Texelsche Courant van Zaterdag 14 Dec. 1929, TWEEDE BLAD Texelsche Berichten GOEDE RAAD. Duur Geen mensch, die met weerspannigheid Of klagen zijde spint. En wie, die altijd zorgen heeft, ls 't, die er iets mee wirat Komt tijd, komt raad. 't ls daarom ook Zoo juist, wanneer men zegt: Behoud vooral een goed humeur, Want alles komt terecht. o Verschil van meening is nu niet Zoo'n groote rariteit. Ja, zelfs ontkom je daar niet aan Bij 't meisje, dat je vrijt. Maar overwinnaar wordt je nooit Wanneer je met haar vecht. En maak het ook niet daad'lijk uit, WANT ALLES KOMT TERECHT Het Feest van 12 December. De storm van Donderdagavond heeft het vuur, waarmee Donderdag hier Ouwe- Sunderklaas werd gevierd, slechts kunnen aanwakkeren. Er waren weer talrijke fi guren present, en ook aan kijkers heeft het niet ontbroken. We merkten menige typische verschij ning op en zagen opnieuw bevestigd: „Ouwe Sunderklaas gaat nooit verloren". Het feest geeft vermaak aan jong en oud en het is niet de jeugd alleen, die ons voor 't lapje houdt—inde dubbele be- teekenis van het woord. Allereerst zij de collecte voor de Wijk verpleging gememoreerd. Onder de tonen van zoo'n echt „pierement" moest het ons licht vallen eens diep in de buidel te tasten vooral op 12 December. Ook de zangers en zangsters, die al vroeg op de ayond hun lied deden galmen, dat vervaardigd door de bekende Chr. Vis- man de lof verkondde van de K. W. Bewaarschool te Oudeschild, verrichtten dankbaar werk. Tot de figuren, welke aan actueele zaken herinnerden, behoor den zeker de wit-gejaste aesculaap, die „pijnloos" inentte tegen alastrim. Zijn zwarte collega was bepaald de personifi- ficatie van de gevreesde bacil, welke de pokken teweeg brengt. Van strandjut- terij een bezigheid, welke op Texel zelden beoefend wordt! spraken een viertai kerels, die zwaar gebukt gingen onder een vracht wrakhout. Van confis catie oftewel inbeslagneming hebben we niets gehoord. Een ander kwam op de gedachte de bloembollendiefstallen van de laatste tijd in het feest te betrekken en bood zich welwillend als bewaker aan. Hij zal er wel in geslaagd zijn als zoo danig een baantje te vinden. Waar schijnlijk geïnspireerd door Verkade's Paddenstoelenalbum, kwam een viertal dames op de idee als „paddestoel te verschijnen. Het span zeg er keurig uit en verdient een „eervolle vermelding We twijfelen er niet aan, of het waren allen vertegenwoordigers van eetbare soor ten Aan de uittreding van eenige le den uit Tex. Rijvereen. herinnerde een tweetal, dat op zijn kolossaal visitekaart je de wenschen van de teruggetrokkenen kenbaar maakte. Of zij er eenig succes mee hadden deelt men ons nog wel mee. De luchtvaart werd niet vergeten. Een trotsch K.L.M. vliegtuig, door een stout- moedig aviateur bemand, streek ronkenü neer in de Burger straten. De landing had een vlot verloop wat pleit voor de ma noeuvreerkunst van de luchtman. Hoewel de schroef niet ophield te draaien, kwa- men trots de dichtbevolkte straten, hier en daar persoonlijke ongevallen niet voor. Zouden we zoo'n toestel hier met kunnen stationneeren om bij ijsgang en ontbrekende communicatie met de vaste wal in een geregeld postvervoer te voorzien? De traditioneele kiezentrek ker was ook weer van de partij en deed goede zaken, wat kon blijken uit een gansche reeks kiezen en tanden, waarvan hij het lijdende menschdom had verlost. Dat ze alle kunstig uit aardappelen ge sneden en van aanzienlijk grooter afme ting waren, dan die waarmee wij het moe ten" stellen, viel niet op. Het was toch 12 December! Ook litteraire vondsten deden we zoowaar: „De wandelende Jood" van Aug. Vermeulen, „Begijntje Vein Felix Timmermans en zelfs Pietje Bel" van Chr. v. Abkoude troffen we in levenden lijve aan. Dat moest meer beuren want dan kon men zoo noodig eens opheldering vragen op al die punten, welke ons bij het lezen van die boeken niet duidelijk zijn. En dan heeft men zijn informatie ingewonnen aan het aan gewezen adres. Aardig bedacht, maar voor wie met de boeken bekend is, zon der bekoring. Heel merkwaardig was die zigeunerwagen met zijn ingebouwd Rad van Avontuur", rondom beplakt met plaatjes, die achtereenvolgens voor een opening in de zijwand zichtbaar wa ren. Een tweetal beweegbare poppen ter weerszijde, maakte de vertooning com pleet. In de door gonje omspannen ruim te kreunde een harmonica; een stallan taarn, bengelend aan de voorgevel, ver spreidde een stemmig licht. Aldus de zi geunervilla met toebehooren, zooals ze op wielen en getrokken door een paardje aan de Burger burgerij werd gepresen teerd. Het vele werk aan de opbouw be steed, vond in groote belangstleling een goede belooning. Wie staalpillen of andere gelijksoortige praeparaten be hoefde, kon in de straten van den Burg terecht, evenals degene, die om babygoed verlegen zat. Oud en jong werd aange klampt, maar pillen en luierbroekjes zijn geen levensbehoeften van iedere dag. Marokko en Japan, het gilde der elec- triciens en harmonica-virtuozen hadden hun vertegenwoordigers. Zelfs het Kabouterland moet gedeeltelijk ontvolkt zijn geweest. Een rumoerige Jazz band, geformeerd door vier jolige gui ten, had „doorslaand" succes, gelijk „de kleine man", die krombeenig voortschar- relde, met een hoofd, dat meer op een: mottige cylinderhoed, dan op wat anders leek. Sunderklazen met respectabel lange en dikke neuzen telden we bij de vleet. Aan het opschilderen van zulke ge vels zouden ververs een goed daggeld verdienen. We vermelden nog de „ramlooper", kenbaar aan het heusche beestje, dat hij rondleidde als vroeger 'n beer op sokken; „Zon, maan en sterren", dames, die voor een piekfijn costuumpje hadden gezorgd, „Ouwe Beppies", „De Klok", een damesfiguur, geplaatst in een gebroken wijzerplaat, en nog tal van andere figuren, die we niet nader kunnen omschrijven. Hiermee kunnen we volstaan. Wie zich mocht afvragen of een stormavond tevens een echte „Sundcrklaasavond" kan zijn, vindt hierboven 'n bevestigend antwoord. o— Onze corr. te Oosterend schrijft: Een vrij groot aantal gemaskerden be woog zich hier langs de straten. Echter niet zoo groot als andere jaren. Het ruwe weer was zeker wel een van de oorzaken. Biezondere voorstellingen zagen we niet. Bij Koppen was nogal veel belangstelling voor dansen. o— Onze Oudeschilder corr. bericht: De Ouwesunderklaasavond is hier weer in alle opgewektheid gevierd. Niettegen staande de N.W. storm was bijna iedereen op de been. Buitengewoon veel sunder klazen merkten we niet op, wat ook eenigszins te verklaren was, daar eenige' jongelui zich hadden vereenigd om voor de Bewaarschool 'te zingen. Dit waren reeds een twintigtal, hetwelk een leuke groep vormde en door zijn loffelijk stre ven de bewaarschoolkas met een bedrag van ruim f 87.versterkte. Deze jongelui komt zeker een woord van dank toe. Er was een groep, reclame makende voor de geheelonthouding, met een twee tal opschriften: „Jeugd en Alcohol zijn vijanden" en een opwekking om zich aan aan te sluiten. Deze groep zag er ook keu rig uit. Aan verschillende costumes, die we op straat zagen, was werkelijk zorg besteed. We zouden willen noemen een viertal visschersvrouwtjes met hulletjes zooals we zien in Heijerman's op „Hoop van Zegen"; een schoorsteenveger(ster), tip-top uitgerust; een dame met fijn be strooide rok, (zoo weggeloopen uit een geïllustreerd weekblad)' en meerdere heel mooie costuumpjes, welke we niet alle kunnen noemen. In de „Zeven Provin ciën" gingen onder de tonen van zeer goede dansmuziek de beenen van de vloer, doch wat niet zoo leuk is: eenige jaren terug was 't gewoonte in 't maskerade pak te dansen en dat ziet men nu zelden meer. Dat is jammer. o Onze corr. te de Cocksdorp deelt mee: In weerwil van het stormachtige weer bleek er voor de viering van Ouwe Sun derklaas veel liefhebberij te bestaan. Tal van gemaskerden bewogen zich langs de 6traat. Biezondere voorstellingen merkten we echter niet op. Sportnieuws. Zondag ontvangt Texel I Schagen I op bezoek waartegen te Schagen gelijk gespeeld werd. Indien Texel het spel te zien geeft als tegen Helder II is er groote kans dat er gewonnen wordt en stijgt daarmede de kampioenskans. Allen a.s. Zondag op naar Texel ISchagen 1. (Zie adv.) HET NOORDEN. Een lafhartige streek. Deze week kwam de heer Jn. Boon tot de onaangename ontdekking, dat van zijn jong paard, dat in de weide loopt, des nachts de staart was afgesneden. Er ver vertoonden zich bloedsporen en alles wijst er op, dat het arme dier gemeen mis handeld is.. We hopen dat de laaghartige dader een goede straf niet zal ontloopen. OUDESCHILD. „Hoe koud het is en hoever." We zijn op het haventerrein nu ook 'n groote thermometer rijk geworden. Het is er een van respectabele afmetingen;, een reclameartikel van een Levensvcrz. Mij. (R.V.S.), bevestigd aan een der ge bouwen. Met de barograaf in het haven kantoor kan men zich nu gemakkelijk van temperatuur en luchtdruk vergewissen. En daarmede hebben we hier maar al te veel te maken! Ter aanvulling van ons visscherij- bericht declen we nog mee, dat Donder dag te den Helder wat meer sardien is aangebracht. De prijzen zijn goed. DE WAAL. Buitenlandsche vogelkundigcn naar Texel. In het begin van Juni 1930 wordt te Amsterdam een Internationaal Ornitholo gisch Congres gehouden. Het ligt in de bedoeling één dag te bestemmen voor het houden van een excursie. Een groep zal daartoe waarschijnlijk Texel bezoeken. Deze groep zal onder leiding staan van de heer J. Drijver, bestuurslid van de Ned. Ornithologische Vereeniging en se cretaris van de Ned. Vereen, tot Bescher ming van Vogels. OOSTEREND. Wijziging predikbeurten. Na het afdrukken van ons eerste blad ontvingen we bericht, dat voor de Ned. Herv. Gemeente alhier voorloopig geen bijbellezing wordt gehouden. Red. Stormberichtcn. O, wondere zee, met uw wondere kracht, Wat hebt ge weer onheil en droefheid gebracht. O, wondere zee, met uw wonder geluid, Wat wierpt ge u weer op uw levende buit O, wondere zee, met uw wondere lie'd, Maar kent gij dan 't menschenwoord „medelij" niet? Waarom ongevoelig voor beê en voor traan Wat hebben die braven voor onrecht gedaan? Zij stonden als altijd als helden gereed, Maar voelt gij dan niets van dat schrij nende leed? En hebt gij dan niet de gevolgen bedacht, En hoort gij die kreet niet in ijzige nacht? Die kreet, eerst van hèn, en veel later van haar? Van 't liefste beroofd op 't strand bij elkaar? O, wondere zee, zou het komen doordat Gij zélf nooit een moeder, een zoon hebt gehad De hevige storm in aanmerking geno- nomen en gelezen de berichten van scha de, door de storm elders te land en ter zee aangericht, is Texel er wel zeer genadig afgekomen. De gevolgen bleven hier tot betrekkelijk geringe materieele schade beperkt en persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. Omgewaaid. Aan de Hoornderweg werd een tele foonpaal omvergeworpen. Overigens had de telefoondienst, zoo deelt men ons nog mee, geen last. Aan de Schoonoordcrweg werd een boom ontworteld en over de weg geworpen. Het sneuvelen van de Kaap te de Koog hadden we Woensdag reeds kunnen mel den. Reeds de eerste storm had hem ge ducht aan de tand gevoeld en thans ligt hij tegen de grond om niet meer te ver rijzen. Men overweegt de oprichting van een ander baken. Waalenburg. Waalenburg staat nagenoeg geheel on der water, hetgeen een troosteloos beeld oplevert van eenzaamheid, van verlaten heid, onvruchtbaarheid. Waarom toch die toestand zoo lang bestendigd? Welk een kapitalen zijn er aldus niet verspild? Te water- Van paard en wagen van de heer A.M. te den Burg raakte in Waalenburg bij het passeeren van een auto, doordat het paard schichtig werd, de wagen te water. Het paard bleef op het droge, de voerman eveneens. Hout aangespoeld. De laatste dagen is hier weer veel hout aangespoeld, vermoedelijk deels afkomstig van het Letlandsche s. s. b,Sports", dat met een groote lading mijn- stutten van Finland op weg was naar Gent. Dinsdagmorgen bevond het schip zich tien mijl van het lichtschip de Haaks. Het dreet hulpeloos rond, overgeleverd als het was aan het wilde spel van wind en golven. Van een der laadboomen had de staaldraad zich rond de schroef ge wikkeld, waardoor deze niet meer wer ken kon. Tot overmaat van ramp was ook nog de achtermast van boord geslagen, waardoor de radio-antenne vernield werd Men moest zich toen met een in allerijl gespannen hulpantenne behelpen, doch deze was slechts op seinen op korte af stand berekend. Vandaar dat de sleep- booten „Vlaanderen" en „Groningen", u t resp. ljmuiden en den Helder (kapiteins De Koe en Kuiper), op de noodseinen uitgevaren, er niet dadelijk in slaagden de plaats te ontdekken, waar het schip zich bevond, 's Morgens te zeven uur uit gevaren, kreeg de „Groningen" te half tien de „Sports" in de gaten, een uur later lag zij langszij en omstreeks elf uur was de verbinding tot stand geko- komen. Nu werd het schip naar den Hel der op sleeptouw genomen, een hachelijke gevaarvolle tocht, zoodat, men blij was dat te half een de „Vlaanderen" kwam opzetten om een handje mee te helpen. Toen men tegen 12 uur ('snachts) het Schulpengat bereikte, spoolcte het daar zoo hevig, dat de verbinding met de „Sports" verbroken wérd. Na ook dit mal heur te boven te zijn gekomen werd het schip ter reede van Texel gebracht, waar het zijn anker uitwierp. De volgende mor gen hebben de beide slcepbooten de zwaar beschadigde „Spurts" binnenge bracht, waarna de „Vlaanderen" naar haar station is teruggekeerd. Onze correspondent te Oudeschild deelt nog mee, dat het achterschip van de .„Sports" door de storm totaal schoonge veegd was. Met het wegslaan van de dek last heeft ook de verschansing zwaar ge leden. Naar we vernemen, schrijft onze corr., zou de gezagvoerder 4S uur ach tereen op de brug hebben gestaan, doch was niemand gewond, althans niet ernstig. Langs heel de westkust zijn mijnstuttcn aangespoeld in een enorm getal. Naar schatting zullen er 15 tot 20 duizend zijri'j De strandvonders en hun helpers hebben de handen vol. Strandjutten. Het bergingswerk is op gang. Het jut ten idem. Dat zit menigeen blijkbaar in 't bloed. Maar, al kennen we ook 'n spreek woord, dat zegt, dat men in het veen op geen turfje kijkt, en al hadden we een maal een dichter, wiens woorden we aldus zouden kunnen varieeren: „Op een strand, zoo vol geladen, mist men vijf, zes balk jes niet"....... het eind zal de lasten (i.e. de boeten) dragen. Want hoe men er ook over mag denken en hoe men ook tegen stribbelt „leder wordt geacht de wet tc kennen" en wanneer die gebiedt: „Af-i blijven", dan is het zoo. Dat zullen de mensehen, die deze week op heeterdaad op jutten zijn betrapt, aan den lijve: (lees in de portcmonnaie) hoogstwaarschijnlijk ervaren. Hoog water. Onze corr. te Oudeschild schrijft: De N.W'. storm van Donderdag heeft het zeewater hoog opgezweept. Bij de ver vulling van de dienst van 11.15 en 2.30 van Texel had de „Marsdiep" het te den Helder niet gemakkelijk. De passagiers moesten van en naar de boot gedragen worden en werden ook wel gereden in een handwagen. Het water spoot wel een halve meter hoog door de steiger. Enkele planken raakten daardoor Jos, zoo dat het er gevaarlijk werd om te loopen, 's Middags brak ook de achtertros, maar de passagiers konden toch met veel moeite nog aan boord geholpen worden. Een duif, welke het niet langer tegen de storm kon volhouden, zocht rust op de „Marsdiep." Zij had een alluininiumrin- getje aan de rechterpoot, genummerd N. L. 28 (dwars)—18178. Te Oudeschild stond het water ongeveer 35 cM. op de kade. De coupure werd uit voorzorg dichtgemaakt. De kleine palen met witte koppen rond het haventerrein stonden ongeveer onder water. De stand was "1.65 boven A.P. Door de N.W. storm en mede door het hooge water, werd de „Mars diep in de haven te Oudeschild Donder dag zoo tegen de kant gedrukt, dat een der groote eiken meerpalen langs door scheurde. Alles blank achter Oudeschild. Ook het binnenwater stond hoog. Ach ter Oudeschild stond alles blank. De z.g. „Klareweg' 'leek wel een meertje. Ook de oude weg van Oudeschild naar den Burg lag als een dam in het water. —o— Bij Bolnes is op de Maas het s.s. Broedertrouw II gezonken, na door de storm tegen een sleepboot geslagen te zijn. Het schip bekwam een gat en zonk in vijf minuten. De drie opvarenden kon den zich zwemmende redden. Het lichtschip Haaks is in de haven van Den Helder binnengebracht. De ge deeltelijk vernielde verschansing zal op de Rijkswerf worden hersteld. De zee dijk bij Lèmmer is door zakken zand ver zwaard en loopt voorloopig geen gevaar meer. Te 's Gravenzande werd een groote schuur totaal versplinterd. De bewoners van de nabijliggende boerderij namen ontsteld de vlucht maar hun wo ning bleef gespaard. De haven van Huizen liep geheel droog. Kort na het opsteken van de storm was de havenbo dem reeds zichtbaar. Ook de gedeeltelijk gereed gekomen afsluiting van de Zuider zee zou hierbij een rol hebben gespeeld. De „Leonarda da Vinci", met Ita- liaansche kunstschatten, bestemd voor de tentoonstelling te Londen, aan boord, is veilig te Gravesend aangekomen.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 5