Texelsche Courant van Woensdag: 4 Dec. 1929, 1 1 TWEEDE BLAD Aan de vooravond van de 5de December. Texelsche Berichten Gemengd Nieuws Sinterklaas-legenden. Tal van legenden hebben zich aan de persoon van Sint Nicolaas gehecht. Zoo wordt verhaald, hoe de groote bisschop door zijn gebed een groote storm tot be daren bracht, welke daad hem verhiet tot beschermheilige van allen, die de zee bevaren. Vandaar dat verscheidene aan zee gelegen plaatsen, van welke wij slechts Amsterdam noemen, hem tot pa troon kozen en te zijner eer o.m. kapellen en kerken stichtten. De „Oude Kerk" in de Hoofdstad was danook aan hem ge wijd. o Dat deze heilige soms afgebeeld wordt met een boek in de hand, waarop drie gouden kogels liggen, vindt zijn oorzaak in het verhaal, volgens hetwelk de Bis schop drie dochters van een verarmd ge zin bewaarde voor zedenlooze levenswan del door achtereenvolgens drie avonden een som gelds door het venster in haar schoen te werpen, welke gift het haar mogelijk maakte een bruidschat ten hu welijk mede te brengen. Hiermede is dan tegelijk verklaard waarom de goede Sint verheven werd tot beschermer der Jonk vrouwen en zelfs tot huwelijksbemidde laar, getuige het feit, dat hij nog altijd door menige jeugdige Frangaise wordt aangeroepen met de woorden: Bon Patron, Saint Nicolas, Mariez-moi, ne tardez pas! o— Wat de schoen betreft, deze speelt ook een rol in die andere legende, volgens welke de Heilige in zekere nacht door 'n venster bij een arm soldaat, die geen geld had om zijn zieke moeder te bezoe ken, een geldbuidel wierp, welke juist in diens schoen terecht kwam. Beide le genden worden in verband gebracht met het nog altijd gebruikelijke „strooien." Historisch blijspel, in één bedrijf. Personen: Sint Nicolaas in vol or naat, rijdend in een auto;zwarte Piet; de chauffeur. Plaats van handeling: Ergensdorp. Tijd: 3 December 1929. Figuranten: Talrijke kinderen. Terwijl de Sint minzaam buigt en wuift, staat plotseling de auto stil. De chauffeur doet vergeefs pogingen er weer gang in te krijgen en besluit met een onder deze omstandigheden al zeer ongepast woord, dat zoo iets beteekent als: de motor vertikt het! St. Nicolaas schijnt modern-technisch aangelegd. Hij stapt uit, zet de mijter af, deponeert zijn mantel op de straat, zoo maar op een hoopje enligteenige oogenblikken later zoowaar onder de wa gen. De gedachtewisseling tusschen Sinter klaas en de chauffeur geschiedde niet in het Spaansch. Jantje's Sinterklaaswensch. Kleine Jan woont in een steegje In een vuile achterbuurt, 'n Kale kamer, klein en vochtig Heeft z'n moeder daar gehuurd. De wind die blaast er door de ruiten, Er staat alleen een oude stoel, Er ligt een zak om op te slapen, Dat 's zoowat de heele boel. Kleine Jantje heeft een vader. Dat is Jantje's grootste schrik, Altijd stinkt ie naar jenever En zijn oogen zijn zoo dik. Hij heeft zulke sterke vuisten, O, zijn klappen komen an; Als hij 'm 's avonds aan hoort komen Rilt en beeft de kleine man. Kleine Jan ligt op z'n stroozak, ln de nacht van Sinterklaas. Och! wat klopt je arme hartje, Ga toch slapen, kleine baas. Doch de slaap wil maar niet komen, Morgen is het immers feest, Zou de Sint bij hem ook komen? Nooit is hij nog hier geweest. Kijk, hij vouwt zijn handjes samen, Sinterklaasje", zegt hij zacht, j,Och, ik zou zoo dolgraag willen, ,„Dat ge ook aan mij eens dacht. ^Speelgoed zal ik U niet vragen, i„Dat is veel te duur, zegt moe. i„Maar neem, och lieve Sinterklaasje, „Vader mee naar Spanje toe." SINTERKLAAS-LEKKERNIJEN. Roomborstplaat. Benoodigd: een ons poedersuiker, twee eetlepels poedersuiker, een eetlepel room, een halve eetlepel water en een theelepel essence. Bereiding: Zeef de poedersuiker en roer ze met de room, het water en de essence flink dooreen tot een deegachtige massa. Zet dit op een zacht vuur en roer voor zichtig op de bodem van de pan tot het mengsel bijna kookt. Neem het dan af, roer er vlug de twee Iepels gezeefde poedersuiker door en giet de borstplaat in de gereedstaande vormen. Voor vormen kan men ringen gebrui ken, die met pennetjes kunnen worden gesloten, zooals die ook in de handel zijn. Deze vormen worden of in water ge doopt of van binnen bestreken met wat gesmolten boter en geplaatst op een vel boterhampapier, eveneens met boter inge vet, waarop de zachte borstplaat-massa wordt uitgegoten. Fondants. Benoodigd: een pond poedersuiker, 2 eieren, een theelepeltje citroensap, wat fijngehakte amandelen, of Kwatta-strooi- sel of een paar reepen chocolade. Bereiding: Doe de suiker in een diepe schaal, maak in het midden een kuiltje, en doe daarin het niet al te stijf geklopt eiwit met het citroensap. Roer de massa met een houten lepel goed dooreen. Blijft ze korrelig, doe er dan voorzich tig eenige druppels water bij en roer op nieuw tot het een gladde massa gewor den is. Vorm hiervan kleine balletjes en rol deze door een schaal met Kwatta- strooisel of gesnipperde amandelen of door gesmolten chocola (verkregen door het verwarmen van reepen op een scho teltje boven de wasem van een ketel). VOOR DE JEUGD „JANTJES"-VONDST. led're nacht droomt kleine Jantje Van Zwarte Piet en Sinterklaas, Van marsepain en pepernoten, Van suikergoed en speculaas. Elke morgen bij het opstaan Keek hij daad'lijk in z'n schoen, Dol nieuwsgierig om te weten Wat Sinterklaas er in zou doen. Één maai vond liij_töt "zijnblijdschap Een reuzen-chocola-sigaar. ,,,Ha!" roept Jan. „Nu kan ik rooken, Hiermee ben 'k zoo gauw niet klaar." Als een pauw, zoo fier stapt Jantje Met zijn „rookertje" naar school. Elke vrind mocht even trekken, Jongens, wat gat dat een jool! Uitslag stemming Waal-en-Burg. Maandag had hier stemming plaats ter voorziening in de vacatures, welke door het aftreden van de heeren K.Langeveld en Leo Keijser, resp. heemraad en hoofd ingeland van WaaPen-Burg, zouden ont staan. In beide gevallen werden van de 113 stemmen er 110 uitgebracht, hetgeen be wijst, dat men de oude kwestie, „olie of electriciteit" nog steeds niet is vergeten. Bij stemming ter voorziening in eerstge noemde vacature werden op de heer K. Langeveld 56 en op de heer L. Roeper Pz. 48 stemmen uitgebracht, zoodat eerstge noemde, zij het ook met één stem meer derheid, herkozen is. Van de 110 stem men ,ter voorziening in de tweede vaca ture uitgebracht, vereenigden de heer L. Keijser er 104 op zich. Ook de heer Keij ser werd dus herbenoemd. In de verhou ding pro en contra, olie of electra, is der halve geen verandering gekomen. IJsclub—Den Burg. Ten einde de vorst te verschalken,, zoodra die zich in het land vertoont zoo tegen Kerstmis is daarop wel eenige kans is de sloot langs de Elemert reeds afgedamd, zoodat het aan water niet zal mankeeren. o— De heer J. Keijser Az. heeft de functie van voorz. van IJsclub Den Burg niet aanvaard. Evenwel werd de heer J.C.Ka- ger bereid gevonden het voorzitterschap te bekleeden. (Reeds had de algemeenfe vergadering zich in deze geest uitgespro- en voor het geval de heer Keijser zijn benoeming niet zou aannemen.) „De Sterken voor de Zwakken." Evenals vorige jaren zal thans een co mité, gesplitst in diverse sub-comité's, zich met de verkoop van zegels en kaar ten, ten voordeele van het hulp- en be scherming behoevende kind, in onze ge meente belasten. De zegels worden uit gegeven van 10 Dec. tot 9 Januari a.s. en zijn ook aan de postkantoren ver krijgbaar. De prentbriefkaarten, welke bij het comité verkrijgbaar zullen zijn, kos ten 35 ct. per serie van zes stuks. Sportnieuws. Texel II won Zondag van H.R.C. IV met10—0. Dat heet in de sportwereld, meenen we, „ingemaakt", „in de pan gehakt" of zooiets. DE WAAL. Kerknieuws. Van het kerkbestuur der Ned. Herv, Gemeente alhier traden af als Ouderling de heer C.Dekker en als Diaken de heer D.Bruin. Zij werden met algemeene stem men herkozen. Als Notabelen werden gekozen de hee ren D.Eelman en P.J.Kooger, die hun be noeming in beraad wenschten te houden. DE COCKSDORP. Kerknieuws. Pastoor Berkhout gaat Vrijdag Texel verlaten, hetgeen menigeen spijten zal, want niet alleen in de kring zijner pa rochianen maar ook daarbuiten stond Z. Eerw. hoog in aanzien. Pastoor Berkhout werd door Z. D. H. de Bisschop be noemd tot rector van het „Maagdenhuis" te Amsterdam en zal worden opgevolgd door de Z. Eerw. heer Spigt, wonende Prins Hendrikkade 73 te Amsterdam en kapelaan aan de „Nicolaas"-Kerk aldaar. DEN HOORN. Algemeene vergadering Fanfare „D.E.K." De alg. vergadering van „D.E.K.", j.l. Donderdag in café het „Loodsmanswel varen" belegd, kon niet op een groot aantal aanwezige leden roemen, of schoon de opkomst de voorz., de heer P.Drijver, rekening houdende met het slechte weer, bevredigde. Hij sprak echter teleurstelling uit over de resultaten van het afgeloopen jaar. De repetities werden niet geregeld bezocht en de vorderingen waren derhalve gering. De voorz. hoopte in de toekomst betere resultaten te zien. De notulen der vorige vergadering, ge lezen door de secr., de heer A. Smit, werden zonder op- of aanmerking goed gekeurd. Uit het verslag van de Penn. de heer P.W.Lap, bleek, dat er een kas saldo was van f 180,62, waarvan f50.— voor aflossing zou worden afgetrokken, wat de verplichte aflossing overtreft. De rekening-naziener, de heer P.Dek ker, sprak ook namens de heer J.A.Dros zijn goedkeuring uit over het beheer van de penningmeester. Volgens rooster moesten de heeren P.W.Lap en A.Commandeur aftreden, doch zij waren herkiesbaar. Ze werden danook met bijna algemeene stemmen herkozen en lieten zich hun herbenoe ming welgevallen. Bij de rondvraag informeerde de heer M.Bruijn of 't aanschaffen van corpspet ten thans geen punt van overweging kon zijn, daar men nu over een vrij groot kassaldo beschikte, waarop de heer P.B. Ritico mededeelde, dat hij hiervan de noodzakelijkheid nog niet inzag. De voorz. deelde mede, dat een gedeelte van de gelden besteed zou worden aan een feestavond voor de werkende leden, daar „D.E.K." weldra haar 5-jarig bestaan hoopt te herdenken en men deze dag niet ongemerkt voorbij wilde laten gaan. De heer P. Dekker meende aan de Penn. een gratificatie te moeten toekennen voor de moeite hieraan verbonden. Niets meer aan de orde zijnde sprak de Voorz. tenslotte de beste wenschen uit voor „D.E.K.", hij hoopte op een trouwe opkomst van de werkende leden voortaan. Verkoop Doopsgez. Pastorie. De gehouden verkoop bij inschrijving van de Doopsgezinde Pastorie bracht f 3606.op. Kooper werd de heer D. C. Drijver Pz., alhier. BINNENLAND. Door de hooge waterstand in Fries land het water is gestegen tot 26 cM. boven het zomerpeil hebben Ged. Sta ten last gegeven het provinciaal stoom gemaal nabij Lemmer weer in werking te stellen. De timmerman A.v.G. uit 's Graven- hage staat sedert 1919 in het Algemeen Politieblad gesignaleerd tot het onder gaan van eenige straf. Thans is hij aan gehouden en zal hij zijn straf moeten uit zitten. Te Sittard reed een vrachtauto inde richting Stadbroek, terwijl de gezusters Rusters, gezeten op een rijwiel, eveneens in deze richting reden, maar links van de weg hielden. Op het signaal van de auto staken de meisjes de straatweg over, met het gevolg, dat zij gegrepen werden en onder de auto terechtkwamen. Een der meisjes, zeven jaar oud, werd vreeselijk verminkt en was op slag dood. Haar ongeveer 20-jarige zuster liep le vensgevaarlijke verwondingen op en werd in hoogst bedenkelijke toestand naar het Fransche klooster gebracht. De chauf feur treft geen schuld. Te Staphorst is in de woning van R.P., het beddegoed van een wieg, waarin een kind van een half jaar lag, met een kachel in aanraking gekomen. De arme kleine verbrandde. De Utrechtsche toonkunstena Hendnka van Tussenbroek heeft 2 D, onder vele blijken van belangstelling li; 75ste verjaardag gevierd. BUITENLAND. Terwijl de vlieger Wark twee pa vinders 'n tochtje boven Seattle liet do bemerkte hij, dat zijn motor koud wei Hij koos het platte dak van een gro warenhuis als noodlandingsterrein uit k wist daarop zoo zeker aan te sture dat bij de landing, ofschoon het toesl over de kop sloeg en vernield wer hijzelf en ook nog zijn beide jeu dige passagier kwamen er met slech eenige schrammen af. Santander,.. Toen de nieuwe geva'° genisdirecteur, vergezeld van twee ofU eieren, zijn ambt wilde aanvaarden, on dekte hij dat de gevangenis geheel lec was. Het was aan alle gevangenen gi lukt te ontsnappen. —Moorden zat spoedig de voornaamsi sport voor Amerika zijn, verklaart M Geer, die vijftien jaar lang werkzaam onder uitgestootenen der hooge kringel Moorden worden op ongekende scha; beraamd. De onderwereld zou veel bete zijn georganiseerd dan de bovenwerek 'e „big boys" in de misdadigerswt ïeld van New York maken inkomens va wel ,f 180.000 per jaar, lezen we in „D lijd dus evenveel ais de presidentv;ti Amerika verdient. Deze misdadigers-koningen regeerei over benden van vijftig man. Mr. Gee is van meening, dat als de droogleggim wordt ingetrokken, er honderden miscfa digers, die zich nu met dranksmokkelei bezig houden, tot nog erger misdadci zouden overgaan. Een Amerikaansche jury kende oi een schilderijententoonstelling te New- York de eerste prijs toe aan een zeei modern schilderij. Dat is niets biezonders. Maar eerst later ontdekte ze, dal de schilderij gedurende de heele tentoon stelling op z'n kant had gehangen. En dan kan men'zich nog niet voor stellen, dat zoo weinig menschen wat met die heel moderne schilderkunst op hebben 1 Wat een vertooning, wat een blamage —In verband met het steeds grooter wordend aantal geschenken, die Mussolini" van zijn vereerders krijgt, heeft hij ver-k ktaard geen geschenken meer te zullen^ aannemen. Hij verzocht de daarvoor be stemde bedragen dan maar voor lier-,, dadige doeleinden te besteden. Rome. Op het Vaticaan heeft de'; onderteekeinng plaatsgehad van een over eenkomst betreffende het telegrafisch ver-1, keer tusschen Italië en het Vaticaan." U Door deze overeenkomst kunnen alle inwoners van de Vaticaansche Stad, pel grims en toeristen via het telegraafkan- toor van het Vaticaan naar alle deelen van de wereld seinen. Uit Tanger wordt gemeld, dat zich' aiclaai een sprinkhanenzwenn van ont- f( zaglijke lengte heeft neergelaten. In een uur tijds was de geheele stad met een P laag sprinkhanen bedekt. De bandiet Pollastro, wiens inisda- digersbende tal van moorden en diefstal- f 'en m Frankrijk en Italië heeft gepleegd is door het Assisenhof te Milaan iia ten proces van drie en veertig dagen tot levenslange dwangarbeid veroordeeld. 3 Wonosobo. Drie wilde varkens heb- ben plotseling een aanval gedaan op de Kotta De woeste dieren, die alom schrik en ontsteltenis verspreidden, renden plot seling op het bekende Dienghotel aan en dwars door de gebouwen. Op hun weg 1 doodden zij een inlandsche vrouw en brachten twee inlanders zeer ernstige ver- wondingen toe. Tenslotte werden de wilde dieren door personeel van de veld- politie afgemaakt. Londen. Het aantal geboorten in En- geland en Wales was in het derde kwar taal lager dan in ook maar eenig vroeeer derde kwartaal. Londen. De Prins van Wales is ter nauwernood ontkomen aan een botsing in de lucht, terwijl hij met zijn Moth-toe- stel oefende. Nog juist bijtijds bemeilte de prins en de bestuurder van een andjre machine het gevaar en wisten elkaar rare- hngs te passeeren. Een tamelijk stelke wind was oorzaak van het voorval. ,Te Boedapest, op het drukke Btr- I ïjnschc Plein is een 19-jarig meisje hit derde vei dieping van een hotel gesprin gen en terecht gekomen op een voörlij- i ganger, die bewusteloos bleef liggen Het meisje is in een ziekenhuis spoedig' ian haar kwetsuren overleden. De voorbijgn- ger, een 40-jarige koopman, is met Tn- b fit'h^fd'^Hden naar z'jn woning ze-

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 5