beschikken. We hebben nu voor onze vereeniging een eigen „thuis!" Maar er is niet alleen vreugde in ons, maar ook dankbaarheid. Immerswat hadden we moeten beginnen zonder de royale mede werking van de burgerij Dan had onze wensch tot de vrome blijven behooren. Dankbaar zijn we jegens de velen, die zoo mild tot dit doel hebben bijgedragen, vooral jegens het comité, dat zoo ijverde om onze wensch in vervulling te doen gaan. De edelachtbare heer Oort heeft zich bereid verklaard dit gebouwtje officieel te openen. Maar alvorens dit geschiedt, zou ik nog gaarne onze dank brengen aan het bestuur van de afd. Texel van het Witte Kruis, dat ons zoo bereidwillig een uitweg toestond. Eveneens aan het ge meentebestuur voor het onderdak dat we zooveel jaren in de Zeevaartschool heb ben genoten. We zijn daarbij wel eens op moeilijkheden gestuit, maar we hebben er jaren lang toch goede dagen gehad. Nu we op eigen vleugels gaan drijven en het ouderlijk huis verlaten, zou ik wel willen, dat het gemeentebestuur op ons als zijn kind een waakzaam oog houdt. Ik hoop, dat u voor de, belangen van uw kind steeds 'n open oog zult houden en het steeds zult volgen op al zijn wegen. Mocht het verkeerd gaan, reik het dan de reddende hand. En mocht Texelsch Fan fare eenmaal in moeilijkheden raken, ik wensch gaarne, dat u ons dan helpen zult. Fliermee besloot dhr Schrama, waar na de heer burgemeester ongeveer als volgt sprak. Toen in de maand October van het vorige jaar na veel drukte en volte op een Zondagavond de fancy-fair voor Texelsch Fanfare gesloten werd, werd 't duidelijk, dat de wensch een eigen repe titielokaal te bezitten, in vervuilihg zou gaan. Het was een groote wensch. Lang was het corps afhankelijk van gemeente bestuur, van de directeur van de Z.V.S., van lessen van andere zijde, enz. Dat be hoort nu tot het verleden. Toen straks het corps door het dorp ging, met vaan-, del en flambouwen, was het alsof de to nen vroolijker klonken dan anders. Flet scheen, als waren ze zich bewust, straks in een eigen gebouw te zullen klinken. Inderdaad zal het gejuich en gejubel veel vreugdevoller zijn, wanneer straks hier de eerste muziek teil gehoore wordt gebracht. Ik wensch u vele en goede jaren toe in uw eigen gebouw en hoop, dat u, direc teur, er in mag slagen, de muzikale gaven van uw corps te versterken en de uitvoe ringen op nog hooger peil te brengen. Het gebouw is keurig in orde. Ik be hoef er niet over uit te wijden. Mocht er critiek uit te oefenen zijn, dit komt niet bij mij op. Gij zoudt anders terecht zeggen: „Wij hebben nu ons eigen tehuis en oordeelen critiek niet meer op haar plaats". Ik hoop nu maar, dat het ge bouw aan z'n bestemming mag beantwoor den. Het is practisch en goed ingericht en ik hoop, dat gij later met genoegen aan de 30e Novemoer zult terugdenken. Het is bij gelegenheden als deze ge bruikelijk ,dat door een comité de sleutel van het gebouw op een kussen aan het bestuur wordt overgedragen. Hier is geen comité. Gij hebt uw eigen gebouw ge sticht, eigenhandig, waarop ge met recht trotsch moogt zijn. Dus hier geen sleutel- aanbieding. Ik besluit met de wensch, dat dit ge bouw voor u een waar „thuis" mag zijn. Zoo hoop ik. Zoo zij het. Een luid applaus volgde op deze woor den, alsmede een drietal fanfare's, wel luidend en vif. Vervolgens bracht de heer Schrama de heer Oort dank voor zijn vriendelijke woorden, in het biezonder voor de goede dingen, de veréeniging toegewenscht; te vens aan de overige aanwezigen voor hun tegenwoordigheid. Van Sporever. „Texel" kwam een bloemenhulde binnen, welke attentie de voorz. zeide zeer te waardeeren. Bewijzen van belangstelling, vervolgde de voorz., zijn bevorderlijk aan de in- instandhouding van de vereeniging. Ook wij hebben soms moeilijke tijden door te maken. Maar wanneer we dan zooveel blijken van belangstelling en waardeering bemerken, dan grijpen we moed, ontvan gen we steun en gaan we weer met ver trouwen de toekomst tegemoet. Fliermee zou dan de plechtigheid ge ëindigd zijn. Een periode in het leven der vereeniging is afgesloten, een nieuwe tijd perk wordt ingeluid. De vereenig:ng staat thans onder leiding van de heer C. Th. Lugtenburg, die reeds een goede indruk van Texelsch Fanfare heeft gekregen. Onze directeur heeft ter gelegenheid van de ingebruikneming van het nieuwe ge bouw de vereeniging een bijdrage willen geven in de vorm van een door hemzelf gecomponeerde marsch. We zijn de heer Lugtenburg daar dankbaar voor, evenals we hem dankbaar zijn voor de toewijding, welke hij voor Texelsch Fanfare aan de dag legt. We hopen nu maar, dat de goede wen- schen in vervulling mogen gaan en het gebouw geen luxe maar een nuttig lokaal zal blijken. Texelsch fanfare moge erdoor vooruitgaan, steeds toenemen in groei en bloei. (Applaus.) Aan het slot van deze plechtigheid werd door het corps de nieuwe marsch uitgevoerd, een pittig muziekstuk meteen goed klankgehalte, degelijk ingestudeerd (dat spreekt vanzelf). Het moest wel een goede indruk achterlaten. De trompet signalen, de passages, welke aan het be kende „Lang zal-ie-leven" doen denken, enz. verleenen dit stuk het juiste karakter, dat bij een feestigheid als die van deze avond past. Terecht bracht de heer burgemeester bij zijn vertrek dank voor de uitvoering van deze marsch, welke z.i. een belofte voor de toekomst inhoudt. o Na afloop maakten verscheiden perso nen van de gelegenheid om het gebouw te bezichtigen gebruik. Het was aan het brugje, dat over de sloot naar het lokaal leidt, een gedrang van. belang. Had men slechts bedacht: „Het gaat veel vlugger als het langzamer gaat." Links en rechts van de vestibule bevindt zich een berg plaats, waarvan de eene voor muziek, de andere voor brandstof en verdere ben.oo- digdheden in gebruik is. Flet gebouw is keurig in de verf gezet en electrisch ver licht. Omtrent de bouw, de uitvoerders, etc., schreven we reeds. Vandaar dat we hiermee willen eindigen, maar niet dan na onze beste wenschen voor het heil van' ons muziekcorps te hebben uitgesproken. Het komt ons voor en wat we van andere zijde hieromtrent vernamen ver sterkt ons in die meening dat de ver eeniging in de heer Lugtenburg de juiste man heeft gevonden, die het corps langs banen van geleidelijkheid wis en zeker tot een hooger plan zal kunnen opvoe ren. Zijn muzikale talenten, gepaard met een doortastend optreden, geven hem daartoe althans een goede kans. N atuurhist.-tentoonstelling. Niet minder dan 535 personenen maak ten Zaterdag en Zondag van de gelegen heid gebruik om de collecties opgezette vogels en vlinders, platen en boeken op natuurhist. gebied, in drie lokalen der L'lo-school uitgestald, te bezichtigen. In het biezonder de opgezette vogels moch ten zich in een buitengewone belangstel ling „verheugen" (het is wellicht wat kras doode vogels van ijdelheid te ver denken, maar we wagen het er maar op). Er was veel en velerlei. Niet alleejl Texelsche vogels, maar ook andere exem plaren waren vertegenwoordigd en alle dieren de meeste in ieder geval muntten zoo uit door een natuurlijke hou ding, dat wel een vaardig preparateur aan het werk moet zijn geweest. Kennis en toewijding spreken uit al dit werk. We mogen het gemeentebestuur wel dankbaar zijn voor een stap als deze, waardoor de zoo gunstig bekende vogel- collectie van de heer Staring voor Texel behouden is geworden. Van de kleine zangvogels at tot de purperreiger en aalscho.ver toe, met elkaar plm. 150 kun- stig opgezette vogels, maken een ver zameling uit, waar ieder, die van vogels houdt, en die er studie van maakt, wel groote belangstelling voor moet hebben. Ter opluistering waren een opgezette das en kangeroe ter bezichtiging gesteld. Ook de collectie platen van de 400 stuks kon slechts een klein deel worden neergelegd moet veler oog hebben bekoord. De platen zijn keurig in kleu ren uitgevoerd en geven de vogels na tuurgetrouw weer. Het moet de onder wijzers een vreugd zijn hun onderwijs te kunnen illustreeren met leermiddelen als we in de Ulo-school mochten bezich tigen. Ook voor een eventueel te stich ten locaal museum is er materiaal in overvloed, te kust en te keur. Het lijdt geen twijfel, of ieder toerist zal het museum willen bezoeken, zoodra hij van het bestaan verneemt Onzerzijds zullen we niets nalaten om hier publiciteit aan te geven. Verscheiden personen gaven het voor nemen te kennen de collectie te willen uitbreiden met het een of ander, dat zij op dit gebied bezaten. Flet ligt voor de hand, dat deze toezegging dankbaar werd aangehoord. Die kant moet het immers uit. Lalen we allen satnenvverken om al hetgeen Texel op dit gebied bezit te be houden niet alleen maar bijeen te bren gen tevens. Een Texelsch Museum" mag niet lang meer op zich laten wachten. Zou voorloopig niet een enkel lokaal van de Ulo, doelmatig betimmerd en wat aestheiisch aangekleed, voor dit doel kunnen worden ingericht? Het zou over weging verdienen. Het aangespoelde lijk. Zate;dagmiddag heeft de 38-jarige Rot- terdamsche onderwijzer C.W. in de vrouw wier lijk Woensdagmiddag te vier uur bij het wrak van de „Hoyaai" ten N.van de Koog aanspoelde, zijn echtgenoote herkend. Zij was sinds zes dagen van huis, 's Morgens werd de politie alhier tele fonisch om inlichtingen betreffende het aangespoelde lijk verzocht. Daar alles er op wees, dat het hier de vrouw betrof, die reeds sinds eenige dagen Rotterdam moest hebben verlaten, kwam de heer W. naar Texel. Het vermoeden bleek he laas gegrond te zijn. Het lijk, dat Woensdag in de gemeen telijke schuur voor de strandvonderij al hier en Zaterdag in het lijkenhuis op de algemeene begraafplaats was gebracht, is Maandag per schipper naar Rotterdam vervoerd, waar vandaag de teraardebe stelling zal plaats hebben. Mevr. W.-J. was een begaafd decla- matrice en sprak verscheiden talen. Ze was 42 jaar en sinds 14 jaar gehuwd< Altoos moet zij zich zeer tot de zee aan getrokken hebben gevoeld. Uren lang kon zij dwalen aan het strand. Texel heeft altijd een biezondere bekoring voor haar gehad en het „Texel-album" zou haar genegenheid voor dit eiland zeer hebben versterkt. Reeds stond het plan vast, dat zij samen de vacantie 1930 hier zouden doorbrengen. Naar de heer W. meedeelde, was zijn vrouw een zenuw-patiente en aan deze omstandigheid moet stellig het tragisch geval worden toegeschreven. Omtrent de plaats waar de ongelukkige zich van het leven moet hebben beroofd, tast men nog in het duister. Aan aller lei aanwijzingen ontbreekt het niet, maar de meeste personen, die de vrouw zou den hebben gezien, zijn met elkaar in lijnrechte tegenspraak. Volgens de een zou zij met de Texel sche boot naar hier zijn gekomen. Men zou haar beslist op de Schilderweg heb ben ontmoet. De ander houdt vol, dat zij met het Mokbootje naar Texel is ge komen. Een millicien is in deze verkla ring zeer pertinent en verklaart, dat zij, na het bootje te hebben verlaten, de weg naar de duinen is ingeslagen. Hier mee klopt echter niet de opgaaf van de Commandant van het vliegkamp, volgens welke de dame onmogelijk van het bootje gebruik kan hebben gemaakt. Te den Helder ingewonnen informaties hadden ;niet het geringste resultaat. De politie zet intusschen haar onderzoek voort. De nieuwe telefoontarieven. Bij schrijven van de directeur van het Postkantoor alhier, d.d. 3 Dec. is mee gedeeld, dat de nieuwe teleofontarieven van kracht worden met ingang van 1 Ja nuari a.s. Onze lezers brachten we er reeds na genoeg volledig mee op de hoogte. Men zal zich herinneren, dat de kosten van het abonnement van f40.— op f24.— per jaar worden gebracht, maar dat per locaal gesprek, ongeacht de duur, ook nog 2,5 ct. verschuldigd is. Op deze gesprekkosten, zoo kunnen we thans nog meedeeien, wordt echter 25 pet. korting verleend voor de boven de 600 en tot en met 1200 per jaar en per aansluiting gevoerde gesprekken en 50 pet. korting voor de boven de 1200 en tot en met 9000 gesprekken. Uitvoerig hebben we de tarieven voor interlocaie gesprekken vermeld. 1. Binnen een straal van 10 K.M. van het kantoor 10 ct.; II. Binnen een straal van 15 K.M. 15 ct.; III. Binnen 'n straal van 35 K.M. 35 ct.; IV. Daarbuiten 50 ct. per gesprek, alles per 3 mnt. Zoo geldt voor den Burg het 10 et-ta rief in het verkeer met Eierland, den Hoorn, de Koog, Oosterend, Oudeschild en de Waal. Voor de Waal in het verkeer met den Burg, de Cocksdorp, Eierland, den Hoorn, de Koog, Oosterend en Oudeschild. Voor Oudeschild in het verkeer met den Burg, Eierland, den Helder, den Hoorn, de Koog, Oosterend en de Waal. Voor Oosterend in het verkeer met den Burg, de Cocksdorp, Eierland, de Koog, Oudeschild en de Waal. Voor den Hoorn in het verkeer met den Burg, de Cocksdorp, Eierland, den Floorn, Oosterend, Oudeschild en dc Waal. Voor de Koog in het verkeer met den Burg, den Helder, de Koog, Oudeschild en de Waal. Voor Eierland in het verkeer met den Burg, de Cocksdorp, de Koog, Ooster end, Oudeschild en de Waal. Voor de Cocksdorp in het verkeer met Eierland, de Koog, Oosterend en de Waal. Het 15 ct.-tarief geldt in het verkeer van den Burg met de Cocksdorp en den Helder. Van de Waal met den Helder. Van Oudeschild met de Cocksdorp. Van Oosterend met den Hoorn. Voor de Koog bestaat het niet. Van den Hoorn met Eierland, Ooster- end en Julianadorp. Van Eierland met den Hoorn. Van de Cocksdorp met den Burg en Oudeschild. Het 35 ct.-tarief geldt in het verkeer van den Burg met Anna-Paulowna, Bar- singerhorn, Breezand, Burgerbrug, Cal- lantsoog, Dirkshorn, Wieringen, Juliana dorp, Kolhorn, St. Maarten, St. Maartens brug, Oudesluis, Petten, Schagen, Scha- gerbrug, Vlieland, Wieringerwaard, Win kel en 't Zand. Het 35 ct.-tarief geldt voor plaatsen, liggende buiten een straal van 15 K.M. van het kantoor, doch binnen een straal van 35 K.M. De Cocksdorp zal er dus aan het vaste land minder dan den Burg kunnen bereiken, Oudeschild meer. Op Texel kan Oosterend voor 35 ct. telefo- neeren met Zurich in Friesland, evenals de Cocksdorp, dat ook 35 ct. betaalt in het verkeer met Terschelling. Nadere inlichtingen zullen ten post kantore gaarne worden verstrekt. Jubileum. Op 12 Januari a.s. zal de heer F. van Heerwaarden vijf en twintig jaar de func tie van Penningmeester van de Ver. tot Uitkeering bij overlijden V.I.O.D. hebben vervuld en steeds op een wijze, welke tot een voorbeeld strekt van juiste plichts betrachting en vereenigingszin. Niets vergeten? Menschen zijn vergetelingen Van de allerergste soort We vergeten hèèl veel dingen Waar je nóóit meer iets van hoort: Vrienden, plichten, en beloften Voorrecht, schuld en dankbaarheid We vergeten zelfs onszelf soms En dat is geen kleinigheid. Hebt u niets vergeten? Het koopen van een lot van de Sport- vereeniging bij voorbeeld? Kijk maar eens naar wat een adverten tie in dit nummer er van vertfclt. OUDESCHILD. Daan Pool. Met groot succes trad Zondagavond in de „Zeven Provinciën" Daan Pool van Oudesluis op. We schrijven met groot succes, want wat de heer Daan Pool heeft gegeven, verdient werkelijk suc ces. De verschillende nummers, komisch zoowel als dramatisch, werden vertolkt, zooals men het van een beroepsartist niet beter mag verwachten. Hét decor en de verschillende costumes (welke, naar we meenen, bijna allemaal door Pool zelf worden gefabriceerd) doen ons denken aan de revues, welke in de groote steden worden gegeven. In één woord, het gegevene was prachtig. Het beste be wijs, dat Pool zijn publiek boeide, was zeker wel, dat, hoewel de aanwezigen meest jongelui waren, 't de heele avond on der het spel muisstil was, waarvoor de heer Pool aan het einde danook hartelijk dank zegde. Daar hetzelfde programma gegeven werd als te Oosterend, kunnen we daarover kort zijn. Wat we wel het mooiste vonden? We zouden het haast niet kunnen zeggen. De coupletjes „de Oudeschilder Meisjes" voorafgegaan door een geestig speechje, sloeg geweldig in. „Moedervreugde" werd gevoelvol vertolkt. Bij „Moedertje geef mij uw zegen", werd menig traantje in in stilte weggepinkt. Bij „Achter de wol ken schijnt de zon", waren de costumes schitterend. Zoo zouden we door kunnen gaan, doch daar de ruimte dit wel niet zal toelaten, willen we nog slechts ver melden de echt-leuke boerenvoordrachten in het West-Friesch dialect. Gegierd is er om de scène van Hannes en Ati!, j„toen ze d'r toon stooue teugede besseplank"' en wat er meer volgde. Zeldzaam mooi kan de heer Pool dat soort vertolken. Donderend was het applaus na het slot nummer en hoewel de heer Pool meedeel de, dat het wel de laatste maal zou zijTi dat hij op Texel optrad, willen we toch hopen, dat dit niet bewaarheid wordt. Gaarne zien we hem hier nog eens terug De heeren P.Boom en J.Visman hadden een woord van dank in ontvangst te ne men voor de hulp welke zij Pool hadden geboden en dit was alleszins verdiend. Een gezellig bal besloot deze mooie avond. Visscherij. Gedurende de laatste week zijn in de haven aangevoerd: plm. 12800 Kg. gar nalen. De prijs is nog dezelfde. Eer lager dan hooger. OUDESCHILD. „Er staat geschreven." Door „Klein Tooneel" is in studie ge nomen „Er staat geschreven", tooneel- spel in vier bedrijven door William Hartley. Het stuk werd onlangs door RadioHilversum uitgezonden. OOSTEREND. Prof. Koehof. Zondagavond gaf de bekende billard- speler prof. Koehot een billard-avond in ,,'t Wapen van Amsterdam". De belangstelling hiervoor had wel iet grooter kunnen zijn, wat temeer jammer was, omdat het wel de moeite loont eens te zien wat iemand als prot. Koehof op liet groene laken presteert. Allereerst werd met een der aanwezigen een partij gespeeld van 500 caramboles, waarbij 'n voorgift van 400. Hoewel de heer Koehof in deze partij niet erg op stoot was, de hoogst gemaakte serie was slechts 57, wist hij toch zijn tegenstander te ver slaan, zij het danook met een verschil van slechts 4 caramboles. Vervolgens wer den eenige kunststooten en fantasiestoo- ten gedemonstreerd, waarin vooral de bil- larakunst van de prof. goed uitkwam. Later werd nog een partij gespeeld van

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2