Gemengd Nieuws HBIII4IEIPBQ Verbetering. 2e blad, le kolom, 7e regel van onder moet zijn „Voor wie NIET met de boeken bekend is De „Sunderklaas"-colIecte voor de Wijkverpleging bracht f 47.03 op. Brand. Hedennacht omstreeks 2 uur werd brand ontdekt in de waschinrichting van de heer Klein Klouwenberg, Direct werd de brand weer gewaarschuwd. Burgemeester, brand meester en politie waren spoedig ter plaatse. Aangezien het gebouw, niet meer was te redden, en geen gevaar was te duchten, is de motorspuit niet uitgerukt Omstreeks 5 uur was alles uitgebrand. De muren zijn voor de veiligheid oa-getrokken. De wasch had juist ae fabriek verlate -. De stoomketel kan vermoedelijk behouden worden. Oorzaak onbekend. B and- en bedrijfsverzekering dekt de schade. Examens. Onze plaatsgenoot, de heer J. Grooten huis, leerling Z.V.S. alhier, slaagde gis teren te den Haag voor Derde Stuurman. Het Alg. Handelsblad van Donder dag- en Vrijdagavond bevat van de hand van de folklorist D.J. van der Ven een, interessant artikel, o.m. over „Ouwe Sin terklaas" op Texel, met aardige foto's. Nieuwe zilveren rijksdaalders. Van 1 December af zijn de zilverbons inwisselbaar gesteld in zilver, waarmede het laatste lidteeken van de „mobilisatie" uit ons geldwezen zal verdrwijnen. Ten einde te voorzien in de door die intrek king ontstane behoefte aan teekenmunt, worden thans nieuwe rijksdaalders aange- munt, voor het eerst sedert het begin dezer eeuw, toen eens f 100.000 aan rijks daalders is aangemaakt. Na 1880 heeft practisch gesproken, de aanmunt van rijksdaalders stilgestaan. Wolvee-export. Aan een overzicht van de Ned. Land- bouw-Handelskamer over de uitvoer van landbouw- en veeteeltproducten over Oc tober, pas verschenen, ontkenen we: Wolvee ging in grootere getale over onze grenzen dan in de vorige maand, toen er 82 stuks het land verlieten. In totaal werden 327 stuks uitgevoerd, waar van 277 naar België. Texelsch Fanfare. Het aantal werkende leden van Texelsch Fanfare is, na de oproep van Zaterdag, met zes muzikant-leerlingen uitgebreid. Overzicht eieren. Roermond. Tengevolge van het zachte weer is de productie sterk toegenomen. Vooral de aanvoer van kleine eieren is overal sterk vermeerderd. De prijzen lie pen daarom in verhouding niet zooveel terug als die voor kleine eieren. Bij de Coöp. Roermondsche Eiermijn was de aanvoer in de afgeloopen week ruim 1.500.000 stuks. Men betaalde voor: kleine eieren: f6.30—9.50; groote eieren 19.6CJ-11eendeieren f88.70. Uitslag verkooping. Gisteravond werd door notaris Mulder voor de Coóp. Boerenleenbank alhier pu bliek het huis aan de Molenstraat ver kocht, dat thans nog als kassierswcning' en kantoor der bank in gebruik is. Groot 3 A. 40 cA., KooperJac. van Heerwaarden, den Burg, voor f5450.—. Aanvaarding vermoedeliik 1 Mei. Voor de heer Jb. Kok Pz. werd een perceel hoofiand verkocht, „Douwens- land", gelegen in Gerritsland. Groot 1 H.A. 60 A. Kooper: Jac. Hoogenbosch, Dennen, voor f3100,-. De dijken houden zich best. i Het Waterschap De Dertig Gemeensch. Polders, met resp. 13 en 1.5 K.M. dijk, hebben van de stormen van de laatste da gen wel veel te verduren gehad, maar hebben de zee glansrijk weerstaan. Voor Eierland was trouwens de Z.W. storm niet zoo gevaarlijk. in de nacht van Donderdag op Vrijdag is in de dijk bij Dijkmanshuizen nog een nieuwe bres ontstaan, maar men was op zijn hoede en heeft het gat onmiddellijk gedicht. DE WAAL. Vergadering N.V. „De Hoop." Op 11 dezer vergaderden de aandeel houders van de N.V. Zuivelfabriek „De Hoop" in café „Bellevue" te de Waal. Met bijna algemeene stemmen sprak de vergadering zich uit voor toelating van de heer J. Cz. Roeper als aandeelhouder. Daar, wegens onvoltalligheid der ver gadering geen definitief besluit kon wor den genomen, werd de uiteindelijke be slissing verdaagd tot een volgende ver gadering.. Tot overname van het aandeel van de heer G. Looy, die Texel met ter woon gaat verlaten, werd het bestuur gemach tigd door de vergadering. Tot commissaris werd gekozen de heer Jb. Keijser Dz., die zich de benoeming liet welgevallen en de vergadering dankte; voor het in hem gestelde vertrouwen. Hierop volgden eenige besprekingen van algemeene aard, waarop ten half tien de vergadering werd gesloten. ESPERANTO. Beoefenaars van Esperanto en an dere belangstellenden maken we er op attent dat ter gelegenheid van de her denking van de 70e geboortedag van Dr. L.L. ZAMENHOFF, de auteur van de We reldtaal, HEDENAVOND te 8 uur via de Hilversumsche zender door de heer Faulhaber een herdenkingsrede zal wor den uitgesproken. Via Radio-Langen- berg zal morgenochtend (Zondag) van 10 voor elf tot kwart over elf de heer Dors- mann spreken. .Ullllilllilililllüilll BINNENLAND. De N. V. Maatschappij Voorne's Duin heeft op haar onder de gemeente Oostvoorne gelegen bezit een luchtvaart terrein laten aanleggen. De bedoeling is, aan sportvliegtuigen een landingsterrein aan te bieden, dat bij alle weersomstan digheden kan worden gebruikt, wat van de gelegenheid, die het zeestrand biedt, niet kan worden gezegd. Het vliegveld, gelegen tusschen twee duinformaties, in de nabijheid van het dorp, bestaat uit 'n vlak grasveld, en is ongeveer 9 H.A. groot. Dit jaar zal gedurende het Kerst-en Nieuwjaarstijdvak gelegenheid worden ge geven telefonische gelukwenschen met Indië te wisselen. De duur van dergelijke gesprekken is bepaald op twee minuten en de prijs op 15 gulden. De gesprekken' mogen niet over zaken gaan. Op de feest dagen zelf is de dienst gesloten. Gesprekken kunnen reeds thans en tot uiterlijk 31 December a.s. worden aan gevraagd. Met de afwikkeling dezer ge sprekken wordt op 23 Dec. aangevangen. Het publiek wordt aangeraden eventu- eele gesprekken zoo spoedig mogelijk aan te vragen. Een bepaald tijdstip voor het voeren van een gesprek kan niet worden toegezegd. De gesprekken worden afge wikkeld in volgorde van aanvraag. De Wieringermeerpolder. Goede grond. Het schiet goed op met de werken aan deze nieuwe polder, die volgens Ir. Sme ding, rijkslandbouwconsulent te Schagen, reeds het volgend jaar leeggeinalen zal zijn. Ir. Smeding besprak dit onderwerp voor de Alg. Vergadering der Friesche Maats, v. L., aan welke inleiding we het vol gende ontleenen Wat de kwaliteit der gronden van de Wieringermeerpolder betreft, deelde spr. mee, dat men er goede ondergronden aantreft, die voor een zeer groot deel overeenkomen met de goede gronden van Walcheren en de Noord-Hollandsche pol ders. Het zoutgehalte van het water in de Wieringermeerpolder is betrekkelijk ge ring (19 gram zout per liter bodemvocht). Vermoedelijk is deze polder reeds vroe ger land geweest; het bodemkundig on derzoek heeft bewezen, dat onder de Wieringermeerpolder een zoetwater-reser voir aanwezig is, dat hoogstwaarschijnlijk afkomstig is uit voorhistorische tijden, daar men niet kan aannemen, dat er thans nog zoetwatervorming plaats vindt. Een zoo snel mogelijke verkaveling, gevolgd door ontwatering, zal deze gron den spoedig voor cutiveering geschikt maken. Ten slotte besprak spr. de metho den van drainage en grdppeling van dit 20.000 Fl.A. groote complex gronden, dat inen zich moet voorstellen, doorsneden van kanalen en tochtslooten. Het succes van deze groote onderne ming zal mede voor een zeer groot deel afhangen van de werkkrachten, die zich in de polder zullen vestigen. Ook hier zijn noodig sober levende en hard wer kende pioniers, zooals wij die kennen uit vroegere tijden. Ter overdenking. Een 16-jarige loopjongen te Amsterdam kwam bij de politie vertellen, dat hij be roofd was van een portefeuille met 165.000 aan bankpapier. Later erkende hij te hebben gelogen: een oom had hem tot misdrijf verleid. Wat te zeggen van een man, die op zoo'n wijze misbruik maakt van de mo- reele zwakheid van een jongen? Het oor deel laten wij voorloopig aan de justitie over. De vraag dringt zich echter op, of er niet een andere moreel-schuldige is,n.l. de firma, die een jongen van 16 jaar een kind nog bijna opdroeg een der gelijk bedrag over te brengen. Ruim een jaar geleden werd op de Singel een meer dan 70-jarige bankloo- per beroofd echt ditmaal van een portefeuille met veel geld; nu is een knaap bezweken voor de verleiding. Zou het niet aanbeveling verdienen^ dergelijke posten van vertrouwen op te dragen aan mannen in de kracht van hun leven, in staat zich te verdedigen tegen- moreele en lichamelijke belagers? Door anders te handelen, bevordert men de misdaad. Ligt liet niet op de weg van de verzekeringsmaatschappijen be paalde eischen te stellen op dat punt? Want ze worden in laatste instantie de dupe. Een jonge vrouw uit de Korte Smee- straat te Utrecht was met haar eenjarig zoontje op bezoek in de Cornelis Roobol- straat, toen plotseling bij het spelen met andere kinderen een ketel kokende koffie van de theetafel werd getrokken. Het een jarig kind kreeg de koffie over het hoofd en is aan de bekomen verwondingen over leden. In een ander gezin in de Siriusstraat te Utrecht is een kindje van negen maanden bij het omdraaien in de wieg verward ge raakt in het dekbed en gestikt. BUITENLAND. Te Boedapest zullen bij wijze van proef bij het verhooren van misdadigers parlophoons gebruikt worden, die het ge sproken woord opnemen en het later weer kunnen laten hooren, teneinde afwijkingen in stenogrammen te voorkomen. Wanneer het noodig is zullen deze toestellen naar de rechtszaal kunnen worden overge bracht, om zoo op waarlijk authentieke wijze geschillen over vroeger afgelegde verklaringen op te helderen. Sjanghai. Op de terugtocht van een aanval op de troepen van Kwangsi heeft een vliegtuig een bom verloren, die op een gebouw terecht kwam, waardoor ze ven personen gedood en dertien gewond werden. Te Metz waren arbeiders bezig een lek in de gasleiding te herstellen. Niet tegenstaande de mannen gasmaskers voor hadden zijn twee arbeiders en een inge nieur door verstikking om het leven ge komen. In de gemeenteraad te Brussel kon een socialistisch voorstel, strekkende tot het verleenen van een subsidie van een halt miljoen frank aan het Brugmana-hos- pitaal, voor zijn „centrum voor kanker bestrijding" de goedkeuring van het col lege van B. en W. niet wegdragen, omdat dit meent, dat aan de strijd tegen de kanker een nationaal en niet een plaatse lijk karakter moet worden gegeven. Trots dit advies werd het voorstel,tot subsidi- eering toch aangenomen en wel met 18 tegen 17 stemmen. Drie raadsleden stem den blanco. In Zevenbergen verwijderde de vrouw van een landbouwer zich voor 'n uurtje van huis, haar baby van acht maanden in de keuken achterlatende. De varkens drongen intusschen de keuken binnen, wierpen de wieg om en vraten het ongelukkige kind op. Toen de vrouw te rugkeerde, vond zij van haar kind slechts een paar lappen bloedig vleesch en been deren. De vrouw kreeg een zenuwtoeval van ontsteltenis. N.Rott. Crt. De Hongaarsche regeering heeft besloten Paus Pius XI ter gelegenheid van zijn 50-jarig priester-jubileum een kostbare uit 1000 deelen bestaande Hon gaarsche boekenverzameling aan te bie den. Te Kaapstad werden zes inboorlin gen ter dood veroordeeld wegens het vermoorden van een andere inboorlingen het verbranden van drie vrouwen en drie kinderen, die door hen van toovenarij wer den beschuldigd, waarvan de familie der moordenaars het slachtoffer zou zijn ge worden. Slechts door het vermoorden en het verbranden der toovenaars hadden zij hun familie uit de ban der toovenarij wil len bevrijden. Op Sicilië zijn groote hoeveelheden sprinkhanen vernietigd. Het gewicht der gedoode insecten is meer dan 10 miljoen Kg., d.w.z. dat er ongeveer 150 miljard sprinkhanen zijn gedood. De geweldige zwerm bedekte een oppervlakte van 3800 H.A. In een watermolen te Woykowice in het mijndistrict van Dombrowa werd 'n 24-jarige molenaarsknecht tengevolge van zijn eigen onvoorzichtigheid door een tandrad van de molen gegrepen en geheel vermorzeld. De muren van de molen wa ren geheel met bloed bevlekt. De deelen van liet lijk werden op de vloer onder het molenrad her- en derwaarts verstrooid weergevonden. Bijna geen dag gaat er voorbij of wel ergens in de Ver. Staten valt een daad van ergerlijk bandietisme te vermel den. Al te somber moet men dit nu ook: al weer niet opvatten: de Ver. Staten zijn een reusachtig land met een bevol king van 120 miljoen of meer zielen en sterk ontwikkelde pers. Natuurlijk ge beurt er in zoo'n land veel en als er wat gebeurt, komt het ook in de krant. Na tuurlijk dient tegen dit bandietisme met kracht te worden opgetreden; en in som mige groote steden (New-York, Chicago) en in sommige staten (b.v. Californië) gaat het wel zeer over de schreef. Van een gelaten berusten door over heid, publiek en pers is natuurlijk geen sprake en de strijd tegen de hardhandige nisdadigers wordt door politie en justitie hardhandig en onverdroten gevoerd. Nu een paar van de jongste gebeurte nissen op dit gebied. Te New-York (stad) drong een gewa pende boet een bakkerswinkel binnen en wilde daar zijn slag slaan. Een agent die het gezien had kwam mee naar binnen en opende het vuur op .de bandiet, die de vlucht nam, doch op straat werd neerge schoten. Meer succes had een treinroover in de staat Wyoming, die een trein liet derail- leeren, de reizigers dwong hun geld en kostbaarheden at te geven en toen ont kwam. Pittsburg. Door een ontploffing, die een postkantoor verwoestte, werden drie personen gedood en een vijftigtal ge wond. De ontploffing is toe te schrijven aan het ontsnappen van gas. De meeste der getroffen personen waren passagiers van een tram, die juist voorbijkwam. Te Chicago werd door een ontplof fing van een bom een gebouw totaal ver woest, waarbij vijf personen zwaar ge wond werden. Volgens verklaring van de politie is de ontploffing te oordeelen naar haar uit werking, de heftigste die dit jaar in Chi cago heeft plaats gehad. Te Palermo werd het proces tegen 242 leden der Maffia beëindigd. Twee en- veertig beklaagden werden vrijgesproken. De overigen werden veroordeeld tot ker kerstraffen van 3 tot 8 jaren. In totaal werden 710 jaren kerkerstraf opgelegd. Te San Vincent in Spanje is een sloep omgeslagen waarbij zes menschen verdronken. De koude in het Noorden en ATid- den-Westen in Amerika neemt toe. Er is veel sneeuw gevallen. Te Chicago zijn zestig personen dood gevroren. Te Sainte Sigolène stortte dooreen storm een in aanbouw zijnd huis in, juist toen de arbeiders aan het werk gingen.. Verscheidene iiunner werden bedolven. Twee lijken zijn uit de puinhoopen te voorschijn gehaald. Rome. Ten huize van een zekere Bruscoli heeft men de beroemde saffier van een ring uit de St. Pieter, in 1925 uit de schatkamer van het Vatikaan ge roofd, teruggevonden. Uit Cherbourg wordt gemeld, dat daar de Surcouf, de grootste onderzee boot ter wereld, vlot van stapel is ge- loopen. Bij een brand in Koetabawa op Java, vlak bij de top van de Slamat, zijn vijf personen verbrand. Ze zijn in hun slaap overvallen. Redding bleek onmogelijk. Een man, een vrouw en drie kinderen zijn om gekomen. Bij Namen in België had een vreese- lijke spoorwegramp plaats. Tien perso nen werden gedood, meer dan 50 gewond. De trein was stampvol. De machinist heeft niet te hard gereden. De slag door het omslaan van de wagens, werd tot ver in de stad gehoord. Vermoedelijk heb ben de remmen geweigerd. Een afschuwelijke dubbele moord heeft plaats gehad te Tjirarik op Java. Een koelie aldaar heeft zijn echtgenoote en nun Kindje van vier maanden met een golok afgemaakt. De reden is onbekend. De dader is opgesloten. Edward Hurley, de Amerikaansche financier en zakenman, die in de oorlog de leiding had van het Amerikaansche re- geeringsbureau voor scheepvaart-aange legenheden, heeft een brief geschreven aan Theunis, de Belg. voorzitter van de Intern. Kamer van Koophandel. Daarin bepleit Hurley, dat alle natias zullen deel nemen aan een actie om de oorlog on mogelijk te maken, door te weigeren aan oorlogvoerende naties grondstoffen te le veren ,als mineralen, ijzer, steenkool, ka- oetsjoek, mangaan, nikkel, aluminium, pe troleum, houtpulp voor papierfabricage, wolfram, chroom en kwik. In verband met het faillissement van het Hofbankhaus te Gotha is de eenige firmant de gepensioneerde majoor Mul ler gevangen genomen. Hij moet verduis teringen hebben gepleegd ten bedrage van meer dan een miljoen. De bestuurder van een postvliegtuig uit Cleveland, dat in een sneeuwstorm ge raakte en sinds eenige dagen vermist werd is door een landbouwer dood naast de overblijfselen van zijn vliegtuig gevonden. O Gij kunt er van verzekerd zijn, dat de Texelsche Courant op Texel in alle kringen wordt gelezen en hier een zoo ruime verspreiding geniet, dat ge met 'n advertentie in dit blad vrijwel ieder Texelaar bereikt: HIJ IS ALS REGEL ABONNEE en anders ZEKER MEDELEZER. Oplaag 1670 ex. <5 Stormnieuws. Van de tribune van „Helder aan 't voetbalterrein aan de Strooweg te den Helder is het dak afgerukt. Door de krachtige storm heeft een brand, door het inslaan van de bliksem in de boerderii' van de heer Tromp te Wijde-Wormer ont-

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 6