Terschelling geeft het voorbeeld. No 4384 Woensdag 4 December 1929 43s,e Jaargang Aan de vooravond van de 5e December. Van week tot week ¥oof 5 December in enorme sorteering. Boekhandel Parkstraat. Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 i: POSTBUS: N°. 11 Wybert-tabletten c der 'iet oefenen - ter bescherming van de keel, vóór het op treden ter zuivering van de stem. Zaterdagavond. Twintig miljoen Duitschers te veel. Wanneer we ons geheugen eens op- irisschen, zullen we weten, dat de over leden Fransche staatsman Clemenceau in een van zijn kwade buien eens zeide: i,Er zijn twintig miljoen Duitschers te veel in deze wereld," m.a.w. het zou er op onze aardbol vrij wat beter uitzien, wanneer die lui haar biezen pakten en verhuisden naar een ander niet-onder- maansch oord. Dat is niet bepaald vriendelijk en verklaart tevens, hoe het komt, dat de meeste bladen in Duitsch- land. naar aanleiding van het heengaan van „Frankrijks Grootste Zoon" zoo weinig-vriendelijke epistels hebben gepu- pliceerd. Het was de meeste schrijvers, als viel hun een pak van het hart. Hij was de smid van' ons ongeluk, schrijft de ,,Lokalanzeiger". Het vreese- lijkst vredesverdrag, dat de wereld zag, is zijn werk. Voor ons Duitschers. is dat aandenken in alle eeuwigheid belast met een vloek, want geen tweede Franschman haatte ons zooals hij. Tienduizend menschenlevens minder. Anders schrijft de Parijsche correspon dent van de Nieuwe Rotterdammer. Hij huldigt in Clemenceau de man van de da'ad, de figuur, die in de geschiedenis der laatste eeuw zijn weerga niet vindt. Aan Clemenceau was het te danken, schreef hij, dat de geallieerden de over winning bevochten, al kostte het ook tien duizenden menschenlevens. Tienduizenden menschenlevens.... Is het te verwonderen, dat velen zich thans met diepe ernst afvragen: Was de overwin ning die prijs waard? Is de zege niet te duur gekocht? Om het Saargebied. Dat „vreeselijkst verdrag", waarvan de Lokananzeiger spreekt, is het Verdrag van Versailles. Óp het oogetiblik tracht men in de bepalingen van dit Verdrag, handelende over 't Saarland, eenige ver andering te brengen. Thans staat de zaak aldus: Saarland, vroeger Duitsch grond gebied, wordt sinds 1920 door een Vol kenbondscommissie bestuurd. In 1935 zou een volksstemming moeten beslissen of deze toestand bestendigd zal worden dan wel Saarland bij Duitsehland of Frankrijk zal behooren. lntusschen zijn de mijnen aan Frankrijk in eigendom toegewezen. Alles wijst er op, dat de volksstemming ten gunste van Duitsehland zal uitvallen, waarom reeds door Briand en wijlen Stresemann onderhandelingen over een vroegere ontruiming zijn gevoerd. Thans neemt te Parijs een Fransch Duitsche commissie deze aangelegenheid onder de loupe. Zij heeft een niet te benijden taak. Vooral de bepaling van het bedrag, aan Frankrijk als terugkoopsom voor de mijnen uit te betalen, baart groote zorg. En toch is een spoedige regeling van dit geval voor de zoo noodige gunstige ver standhouding Frankrijk-Duitschland van het grootste belang. „Wanneer Frankrijk en Duitsehland het niet eens worden is Europa verloren," heeft onlangs de de mocratische Duitsche ex-rijksministcr Koch verklaard. Dit oordeel is van pessi misme niet vrij, maar het teekent toch wel de groote beteekenis welke aan een vlotte atwikkeling van deze affaire moet worden toegekend. In China het oorlogsbedrijf in volle gang. Ziet men dus met belangstelling het resultaat dezer besprekingen tegemoet, eveneens doet rnen dit waar het de afloop van het Russisch-Chineesch conflict be treft. We mogen wel van een oorlog spre ken, ook al bleet een officieele oorlogs- Hier spreekt een geest van liefde, van warmte en innigheid, die niet doormen- schen gezien wil worden, maar in schoonste gezinstraditie voortleeft, een geest, die elk cynisme doet wijken voor zuivere levensechte kinderlijke zin, die hart en beurs opent voor het sprookje van Sinterklaas. Laat ons hopen ook voor de armen. SINT-NICOLAAS' FEEST. Al het cynisme van de wereld is niet in staat geweest het gulden licht te doo- ven van het echte oude Nederlandsche Sint-Nicolaasfeest. Daar heeft, zestien eeuwen geleden, in het vergeten plaatsje Myra in Klein- Azië een bisschop geleefd, die het woord van zijn Meester in de meest letterlijke zin opvatte, zijn rijkdommen achter zich liet en de vriend der armen en kinderen werd. Om zijn stille, zachte, milddadige figuur weefde de volksfantasie de meest ontroerende legenden. De volks-Heilige, wiens daden van barmhartigheid en men- schenliefde zeker spoedig buiten de gren zen van zijn bisdom bekend werden en die na zijn dood eeuw aan eeuw en van geslacht op geslacht werden overgele verd, verfraaid, verdiept, moest wel door die rijke, onuitputtelijke volksfantasie wor den toegerust met de kracht om wonderen te verrichten, die zijn werken van lief de en barmhartigheid te kleurrijker tot hoofd en hart deden spreken. In het onderbewustzijn bleef de hooge zelfver loochening, het zichzelf niet zoeken, de eeuwen door, maar tot de verbeelding bleet spreken, het sterkst in het geheugen gegrift bleven St.-Nicolaas' wonderdaden. En dus kon het zoo gebeuren, dat in de donkere dagen van eind-November en in de eerste dagen van de laatste maand', wanneer het herdenkingsfeest nadert, men zich schaart rondom het haardvuur en als dan mooie sprookjes vol diepe zin door ouderen worden verteld aan de gretig- luisterende jongeren, dan gevoelen en ondergaan zij zeker wat voor moois daar in is neergelegd, al zullen zij er ook niet alles van begrijpen. Waarom hebben de legenden, die om St.-Nicolaas geweven zijn, zulk een on verwoestbare kracht Waarom hebben ze, tot deze dag, in de ziel, vooral van het Nederlandsche volk, dieper gegrepen dan heel een overdadige rijkdom van andere legenden, sagen, wonderverhalen Het is moeilijk te zeggen. Er is een element in, vooral de liefde tot de kin deren, de volkomen wegcijfering van eigen persoon en belangen, de liefde, die zich ontfermt over al wat zwak is en lijdt, die vaak de glans der legendarische stra lenkrans verbleeken doet voor de figuur in het centrum, wiens al-menschelijkheid het cynisme van alle eeuwen getart heeft en eeuwen tarten zal. En daarbij komt dan het element van lagere orde, maar geadeld door de diepe zin, de feesten, die men te zijner nage dachtenis is gaan vieren. Van die feesten heeft Nederland alleen; trouw de traditie behouden. En Texel ze ker niet in de laatste plaats. o— Sint-Nicolaas was een kindervriend en hunner is en blijft de essentie, de room, de glorie van het feest. Wie blijft onbe wogen bij de stralende vreugd, die kin derharten kloppen doet, bij de klare oogen-als-diepe-meren, die glanzen door het licht van strak-gespannen verwach ting Dat is de romantiek voor de kinderen, de romantiek van de rnensch in de blank- ste tijd van zijn leven. verklaring tot heden uit. Er zijn reeds duizenden dooden gevallen, vooral aan de Chineesche kant naar het schijnt. Met vliegtuigen en tanks is het wreed bedrijf in volle gang. Wijd en zijd grijnst de dood. En slechts aan een waarschuwend gebaar van Japan (en vermoedelijk de on aangename herinneringen aan de Rus- sisch-Japansche oorlog, welke nog lang niet uitgewischt kunnen zijn) schrijit men toe, dat de Russen niet grooter gebieden in China hebben gebrandschat, uitge moord en platgeschoten. En dat alles gaat kalmweg zijn gang, niettegenstaande Rus land een der eerste onderteekenaars van het Pact-Kellogg was.Van een tusschenkomst door de Volkenbond, waar om China zou hebben gevraagd, wil Mos kou absoluut niets weten. Rusland is geen lid van die Bond, zegt men, en er is dus; blijkbaar geen reden zijn gedraglijn te wijzigen. Een mooie boel. Vooral daar China het met onlusten hier aan de orde van de dag toch 1 al zwaar te verantwoorden heeft. Feng met zijn muitende benden zit de Nationa listische regeering te Nanking nog steeds geducht dwars en zelfs schijnt de inval der Russen hem niet van inzicht te kun nen doen veranderen. Men beweert trouwens, dat hij het met AAoskou heel goed zou kunnen vinden, zoodat het best mogelijk is, dat hij de belagers van China straks een .handje gaat helpen. En dan zijn de gevolgen heelemaal niet te overzien. Een merkwaardig wereldje. Japan en Amerika zullen dan vast niet werkloos blijven.G.Joh.D. MASKERS, SNORREN, RATELS, PRUIKEN, enz. „Het land, dat de vreemdeling weet te trekken, verovert tegelijk hun hart en hun geld." M.A.J.Kclling in de „Tel." Dat heeft die meneer Kelling nog zoo kwaad niet bekeken; liet loont inderdaad alleszins de moeite alle pogingen in het werk te stellen om het toerisme te be vorderen, zooveel als in ons vermogen ligt. In een onlangs verschenen publicatie van de Volkenbond lezen we, dat in een enkel jaar door Amerikanen 500 miljoen dollar in het buitenland besteed wordt. Is het dus zoo onverklaarbaar, dat men allerwcge een streven opmerkt, om de Noordzeebadplaatsen in den vreemde grooter bekendheid te geven? „Onbekend maakt onbemind", gaat hier wel degelijk op. Reeds meldden wc, dat de Algemeene V.V.V. de kosten voor een grootsch opgezette propaganda voor Hol land's badplaatsen in het buitenland raam de op een bedrag van f7500.—. De bij dragen van elk der belanghebbende plaat sen wordt naar draagkracht bepaald en beloopt voor Terschelling de som van t 75.—. Hoe groot zal Texel's aandeel zijn Terschelling heeft een dezer dagen ons een goed voorbeeld gegeven. Niet alleen zal het bijdragen in de kosten van propa ganda in den vreemde, maar tevens vorm de het centraal bestuur der V.V.V. aldaar een reclamefonds voor een intensieve pro paganda in eigen land. Men stelt zich voor brochures met interessante biezon- derheden omtrent het eiland, wetens waardig allerlei voor wie Terschelling met een bezoek wil vereeren, op ruime schaal te verspreiden, o.m. door toezen ding aan reisbureau's, stations, hotels, leeszalen, etc. Die kant moet het uit. Zoo aangepakt, moet de moeite ruimschoots beloond wor den. Geen hotelier of pensionhouder ot winkelier, die zijn belang begrijpt, of hij zal een zoodanige actie van ganscher harte steunen. Eendracht maakt macht. Maken wij de lijfspreuk van Hugo de Groot tot de onze: „De tijd snelt voort" en slaan we zonder dralen de handen aan de ploeg Het is nog niet te laat. Giften voor het Witte Kruis. A. v. d. S., Eierland, f5. Repetitielokaal—Tcxelsch Fanfare. i Een eigen „thuis." Zaterdagavond j.I. is het nieuwgebouw de repetitielokaal van Texelsch Fanfare aan de Witte-Kruislaan met eenige plech tigheid in tegenwoordigheid van "gemeen te-bestuur, leden van het fancy-fair-co- mité en verdere genoodigden geopend. Een rondgang van het muziekcorps door het dorp, welke een groote menigte be langstellenden en nieuwsgierigen op de been bracht ging aan deze opening vooraf. In het gebouw aangekomen sprak aller eerst de heer Schraina als voorzitter van Texelsch Fanfare de genoodigden met een keurig speechje toe. Het is ons een groot genoegen, zoo luidde het, vandaag ons repetitielokaal in gebruik te mogen nemen, ons eigen gebouw. Wel lag het niet in de bedoeling met de stichting zoo lang te wachten' maar diverse omstandigheden, niet van onze wil afhankelijk, hebben daartoe ge leid. Vooral de crisis, welke we tengevol ge van de directeurswisseling hadden door te maken. We wisten niet, wat daaruit zou voortkomen, en namen een afwach tende houding aan. We meenen thans echter deze hindernis schitterend te heb ben genomen. Niets stond de bouw meer in de weg. En nu we ons gebouw in ge bruik mogen nemen, is er blijdschap en vreugde in ons hart. Verlangend hebben we deze dag tegemoet gezien. Een onzer liefste wenschen is in vervulling gegaan We hebben nu een eigen repetitielokaal waar we ongestoord kunnen bijeenkomen en waarover we naar willekeur kunnen TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 et. por drie Maanden. Franco p. pest door geheel Nederland 75 et p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ot. ledero regel meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. Bij abonnomont lagere regelprljs. ADVERTENTIÈN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Ou»

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1