In de steenglooiïng voor Oudeschild zijn Zondag drie gaten geslagen, onge veer bij de R.K.Pastorie. Dadelijk zijn steenen en zeilen van het haventerrein ge haald, waar een flinke voorraad ligt op geslagen, om de gaten te vullen. Onge veer 50 M. ten westen van de muur, welke op de dijk staat, werd ook een gat ge slagen. Tusschen Oudeschild en de Noord kaap, sloeg de zee geregeld over de dijk. Ook bij de Waaldersluis was in de glooi ing een gat ontstaan. LoodsdienstZeegat van Texel. Met ingang van 1 Januari 1030 zijn op het vóór IJmuiden gestationneerdc stoom- loodsvaartuig, ook loodsen voor het Zee gat van Texel verkrijgbaar. Uitslag verhuring. Uitslag verhuring door notaris Mulder voor H.H. Regenten der Armenkamers in de Molenstraat, voor de tijd van 6 jaar: 2.23.50 H.A. weiland „Bij de Oude Rui- tersplaats" bij den Burg: T. Huisman, t 205. 1.55.— H.A. bouwland „Ongeren onder Dijk" in Ongeren: J. Kcijser Az., f265.— 2.11.— H.A. weiland „Mieland" in pol der Oudeschild: O. Zijm Jz., f35. 1.20.H.A. „Lammertjesland" op Zuid- Haffel: C. A. Witte, f 130. Uitslag verkooping. Uitslag verkooping door notaris Mul der voor de erven van de heer C.Schuijl. a. van een woonhuis met erf te Ooster end, groot 1 A. 38 cA.: P. Burger Jbz., t 1670.—. b. een woonhuis en een perceel weiland te Harkebuurt, groot 48 A. 73 cA.: B. Vlaming Pz., f 2050. Voorschot landarbeiderswet. Het Rijk heeft het verzoek van de ge meente Texel, om ingevolge de Landar beiderswet een voorschot te willen ver strekken van f10500.— ten behoeve van drie landarbeiders, ingewilligd. „Met een Goed Doel." Zal een Algemeen Ziekenfonds worden opgericht? In een 1.1. Vrijdagavond gehouden ver gadering van het Bestuur van het Zieken- tonds „Met een Goed Doel" en de al hier gevestigde artsen werden besprekin gen gevoerd over het in het leven roepen van een Algemeen Ziekenfonds. Dit fonds, welks oprichting de opheffing van eerst genoemd fonds tengevolge zou hebben, zou dan worden ingericht als de te Oude schild en te Oosterend gevestigde, en der halve in de eerste plaats zijn een g e- z i li sfonds, in de tweede plaats een fonds, met beperkte toelating. Naar wij verder vernemen, ligt het in de bedoeling van genoemd Bestuur, inde eerstkomende algemecnc jaarvergadering aan de leden van het ziekenfonds daar omtrent mededeelingen te doen en gele genheid te geven, hun standpunt nopens het al ot niet wenschelijke van de op- oprichting van een Algemeen Ziekenfonds kenbaar te maken. R iikspostspaarbank. Aan het postkantoor den Burg-Texel en de daaronder ressorteerende hulppostkan toren werd gedurende de maand Nov. 1929 Ingelegd f 3526 87 Terugbetaald 4017,51 Hef aantal r-ieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 7. Voor onze dammers. Zondag krijgt Damclub „O.K.K." be zoek van de Tweede Klasse der Helder- sclie Zustervereeniging. Voor dc winnen de ploeg is door de heer J.Kikkert een zilveren medaille uitgeloofd. De wedstrijd heeft plaats in hotel Texel en vangt aan na aankomst van de boot, welke te 9 uur uit den Helder vertrekt. Uitslag aanbesteding. Zaterdag is door B. en W. de bouw aanbesteed van een tweetal woningen on der ét n kap aan de Koogerstraat, be stemd voor het hoofd van de Lagere Landbouwschool, de heer Klintp, en voor het hoofd der Ulo, de heer Jouwersma. De woningen zullen in Maart a.s. gereed moeten zijn en worden nog 3 M. meet naar achter gebouwd dan het perceel van de lieer Daalder. Vóór de woningen, waar naast in de toekomst een nieuw weeshuis verrijzen zal, zal een keurig plantsoen worden aangelegd. Timmerwerk: J.W.Bakker f4999.—, Van Wessem f5661.—, J.Drijver f6100.—. Metselwerk: L.Bruin f5820, J.Trap Jz. f 5S95.'s H.Koorn f6233.—, G.Logman f6375.—. Lood- en zinkwerk: J. Agier f590.—, P. Oele f594,50, Kil- jan f 622,95, Paagman f 660. Elcctrische installatie: Paagman f169.R. Daalder f170. A. Knopperts f 184.50. Glas- en schilderwerk: J.C.Roeper f939.—, C.Bremer f950.—, J. Vonk f990.Van 't Noorcleindcf 1035, P.Plaatsman f Ï0S0.P. Boon f 1084. Massa: J. Daalder f 12700.—, J. W. Bakker 1 13127.—. Combinatie van 1, 2, 3 en 5 Bakker en Koorn f13362. Combinatie van 1, 2, 4 en 5: J. Drijver f 12970.—. Gegund aan de laagste inschrijvers: Bakker, Bruin, Agter, Paagman en Roeper. Bemaling Waal-en-Burg. Wanneer zal het nu eens uit zijn? Ge ruime tijd houdt de Waalenburgsche kwestie zeker deel van het menschdom, bezig en geen sterveling die van dit alles, eenig nutiig resultaat bespeurt. Er zijn echter teekenen, welke er op wijzen, dat het pleit nu spoedig zal worden beslist, hóe dan ook. —o Van 18 Juli 1928 dateert het besluit, waarbij Ged. Staten aan het plan tot olicbemaling hun goedkeuring onthiel den. Op 23 Januari 1929 werd het ge volgd door het besluit, waarbij dat col lege het besluit van Waalenburg, om tot oliebemaling over te gaan, nietig ver klaarde. Thans is aller aandacht gevestigd op de vergadering, welke de Raad van State met de belanghebbenden op Woensdag 18 December aan het Binnenhof te den Haag belegt. —o Het dossier vormt een lijvig pakket van wel dertig bezwaarschriften, rapporten, toelichtingen met de noodige bijlagen en wat dies meer zij en werd d.d. 2 Decem ber 1.1. nog met een memorie van de hee- ren P. Eelman Jbz. en C.S.Keijser ver rijkt. Er is derhalve werk aan de winkel. Als de bemaling er nu maar door gebaat wordt. De trekking van de Groote Verlo- tnig S.V. Texel heeft Donderdag 19 Dec. plaats. Zie advertentie. DE KOOG. Kapers op de kust. Er is de laatste dagen hier weer wat hout aangespoeld. Dat gebeurt wel meer. Het schijnt geen groote waarde te ver tegenwoordigen, maar dit wil niet zeggen, dat men het juttersbedrijt dan maar straf feloos uitoefenen kan. De laatste tijd is het weer bar. Het aangespoelde hout vermindert zienderoogen, niet de zee in zonder dat de strandvonderij er ga ren bij spint. Ook dit gebeurt wel meer., Van een vijftal gevallen van strandjutterij (een verzachtend woord voor wat men ook wel diefstallen pleegt te noemen) is door strandvonder Daalder bij de burge meester aangifte gedaan. De politie zal de betrokkenen wei met een bezoek ver eeren Men passé op z'n tellen. PRINS HENDRIK-POLDER. Onverbeterlijk. Naar we vernemen is KI. P., tegen wie onlangs wegens aanranding van een meis je op de Hoornderweg proces-verbaal is opgemaakt, daarna van hier naar Anna- Pauiowna vertrokken, voor de Officier van Justitie te Alkmaar geleid. El ij heeft zicii ïi.l. aan eenzelfde vergrijp te Anna- Paulowna schuldig gemaakt. Nu was een onderwijzeres het slachtoffer, die echter wist te ontkomen, al moest zij daarbij ook door een breede sloot waden. Te vens zal hij zich moeten verantwoorden wegens diefstal van een nieuw heerenrij wiel, waarop hij zich na betrapt te zijn uit de voeten maakte. OUDESCHILD. Voordracht over „Koloniale Verhou dingen." Niettegenstaande de storm, welke Maandagavond woedde, waren toch nog velen naar de „Zeven Provinciën" geko men om de lezing met lichtbeelden over Indië bij te wonen, welke gehouden zou worden door Ir. Ch. G. Cramer, lid dei- Tweede Kamer. De voorz. der S.D.AtP., afd. Texel, sprak een welkomstwoord, in het biezon- der tot de spreker. Alvorens aan de hand van lantaarn plaatjes iets over land en volk te vertel len, zou spr. het hebben over „Koloni ale Verhoudingen". Ik las in de adver tentie, aldus de heer Cramer, dat ik zon spreken over Koloniale „verwordingen", doch hoewel dit wel zou kunnen, zal het over „verhoudingen" gaan. Er heerschcn onder de arbeiders in indië hemelter gende toestanden, aldus spr. Het kapita lisme doet niet anders dan Indië uitbui ten en zoodra de arbeiders daar maar even het hoofd trachten op te steken, wordt de beweging in de kiem gesmoord. Onder de kleurlingen over het geheel, en in liet biezonder in Indië, ontstaat een stroom van onafhankelijkheidsgevoel. Er bestaat ook een dusdanige vereeniging aan welks hoofd Indoneezen staan, die terdege ontwikkeld zijn en een universi taire opleiding hebben genoten. Aan alle staatsambtenaren is verboden daarvan lid ,e zijn, ook aan hun vrouw en kinderen, ja, zeus aan de bedienden. Spreker he- ..c.de de 'klassejustiiie en de Indische cou- ran.cn onder Europeesche redacteuren, weike vo geus hem op een zeer laag peil .-ronden. De groot-kapitalisten zeggen: indië moet niet zelfstandig worden. Het moet met een hechte band aan ons ver bonden blijven. Dat zij zoo spreken, is niet te verwonderen, zegt spreker, als ik u vertel, dat er jaarlijks een goudstroom naar Europa komt van 5 a 6 miljoen gul den, waarvan zoo ongeveer s/i deel in Holland blijft hangen. Het minste ver grijp tegen het gezag door een inlander wordt zwaar gestraft, terwijl een mishan deling, welke een Europeaan een in lander had toegebracht, zelfs nog door enkele bladen in Indië werd verdedigd. De loonen zijn biezonder laag in Indië. Er wordt hongersnood geleden in gewes ten waar de vruchtbaarste landerijen lig gen. Dit alles om het volk maar onder de plak te houden. We zijn danook besloten,, zei spr., om in de Tweede Kamer een. fellere actie te voeren voor de belangen der arbeiders in Indië. Het heet, dat de Hollanders komen om Indië te beschaven, doch zij komen er alleen om te trachten, zoo spoedig mogelijk rijk te worden en dat op allerlei manieren. De beschaving der Indiërs staat op een hoog peil. We zullen strijden, besloot spr. zijn inleiding, voor een onafhankelijk Indië. (applaus.) Alsnu volgden fraaie natuurtafereelen uit Indië. Veel vuurspuwende bergen met hun kratermeren, Boeddhatempels, prach tige landschappen, te veel om op te noe men, kunstig beeldhouwwerk, wajangpop pen, alles toegelicht door spreker, die vele plekjes zelf had aanschouwd. Hartelijk werd aan het einde geapplau- diseerd, waarna de voorzitter dankte voor de genotvolle en leerzame avond. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen' wera geen gebruik gemaakt. OOSTEREND. Derde lezing Ds. Buskes. Uit de Stad Verderf tot de enge poort. Vrijdagavond gaf Ds. Buskes een voort zetting van zijn lezingenreeks. Behandeld werd het onderwerp „Uit de Stad Ver derf tot de enge poort." De vergadering wordt geopend met het zingen van Ps. 73—14, gebed en Schrift lezing Gez. 61117. Na de algemeene beschouwingen over de Christenreize, komt spr. thans tot de biezonderheden van dit boek, te beginnen met eens Christens- vlucht uit de stad Verderf. De Christenreis, aldus spr., moeten we vergeestelijken om de beteekenis er van te verstaan. Ze is een uitbeelding van de weg des heils. In dit eerste gedeelte tee kent de schrijver Christen en Evangelist de hoofdfiguren. Bunyan teekent Christen als iemand, die gebukt gaat onder de last van een zwaar pak. Dat beteekent, dat hij zijn zonden heeft leeren kennen. In die toestand ontmoet hem Evangelist. Evan gelist wijst Christen op het licht van de enge poort. Evangeliseeren beteekent: Gods kinderen helpen, die in donkerheid zijn. Evangelist b.v. was Filippus voor de kamerling. Ananias voor Paulus. Het is niet het privilege van een dominé, maar het ligt op ons aller weg. Kort nadat Evangelist Christen de goede weg heeft gewezen, komt Christen in de poel. Wan kelmoedigheid, waarin hij. bijna verzinkt. Deze poel symboliseert de toestand van Gods kinderen, die de dichter van Psalm 65—2 teekent. Plooibaar, de metgezel van Christen, komt ook in de poel Wankel moedigheid, maar gaat niet verder. Ze keert terug. Plooibaar is het beeld van de gevoels- mensch, begeerende de kroon zonder kruis, heerlijkheid zonder lijden. Na zijn ervaring in de poel Wankelmoedigheid, ontmoet Christen zekere mijnheer We reldwijs, wonende in de stad Zedelijk heid. Wereldwijs is de man van het fat soen. Hij probeert Christen van zijn weg naar de enge poort af te brengen, wat hem aanvankelijk ook gelukt. Evangelist kruist echter weer zijn weg en brengt hem terug. Eindelijk komt Christen aan de deur van de enge poort. Hij leest: „Klopt en u zat opengedaan worden". Hij klopt aan en wordt binnengeleid door Welbe hagen. Christus is de enge poort. Door de enge poort komt Christen niet in de hemel, maar op het smalle pad. Spr. eindigt zijn lezing met een opwek king om te strijden om in te gaan. Na het eindigen met dankgebed wordt als slotzang gezongen Ps. 116—2—3. Niet Ds. Buskes, maar de jongeheer Jan Jb. Buskes won bij de heer J. Bremer de eerste prijs. (Zie vorig nummer.) Je moet maar boffen. in de galanterie-winkel van de heer J. Drijver kon men raden naar de tijd waarop een horloge zou stilstaan. Uit slag 10 uur, 24 mnt. 45 sec. De fraaie prijzen werden gewonnen door de Iheeren 1. G. de Vries (twee schilderijen), 2. C.Timmer Jz. (een schilderstuk), 3. H. de Leeuw (schuierhanger). Niet min der dan 275 personen hadden geraden. Na de Storm. De zware Z.W.storm, welke heel Wes telijk Europa de laatste dagen geteisterd heeft en waardoor in het biezonder de zeeman het zwaar te veranEvvoorden had, heeft op Texel weinig of geen schade aangericht. Afgerukte dakpannen, en scheet gewaaide hekken en stekken zijn wei de eenige sporen, welke de storm hier heeft achtergelaten. De dijken hebben eenige schade belooper,, maar niet van die aard, dat reden tot ongerustheid be staat. Van grooter beteekenis zijn de slagen, de scheepvaart elders toegebracht. Van de tallooze berichten, waarmee we de laatste dagen worden overstroomd, vin den hier eenige vermelding. Gelijk men verwachtte hebben zich ook onder de kust der waddeneilanden weer eenige rampen voltrokken. Het Duitsche s.s. „Lily Woermann"van de HamburgW.-Afrikalijn seinde Za terdagavond dringend om hulp, waarop de sleepboot „Oceaan" ondanks het vlie gend stormweer, onmiddellijk Terschel ling verliet en 't schip 'snachts 30 mijl N.W. van Eierland in nood aantrof. Na verschei dene vergeefsche pogingen, gelukte het de „Oceaan" Zondagmorgen verbinding tot stand te brengen en arriveerde de sleep 's avonds 10 uur behouden te Bor- kum. Op intusschen ontvangen draad loos bericht van Terschelling keerde de „Oceaan" onmiddellijk terug en arriveer de Maandagavond bij een "aldaar bij paal 10 gestrand stoomschip,* waarmee de slecpbooten „Texel" en „Volharding" na veel moeite reeds verbinding hadden ge kregen. Door de zware zeeën brak de sleeptros en was het niet mogelijk des avonds opnieuw verbinding tot stand te brengen. Het gestrande stoomschip is het groote Engelsche s.s. „Benwyvis", ge bouwd in 1929, laadvermogen 11000 ton. Het schip is in de nacht van Maandag op Dinsdag hooger op het strand geslagen. Met Doeksen en Dros is een Lloyd-ber- gingscontract afgesloten. 70 mijl N.O. van Terschellingerbank is Zaterdagmorgen het 11000 ton groote dok- van Hamburg op weg naar de Rott. Droogdokmij. te Rotterdam, doormidden gebroken en gezonken. Twee man, die aan boord van het dok waren, kwamen om. Acht man, eveneens aan boord, wer den opgepikt. Ook de lijken werden op gehaald. Van het lichtschip Haaks ging 113 vaam ankerketting met anker verlo ren. De sleepboot „Groningen" uitge varen om hulp te verleenen, werd door een grondzee getroffen, waarbij stuurman H. Bijl vrij zware wonden opliep en groo te materieele schade werd aangericht. Het Grieksche s.s. Cléantis was Zater dag bewesten Vlieland, seinde stuurloos te zijn, maar weigerde hulp, toen sleep boot „Witte Zee" assistentie aanbood. Te Amsterdam bleef de schade tot de materieele beperkt. Ze was gering. Op het Bergumer meer zonk een tjalk met steenen. Twee kinderen, één en anderhalf jaar oud die zich in de roef bevonden, verdronken. De schipper redde zich met vrouw en twee kinderen in een roeiboot. Het Spaansche s.s. „Josina", dat de Nieuwe Waterweg niet kon binnenkomen, is door een sleepboot binnengesleept. Als gevolg van de storm heeft een brand, ontstaan in de Fransche Bazar te Middel burg, zoo'n omvang aangenomen, dat het prachtige hotel Verseput en verscheiden andere huizen in de Lange Delft een prooi der vlammen werden. De schade wordt begroot op een miljoen. Oorzaak onbekend, doch vermoedelijk kortsluiting. De dijk bij Lemmer liep ernstig ge vaar. Buitenland. Engeland: Op de Scilly-Eil. bereikte de storm een record voor Enge land: 108 mijl. Bij Hartland Point ver ging het s.s. Radyr uit Cardiff. Door torenhooge zeeën kon geen hulp gebo den worden. De bemanning van 20—25 personen wordt als verloren beschouwd. Te Folkestone sloeg de bliksem in 'n verlaten school. Voor de kust vergin gen verscheiden schepen. De bemanning werd in de meeste gevallen, zij het met groote moeite gered. De storm woedde vijf dagen achtereen. Maandag zijn de Kanaaldiensten hervat. Van de torpe dojager Walpole sloegen bij Portsmouth twee man over boord. De „Homeric" kwam van New-York te Southampton aan na een tocht, zwaarder dan ooit. Zestig voet boven de waterlijn beukten vreese- lijke golven de ruiten langs het promena dedek stuk. Uitbreiding van overstroo ming in het Theemsdal. Dertig groote stoomschepen zochten bescherming onder Deal. Van het Eng. s.s. „Fr. Duncan" door een geweldige golf op de kust bij Kaap Landsend geworpen, kwamen 16 personen om. Het Ned. s.s.' „Merwe de" strandde bij Eastborne, maar de bemanning werd gered. België. De scheepvaart op Maas en Schelde werd gestremd. Groote schade werd aangericht in de Parken te Brussel. Bij Dendermonde werd dijkdoorbraak gevreesd. Frankrijk: Voor de kust verging het Deensche vrachtschip „Helen." Vier man kwamen om. Bij Brest werden twee vliegtuigen vernield. Een vlieger ver dronk". Bij Rijssel stortte een vier M. hooge muur in, drie jonge meisjes ver pletterend. Te Dieppe werden twee zeelieden door een stortzee weggesla gen; ze kwamen in de golven om. Te Brest kwamen tal van draadlooze verzoe ken om dringende hulp binnen. Duitschland: Het Hamburgsche s. s. „Aegir" verging bij Karlsroe met een la ding, bestaande uit 235 auto's. De beman ning is gered.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2