43sle Jaargang Wie \rnmm pepermunt goed proeft, i VERKOUDEN ABDÜ5IR00P No 4387 Teerste blad. Zaterdag 14 December 1929 rWint er t eenen^ Kloosterbalsem Voor de Sondag. zal in verrukking komen over den heerlijken smaak. Voor hoofd en hart. Texelsche Berichten Eerst alleen ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 5S POSTBUS: N°. 11 „Geen goud zoo goed" -mBMÊÊÊÊKm AKKER'* Voorde Borst. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct per drie Maanden. Franco p. pest door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regel moor: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. Bi] abonnement lagere regelprljs, ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN U behoeft niet met winterteenen te blijven 'open. Maar U moet er wat tegen doen. Ei U kunt er wat tegen doen. Akkers Kloosterbalsem herstelt de cellen der huid, verzacht onmiddellijk de pijn en voorkomt ernstiger ontstekingen. Akker's BEHOED UW HART! Behoed uw hart boven al wat te be waren is, want daaruit zijn de uitgangen des levens." Wat heeft de spreukendich ter het goed geweten en hoe wijst hij hier op een waarheid, die, hoe meer we vorderen in het leven, steeds dieper tot ons bewustzijn doordringt. Het hart, de bron van het physieke leven, van waar uit het lichaam wordt gevoed en onder houden; het hart, in figuurlijke zin de zetel der liefde, die al wat geestelijk is verwarmt en veredelt. Houdt het hart op te kloppen, dan verkilt het lichaam en sterft; houdt de liefde op te stralen, dan zijn we een klinkend metaal of een lui dende schel geworden. Liefde, alge- meene menschenliefde, wat zijt ge een ontzaglijk hoog begrip. En de besten onder ons niet te na gesproken wat halen wij menschen u naar omlaag en ge bruiken u maar al te vaak om onze zelr- zucht te vergulden. Neen, we kunnen ware menschenliefde niet te hoog schatten. i„De liefde bedekt alle dingen, zij hoopt alle dingen, zij verdraagt alle dingen Hoe geheel anders zou het er in de we reld uitzien indien dit werkelijkheid ge worden ware. Hoe anders zou onze ver houding zijn, niet alleen tot onze naaste omgeving, maar tot alle medem-enschen, tot&armen en misdeelden, tot bruinen en zwarten, zelfs tot gevallenen en schuldi gen. De liefde gelooft in het goede, dat, hoe diep ook verborgen, in elk menschen- kind leeft; zij hoopt, dat het zal te voor schijn treden, dat het zal zegepralen en heerschen over het kwaad. En, in stede van dat kwaad bij anderen aan het licht te brengen en te verspreiden, volbrengt zij een heel andere taak. De liefde bedekt alle dingen, zij verdraagt alle dingen.... Indien zulk een liefde kan voortkomen uit het hart, is er dan wel één gebod, dat dieper ingrijpend en meer dringend noodzakelijk is dan dit: „Behoed uw hart boven al wat te bewaren is. Wij Nederlanders loopen zekerlijk met gaarne met ons gevoel te koop; integen deel, we schamen ons om er mee voor de da°- te komen. Maar dat is het ergste &niet, indien ons hart slechts warm blijft en liefde uitstraalt, al wordt ze niet uitgesproken. Het wil mij echter wel eens voorkomen alsof wij, om iets te noemen in dat opzicht bij onze biuine broeders ten achter staan, alsof zij hun hart beter behoed hebben en de liefde vollediger en dieper opvatten dan wij, als of zij 'ze thans beschouwen als de deugd, die boven alle anderen moet worden be- oerend. Intuïtief zullen ze haar danook zeker erkennen zoodra ze zich bij ande ren openbaart. Zou het niet daaraan zijn toe te schrijven, dat men diegene onzer landgenooten, die in Indië ook hun hart lateiT meespreken, zelden over de Inlan der hooren klagen, maar hen integendeel hun geschiktheid en aanhankelijkheid hoort roemen Een enkel, eenvoudig voorbeeld. Een Europeesch echtpaar, reeds jaren in lndië wonende, wilde met eigen auto een reis ondernemen. De reis liep langs het dorp waar hun huisjongen geboren was. Zou hij niet gaarne zijn geboorte plaats weerzien? Vele jaren waren voor- bijgegaan sedert hij haar verliet. Lr was plaats in de auto en de overgelukkige jonden werd meegenomen en bij zijn dorp afgezet. Op de terugweg werd wederom hatt gehouden om de jongen op te nemen. KCGSO SSVEOKP Worlli 1535' a crown Voor engros bij J. F. van Lieshout, Alkmaar. Het gansche dorp scheen uit te loopen om hem uitgeleide te doen. „Zijn dat allemaal kennissen"? werd hem gevraagd. „Het is haast allemaal familie", was 't antwoord. „En je moeder?" l,,Moeder heeft de eerste uren dat ik bij haar was, geen woord kunnen spreken." Dankbaar ging de jongen weer mede. Heeft hier niet liet hart de weg gewezen tot een gevoelige, menschwaardige daad? Zondag 15 December 1929. ZONDAG. Menigeen acht zich te laag geschat, wanneer men hem niet te hoog schat. MAANDAG. Iemand willen vergeten is aan hem denken. La Bruyère. DINSDAG. Wanneer de menschen met hun opge dane ondervindingen nog eens weer op de wereld kwamen, zouden zij.... slechts andere domheden begaan. A. Spitzer. WOENSDAG. Als iedere dag van ons leven de over treffende trap was van iedere vorige, dan mochten wij tevreden zijn. DONDERDAG. Met kleine geesten gaat het als met klein geld; ze nemen veel plaats in en zijn weinig waard. VRIJDAG. Wie nooit meedeed in de strijd, kan zijn wapens gemakkelijk blank houden. ZAT ERDAG. Hij draagt het ongeluk het best, die het 't best verbergen kan. i Enny de Leeuwe speelt Patsy als een guitig, ondeugend meisje, dat zoo langsl de neus weg spreekwoorden en gezegden uit handboeken reciteert. Pierre Mols is de toekomstige echtgenoot, die haar eerst wijze lessen over de liefde uitdeelt. „Patsy" is een genoeglijk spel voor liefhebbers van ontspanningstooneel. Ge zien het applaus heeft Pierre Mols 'net hun zeer naar de smaak weten te maken. „Malie Patsy". Op verzoek plaatsen wij deze uittrek sel uit critieken, over „Malle Patsy", „Genoeglijk spel van de huiselijke haard" in de pers verschenen. Op Tweede Kerst dag wordt het stuk in hotel "Texel" op gevoerd. De Telegraaf van 3 Mei 1929: Enny de Leeuwe is een der weinige actrices van ons Tooneel, die een back fisch kunnen spelen. Niet de verve lende backfisch van de „Fliegende Blat ter", maar een backfisch met een fijn sentiment, een goed stel hersens en een hoeveelheid veulenachtigheid, die de leef tijd zoo aardig staat Van deze „Vereenigde Schouwspelers", zijn het Enny de Leeuwe en Pierre Mols, die dit stuk "dragen, en dat, wat bedoeld is als een genoeglijk spel, tot een fijne comedie maken. Zoodra deze twee jonge menschen alleen zijn, is het het fijne aantrekkelijke spel van twee bijna ver dwaalde harten, die elkander vinden, zonder het zelf eigenlijk goed te weten. De Tijd van 3 Mei '29: Enny de Leeuwe als Patsy te zien, is een gang naar de Schouwburg waard. Ze speelt die dolle, leuke spreekwoorden- verhaspelende Patsy met een gulle lach en 'n klein traantje. Ze stormt op ons af, en ons hart behoort haar, zooals ze ook het hart wint van Tony Anderson., alias Pierre Mols. Een goede trouvaille, ook voor de provincie. Het Vaderland van 2 Mei '29: Er zijn voldoende elementen aanwezig, om net uitgaande publiek te amuseeren. Juist omdat verkoudheid zich zoo onschuldig voordoet, is zij zoo gevaar lijk. Vergeten wij toch nooit, dat zij een ontsteking der slijmvliezen is en dat reeds een simpele verplaatsing dier ontsteking b.v. naar de stem banden, de bronches of naar het slijm vlies van de longen - en hoe gauw gebeurt dat niet - haar veel ernstiger maakt. Acute en chronische bronchi tis, asthma, borstbenauwdheid zijn de terecht gevreesde gevo'gen van een verwaarloosde verkoudheid. Maak dc genezing niet moeilijker en duurder door met de juiste behandeling te wachten. Begin bij het begin en verzorg een eenvoudige verkoudheid dadelijk met de versterkende, onschadelijke, maar krachtig slijmoplossende Per koker: f 1.50, f2.75, f4.50 Iets, waarvan heeren kruideniers notitie moeten nemen. Het „Ned. Weekblad voor Kruideniers waren" meldt, dat het in het voornemen der regeering ligt, het wetsontwerp tot afschaffing van de opcenten op de suiker- nog zóó snel door de Staten-Generaal te doen behandelen, dat de wet op 1 Jan. a.s. in werking kan treden. Het blad heeft goede reden aan te ne men, dat van regeeringswege maatregelen zullen worden genomen om voor de bij grossiers en suikerverwerkende fabrikan ten aanwezige voorraden witte suiker restitutie tot het verschil in accijns te doen plaats hebben. Omtrent de vraag in hoeverre die te rugstorting zal geschieden, is nog geen volledige overeenstemming bereikt, maar het staat wel vast, dat de kleinere voor raden, ook al zijn dit onaangebroken zak ken, buiten de regeling zullen vallen. Het blad kan de winkeliers danook slechts in hun eigen belang raden, te zor gen voor een uiterst geringe voorraad op 31 Dec. a.s. Het standpunt der regeering ten op zichte van accijnsrestitutie Voor de voor raden basterd en ruwe suiker is nog on bepaald. Praatavond—Afd. Texel—H.M.v.L. („Landbouwboekhouding" en „Onder linge Rundveeverzekering" waren de bei de onderwerpen, door de heer H.KIimp-, dir. Lagere Landbouwschool, Dinsdag op de drukbezochte „praat"-avond der Afd. Texel van de H. M. v. Landbouw inge- geleid. De vergadering had plaats in „de Lindeboom." Na een kort welkomstwoord, uitgespro ken door de lieer C.KcijserHz., voorzitter, was het woord aan de heer Klimp, die: aanving met de wensch uit te spreken-, dat het niet alleen een praatavond maar ook een „daadavond" zou zijn. Immers, pas wanneer men de nuttige wenken, welke deze avond gegeven zouden wor den, in praktijk worden gebracht, zal deze avond aan zijn doel hebben be antwoord. —o Bij wijze van St. Nicolaassurprise is ons dezer dagen weer een belastingbiljet toegezonden, met een bedrag, dat door de meesten' te hoog wordt geoordeeld. Men bedenke echter, dat alleen hij, die zijn oordeel op een goede boekhouding ba seert, recht van spreken en zoo noodig reclameeren heeft. „Wie schrijft ,die pjft"; „die blijft een beetje langer" zal wel juister zijn. Een prompte boekhou ding is noodzakelijk, niet alleen om de rechtstreeksche financieele voordeelen, maar ook om den wille van de controle, waartoe men daardoor jn staat wordt ge steld. Uit zoo'n boekhouding blijkt, of we voor veevoeder en kunstmest niet te veel of te weinig uitgeven; of onze huis houding niet meer kost dan met ons in komen in- overeenstemming is te brengen; ot onze pluimveestapel rendabel is; ot ons varkensbedrijf voldoende voordeelen oplevert. Door zulk een bedrijfscontróle krijgen we een juist beeld van onze in komsten, evenals b.v. de melkcontröle reeds veel goeds heeft opgeleverd door dat zij ons vertelt welke koeien rendabel zijn en welke niet. Wanneer men voor- loopig niet tot een volledige bedrijfscon tróle kan komen, is men al zeer gebaat door een boekhouding, welke een zuiver beeld van ons werkelijk inkomen geeft. Dan pas kunnen we ons beschrijvingsbil jet voor de belasting juist invullen en eerst dan zal onze aanslag billijk ge noemd kuntien worden. Wanneer we onze opgaaf met op een degelijke boekhou- 'houding kunnen baseeren, slaat de in-

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1