einde bij avond te kunnen spelen. Voor het Londensche aquarium wordt speciaal zeewater aangevoerd uit de Golf van Biskaye, omdat dit zulk helder water is. De oudste boom van Europa wordt gevonden bij Loch Tay, in het plaatsje Fortingall (Eng.) Dit is een 3000 jaar oude Taxisboom. Evenals andere Europeesche landen, de Ver. Staten en Japan zal België 1 Dec. ook weer tot de uitgifte van anti-tuber- culose zegels overgaan. (Belgische stads- zichlen en landschappen.) Te Brussel is de wethouder van de burgerlijke stand der hoofdstad, baron Steens, ter gelegenheid van zijn tachtigste verjaardag in intieme kring gevierd. Hij verbond in de echt niet minder dan 42000 paartjes en had voor ieder van deze 84000 trouwlustigen een hartelijk en va derlijk woord, iets, waaraan hij danook zijn populaire bijnaam van „papa Steens" heeft te danken. Durban. De politie heeft een inval gedaan iii de inlandscbe nederzet ting, om te zoeken naar achterstallige belastingschulden van de hoofdelijke be lasting. De politie was vergezeld van een speciaal detachement, dat gewapend was met traanwekkende bommen. Er had een razzia plaats, waarbij 6000 inboorlingen werden verplicht tot beta ling. Op de veiling bij Boerner in Leip zig, werd voor een ets van Rembrandt, „De Drie Kruisen", wel 70,000 mark betaald. In een sneltrein van Szatmar in Ze venbergen zag de controleur een zakken rolier in een coupé de portemonnaie uit de zak van een slapende reiziger halen. F:ij wierp zich op de dief en riep tegelij- kenijd om hulp, doch op hetzelfde oogen- blik snelden twee medeplichtigen van de diet toe, pakten de controleur en wier pen hem uit de trein. De later toege snelde conducteur, die getuige was van dit verschrikkelijk tooneel, trok aan de noodrem, de trem stopte en men vond de arme controleur be vusteloos met gebro ken ledematen in een bloedplas liggend. Men bracht hem naar een hospitaal, waar 1 ij echter op de operatietafel overleed. Van de misdadigers ontbreekt elk spoor, aangezien ze in de algemeene verwarring in de donkere nacht zijn verdwenen. De beetwortè-ioogst in Tsjecho-Slo- waliji is de beide laatste jaren met 20.9 miljoen Kg. verminderd, terwijl in Frank- i ij v en Poie'n de oogst belangrijk vooruit 'is gegaan. Deze achteruitgang zou Tsje- cho-Siowakijin de rij der suiker produ- ceerende landen in Europa van de derde plaats terugbrengen naar de zesde. Het lid van het Huis van Afgevaar digden te Washington, Eduard Denison, en zijn secretaris zijn door de jury van het District of Columbia schuldig ver klaard aan de overtreding van de bepa lingen van de drankwet. Controleurs ver klaarden, dat zij op het Union Station te Washington een lekkende handtasch vonden, die geadresseerd was aan de se cretaris, en toen zij van het station op Deniscns bureau kwamen, vonden zij daar een kofter vol whiskey en jenever. Te Leuven hebben onbekende perso- sonen, vermoedelijk studenten, bij nacht een bronzen buste van Hoover uit cle nieuwe universiteitsbibliotheek weggeno men e;i op het Volksplein aan de voet van het monument van de Belgische revo lutionair van 1830, Vandeweyer, achter een 3 meter hoog hek neergelegd. De buste is gelukkig niet beschadigd en nu weer op de oude plaats teruggebracht. Bij Dvvinsk is op de Dwina een te dichtbezette veerboot omgeslagen. Van de 15 a 18 opvarenden konden er slechts 10 worden gered. Malang. De gemeenteraad besloot voor de bouw van het gemeentezieken huis waarvoor de kosten geraamd worden op 460.000 gulden, aan de regee ring een subsidie te verzoeken van 350.000 gulden. Brussel. Het geheele koninklijke ge zin zal de inzegening van 't huwelijk van prinses Marie José met de italiaanschc kroonprins te Rome bijwonen. Evenals bij het huwelijk van prins Leopold en prinses Astrid te Stockholm, zal geen. en kel lid der regeering de reis medemaken, daar een huwelijk in het koninklijk gezin als een familieplechtigheid dient te wor den beschouwd. Vragen, deze rubriek betreffende, door abonnees bij de „Techn. Afd. Radio" van Philip's Fabrieken te Eindhoven ingezon den, worden kosteloos beantwoord. Ver geet echter niet een postzegel bij te slui ten. De radio-omroep in Turkije staat nog niet op hetzelfde peil als in de meeste Europeesche landen. Te Angora bevindt zich een radio-zen der, welke slechts enkele malen per jaar wordt gebruikt voor politieke doeleinden. De eigenlijke omroep-zender van het land bevindt zich te Constantinopel. De golflengte is 1200 M. (250 kp/sec.) en men gebruikt een energie van 5 K.W. De dagelijksche programma's duren ongeveer vijl uur. Hiervan worden drie uren be steed aan uitzendingen van Turksche en twee uur aan West-Europeesche pro gramma's. —o Radio Toulouse kreeg onlangs een te legram van een dokter in Savoye. Hij ver zocht een S.O.S. uit te zenden en daarin te vragen of er medici waren, die een hoeveelheid van een serum tegen kinder verlamming in hun bezit hadden, daar hiermee een van zijn jeugdige patiënten van een wisse dood zou kunnen worden gered. Hij had dit reeds aangevraagd bij het instituut Pasteur, doch dit had geen voorraad. Binnen een uur had de dokter reeds van twee andere geneesheenen een hoeveelheid serum ontvangen, waardoor het kind gered is. —o Het gebruik van luidsprekers in de straten van Brussel is als regel verboden. o— Sinds de „detective-auto" van de En- gelsche P.T.T., waarmee de niet-beta- lende radio-luisteraars in Engeland wor den opgespoord, te Glasgow arriveerde, is het aantal officieele luisteraars in die plaats plotseling met meer dan duizend gestegen. ESPERANTO. Illllii Vragen, deze rubriek betreffende, te richten aan de redactie van dit blad. De woordenschat van Esperanto is van een internationale samenstelling, d.w.z., dat 60 pet. der woorden aan de Romaan- sche talen is ontleend, 30 pet. aan de Germaansche en 10 pet. aan de Slavische. o Groote geleerden als prot. Casimir en taalkundigen als dr. Gerl. Royen e.a. verklaren, dat „Esperanto een dringende cisch van de tegenwoordige tijd" is. o Als één staaltje van de groote eenvoud, waardoor Esperanto zich kenmerkt, noe men we de meervoudsvorming. Deze heeft plaats door toevoeging van de letter j. Voorbeelden: Domo, huis; domoj, hui zen; hundo, hond; handoj, honden; birdo, vogel; birdoj, vogels. ifhliiiil TEXELSCHE NOVELLE. |!l!j|iifl!| door D. DEKKER (1S64). V. Sedert het oogenblik dat hij het zeemansle ven had aanvaard, en en het tijdstip, waar op we het verschil tusschen de euvelman en zijn echtgenoot door Gods woord za gen beslechten, is er veel voorgevallen. Veertien jaren zijn er ook sedert ver- loopen. Aris Jan Arisse is tot een man opgegroeid; en van de eerste zeeslag, die hij, kort na zijn indiensttreding op de 25e Augustus 1Ó52,- waarbij de °Ruy- ter bij Plymouth op Ascue zegevierdes tot in de vierdaagsche zeeslag, 11—U Juni 1653, toen de Ruyter op prins Ro bert en Monk een schitterende zege be haalde, stond hij de commandeur, reeds sedert lang tot admiraal bevorderd, moe dig terzijde in al de gevechten, door deze in dat tijdsverloop geleverd. Zijn moed en zijn dapperheid hadden hem danook reeds sedert lang de rang van stuurman doen verwerven, en de admiraal, die zijn beschermeling steeds in het oog hield, was zeer genegen om tot zijn bevordering mede te werken. Ook met Jan Arisse had een verande ring plaats gehad; de oude euvelman, overleden zijnde, werd hij met bijna een parige stemmen tot die betrekking geko zen. Hij ging alzoo niet meer tot loodsen uit, en daar de zeer eenvoudige admini stratie, aan zijn post verbonden, hem slechts weinig werkzaamheden verschaf te, besteedde hij de overige tijd met heen en weer te „kuieren", en somtijds wat met moeder te „harrewarren" over hun zoon. Dit laatste had vooral plaats, wanneer hun kind op een gevaarlijke tocht was uitgevaren, en dit was het ge val op het tijdstip, dat we de woning van de euvelman binnentraden, en getuigen waren van een schermutseling, zooals er dikwijls plaats greep, doch waarvan het einde toch meestal tamelijk vredelievend was. Wanneer de arme moeder het hart van angst ineenkromp, als zij aan het ge vaar dacht, waaraan haar zoon zoo vaak was blootgesteld, begon zij gewoonlijk te gen haar echtgenoot: „Wat zow het nou toch aars weze, as ons jonge rustig as 'n dommenee in z'n posterie zat; jow bedrief is het toch, dat ie nou weer op zee moet zwalke, en ik seg maar: as de Engelsche keuningsmoor- ders, die bulhonde, hem doodskiete, hem 't licht uutblaze, dan is 't deen, dan is 't uut." Vader wist er in zoo'n geval weinig tegen in te brengen, dan dat hij, „de jonge in sien ege zin en wil niet wow. teugegaan, en dat moeder ok ollan te veul pietlut of angstige zurg had, en dat zoo ïes sonde was." Wanneer echter de Ruy- ter's vloot, na een glansrijke overwinning op de Brit, op Texelsch ree ankerde, en de flinke stuurman van het admiraalsschip zijn moeder in de armen sloot, wanneer dan Bestevaêr zelf in de woning van Arisse trad, en onuitputtelijk was in lot over de moed en de dapperheid van zijn stuurman, en aan moeder Arisse voor spelde, dat haar zoon, als God hern het leven spaarde, door zijn gedrag en dap perheid tot eer en waardigheid zou gera ken, dan zwol haar het harte van moe derlijke trots en was haar echtvriend voor eenige tijd bevrijd van de ver wij tingen., die zij hem zoo vaak toevoegde. (Wordt vervolgd.) HYGIENE en VEILIGHEID.! Weest voorzichtig bij open wonden. Bijna dagelijks hoort men van de ern stige gevolgen van kleine verwondingen. Nu is het een vergiftige inktsoort, dan een met aniline geverfde kous, dan weer een ander gevaarlijk kleursel, waaraan het ongeluk wordt toegeschreven. Vooral de verfsoorten worden dikwijls verdacht, oorzaak van vergiftiging te zijn. AI is het natuurlijk raadzaam met verf voorzichtig te zijn, toch is het zeker, dat menig geval van vergiftiging ten onrechte aan verf stoften wordt toegeschreven. De omstan digheid toch dat een snede met een vol komen zuiver mes, de steek van een naald of splinter, die niet de minste verfstof bevatten, zoo dikwijls bedenkelijke ge volgen hebben, wijst op andere oorzaken. Juist zulke kleine verwondingen worden in de regel niet met de noodige voorzichtig heid behandeld; men neemt er zelfs niet zooveel notitie van, de gewonde plaats uit wasscheu en te verbinden. Toch moet men dit nooit verzuimen, want de ons omrin gende lucht is dikwijls genoeg met bac teriën bezwangerd, die verderfelijk kun nen werken op het bloed van de mensch. De geringste onreinheid is dikwijls vol doende, om een menschenleven in gevaar te brengen. Daarom moet nie/i elke won de, ook de onbeduidendste, flink uitwas- sclien, en nadat ze heeft opgehouden t^ bloeden, onmiddellijk met eeii luchtdichte anti-septische pleister bedekken. —o Te Eibergen nam de heer Huizing zijn zesjarig dochtertje van school op de fiets mede naar huis. Ongelukkiger wijze slipte de fiets en kwam het doch tertje te vallen, onder een juist passee- rende zwaar beladen melkwagen, met liet gevolg, dat een der wielen over liefkind heen ging. Het kind werd dood opge nomen. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) „Gasmaskerade". Mijnheer de Redacteur. Ik zou naar aanleiding van het verslag der vergadering van de „Biezondere Vrij° wiliige Landstorm" het volgende advies willen plaatsen: Zou het geen overweging verdienen om in plaats van schiétwedsh ij Jen wedstrijden te organiseeren i;i het snel en goed opzetten van gasmas kers?

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 6