Ven lo!lani!scl Vogelleven. Groote Verloting der S.V. Texel Sets nieuws Iets moois Notaris Mulder Notaris Mulder Notaris Mulder een huis, een cellophone Praatavond Men zoekt Pracht Si. lie. Geschenk Kansi-Kalender Prijs f3,90. de Gemengd Nieuws Ingezonden ADVERTENTIEN een woonhuis met erf een woonhuis en een perceel weiland een perceel hooiland, Landbouwboekhouding en onderlinge rundveeverz. Loopt niet langer te peinzen welk geschenk u zal geven. een vaste knecht. Keuze uit Radiotoestel, Naaimachine, Eetservies en nog 197 andere prijzen. een klein aantal loten verkrijgbaar bij bekende adressen. 150 caramboles met 120 voorgift. Deze partij werd door de heer Koehof glans rijk gewonnen met een mooie eindserie, die na het beëindigen der partij werd doorgespeeld waarbij de heer Koehot het bracht tot een serie van 1S4, hiermede zeker wel het bewijs leverend, dat hij z'n naam als billard-prof. ten volle waard is. Ten slotte werd door de heer Koehof onder de aanwezigen een verloting ge houden, waarbij de winnaar de keuze werd gelaten tusschen een billardqueue en een zilveren remontoir-horloge. De uit geloofde premie, voor wie precies de hoogste serie raadde, die avond door de heer Koehof gemaakt, werd door nie mand verdiend. Het één bij het ander was het een mooie avond, en dus hebben de aanwezigen wei genoten. Leiden. Verschenen is een „Levens bericht v. (prof. dr.) Henricus Oort", door dr. C. E. Hooykaas, als overdruk uit i,,Levensberichten" van de Maatschappij der Ned. Letterkunde te Leiden. Heerenveen. Twee zestienjarige leer lingen der Rijkskweekschool, die Dins dagmorgen op stap gingen, zijn Donder dag te Maastricht teruggevonden. Het zakgeld was op. De politie bracht ze terug. Vrijdagavond is door onbekende oor zaak de bejaarde oude heer R. uit Oudesluis op het station te Anna-Paulowna onder de trein geraakt, welke om 7 u. 20 uit den Helder was vertrokken. De man werd op slag gedood. Purmerend. Wegens iepenziekte zal een tachtigtal boomen gerooid worden, overeenkomstig door de Ned. Heidemaat schappij uitgebracht rapport om verdere verspreiding te voorkomen. Op de vragen van het Eerste Kamer lid, de heer Polak, betreffende het hef ten van vermogensbelasting van in de ateliers van kunstschilders aanwezige doe ken, heeft de Minister van Financiën ge antwoord o.m.: Ten aanzien van één Amsterdamsche kunstschilder is aangenomen, dat de in zijn atelier aanwezige doeken als bestand deel van zijn belastbaar vermogen moeten worden aangemerkt. De aanslag is zonder voorkennis van de Minister geschied. BUITENLAND. Te Two Harbours in Minnesota heeft de bankier Barton zijn dochter, die van haar geboorte af gebrekkig was (zij was verlamd en doofstom), doodgeschoten en daarna de hand aan zichzelf geslagen. De vader had tevergeefs een vermogen uitge geven om genezing voor zijn dochter te vinden. De coroner kondigde aan dat er geen lijkschouwing zou worden gehouden en verklaarde dat Barton zijn dochter uit medelijden gedood had. In verband met het feit, dat in de laatste tijd in Hongarije op verschillende plaatsen typhusgevallen voorkwamen, heeft het ministerie voor volkswelvaart een onderzoek van de bestaan.de drink waterputten gelast. Hierbij heeft men ge constateerd, dat er gemeenten zijn, die geen enkele put met behoorlijk drinkbaar water bezitten. Het water van meer dan 80,000 putten is besmet en ondrinkbaar en er zijn putten, in welker drinkwater men per kub. cM. 12,000 kolibacillen vond. Weet ge, dat er in China, op een be volking van 400 miljoen slechts 150.000 telefoons zijn? Koning George van Engeland heeft een postzegelverzameling, welker waarde nog nooit geschat is en die in 200 albums is ondergebracht. Is het u bekend, dat er 4500 auto bussen in de straten van Londen loopen, die elk jaarlijks gemiddeld 300.000 passa giers vervoeren en gemiddeld 60.000 KM. afleggen Moskou. Boecharin, Rykov en Toms ki hebben aan het Centrale Comité der Communistische Partij een brief gezon den, waarin zij de door hen de laatste li/2 jaar gepropageerde opvattingen voor dwalingen verklaren en verzekeren, dat zij te zamen met de partij tegen iedere afwijking van de partijpolitiek, met name naar rechts, front zullen maken. Een belangrijk manifest is door president Tsjiang Kai-sjek uitgevaardigd. Het grootste gevaar voor China zou lig gen, niet in buitenlandsche aggressie, noch in binnenlandsche woelingen, maar in moreele tekortkomingen van zijn volk. De oorlog in China wordt de laatste tijd weer veelal gevoerd met z.g. „zilve ren kogels", waarmee we bedoelen, dat dikwijls de leiders van legers of leger groepen worden bereid gevonden om hun actief verzet te staken indien daar maar royaal voor betaald wordt. Ook de strijd tusschen de Russen en de Chineezen in de gebieden vanNoord- Mantsjoerije draagt een eigenaardig ka rakter: het nieuws, dat er over in omloop wordt gebracht is in hooge mate onbe trouwbaar. Ja, men mag zeggen, dat de overwinning altijd behaalt de partij die zich het dichtst bevindt bij het tele graafkantoor. De gramofoon en gloeilampschepper eeren Was ongetwijfeld aller menschen plicht Hij wist muziek in blik te conserveeren En maakte donkere tijden licht. Speelgoed en oorlog. 't Zijn nu de dagen, dat wij allen gaan winkelen, étalages kijken om te kunnen besluiten, wat wij de onzen zullen geven op het a.s. St. Nicolaasfeest. Aangezien dit in ons land zoo populaire feest in het algemeen in 't teeken staaf van 't kind, meenden wij er goed aan te doen, alle ouders te vragen bij het koo- pen van speelgoed rekening te willen hou den met de invloed, welke van het speel goed uitgaat op de kinderziel. Want niettegenstaande het feit, dat oorlog de vreeseiijkste ramp is, die het menschdoin kan teisteren, ontmoeten wij helaas nog op vele speelgoed-afdeelin- gen het bekende (en door het publiek be geerde) oorlog-speelgoed. Dit speelgoed roept bij het kind het idee wakker van een vijand, die vernietigd moet worden. En in 1914—1918 is duidelijk geble ken, welke zwarte schaduwen ditoogen- schijnlijk onschuldige speelgoed in zich draagt. Na het spel de hel! Ouders! geeft uw kinderen geen oor logspeelgoed en werkt op deze wijze mee aan de arbeid voor de Vrede. JONGEREN VREDES ACTIE. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van Gebr. J. P. en G. L. Quartel nabij de Cocksdorp om vergunning tot het op richten van een inrichting tot het aan drijven van een bietensnijder en een wa terpomp in het perceel, gelegen aan den Vuurtorenweg te Eierland, kadastraal be kend in Sectie A. no. 1576. Op Dinsdag den 17 December 1929, des middags te 12 uren zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowei de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn versche nen, ten einde hunne bezwaren monde ling toe te lichten. Texel, 3 December 1929. Burgem. en Weth. voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. PREDIKBEURTEN HERV. GEMEENTE. Donderdag 5 December. Oosterend, 's av. half 8 Bijbellezing. GEREF. KERK (H.V.) Vrijdag 6 December. Oosterend, Ds. Buskes spreekt om halt acht in de Doopsgezinde Kerk over Bunyan's Christenreis: „Uit de Stad des Verderfs naar de Enge Poort." Zondag 8 December. HERV. GEMEENTE. Burg, 's av. 7 uur ds. v. 't Hooft. Waal, vm. 10 uur ds. v. 't Hooft, den Hoorn vm. 10 uur ds. Oskamp. Maandcollecte. Oudeschild, vm. 10 uur ds. Plug. Oosterend vm. 10 uur ds. Groenenberg. Cocksdorp 'sav. 7 uur ds. Plug GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur ds. v. d. Leer Voorbereiding H. Avondmaal, nm. 3 uur dezelfde. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, vm. half 10 ds. Buskes. nm. half 3 dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, vm. 10 uur ds. Vis. MARKTBERICHTEN Alkmaar, 29 Nov. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 1116 H.L. De prijzen waren per 100 K.G. Tarwe 11.50 a 12,75 Haver 6.50 a 8,50 Gerst chevalier Groene erwten (kleine) (groote) Grauwe erwten Vale erwten 8.50 a 9,50 11,50 a 13, - - a 19,— a 32,— 19,— a 28,- Elervelling, Hollands Noorderkwartier •\lkinaar 30 Nov. Kipeieren. Aanvoer 53.000. 56/58 K.G. 10,50 a 11,50 100stuks 58/60 K.G. 0,A f 0. - de luustuks 60/64 12 13,— 62/64 a —,00 truin Kleine eieren 7,— a 9.50 Eendeieren. Aanvoer 8000. 7.70 k 7,90 EtervelIIng Texel, 2 Dec. Aangevoerd werden partijen, 12998 stuks Kipeieren 58-62 Kg. 10,80 12, 62-66 11,40 12,30 66-70 12, 13, Puleieren 7,— 10,40 eendeieren f 8,10 fi 0,— Texel, 2 Dec. 1929. 2 Paarden 180, a 240,— 5 koeien 225. a 270. 6 Pinken 110.a 160. 4 kalveren 40,— a 70, 15 nuchtere kalveren 12, a 20,— 2 rammen 11 Lammeren 25,— a 32,— 1 Geiten 0,— a 18 schrammen 20, - a 24, - 32 biggen 12.- a 18. - 9 korf oude kippen 0,70 a 1,20 2 korf jonge kippen 2,50 a 3,50 Heden overleed tot onze diepe droefheid, na kortstondige ziekte, onze lieve Man, Vader, Broeder, Behuwdbroeder en Oom Jean Alexander Charles Francois GONLAG, in den ouderdom van 52 jaren. Uit aller naam, N. M. C. GONLAG-Rab. Amsterdam, 30 Nov. 1929. da Costaplein 16. Voor de vele blijken van belangstelling bij ons huwelijk ondervonden, betuigen wij ook namens wederzijdsche familie onzen hartelijken dank. P. ZOETELIEF. Th. ZOETELIEF-Ran. De Cocksdorp, Dec. 1929. zal op Zaterdag 7 December a.s. des avonds half acht in „het Wapen van Amsterdam' te Oosterend op Texel,, voor de erven van den heer C. Schujjl PUBLIEK VERKOOPEN: no. 146 te Oosterend op Texel, kadas ter Sectie B. no. 1515 groot 1 are 38 cen tiaren, verhuurd tot 1 Mei 1930 voor t 2.— per week, en te Harkebuurt op Texel, kadaster Sectie B. no. 2002, groot 48 aren 73 centiaren. Huis te aanvaarden vrij van huur 1 Mei 1930. Land gedeeltelijk verhuurd tot 31 De cember 1931 voor f 30.— per jaar. zal op Dinsdag 10 December a.s. des namiddags 1 uur voor de erven van den. heer K. SLOT in de Julianastraat te den Burg publiek en contant verkoopen tafels, stoelen, glas- en aardewerk, spie gels, schilderijen, kapstokken, petroleum lampen, kookstellen, kachel, pijpen, vvaschmachine, tobben, mangel, naaima chine, draaikarn, timmermansgereedschap pen, draadspanners, takels en blokken, tuig voor hit, matten en kleeden, vruch tenpersje, boterpotten, enz. zal op Vrijdag 13 December 1929 des avonds S uur in het café „den Burg" PUBLIEK VERKOOPEN: a. voor de Coöp. Boerenleenbank te Texel: (waarin thans ook gevestigd het kantoor der Bank) met erf in de Molenstraat te den Burg, kadastraal bekend Gemeente Texel Sectie K. no. 1864, groot 3 aren 40 centiaren. Op aanvrage bij den kassier te bezich tigen, en b. voor den lieer Jb. KOK Pz. genaamd „Douwensland", gelegen in üerritsland bij de Dennen, kadastraal be kend Gemeente Texel, Sectie H. no. 1463, groot 1 Hectare 60 aren. Te aanvaarden vrij van huur 20 Maart 1930. Betaling 1 Maart 1930. TE KOOP met prachtige platen, alles in beste staat. Brieven onder no. 424 aan het Bureau van dit blad. vanwege de afd. Texel H.M.v.L. op Dinsdag 10 December J'sav. 8 uur in hotel „de Lindeboom". Onderwerpen in te leiden door de heer KLIMP. Toegang voor leden en zoons var. leden. Zij die zich nu opgeven als lid ontvangen het Landbouwblad tot I Januari gratis. HET BESTUUR. U gaat naar DEN HOORN bij Klaas Boon en U slaagt DIRECT. Extra lage prijzen voor de feestdagen. GEVRAAGD: tegen 1 Maart A. DROS Dz., Bland en Berg. oude geschriften, tcekeningen, portret ten, handschriften, familiepapieren en wapens, kronieken, brieven, van voor 1830 op de geschiedenis van Texel c.a. be trekking hebbende; ter inzage, eventueel te koop. Voor studiedoeleinden, niet voor den handel. Brieven onder no. 423 aan Bureau Texelsche Courant. Twaalf bladen steendruk in kleuren, ontworpen en opsteen geteekend door JOS. RUTING „Het illustratieve en decoratieve vormen hier een mooi samenhangend geheel." G. J FEIT. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. Goedgekeurd bij K. B. van 12 Nov. 1928, No. 912. Trekking zonder uitstel in de laatste week van Dec. 1929 in Hotel „De Oranjeboom" onder toezicht van Notaris Mulder

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 3